تاثیر تصاویر در سئو محتوا , تاثیر عکس در بهینه سازی مقاله

میزان تاثیر تصاویر در سئو یک مقاله

در سایت ها و صفحات فقط محتوای متنی کافی نیست و به تنهایی نمی توانند رضایت کاربر را جلب کنند.

 استفاده از تصاویر مختلف در سایت به ما کمک می کند که یک سایت جذابی داشت باشیم همچنین این تصاویر باعث می شوند مخاطب با حوصله و دقت زیادی مطالب سایت را دنبال کند و مدت زمان زیادی در صفحه بماند. ولی چرا تصاویر باعث جذابیت صفحه می شوند؟ کلمات می توانند به قدری هیجان انگیز باشند که نیازی به تصاویر نباشد، کافه کانتنت در این مقاله قد دارد به طور کامل این موضوع را توضیح دهد تا شما مفهوم این موضوع را درک کنید.

کافه کانتنت می خواهد در این مقاله تأثیر تصاویر بر سئو و همچنین تأثیر آن بر جذب کاربر بررسی کند اگر می خواهید به طور کامل این موضوع را درک کنید و بتوانید به طور مناسب از تصاویر در تولید محتوا های خود استفاده کنید پیشنهاد می کنیم حتماً این مقاله را مطالعه کنید.

تاثیر تصاویر در سئو

تصاویر در صفحه وب چگونه باعث جذب کاربر می شوند؟

صد در صد شما نیز این تجربه را داشتید که وقتی صفحه ای را باز می کنید اگر چشمتان به تصاویر بخورد ابتدا به طور کامل تصاویر را بررسی می کنید و سپس متن را از اول با دقت می خوانید ولی اگر تصویری در صفحه نباشد ممکن است صفحه برای شما کسل کننده باشد و با وجود محتوای با کیفیت صفحه را ترک کنید.

در حالت کلی می توان گفت تصاویر در صفحه باعث پایبند بودن کاربر به صفحه می شوند و اجازه نمی دهند کاربر صفحه را سریع ترک کند. البته بسیار اهمیت دارد که چگونه از عکس ها استفاده کنیم اگر از عکس های باکیفیت در مکان مناسبی استفاده کنیم مخاطب جذب صفحه می شود این در حالی است که اگر از تصاویر نا متناسب استفاده کنیم نتیجه عکس می دهد و کاربر با نارضایتی صفحه را ترک می کند.

بهتر است بدانید تصاویر مورد استفاده در صفحه باید با موضوع محتوا ارتباط داشته باشند و همچنین بتواند در کنار محتوای متنی پیامی را به کاربر منتقل کند. به غیر از این موضوع زمان بارگذاری و حجم تصاویر نیز اهمیت دارند. برای مثال اگر حجم تصویر کم باشد خیلی سریع آپلود می شود.

فاکتورهای انتخاب تصویر و تاثیر تصاویر در سئو

در انتخاب تصویر ابتدا باید این مورد را در نظر بگیرید که آیا تصویر مد نظر شما با موضوع مقاله شما هم خوانی دارد و می توانید قسمتی از محتوای شما را انتقال دهد یا خیر؟ حتما باید تصویر مورد استفاده شما پیامی را به مخاطب انتقال دهد. برای بررسی کیفیت تصاویر و تأثیر آنها بر تجربه کاربر یک آزمایش ساده وجود دارد؛ همه المان‌های محتوایی شامل متن، لینک، لیست و … را از صفحه حذف کنیم و فقط تصاویر را حفظ کنیم.

حالا این صفحه را در اختیار دوست خود گذاشته و بخواهیم تا از بالا به پایین اسکرول کرده و تلاش کند تا موضوع مقاله را درک کرده یا مفهوم مشخصی را در آن پیدا کند. اگر مفهومی که درک کرده با موضوع مقاله ما یکسان است یعنی در انتخاب تصاویر آن بسیار موفق عمل کرده‌ایم.

برای این که تصویر بتواند پیام ما را به درستی انتقال دهد باید توضیحاتی را در پایین تصویر بنویسیم و یا متن مورد نظر را به طور مستقیم روی تصویر قرار دهیم.

چگونه از caption برای جذب کاربر در تصویر استفاده کنیم؟

وقتی می خواهیم پیامی را از طریق تصویر انتقال دهیم و یا توضیحات تصویر را بیان کنیم می توانیم آن ها را مستقیم روی تصویر درج کنیم و یا زیر تصویر بنویسیم اینکه متن مورد نظر را کجا قرار دهیم بیشتر به سلیقه ما بستگی دارد ولی باید توجه کنیم که موضوع محتوا چیست؟

برای مثال اگر برای سایت گردشگری محتوایی نوشته ایم و تصاویری برای درج در آن انتخاب کرده ایم برای توضیحات تصاویر بهتر است آن ها را مستقیم بر روی تصویر درج کنیم زیرا چنین حالتی برای مخاطب جذاب تر می باشد ولی وقتی یک محتوای تخصصی داریم و از عکس های علمی استفاده می کنیم حتماً باید توضیحات عکس را زیر آن بنویسیم تا مخاطب به طور کامل متوجه موضوع شود.

برای این که بتوانیم یک عکس مرتبط با موضوع محتوا انتخاب کنیم حتماً باید کاملاً موضوع را درک کنیم عکس غیر مرتبط با موضوع محتوا باعث نارضایتی کاربر و عدم موفقیت در سئو می شود. همچنین توجه کنید که تعداد تصاویر مورد استفاده را نیز طبق موضوع باید تعیین کنیم و به هیچ وجه در دام الگوی تکراری که می گوید به طور مثال باید به ازای هر 300 کلمه یک تصویر داشته باشیم نیفتیم و حتماً این موضوع را مد نظر بگیریم که موضوع محتوا تعیین کننده نوع عکس و تعداد آن ها می باشد.

برای درک بهتر این موضوع ، عناوین زیر را در نظر بگیرید:

مقاله آموزشی جامع : که یک موضوع مشخص را قدم به قدم آموزش می‌دهد
نظر یا تجربه شخصی : در مورد یک محصول، برند، فرصت شغلی و …
نقد و بررسی محصول : معرفی امکانات و مقایسه با محصولات مشابه
خبر سیاسی یا ورزشی : متن مصاحبه یا یک اعلان عمومی از طرف دولت

مقاله ما در هر یک از این گروه‌ها که قرار بگیرد، تعداد عکس‌های آن متفاوت خواهد بود. مثلاً اگر یک پست آموزشی در مورد پیدا کردن کلمه کلیدی از سرچ کنسول گوگل می‌نویسیم، اطلاعاتی که از طریق تصاویر به کاربر منتقل می‌شود حتی از متن نیز بیشتر است. در چنین محتوایی هرچه تعداد تصاویر بیشتر باشد کیفیت محتوای ما بالاتر خواهد بود.

زمانی که خبری را در صفحه خود منتشر می کنیم اگر مصاحبه از فردی باشد می توانید از یک عکس از محل مصاحبه یا فرد مصاحبه شونده استفاده کنیم و اگر هم تصویری قرار ندادید مهم نیست زیرا فرد فقط به دنبال مصاحبه انجام شده و جزییات آن در متن می باشد ولی اگر خبر شما مربوط به یک تصادف باشد باید تصاویری از تصادف منتشر کنید زیرا در چنین حالتی مخاطب کاملاً متوجه نوع و شدت حادثه رخ داده می شود.

از چه نوع عکس هایی نباید در مقالات استفاده کنیم؟

از هر عکسی که در صورت حذف شدن آن هیچ تغییراتی در کیفیت محتوا و مقاله ایجاد نمی کند نباید استفاده شود. در مقالات فارسی عکس هایی که استفاده می شود بیشتر از تصاویر stock سایت‌های بانک عکس می باشد که هیچ منظور و هدف خاصی را به مخاطب نمی رساند و در یک کلام می توان گفت بودن یا نبودن آن ها هیچ تاثیری در کیفیت مقاله ندارد پس بهتر است از این تصاویر استفاده نکنیم.

به این نکته مهم نیز توجه کنید که تصاویر مورد نیاز خود را از جست و جو کردن کلمات کلیدی در گوگل پیدا نکنید زیرا این روش برای یافتن عکس مورد نیاز جز بدترین راه ها می باشد که باعث افت سئو می شود. بهتر است توجه کنید که الگوریتم های گوگل خیلی باهوش می باشند و وقتی عکسی تکراری ببینند در حین جست و جو فقط یکی از آن ها را نمایش می دهند.

تصاویر چگونه باعث بهبود سئو می شوند؟

تاثیر تصاویر در سئو : با توجه به این موضوع که گوگل به راحتی بعد از ورود به یک صفحه می تواند محتوای آن را بررسی کنید و کیفیت محتوا را مشخص کند باید در انتخاب تصویر نیز دقت کنیم. شاید این سؤال در ذهن شما به وجود بیاید که فقط حضور تصاویر می توانند در صفحه کافی باشند و نیازی به توجه به مفهوم آن نیست ولی سخت در اشتباهید گوگل علاوه بر این که محتوا را بررسی می کند تصاویر استفاده شده را نیز بررسی می کند و کاملاً مفهوم آن با موضوع را نیز درک می کند.

در چند سال اخیر شرکت مایکروسافت ابزاری را به نام Computer Vision ارائه کرد که این ابزار می تواند به راحتی مفهوم محتوا و ارتباط تصاویر مورد استفاده شده در آن را با موضوع محتوا بررسی کنید. علاوه بر این گوگل نرم افزاری به نام Lens را برای گوشی‌های اندرویدی معرفی کرده که می‌تواند با استفاده از دوربین گوشی جستجوی اینترنتی را انجام داده، متن را ترجمه کند و نتایج مرتبط را به ما نمایش دهد. در نتیجه درک تصاویر و محتوای آن‌ها دیگر به فیلم‌های علمی تخیلی محدود نمی‌شود. همه این ابزار ها برای بررسی تصاویر و محتوا ابزارهای هوش مصنوعی می باشند.

سئو

استفاده گوگل از توضیحات متنی (Caption) برای درک مفهوم تصویر

استفاده از توضیحات در پایین تصاویر و یا روی عکس علاوه بر این که درک موضوع را برای مخاطب راحت تر می کند و از این طریق باعث جلب رضایت کاربر می شود می تواند به ربات های گوگل نیز در درک مفهوم تصاویر کمک کند. ربات های گوگل بسیار هوشمند هستند و می توانند از طریق متن های نوشته شده روی عکس و یا توضیحات زیر عکس ها مفهوم تصویر و ارتباط آن را با موضوع درک کنند.

شاید این موضوع کمی هیجان انگیز و عجیب باشد ولی بهتر است بدانید که اگر عبارتی که به صورت عکس-نوشته در خود تصویر قرار گرفته است را جستجو کنیم، شاهد نمایش آن در بخش جستجوی تصاویر گوگل خواهیم بود. در ابتدا این قابلیت برای زبان فارسی فعال نبود ولی امروزه فعال شده است.

برخی مواقع تصویر مهم تر از متن می شود چرا که می تواند مفهوم زیادی را به کاربر منتقل کند و در چنین شرایطی در صورت حذف تصاویر متن محتوا ناقص می شود و کیفیت مقاله تغییر پیدا می کند. در چنین مواقعی گوگل فقط قسمتی از تصاویر را به مخاطب نشان می دهد زیرا با توجه به محتوا کاربر صفحه را برای مطالعه و ورود انتخاب می کند.

موضوع محتوا در انتخاب نوع و تعداد تصاویر بسیار مهم می باشد.

زمانی که کاربر موضوعی را جست و جو می کند و هدف از جست و جو را برای خود مشخص کرده است کار برای ما راحت می شود زیرا در این حالت می توانیم از تصاویر مناسب در صفحه خود با توجه به موضوع محتوا استفاده کنیم.

برای مثال وقتی کاربر یک مکان گردشگری را جست و جو می کند دوست داد علاوه بر این که اطلاعات زیادی از متن مقاله در رابطه با مکان مد نظر خود به دست بیاورد با تصاویر آن مکان نیز آشنا شود پس در سایت های گردشگری بهتر است از تصاویر زیاد و متنوع برای جلب رضایت کاربر استفاده کنیم. ولی وقتی در یک سایت علمی محتوایی قرار می دهیم بیشتر باید متن مقاله با کیفیت و با ارزش باشد و محتوا وابستگی زیادی به تصاویر نداشته باشد.

نتیجه گیری

برای جلب رضایت کاربر و موفقیت در سئو فقط داشتن محتوای متنی با کیفیت کافی نمی باشد و در کنار آن باید از تصاویر باکیفیت و هدفمند نیز استفاده کنیم. در انتخاب تصاویر مورد استفاده نیز باید دقت زیادی به خرج دهیم زیرا آن ها باید بسیار با کیفیت باشند و بتوانند مفهومی را به کاربر در رابطه با موضوع محتوای متنی صفحه انتقال دهند.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید