زبان آدرس صفحه [ آدرس صفحه انگلیسی یا فارسی کدام بهتر است ؟ ]

زبان آدرس صفحه [ آدرس صفحه انگلیسی یا فارسی کدام بهتر است ؟ ] : برای این که صفحه ای در گوگل دیده شود و جایگاه مناسبی داشته باشد باید به 200 فاکتور که گوگل تعیین کرده است عمل کند که کار راحتی نمی باشد و می توان گفت رعایت همه آن اصول و قوانین در یک محتوا تقریباً ممکن نمی باشد ولی باید به برخی از این فاکتور هایی که بسیار مهم هستند و باعث دیده شدن محتوا می شوند عمل کنیم از جمله این فاکتور های مهم آدرس دهی صفحه می باشد. کافه کانتنت در این مقاله به این موضوع که زبان آدرس صفحه باید چگونه می باشد و چه تأثیری می تواند بر رتبه صفحه داشته باشد می پردازد.

خیلی از افراد درگیر این موضوع هستند که آیا آدرس فارسی صفحه باعث دیده شدن آن و بهتر شدن رتبه آن می شود و یا برعکس گوگل URL انگلیسی را بهتر ایندکس می‌کند. اکثر تولید کنندگان محتوا و نویسندگان دنبال یافتن جواب این سؤال هستند که آدرسی صفحه فارسی باشد یا انگلیسی؟ در این مقاله سعی کرده ایم به طور کامل پاسخ این سؤال را بدهیم و ابهامات به وجود آمده در رابطه با این موضوع را از بین ببریم.

آدرس صفحه انگلیسی یا فارسی

تأثیر زبان آدرس صفحه بر روی رتبه سایت از نگاه گوگل

تأثیر زبان آدرس صفحه بر جایگاه آن همیشه برای نویسندگان ابهاماتی ایجاد می کند و آن ها همیشه به دنبال جوابی درست و قطعی هستند تا به کمک آن زبان صفحه را تعیین کنند. برای این که به جواب این سؤال برسیم باید نظر ها و تحقیقات متعددی را بررسی کنیم که در این راستا ما ابتدا به دیدگاه گوگل در این باره می پردازیم.

یکی از بهترین متخصصین و تحلیل گر وب مستر گوگل به نام جان مولر برای پاسخ به سؤال افرادی که درباره زبان آدرس صفحه مشکل دارند ویدیویی تهیه کرده است و در آن به طور کامل به این موضوع پرداخته است. جان مولر در این ویدیو بیان می کند که سایت های غیر انگلیسی که محتوای آن ها به زبان های دیگری می باشد می توانند از آدرس هایی به زبان مختلف استفاده کنند و گوگل با این موضوع مشکلی ندارد و تأثیری هم در رتبه و جایگاه سایت نخواهد داشت.

همچنین او در ادامه صحبت های خوب این‌گونه بیان می کند که:

«بهتر است به‌جای این‌که در مورد زبان URL صفحات بحث کنید، به این فکر باشید که چطور می‌توانید آدرس صفحات را به بهترین شکل برای کاربر بهینه کنید.

شاید بپرسید منظور گوگل از بهینه بودن آدرس صفحات چیست؟ بخش بعدی به طور مفصل درباره همین موضوع است.»

از این صحبت های جان مولر می توان نتیجه گرفت که:

نویسندگان بیشتر باید برای دیده شدن محتوا و افزایش رتبه آن ها به دنبال بهینه سازی باشند. هدف گوگل از ایجاد اصول و قوانین مختلف جلب رضایت کاربر می باشد از این رو هرکاری که باعث رضایت مخاطب شود گوگل نیز از آن استقبال می کند در مورد آدرس صفحات نیز این‌گونه می باشد. لینک صفحات باید طوری باشند که کاربران هنگام کار با آن ها دچار مشکل نشوند.

در هنگام آدرس دهی بهتر است به موارد زیر دقت کنید:

از کلمات و عباراتی مانند ویرگول، کاما، اسپیس، اعداد، کدهای نامفهوم و هر کاراکتر ویژه‌ای که خوانایی آدرس را کم کند استفاده نکنید زیرا این کار باعث می شود کاربر با مشکل مواجه شود.

زمانی که می خواهید در آدرس صفحه کلمه ای را از هم جدا کنید حتماً از علامت dash (-) استفاده کنید و اصلاً از underscore (_) به جای علامت دش استفاده نکنید این کار نیز باعث به وجود آمدن مشکلاتی می شود.

محتوای صفحه شما به هر زبانی که می باشد بهتر است آدرس نیز به همان زبان باشد به طور مثال من اگر محتوایی به زبان فارسی تولید می کنم بهتر است آدرس نیز به زبان فارسی باشد بهتر است بدانید که این کار اصلاً به سئو سایت آسیبی وارد نمی کند.

آدرسی که برای سایت خود استفاده می کنید حتماً باید معنا دار باشد و داخل آن کلمات کلیدی محتوا قرار بگیرد.

آدرس صفحه بهتر است زیاد طولانی نباشد و تا حدالامکان کوتاه باشد و مفهوم محتوا را برساند.

با توجه به اصول و قوانین سئو آدرس دهی به هر زبانی که باشد مشکلی در سئو سایت ایجاد نمی کند ولی ما در این قسمت می خواهیم با توجه به تجربه و آزمایش به جواب این سؤال که آدرس دهی بهتر است به چه زبانی باشد پی ببریم. برای این کار باید سایت های موفق را بررسی کنیم تا ببینیم زبان آدرس آن ها تا چه حد می تواند باعث موفقیت آن ها شود. برای این که کار بررسی ما راحت شود کار را با استفاده از دو عبارت « آموزش سئو » و « الگوریتم‌های گوگل » انجام می دهیم.

نتیجه نهایی

در حین جست و جوی این عبارات می بینیم که بیشتر صفحاتی که رتبه بالایی دارند آدرس آن ها به زبان انگلیسی می باشد و تعداد آن ها نسبت به صفحاتی که آدرس غیر انگلیسی دارند بیشتر می باشد. با بررسی این دو عبارت فقط نمی توان به این نتیجه رسید که صفحاتی که آدرس انگلیسی دارند جایگاه بهتری دارند زیرا ممکن است در موضوعات دیگر این چنین نباشد و نتیجه ای کاملاً برعکس این دریافت کنیم. با توجه به این که موضوع اصلی کافه کانتنت آموزش سئو می باشد ما تصمیم گرفتیم دو عبارت «آموزش سئو» و «الگوریتم‌های گوگل» را بررسی کنیم.

محتوا و کیفیت آن مهم تر از زبان آدرس صفحه است

هرچه محتوا باارزش تر و با کیفیت تر باشد مخاطب بیشتر جذب آن می شود و باعث رضایت کاربر می شود در حالی که آدرس نیز می تواند در جذب مخاطب و جلب رضایت او تاثیر گذار باشد. توجه کنید که متنی که در آدرس قرار می دهید حتماً با مفهوم محتوا ارتباط داشته باشد تا کاربر با توجه به آدرس متوجه موضوع محتوا و نوع آن شود پس آدرس انگلیسی یا فارسی مهم نمی باشد بلکه نوع آن و کلمات و عبارات استفاده شده در آن تأثیر گذار می باشد.

ولی توجه کنید که آدرس یک صفحه نقش مهمی در تجربه کاربری هنگام لینک‌سازی و اشتراک گذاری دارد. زمانی‌که آدرس صفحه را در کپی کرده یا در شبکه‌های اجتماعی بازنشر می‌دهیم ، حروف فارسی به کاراکترهایی غیرقابل درک برای کاربر تبدیل شده و طول آدرس بیش از اندازه زیاد می‌شود. گاهی آدرس یک صفحه در تلگرام به 3 خط هم می‌رسد که تصویر ناخوشایندی را برای کاربر ایجاد می‌کند.

با توجه به تحقیقات و بررسی هایی که انجام گرفت اکنون می توانیم جواب این سؤال که آیا زبان آدرس صفحه و ساختار url بر سئو آن تاثیر گذار می باشد یا خیر را بیابیم. در حالت کلی می توان گفت بله آدرس صفحه می تواند بر سئو تأثیر گذار باشد ولی تأثیر آن بسیار اندک می باشد و نمی تواند رتبه گوگل را خیلی زیاد جا به جا کند ولی آدرس صفحه نیز جز ۲۰۰ فاکتور گوگل می باشد که می تواند باعث برتری یک سایت در کنار رقیبان نزدیک خود باشد.

منبع : آکادمی وبسیما

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید