انتخاب کلمات کلیدی [ راهنمای گام به گام انتخاب کلمات کلیدی ]

در مقالات قبلی در مورد آموزش تولید محتوا توضیحاتی ارائه دادیم. گفتیم که قبل از شروع تولید محتوا ، باید در رابطه با موضوع مد نظر تحقیقات لازم را انجام داده و کلمات کلیدی مناسبی را انتخاب کنید. در ادامه این مقاله قصد داریم در مورد کلمات کلیدی توضیحات بیشتری ارائه دهیم.

کافه کانتنت یکی از شرکت های پیشرو در زمینه تولید محتوا می باشد. در صورتی که شما توانایی تولید محتوای باکیفیت را نداشته باشید ، می توانید از متخصصان این شرکت راهنمایی بگیرید.

منظور از کلمات کلیدی چه کلماتی می باشد؟

کلمات کلیدی نشان دهنده ی کلیات محتوا می باشند. منظور از کلمات کلیدی ، کلماتی می باشد که ؛ کاربران برای جستجوی اطلاعاتی خاص، از آن استفاده می کنند.

انتخاب کلمات کلیدی

اهمیت انتخاب کلمات کلیدی سئو

موفقیت در تولید محتوا ، در گرو انتخاب درست کلمات کلیدی سئو می باشد. چراکه ، لازمه ی بالا رفتن ترافیک سایت ، مرتبط بودن محتوای تولید شده با کلمات کلیدی جستجو شده توسط کاربران می باشد.

پس انتخاب کلمات کلیدی نقش قابل توجهی در تولید محتوا خواهد داشت. در واقع کاربران با کمک کلمات کلیدی، به محتوای مورد نیاز خود دسترسی پیدا می کنند. با کمک کلمات کلیدی می توان مخاطبین زیادی را به سایت جذب کرد و ترافیک سایت را بالا برد.

به عنوان مثال در یک سایت فروشگاه لوازم ورزشی ، کلماتی که بیشترین میزان جستجو را در میان کاربران داشته اند ، می توانند بهترین انتخاب کلمات کلیدی سئو باشند.

در تولید محتوا، علاوه بر انتخاب کلمات کلیدی باید به نیازهای مخاطبان توجه کنید و براساس نیاز آن ها، محتوا تولید کنید. برای این کار می توانید با مشتریان گفتگو کنید. در گروه های اجتماعی شرکت کرده و با ابزار «جستجوی کلمات کلیدی» گوگل آشنا باشید.

انتخاب کلمات کلیدی چند سیلابی (بلند یا دنباله دار)

کلمات کلیدی می‌تواند طیف گسترده ای را شامل شوند. که به آن ها کلمات کلیدی اصلی یا کلمات کلیدی تک سیلابی گفته می شود. ممکن است کلمات کلیدی، ترکیبی از چند واژه باشد ، که به آنها کلمات کلیدی بلند یا دنباله‌دار یا چند سیلابی نیز گفته می شود.

انتخاب کلمات کلیدی تک سیلابی

بدون شک ، کلمات کلیدی تک سیلابی ، بهترین انتخاب کلمات کلیدی سئو می باشند. چراکه ؛ در جستجو ، اکثرا از آن ها استفاده می شود. لازم به ذکر است که ؛ رقابت بر سر کلمات تک سیلابی بسیار سخت می باشد. چراکه ، کلمات کلیدی تک سیلابی ، راحت ترین روش برای انتخاب کلمات کلیدی برای هر تولید کننده محتوا می باشد.

به عنوان مثال ؛ در یک سایت فروشگاه لباس ، رقابت بر سر کلمه کلیدی«لباس» بسیار دشوار می باشد. بدون شک ، رقیبان قدرتمندی در زمینه تولید لباس و پوشاک وجود دارند، که همیشه در نتایج اول گوگل می باشند.

تکیه به کلمات کلیدی تک سیلابی در انتخاب کلمات کلیدی سئو ، نه تنها رقابت سختی دارد ، بلکه پیچیده نیز می باشد. به عنوان مثال ممکن است فردی در زمینه بازسازی ساختمان جستجو کند. این جستجو خسته کننده و پیچیده است ، چرا که هدف اصلی کاربر مشخص نیست. اینکه این کاربر به دنبال بازسازی چه ساختمانی می باشد. هدف این کاربر بازسازی ساختمان مسکونی است ، یا بازسازی ساختمان اداری و یا …

استفاده از کلمات کلیدی چند سیلابی نظیر« دکوراسیون داخلی ساختمان اداری» یا «دکوراسیون آشپزخانه » دقیقا کاربر را به سمت مطلبی که می خواهد هدایت می کند.

تولید محتوایی که دقیقا این کلمات را داشته باشند. شانس بازدید را بیشتر می کند.

نحوه استفاده از کلمات کلیدی در صفحه‌

انتخاب کلمات کلیدی سئو کار چندان پیچیده ای نمی باشد. در آغاز کار شما باید با قواعد استفاده از کلمات کلیدی آشنایی داشته باشید و بر اساس آن کلمات ، محتوا را بهینه سازی کنید.

تولید محتوای باکیفیت و مفید ، به معنای ارزش گذاشتن به کاربرهای واقعی می باشد. پخش کلمات کلیدی در محتوا ، بدون اتخاذ هیچ راهبردی برای استفاده از آن، موفقیتی برای شما نخواهد داشت.

برای شروع کار باید با یک سری قواعد اساسی استفاده از کلمات کلیدی آشنا شوید و با پیروی از آنها محتوایتان را بهینه کنید. در غیر این‌صورت استفاده از کلمات کلیدی فایده ای نخواهد داشت.

در انتخاب کلمات کلیدی سئو ، باید از کلمات منحصر به فردی استفاده کنید. استفاده از کلمات کلیدی منحصر به فرد در محتوا باید به گونه ای باشد که ؛ مخاطب در مورد یافتن محتوای موردنظرش اطمینان حاصل کند. از این رو؛ در مرحله اول باید عنوان محتوا ، شامل کلمات کلیدی باشد. و در مراحل بعدی از کلمات کلیدی در محتوا استفاده شود. در این صورت ؛ مخاطب جذب محتوای شما خواهد شد.

استفاده از کلمات کلیدی یک روش اساسی برای بهینه سازی نتایج جستجو می باشد. اما نباید انتظار داشته باشید که محتوای شما با رعایت آن در صفحات اول نتایج جستجو قرار بگیرد.

استفاده از کلمات کلیدی برای بهینه سازی موتورهای جستجو لازم است، ولی کافی نیست. با انتخاب کلمات کلیدی سئو و رعایت قواعد آن شما فقط در عرصه رقابت باقی می مانید و تضمینی برای بالا رفتن رتبه وجود ندارد.

به کارگیری کلمات کلیدی برای خلق یک راهبرد محتوایی

ممکن است شما از قبل یک کلمه کلیدی را انتخاب کنید و در رابطه با آن محتوا تولید کنید. این درحالی است که ؛ در مواردی ممکن است، یک محتوا را در اختیار داشته باشید ، و بخواهید آن را با کلمات کلیدی مناسبی تطبیق دهید.

برای انجام این کار باید از فرآیندی به نام «تطبیق محتوا با نقشه کلمات کلیدی» کمک بگیرید. بعد از انتخاب کلمات کلیدی سئو ، نقشه کلمات کلیدی را مشخص کنید. با کمک این نقشه می توانید محتوا را درک کنید. لینک های ضعیف را تشخیص دهید. و نقاط ضعف را برطرف کنید.

با به کارگیری کلمات کلیدی، می توان یک محتوای مطلوبی را سازماندهی کرد. برای شروع این کار می توانید یک صفحه اصلی در نظر بگیرید و نقشه کلمات کلیدی را در آنجا مشخص کنید. در مورد هر محتوا ، کلمات کلیدی اولیه را مشخص کنید. و صفحه را مطابق با نیازهای شخص ایجاد کنید. و سپس میزان جستجوی کلمات کلیدی، ترافیک طبیعی، اعتبار صفحه و هر معیار دیگری که برای کسب‌وکارتان مهم است، را اعمال کنید.

در حالت کلی بعد از انتخاب کلمات کلیدی سئو ، هر صفحه از وب سایت ، با کمک یک کلمه کلیدی منحصر به فرد ، به عنوان صفحه هدف در نظر گرفته می شود. اما در صفحه اصلی سایت، اصطلاحات زیادی وجود دارد. با ایجاد صفحات دسته‌بندی مطالب، صفحات مربوط به محصولات و مقاله‌ها مورد هدف قرار می گیرند.

تحقیق در رابطه با انتخاب کلمات کلیدی سئو

همانگونه که در مقاله استراتژی بازاریابی محتوا نیز اشاره کردیم، تحقیق پیرامون انتخاب کلمات کلیدی جزو مهم ترین وظایف در حیطه بازاریابی محتوا می باشد.

با کمک کلمات کلیدی می توانید سئو سایت را بهبود داده و رتبه سایت را بالاتر ببرید. هدف فقط افزایش بازدید نمی باشد. هدف اصلی جذب مخاطبین هدفمند می باشد.

برای کسب نتیجه ی دلخواه ، در مورد انتخاب کلمات کلیدی سئو تحقیق کنید، و کلمات با بیشترین جستجو را انتخاب کنید. و سایت خود را پیرامون آن کلمات بهینه کنید.

سنجش ارزش کلمه کلیدی

برای این کار باید ببینید که یک کلمه کلیدی تا چه میزان برای سایت شما اهمیت دارد؟ و تا چه حدی برای سایت شما ارزش می آفریند؟

شما با استفاده از یکسری ابزارها، می توانید بیشترین میزان جستجوی کلمات کلیدی ، پیرامون یک موضوع را بیابید. با این حال نمی توان به صورت دقیقی مشخص کرد که ؛ آیا افزایش میزان بازدیدکنندگان و افزایش ترافیک سایت برای شما سود آور خواهد بود یا خیر؟

این کار باید شما از فرمول بازاریابی سنتی اینترنتی استفاده کنید. یعنی با کمک فرضیه ، آزمون و تکرار می توانید به نتیجه ی خوبی دست یابید.

ابزارهای قدرتمند برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی سئو

در حال حاضر برای برای تحقیق وانتخاب کلمات کلیدی ، ابزارهای قدرتمند زیادی وجود دارد. برخی از این ابزارها ، یکسری کلمات کلیدی را به شما پیشنهاد می دهند. برخی دیگر میزان رقابت را محاسبه می کنند. و برخی روند جستجو را در طی زمان به شما نشان می دهند.

گوگل ، مهم ترین و اصلی ترین منبع برای کسب اطلاعات پیرامون کلمات و عبارت های کلیدی می باشد. گوگل ادوردز و کیورد پلنر ، و گوگل ترندز ابزارهای رایگانی است که توسط گوگل در اختیار شما قرار می گیرد.
(Google AdWords Keyword Planner) (Google Trends).

• Google AdWords Keyword Planner

انتخاب کلمات کلیدی سئو با کمک این ابزار امکان پذیر می باشد. با کمک این ابزار شما می توانید عبارت های کلیدی مختلف و میزان جستجوی آن را مشاهده کنید. این ابزار برای سال های طولانی میان تولید کنندگان محتوا محبوبیت پیدا کرد.

اما هدف اصلی این ابزار بهینه سازی برای موتورهای جستجو نبود. بلکه این ابزار به عنوان بخشی از ادوردز برای کمک به افرادی که عبارت هایی را برای تبلیغ انتخاب کنند و از آن ها برای تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک (PPC) استفاده کنند، طراحی شد.

• Google Trends :

با کمک این ابزار می توانید، روند کلی برخی کلمات و عبارت‌های خاص را در طول زمان مشاهده کنید. در اکثر موارد، از این ابزار به منظور مقایسه بین کلمات و عبارت‌ها استفاده می شود؛ این ابزار تعداد محدودی از کلمات و عبارات را تیز به شما پیشنهاد می‌دهد.

ابزارهای مختلفی برای تحقیق و انتخاب کلمات کلیدی سئو وجود دارد ، معروف ترین این ابزارها عبارتند از:

• Soovle
• Uber Suggest
• Google Correlate
• KWFinder

سئو کلمات کلیدی (بهینه‌سازی موتورهای جستجو )

مهم ترین هدف هر وب‌سایتی (در زمینه تولید محتوا یا کسب‌وکار) بالا بردن میزان بازدید و افزایش ترافیک می باشد. برای رسیدن به این هدف ، وب سایت مورد نظر باید در نتایج اول صفحه اول گوگل قرار بگیرد.

تحقیقات نشان داده که ؛ اکثر کاربران فقط نتایج اول تا سوم صفحه نخست گوگل را بازدید می کنند. از این رو ؛ وب سایت ها برای دستیابی به این مهم باید بتوانند رتبه خوبی در نتایج گوگل به دست آورند.

اما سوالی که در انتخاب کلمات کلیدی سئو ، مطرح می شود این است که ؛ چه چیزی رتبه بندی سایت را بهبود می بخشد؟ با کمک چه پارامترهایی می توان وب سایت را به نتایج اول گوگل رساند؟

برای بالا رفتن رتبه یک محتوا در گوگل ، باید اصول بهینه سازی موتورهای جستجو را در آن رعایت کرد. سئو یا بهینه سازی برای موتورهای جستجو عبارت است از؛ تکنیک ها و روش های خلاقانه ای که به کمک آن می توان رتبه بندی سایت را بهبود بخشید و ترافیک سایت را بالا برد. بالا رفتن رتبه سایت مزایای زیادی دارد.

سئو جنبه های مختلفی را شامل می شود ، برخی از جنبه های سئو عبارتند از:

• انتخاب کلمات کلیدی سئو
• ارتباط با وب‌سایت‌ها
• ارتباط با مقاله‌های دیگر با استفاده از لینک ها و بک لینک ها
• تمرکز روی کلمات کلیدی

برای افزایش رتبه سایت و بالا بردن ترافیک سایت ، کلمات کلیدی باید به شیوه‌ای درست در محتوا مورد استفاده قرار بگیرند. در واقع کلمات کلیدی باید در مکان مناسبی قرار بگیرند. استفاده از کلمات کلیدی باید در موارد زیر رعایت شود:

• عنوان اصلی:

عنوان محتوا باید شامل کلمه کلیدی اصلی باشد. بهتر است کلمه ی کلیدی اولین کلمه ی عنوان باشد.

• بدنه محتوا:

بعد از انتخاب کلمات کلیدی سئو توزیع کلمات کلیدی اصلی، عبارت‌های ترکیبی هوشمندانه کلمات کلیدی و مترادف کلمات کلیدی باید در متن رعایت شود. به عنوان مثال، اگر«کفش چرمی» کلمه کلیدی اصلی محتوای شما باشد. شما می توانید عبارت هایی نظیر«قیمت کفش چرمی»، «تولید کفش چرمی» یا «کفش چرمی باکیفیت» در محتوای خود استفاده کنید.

• توضیحات متا:

منظور از توضیحات متا، توضیحاتی می باشد که ؛ در صفحات نتایج جستجو ، زیر عناوین مطلب با فونت ریزتر نشان داده می شود.
توضیحات متا حداکثر 160 کاراکتر می باشد. در حال حاضر توضیحات متا جزو فاکتورهای رتبه بندی گوگل نمی باشد. اما توصیه بر این است که ؛ از کلمات کلیدی در توضیحات متا استفاده کنید.

• آدرس URL

آدرس URL یا لینک اصلی محتوا، لینکی است که گوگل در نهایت آن را برای محتوای شما در نظر می گیرد. . این لینک باید حاوی کلمه کلیدی اصلی باشد.

• پاراگراف اول

بعد از انتخاب کلمات کلیدی سئو ، کلمه کلیدی اصلی باید در پاراگراف اول وجود داشته باشد. بهتراست ، کلمه کلیدی ، اولین کلمه پاراگراف اول باشد. طبق یک قاعده کلی ، کلمه کلیدی در 100 کلمه اول محتوا باید وجود داشته باشد.

• عناوین‌

در هر محتوا حداقل 6 عنوان با برچسب‌های هدینگ 1 تا 6 وجود دارد. کلمات کلیدی اصلی یا عبارت های ترکیبی یا مترادف آن ها باید در تیتر اصلی (هدینگ ۱) و حداقل در یکی دو تا از زیرعنوان‌ها وجود داشته باشد.

• برچسب تصاویر

بعد از انتخاب کلمات کلیدی سئو ، یکی از راه های جذب مخاطب ، استفاده از تصاویر مرتبط با محتوا می باشد. هنگام بارگذاری عکس ها ، در برچسب آن ها از کلمه کلیدی اصلی استفاده کنید. و با کمک یک خط تیره توضیحاتی راجع به عکس بنویسید. (منظور از برچسب تصاویر، عبارتی است که برای عکس در نظر می گیرند ، تا در صورت عدم بارگذاری مخاطب متوجه شود که عکس در رابطه با چه چیزی می باشد).

• لینک‌های داخلی

یکی از کاربردهای کلمه کلیدی ، استفاده از آن به عنوان انکر تکست (Anchor Text) می باشد. با کمک لینک دهی می توان این کلمات را به محتواهای مرتبط در سایت هدایت کرد. به عنوان مثال ، اگر در انتخاب کلمات کلیدی سئو ، « کفش چرمی » کلمه کلیدی اصلی در محتوای شما باشد. می توانید از آن به عنوان انکرتکست استفاده کرده و با کمک لینک دهی به محتوایی که در رابطه با کارخانه‌های تولید کفش چرمی ایران می باشد، هدایت کنید.

چگالی کلمات کلیدی

توزیع کلمات کلیدی باید در متن رعایت شود. محتوایی که در آن به تعداد زیادی از کلمات کلیدی استفاده شود، از طرف موتورهای جستجو امتیاز منفی دریافت می کند. در الت کلی 2 تا 5 درصد محتوا باید حاوی کلمات کلیدی باشد. گوگل به کلمات کلیدی کمتر از این مقدار رتبه خوبی نخواهد داد.
بعد از انتخاب کلمات کلیدی سئو ، توجه روی توزیع کلمات بسیار مهم می باشد. اشباع متن از کلمات کلیدی ، امتیاز منفی و جریمه خواهد داشت. از این رو یک معیار دیگری به عنوان کلمات کلیدی LSI در نظر گرفته شد.

کلمات کلیدی LSI

با کمک این روش موتور جستجو می تواند تصمیم بگیرد که هر صفحه یا محتوا در رابطه با کدام پرسش مورد جستجو می باشد.

کلمات کلیدی (LSI Latent Semantic Indexing) کلماتی هستند که از نظر معنایی کاملا با ، انتخاب کلمات کلیدی سئو شما مرتبط می باشد. به عنوان مثال، «اپل» و «آی تونز» را می توان به کلمات کلیدی LSI در نظر گرفت، چرا که این دو کلمه زمینه مشترکی دارند و ارتباط معنایی آنها کاملا مشخص می باشد. لازم به ذکر است که ؛ این دو کلمه با هم مترادف نیستند.

به عنوان مثال ممکن است ، پست وبلاگ شما در رابطه با اپل باشد. خب اینجا گوگل از کجا باید متوجه شود که منظور شما سیب است یا شرکت اپل؟

برای اینکار ، گوگل کلمات کلیدی LSI را در محتوای شما جستجو می کند. اگر در انتخاب کلمات کلیدی سئو ، صفحه شما از کلماتی نظیر سیب پخته، آب سیب، خواص سیب یا میوه سیب استفاده شود ؛ گوگل متوجه خواهد شد که ؛ محتوای شما در رابطه با سیب می باشد.

چنانچه محتوای شما حاوی کلماتی نظیر شرکت اپل، محصولات جدید اپل، آیفون و نظایر باشد ، گوگل متوجه خواهد شد که محتوای شما در رابطه با شرکت اپل می باشد.

روند جستجوی گوگل برای کلمات کلیدی LSI

گوگل از این معیار، برای ارتباط پرسش مطرح شده توسط کاربران، با صفحه مورد نظر استفاده می کند. با کمک این معیار تولید کنندگان محتوا به جای استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی ، از ارتباط معنایی بین کلمات و عبارت های کلیدی استفاده کردند.

نتیجه‌گیری

در حال حاضر ، تولید محتوا در دنیای دیجیتال مارکتینگ از رقابت شدیدی برخوردار است. لازمه ی ماندن در عرصه رقابت ، تولید محتوایی باکیفیت و ارزشمند می باشد. محتواهای ضعیف از سوی کاربران و گوگل طرد می شود و به جایگاه مد نظر نخواهد رسید.
در این مقاله در مورد انتخاب کلمات کلیدی سئو اطلاعات زیادی ارائه دادیم، با کمک این توضیحات می توانید بهترین کلمات کلیدی را انتخاب کنید.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید