200 فاکتور رتبه بندی گوگل , فاکتورهای سئو 2021 : هر کدام از الگوریتم های گوگل ، فاکتورهای مختلفی را برای رتبه بندی سایت ها در نظر می گیرند. در حالت کلی ، گوگل بیش از 200 فاکتور را برای رتبه بندی سایت ها مورد بررسی قرار می دهد. با اجرا و پیاده سازی این فاکتورها می توانید رتبه سایت خود را به صفحه اول نتایج گوگل ، ارتقا دهید. اما سوالی که ممکن است ذهن شما را درگیر کند این است که ، فاکتورهای مهم سئو کدامند؟

خب ، ما در اینجا یک لیست کامل از این فاکتورها را برای شما تهیه کرده ایم:

برخی از این فاکتورها ، ثابت شده هستند.

برخی از آن ها بحث برانگیز هستند و طی تجربیات سالیانه به دست آمده اند.

و برخی دیگر گمانه زنی در رابطه با سئو می باشند، این فاکتورها نه تایید شده اند و نه رد.

فاکتور رتبه بندی گوگل

فاکتور های رتبه بندی گوگل در سال 2021

فاکتورهای مهم رتبه بندی سایت  عبارتند از:

  • انتخاب دامنه
  • سئو صفحه (Page-Level)
  • سئو سطح سایت (Site-Level)
  • بک لینک سازی
  • رابط کاربری
  • قوانین مربوط به الگوریتم های گوگل
  • برندینگ
  • وب اسپم سئو داخلی
  • وب اسپم سئو خارجی

در ادامه در مورد این فاکتورها بیشتر توضیح می دهیم.

فاکتور های انتخاب دامنه

فاکتورهای مهم سئو در انتخاب دامنه عبارتند از:

1. عمر دامنه (Domain Age)

عمر دامنه ، مدت زمانی است که گوگل از آن دامنه مطلبی را ایندکس می کند. الگوریتم های گوگل عمر دامنه را مورد بررسی قرار می دهند ، اما این موضوع چندان مهم نیست.

2. وجود کلمه کلیدی در نام دامنه

وجود کلمه ی کلیدی در نام دامنه نمی تواند، دلیلی بر ارتقای سئو سایت باشد. اما می تواند یک سیگنال موثر در سئو باشد.

3. کلمه کلیدی در اول نام دامنه

یکی از مهم ترین فاکتورهای رتبه بندی گوگل  (سئو) ، وجود کلمه کلیدی در اول نام دامنه می باشد. دامنه ای که با کلمه کلیدی شروع شود (یا شامل کلمه کلیدی در وسط یا انتهای دامنه باشد)، یک سر و گردن در مقایسه با دامنه های دیگر که شامل کلمه کلیدی نیستند ، بالاتر می باشد.

4. مدت زمان دامنه به ثبت رسیده

دامنه های ارزشمند ، مدام تمدید می شوند. این در حالی است که دامنه های بی کیفیت ، بیش از یک سال دوام نمی آورند. از این رو در آینده ، تاریخ انقضای دامنه می تواند جزو یکی از فاکتورهای اصلی در تایید حاکمیت آن و ارزشمند بودن آن باشد.

5. کلمه کلیدی در زیر دامنه

یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در سال 2021 وجود کلمه کلیدی در زیر دامنه می باشد . گروه تخصصی Moz بر این باورند که ؛ وجود کلمه کلیدی در زیر دامنه باعث افزایش رتبه سایت می شود.

6. سابقه دامنه

دامنه باید ثبات داشته باشد و دارای مالکیت پایدار داشته باشد. یعنی نباید دامنه دست به دست بپرخد و چندین مالک داشته باشد، چنین دامنه ای اعتباری نخواهد داشت. چراکه اگر یک سایت خوب باشد ، دامنه آن تمدید خواهد شد. دامنه هایی با چندین مالک ممکن است ، جریمه یا پنالتی شده باشند، و این اصلا به نفع سئو سایت نخواهد بود .

7. دامنه دقیقا کلمه کلیدی باشد (EMD)

در صورتی که نام دامنه دقیقا عین کلمه کلیدی باشد ، و EMDاتفاق بیفتد. حتی در صورت نبود محتوای ارزشمند ، سایت شما به احتمال خیلی زیاد جزو صفحات اول گوگل خواهد بود.

8. عمومی بودن اطلاعات WhoIs در مقابل خصوصی بودن

یکی دیگر از فاکتورهای سئو، عمومی بودن اطلاعات Whois می باشد. یعنی هر یوزری که در سایت WhoIs.net ، نام سایت را سرچ کرد ، بتونه نام مالک سایت را ببیند. خصوصی بودن اطلاعات به این معنی است که شما می خواهید چیزی را پنهان کنید.

این موضوع از نظر گوگل بسیار حائز اهمیت می باشد. گوگل اطلاعات دامنه ی شما را مورد بررسی قرار می دهد ، و در صورت خصوصی بودن این اطلاعات ، توجه زیادی به سایت شما نخواهد داشت.

9. جریمه شدن مالک غیرقانونی Whois

هدف گوگل از بررسی اطلاعات Whois این است که بداند ، آیا صاحب دامنه قبلا فعالیت غیرقانونی داشته یا خیر؟ در صورت غیرقانونی بودن ، وب سایت مورد نظر را حذف یا جریمه خواهد کرد.

10. پسوند TDL کشور

یکی دیگر از فاکتورهای سئو ، محلی بودن نام دامنه می باشد که تاثیر زیادی در بهبود رتبه سایت خواهد داشت. در مورد سایت های ایرانی پسوند .IR رتبه سایت شما را افزایش خواهد داشت. اما ممکن است میزان رقابت در سایت های جهانی را کاهش دهد.

فاکتورهای سطح صفحه ( Page-Level)

فاکتورهای سطح صفحه شامل موارد زیر می باشد:

11. کلمه کلیدی در تگ عنوان

درسته که وجود کلمه کلیدی در تگ عنوان ، به اندازه گذشته مهم نیست ، اما هنوز هم یک سیگنال مهم در بهینه سازی داخلی (on-page SEO) می باشد.

کلمه کلیدی در تگ عنوان

12. شروع تگ عنوان با کلمه کلیدی

تگ های عنوانی که با کلمه کلیدی شروع می شوند ، در مقایسه با تگ هایی که کلمه ی کلیدی در انتهای عنوان می باشد ، عملکرد بهتری دارند.

13. کلمه ی کلیدی در توضیحات متا

کلمه ی کلیدی در توضیحات متا یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی گوگل و می باشد. گوگل از تگ توضیحات متا به طور مستقیم برای رتبه بندی سایت استفاده نمی کند. اما با این وجود ، توضیحات متا می تواند بر نرخ کلیک CTR ، که مهم ترین عامل در رتبه بندی صفحات می باشد، تاثیر بگذارد.

14. وجود کلمه ی کلیدی در تگ H1

بر طبق نتایج حاصل از یک مطالعه ، وجود کلمه کلیدی در تگ H1 ، منجر به درک بهتر گوگل از صفحه سایت شما می شود. این فاکتور یک سیگنال مثبت برای رتبه بندی سایت شما می باشد.

وجود کلمه ی کلیدی در تگ H1

15. TF-IDF (تعداد دفعات تکرار کلمه کلیدی)

یک کلمه خاص معمولا چند بار در یک متن ظاهر می شود؟ وقتی که یک کلمه به تعداد دفعات زیادی در یک صفحه تکرار می شود ، به این معنی است که آن صفحه مربوط به آن کلمه می باشد. گوگل برای بررسی این فاکتور از نسخه پیشرفته TF-IDF استفاده می کند.

16. طول محتوا ( تعداد کلمات محتوا )

از فاکتورهای رتبه بندی گوگل می توان به طول محتوا اشاره کرد. محتوایی با تعداد کلمات بیشتر ، موضوعات گسترده تری را پوشش می دهد. در واقع الگورتیم های گوگل ، محتواهایی با تعداد کلمات بیشتر را به محتواهای کوتاه تر ترجیح می دهند. به عبارت دیگر تعداد کلمات محتوا با موقعیت SERP آن محتوا رابطه مستقیمی دارد.

طول محتوا

17. فهرست محتوا

استفاده از یک فهرست پیوندی برای محتوا، گوگل را در درک بهتر محتوای صفحه شما یاری می کند. با کمک این فهرست می توانید به لینک سازی سایت را انجام دهید.

18. چگالی کلمات کلیدی

اگر چه این موضوع به اندازه گذشته مهم نیست. اما گوگل از آن به عنوان فاکتوری برای تعیین موضوع صفحه استفاده می کند. تراکم کلمات کلیدی باید رعایت شود ، استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی توصیه نمی شود.

19. کلمات کلیدی LSI

LSI مخفف Latent Semantic Indexing می باشد و جزو فاکتورهای رتبه بندی می باشد. کلمات LSI به موتورهای جستجو در پیداکردن کلمات مرتبط با کلمات کلیدی کمک می کنند. به عنوان مثال اگر کلمه ی کلیدی در محتوای شما اپل باشد. گوگل با کمک کلمات LSI می تواند متوجه شود که آیا منظور شما شرکت اپل است یا میوه سیب.

20. به کارگیری کلمات کلیدی LSI در عنوان محتوا و توضیحات متا

همانند محتوای صفحه وب ، کلمات کلیدی LSI در توضیحات متا ، به عنوان یک سیگنال ، گوگل را در کشف کلمات کلیدی مرتبط و درک محتوای صفحه کمک می کند.

21. پوشش موضوع در صفحه

پوشش موضوع در صفحه یکی دیگر از فاکتورهای سئو می باشد. بین گوگل و صفحات متمرکز شده بر یک موضوع خاص رابطه مستقیمی وجود دارد. در واقع گوگل رتبه صفحاتی که یک موضوع خاص را پوشش می دهند ، بالا می برد.

پوشش موضوع در صفحه

22. سرعت بارگذاری صفحات HTML

موتورهای جستجوی گوگل و بینگ ، سرعت لود صفحات را به عنوان فاکتوری برای رتبه بندی در نظر می گیرند. خزنده های گوگل ، بر اساس کدهای HTML می توانند سرعت سایت شما را تخمین بزنند. و رتبه ای را به سایت شما اختصاص دهند.

23. سرعت بارگذاری صفحه با کروم

گوگل از طریق مرورگر خود می تواند سرعت سایت ها را اندازه گیری کند. گوگل از داده های کاربر به منظور مدیریت بهتر در زمان بارگذاری استفاده می کند. در واقع از این طریق مدت زمان بارگذاری صفحات برای کاربران اندازه گیری می شود.

24. استفاده از AMP

درسته که AMP به طور مستقیم جزء فاکتورهای رتبه بندی گوگل نمی باشد. اما با این حال AMP در ورژن موبایل جزو الزامات خزنده های گوگل برای رتبه بندی می باشد.

25. تطابق موجودیت (محتوای مرتبط با موضوع جستجوی کاربر)

آیا محتوای صفحه ، با هدف کاربر، مطابقت دارد یا خیر؟ در صورت مثبت بودن پاسخ، رتبه بندی آن صفحه در کلمه کلیدی مورد نظر افزایش می یابد.

26. الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird Algorithm

با کمک این الگوریتم ، گوگل می تواند عبارت جستجو شده را مورد بررسی قرار دهد و با ارتباط مفاهیم موضوع یک صفحه را بهتر درک کند.

27. محتوای تکراری

وجود چندین محتوا با موضوع تکراری ، (با بازنویسی مختصر) تاثیر منفی روی سئوی سایت خواهد داشت.

28. Rel = Canonical

یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی گوگل Canonical می باشد. در صورت استفاده درست از این برچسب ، گوگل سایت شما را به دلیل داشتن محتوای تکراری جریمه نخواهد کرد. در صورت مواجه شدن با مشکل محتوای تکراری ،در محتوای کپی ، آدرس محتوای اصلی را به عنوان کانونیکال قرار دهید، تا گوگل این موضوع را متوجه شود و اولویت سایت شما را تشخیص می دهد.

29. بهینه سازی تصاویر

بهینه سازی تصاویر ، تاثیر مستقیمی در رتبه بندی سایت ها دارد. سیگنال های مهم از طریق نام فایل ، متن alt ، عنوان ، توضیحات ، به موتورهای جستجو ارسال می شود . گوگل با کمک این سیگنال ها می تواند تصاویر شما را درک کند و آن را در نتایج جستجو قرار می دهد.

30. محتوای به روز رسانی شده

تازگی محتوای سایت از فاکتورهای سئو می باشد. گوگل محتواهای به روز شده ، (مخصوصا در مورد سرچ های حساس به زمان ) را ترجیح می دهد. با توجه به اهمیت این موضوع، گوگل به روزرسانی یک صفحه را برای صفحات خاص نشان می دهد.

31. میزان به روز رسانی محتوا

ویرایش ها و تغییرات ، فاکتوری برای آپدیت کردن محتوا و به روز بودن می باشد. اضافه کردن یا حذف بخش هایی از متن ، بسیار موثر تر از عوض کردن مکان کلمات و یا اصلاح غلط های املایی می باشد .

32. تاریخ به روز رسانی صفحه

تکرار به روز رسانی صفحه ، تاثیر زیادی در رتبه بندی سایت ها خواهد داشت و جزو فاکتورهای سئو می باشد. گوگل به موضوع زمان به روز رسانی اهمیت زیادی می بخشد و مشخص می کند که این صفحه در طول این مدت زمان چقدر به روز شده است یا خیر؟ آپدیت کردن محتوا به صورت روزانه ، هفتگی و ماهانه تاثیر زیادی در بهبود رتبه سایت شما خواهد داشت.

33. برجسته کردن کلمات کلیدی

هر صد کلمه یک بار باید کلمه کلیدی را در صفحه استفاده کرد. این کار به بهبود سئو سایت کمک زیادی خواهد کرد.

34. کلمات کلیدی در تگ های H2 و H3

عناوین تگ های H2 و H3 از مهم ترین فاکتورهای سئو می باشد که نشان دهنده ی مرتبط بودن موضوع صفحه با عبارت مورد جستجو می باشد . تگ های عنوان HTML، گوگل را در درک بهتر موضوع صفحه یاری می کند.

35. کیفیت لینک های خروجی

لینک دهی خارجی از طریق سایت هایی با اتوریتی و رتبه بالا، به عنوان یک سیگنال مثبت برای گوگل می باشد. در صورتی که لینکسازی خارجی از طریق سایت های مرتبط با حوزه کاری شما باشد ، رتبه بندی سایت شما را افزایش می دهد.

36. موضوع لینک های خروجی

بر طبق الگوریتم هیلوپ ، ممکن است گوگل از محتوای لینک داده شما ، به عنوان یک سیگنال مربوطه استفاده کند. به عنوان مثال ممکن است صفحه شما در مورد اتومبیل باشد و و به صفحه مربوط به فیلم لینک بزنید ، در اینصورت ممکن است گوگل این سینگال را دریافت کند که صفحه شما در مورد فیلم های ماشینی است و نه اتومبیل.

37. گرامر و املا

یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو ، توجه به گرامر و املا می باشد. در واقع یکی از فاکتورهای محتوای باکیفیت و ارزشمند گرامر و املای صحیح می باشد.

38. محتوای منحصر به فرد

آیا محتوای تولید شده منحصر به فرد می باشد؟ اگر محتوای شما کپی شده از صفحات ایندکس شده گوگل باشد ، در کسب رتبه خوب موفق نخواهید شد. و ممکن است سایت شما هیچ وقت ایندکس نشود.

39. بهینه سازی و به روز رسانی برای نسخه موبایل (Mobile-Friendly)

به الگوریتم بهینه سازی برای موبایل Mobilegeddon گفته می شود. مطابق با این الگورتیم گوگل به صفحاتی که موبایل فرندلی باشند ، ارزش و اعتبار بیشتری می بخشد.

40. قابلیت استفاده از موبایل

مطابق با الگوریتم Mobile-first Index ،وب سایت هایی برای کاربران موبایل قابل استفاده باشند، جایگاه و رتبه بالاتری خواهند داشت.

41. محتوای پنهان در موبایل

یکی دیگر از فاکتورهای سئو این است که احتمال ایندکس شدن محتوای پنهان موبایل در مقایسه با محتواهای آشکار بسیار پایین می باشد. اخیرا یک جستگوگر اظهار داشته که محتوای پنهان بسیار خوب است ولی در ادامه نیز گفته که محتوای حیاتی و مهم باید آشکار باشد.

42. محتوای تکمیلی مفید

محتوای تکمیلی و مفید یکی دیگر از مواردی است که می تواند کیفیت سایت شما را بالا ببرد.

43. محتوای پنهان شده در پشت تب ها

در صورتی که محتوای نوشته شده ، پشت تب ها پنهان شود و کاربران برای خواندن محتوا ، مجبور به کلیک کردن باشند. آن محتوا ممکن است از طرف گوگل ایندکس نشود.

44. تعداد لینک های خروجی

یکی از مهم ترین فاکتورهای سئو ، استفاده به موقع از لینک های خروجی می باشد. استفاده بیش از حد از لینک های خارجی می تواند در رتبه بندی سایت تاثیر منفی داشته باشد.

45. مولتی مدیا

استفاده از تصاویر، ویدئوها و سایر عناصر چند رسانه ای ، می تواند روی کیفیت سایت شما تاثیر مثبتی داشته باشد. برای مثال یک مطالعه تحقیقاتی ارتباط بین رتبه بندی با چند رسانه ای را بدین صورت پیدا کرد :

مولتی مدیا

46. تعداد لینک های داخلی

لینک های داخلی از صفحات دیگر سایت ، نشان دهنده ی اهمیت آن صفحه می باشد. هرچه تعداد این لینک ها بیشتر باشد ، یعنی اینکه آن صفحه اهمیت بیشتری دارد.

47. کیفیت لینک های داخلی یک صفحه

لینک های داخلی از صفحات معتبر ( صفحاتی که رنک بالایی دارند ) در مقایسه با سایر صفحات ارزش بیشتری دارند.

48. لینک های شکسته یا خراب

یکی دیگر از فاکتورهای سئو بررسی لینک های شکسته می باشد. وجود لینک های خراب و شکسته نشان دهنده این است که ؛ سایت رها شده و نادیده گرفته شده است. این موضوع تاثیر منفی در رتبه بندی صفحه سایت شما خواهد داشت.

49. سطح خواندن (Reading Level)

بدون شک ، گوگل Reading Level یک پیج را تخمین می زند. قبلا گوگل آمار Reading Level را به شما ارائه می داد.

اینکه گوگل از این اطلاعات چه استفاده ای می کند، جای بحث دارد. برخی معتقدند که ؛ این کار رتبه بندی سایت شما را بالا می برد ، چراکه این موضوع برای خیلی از افراد جذاب می باشد. عده ای دیگر محتوا و سطح خواندن را مرتبط با هم می دانند.

50. لینک های وابسته و مرتبط

لینک های وابسته ، به عنوان یکی دیگر از فاکتورهای سئو، به تنهایی به رتبه بندی سایت شما آسیب نمی زنند. اما اگر تعداد این لینک ها بیشتر باشد، الگورتیم های گوگل ، فاکتورهای دیگری را برای بررسی وابسته نبودن سایت شما مورد بررسی قرار می دهند.

51. ارورهای HTML / اعتبارسنجی W3C

ارورهای زیاد Html و کدنویسی شلخته ، می تواند نشان دهنده ی بی کیفیت بودن یک سایت باشد. گمانه زنی ها در این رابطه حاکی از این است که ؛ یک صفحه با کدنویسی حرفه ای ، نشان دهنده باکیفیت بودن سایت می باشد.

52. اعتبار دامنه

اگر همه چیز را یکسان در نظر بگیریم ، صفحه ی موجود در یک دامنه ی معتبر ، رتبه ی بالاتری نسبت به صفحه موجود در دامنه ی نامعتبر دارد.

اعتبار دامنه

53. PageRank صفحه

از دیگر فاکتورهای سئو می توان به PageRank صفحه اشاره کرد. صفحاتی با اعتبار بالا، PageRank بالاتری خواهند داشت.

54. طول URL

URL های خیلی طولانی ، نمای موتور جستجو را خراب می کنند. در طی چندین مطالعه مشخص شده است که ؛ Url های کوتاه ، برتری کوچکی نسبت به طولانی ها دارند.

55. مسیر URL

صفحاتی که url آن ها به url صفحه اصلی نزدیک تر باشد. از اعتبار بیشتری برخوردارند.

56. ویراستاران انسانی

این مورد هنوز تایید نشده است. الگوریتم های گوگل هوشمند شده اند و به ویراستاران انسانی این اجازه را می دهند که روی SERP تاثیر بگذارند.

57. دسته بندی صفحات

به نظر می رسد ، دسته بندی صفحات یک سینگال مربوط در فاکتورهای سئو باشد. صفحاتی که در دسته بندی درستی قرار می گیرند، در مقایسه با صفحاتی که در دسته بندی نادرست قرار گرفته اند، رتبه بالاتری کسب می کنند.

58. تگ های وردپرس

برچسب ها ، سیگنال ارتباطی وردپرس می باشند. در محتواهای دارای برچسب ، سیگنال مرتبط بودن یک مقاله با بخش های دیگر محتوا یا محتواهای دیگر سریع تر به گوگل ارسال می شود. و گوگل در مدت زمان اندکی برای بررسی محتوای شما آماده می شود.

Yoast.com در این رابطه می گوید:

استفاده از برچسب ها می تواند پست های مرتبط را به هم وصل کند و سئوی سایت شما را بالا ببرد.

59. کلید واژه در URL

یکی دیگر از مهم ترین فاکتورهای ربته بندی گوگل وجود کلمه کلیدی در URL می باشد. به گفته ی یکی از کارکنان گوگل ، وجود کلمه کلیدی در URL یک فاکتور کوچک در رتبه بندی سایت می باشد. اما با این وجود جزو یکی از عوامل موثر در رتبه بندی می باشد.

60. رشته URL

دسته بندی های موجود در رشته Url توسط گوگل خوانده می شود. گوگل با کمک این دسته بندی ها می تواند درک کند که صفحه شما در رابطه با چه موضوعی می باشد.

61. منابع و مراجع

ذکر منابع و مراجع مقالات پژوهشی یکی دیگر از فاکتورهای رتبه بندی گوگل می باشد و نشان دهنده باکیفیت و ارزشمند بودن سایت و مقالات آن می باشد. موضوع یک محتوا باید کاملا معتبر و تخصصی باشد. مطابق با راهنمای کیفیت گوگل ، بازدیدکنندگان روی منابع دقت بیشتری می کنند. لینک دادن به منبع یک مقاله ، از نظر گوگل مهم می باشد ولی به عنوان یک فاکتور رتبه بندی به حساب نمی آید.

62. فهرست های شماره گذاری شده

فهرست گذاری یک مطلب بسیار کاربرپسند می باشد. و باعث می شود که ؛ خوانندگان به راحتی مطلب را تجزیه و تحلیل کنند. گوگل محتوای فهرست دار و شماره گذاری شده را ترجیح می دهد.

63. اولویت صفحه در Sitemap

اولویت دادن صفحه از طریق Sitemap به عنوان یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل ، در رتبه بندی سایت تاثیر بسیار زیادی خواهد داشت.

64. لینک دهی خارجی بیش از حد

لینک دهی خارجی بیش از حد، محتوا را مبهم کرده و از هدف اصلی اش دور می کند.

65. سیگنال UX برای رتبه بندی صفحه از طریق کلمات کلیدی دیگر

اگر صفحه برای چندین کلمه کلیدی رتبه بندی شود. آن نشان دهنده با کیفیت بودن صفحه می باشد.

66. سن صفحه

گوگل محتوای تازه را ترجیح می دهد. در صورتی که یک صفحه قدیمی مرتبا به روز رسانی شود ، بسیار بهتر از یک صفحه جدید خواهد بود.

67. طرح کاربرپسند

طرح با کیفیت و کاربرپسند ، تاثیر زیادی در زودتر دیده شدن محتوا دارد. یوزر فرندلی بودن سایت یکی از فاکتورهای رتبه بندی گوگل در کسب رتبه بالا می باشد.

68. دامنه های پارک شده ( Parked Domains)

به روز رسانی گوگل در دسامبر2011 ، باعث کاهش بازدید موتورهای جستجو از دامنه های پارک شده شد.

69. محتوای مفید

گوگل محتوای مفید و باکیفیت را تشخیص می دهد. و این یک عامل برای رتبه بندی می باشد.

فاکتورهای سطح سایت (Site-Level )