با کوچ تعداد زیادی از کسب‌وکارها به دنیای مجازی و گسترش تبلیغات برای جذب مخاطب و افزایش فروش و با در نظر گرفتن اینکه روز به روز سلایق کاربران تغییر می‌کند، مدیران کسب‌وکارهای اینترنتی هم باید طراحی سایت مدرن یا modern site را جایگزین سایت‌های قدیمی بکنند. یکی از علت‌های مهم این کار این است که سایت‌های قدیمی با گذشت زمان دیگر پاسخ‌گوی نیازهای مخاطب امروزی نیستند و نمی‌توانند آن‌ها را به‌خوبی گذشته به‌خود جذب کنند.

اگر شما هم جزو آن دسته از مشاغل هستید که در فضای مجازی هم فعالیت می‌کنید و به دنبال جذب مشتری هستید، حتما با ما در ادامه این مقاله همراه باشید. قصد داریم در این مقاله در مورد اهمیت طراحی سایت مدرن، ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن و اصولی که باید در طراحی آن رعایت شود را مطرح کنیم.

 برای کسب‌وکارهایی که به سلایق و نیازهای مخاطبانشان اهمیت می‌دهند، هم‌سو شدن با تغییرات و تحولات به‌روز فضای مجازی جزو اولویت‌های برنامه‌ریزی کاریشان است.

سایت مدرن

چرا کسب‌وکارها به طراحی سایت مدرن نیاز دارند؟

از گذشته‌های دور تا به حالا، هر کسب‌وکاری که راه‌اندازی شده چه با هدف فروش محصولات و چه با هدف ارائه خدماتش، نیاز به تبلیغات داشته است. تبلیغات کمک می‌کند تا مخاطب اصلی خودتان را کشف و با تاثیری که روی او می‌گذارید، او را به مشتری واقعی و وفادار تبدیل کنید و باعث فروش محصول یا خدمت خودتان شوید.

با پیشرفت تکنولوژی و گسترش استفاده از شبکه‌های مجازی توسط مردم، مدیران کسب‌وکارها به این فکر افتادند که می‌توانند تبلیغاتشان را با هزینه کمتر به این محیط انتقال دهند. وب‌سایت یکی از کانال‌های ارتباطی بین مخاطبان و کسب‌وکارها در فضای مجازی است و راهی برای معرفی محصولات،‌ بیان ویژگی‌های آن و در نهایت فروش موفق آن به مشتریان است. اما وب‌سایت‌ها هم از گذشته تا به‌حال تغییرات زیادی کرده‌اند.

امروزه کاربران، بیشتر جذب سایت‌هایی می‌شوند که محتوای غنی و جذاب داشته باشند. دیگر مثل گذشته متن‌ها و توضیحات طولانی برای مخاطبان فضای مجازی جذابیت ندارد. شما می‌توانید در طراحی سایت مدرن از جادوی محتوای بصری در کنار محتوای متنی برای جلب توجه کاربران استفاده کنید.

این روزها کاربران بیشتر مشتاق محتواهای ساده و قابل فهم هستند و دوست دارند وقتی وارد سایتی می‌شوند بدون کوچکترین سردرگمی به همه موضوعات مورد نیازشان دسترسی داشته باشند.

سایت‌های مدرن با داشتن ویژگی‌های کاربرپسندی مثل ایجاد تجربه خوب کاربری در مخاطب، تولید محتوای باکیفیت برای جذب مخاطب و همچنین در نظر گرفتن نیازهای مخاطب و تلاش برای یافتن پاسخ مناسب برای چالش‌های آن‌ها، توانسته‌اند صاحبان مشاغل اینترنتی را در جذب هرچه بیشتر مخاطبان و بالا بردن نرخ فروش کمک کنند. 

ویژگی‌های متمایز یک سایت‌ مدرن و حرفه‌ای

طراحان وب‌سایت و کارشناسان تولید محتوا در طراحی سایت مدرن و حرفه‌ای همیشه کیفیت، زیبایی و استفاده از المان‌های به‌روز را در اولویت کاریشان قرار می‌دهند. طراحی کاربرپسند یا User friendly یکی از ویژگی‌های بارز سایت‌های مدرن است که باعث افزایش زمان ماندن مخاطب در سایت شما و در نهایت باعث محبوبیت سایت شما بین مراجعه‌کنندگان به آن می‌شود که در ارتقا رتبه سایت شما بی‌تاثیر نخواهد بود.

سایت‌های مدرن و به‌روز، ویژگی‌ها و مزایای منحصربه‌فردی دارند که در ادامه به توضیح برخی از آن‌ها می‌پردازیم:

بهبود تجربه کاربری یا UX

سایت‌ها در شکل‌گیری تصویر از کسب‌وکار شما در ذهن مخاطبان تاثیرگذار است. اولین چیزی که کاربران بعد از ورود به سایت شما می‌بینند، صفحه اول سایت است. طراحی جذاب و ساده و در عین حال قابل درک صفحه اول، از یک سو می‌تواند باعث تشویق مخاطب به ماندن در سایت شما بکند و یا بالعکس او را به خروج از سایت ترغیب کند. طراحی سایت مدرن و جذاب بدون شک باعث ایجاد تجربه کاربری خوب از شما و کسب‌وکارتان در ذهن مخاطب می‌شود.

UX

افزایش زمان ماندن مخاطب در وب‌سایت

شما هم حتما به‌عنوان کاربر در طول روز به تعداد زیادی سایت در اینترنت سر می‌زنید. آیا تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چرا در بعضی سایت‌ها زمان بیشتر و در بعضی زمان خیلی کوتاهی سپری می‌کنید؟ چه عواملی در سایت‌ها نظر شما را به خود جلب می‌کند؟ چه چیزی شما را در سایت خسته می‌کند و باعث می‌شود زودتر آن را ترک کنید؟

طراحان سایت‌های مدرن با در نظر گرفتن این چالش‌ها، سعی کردند راه‌حل مناسبی برایشان بیابند. استفاده از المان‌های ساده و در عین حال جذاب بصری، به کار بردن رنگ‌های خاص براساس سلیقه کاربر و تولید محتوای کارامد از جمله کارهایی است که باعث نگداشتن مخاطب در سایت شما می‌شود. همه این عوامل در طراحی سایت مدرن لحاظ می‌شود.

جلب اعتماد مخاطب و افزایش احتمال تبدیل او به مشتری

یکی از ویژگی‌های سایت‌های مدرن که باعث اعتمادسازی بین مخاطبان و برند شما می‌شود، امنیت بالای سایت است. وقتی کاربران از امنیت داده‌ها و اطلاعاتی که در یک سایت ارائه می‌دهند مطمئن باشند، قطعا با خیال راحت در دفعات بعد به آن مراجعه خواهند کرد.

سایت شما نماینده کسب‌وکار شماست؛ پس اگر در جلب اعتماد مخاطب و مشتری آینده در سایت موفق باشید، حتما اعتماد او را به محصول یا خدماتی که برای فروش ارائه می‌دهید هم جلب خواهید کرد. طراحی سایت مدرن شما را به این هدف خواهد رساند.

جذابیت ظاهری سایت برای مخاطبان

اگر بعضی از سایت‌های قدیمی را با سایت‌های مدرن امروزی مقایسه کنید حتما به تفاوت ظاهری آن‌ها پی خواهید برد. یکی از علت‌های جذابیت ظاهری سایت‌های مدرن استفاده از برنامه‌ها و ابزارها برای طراحی‌های به‌روز است. با پیشرفت تکنولوژی، تعداد این ابزارها روز به روز بیشتر می‌شود و طراحان با بهره‌گیری از آن‌ها می‌توانند جلوه‌های زیبایی‌ را به صفحات مختلف سایت بدهند.

طراحی سایت مدرن

تولید محتوای غنی و باکیفیت برای رفع نیازهای مخاطبان

در طراحی سایت‌ مدرن تنها توجه به ظاهر کافی نیست. اگر محتوای سایت شما برای کاربر مفید نباشد، نه‌تنها مخاطبان از آن استقبال نمی‌کنند بلکه موتورهای جستجوی گوگل هم که محتوا برایشان از اهمیت بالایی برخوردار است، سایت شما را از لیست سایت‌های پرمخاطب حذف خواهد کرد. سایت‌های مدرن به‌خوبی به این واقعیت آگاه هستند و تمام تلاش خود را برای تولید محتوای ارزشمند که بتواند دغدغه‌های مخاطبان را برطرف کند به‌کار می‌گیرند.

افزایش جذب مشتری و تضمین سودآوری سایت

سرمایه‌گذاری برای طراحی سایت مدرن اگر به سوددهی آن ختم نشود، کاری بیهوده است. مدیران مشاغل به سایت‌ها به‌عنوان فرصتی برای جذب مشتریان در فضای مجازی نگاه می‌کنند. سایت شما نه‌تنها باید بتواند کسب‌وکارتان را به‌خوبی به مشتریان معرفی کند، بلکه باید از سایت‌های رقبایتان هم جلو بزند. شما با به‌روز کردن محتوای سایت و استفاده از ویژگی‌های سایت مدرن می‌توانید در جذب مشتریان موفق‌تر از رقبایتان باشید.

کمک به سئوی سایت

همان‌طور که تکنولوژی روزبه‌روز پیشرفته‌تر می‌شود و سلایق مخاطبان هم هم‌سو با آن تغییر می‌کند، الگوریتم‌های گوگل هم به نوبه خود در حال تغییرند. این الگوریتم‌ها در امتیازدهی سایت‌ها به عوامل ظاهری و محتوایی آن‌ها و اینکه تا چه حد موفق می‌شوند مخاطبان را به خود جذب کنند، توجه زیادی می‌کنند. اگر سایتی بتواند این مزایا را داشته باشد حتما رتبه بالاتری را در رتبه‌بندی گوگل به‌دست خواهد آورد.

modern web design

تکنیک‌های کارآمد و موثر برای طراحی سایت مدرن

حالا که با مزایا و اهمیت طراحی سایت مدرن برای پیشرفت و توسعه کسب‌وکارها در فضای مجازی آشنا شدید، بهتر است تکنیک‌هایی که شما را در طراحی موفق یک سایت مدرن کمک می‌کند، بیشتر بشناسید. در ادامه به مهم‌ترین و موثرترین تکنیک‌ها اشاره کرده‌ایم:

سرعت بالای سایت

حالا که با مزایا و اهمیت طراحی سایت مدرن برای پیشرفت و توسعه کسب‌وکارها در فضای مجازی آشنا شدید، بهتر است تکنیک‌هایی که شما را در طراحی موفق یک سایت مدرن کمک می‌کند، بیشتر بشناسید. در ادامه به مهم‌ترین و موثرترین تکنیک‌ها اشاره کرده‌ایم:

با توجه به پیشرفت تکنولوژی، کاربران انتظار دارند تا با سرعت بالای اینترنت در فضای مجازی فعالیت کنند. سایت‌هایی که زمان زیادی طول می‌کشد تا بارگذاری شوند، انتظار مخاطبان زیاد را نباید داشته باشند. در طراحی سایت مدرن، به این نکته باید توجه زیادی کنید و صفحات سایت را به‌گونه‌ای طراحی کنید تا کاربر بتواند به‌سرعت به اطلاعات موردنیازش در سایت دسترسی پیدا کند.

محتوای حرفه‌ای و کاربردی با توجه به نیاز کاربر

در گذشته اکثر محتواها به شکل محتوای متنی بود. این محتوا به‌خاطر اینکه خارج از حوصله کاربر و بسیار خسته‌کننده بود، زیاد مورد استقبال قرار نمی‌گرفت. اما امروزه تولیدکنندگان محتوا در طراحی سایت‌ مدرن با تلفیق محتواهای متنوع صوتی، تصویری و ویدئویی با محتوای متنی توانسته‌اند نوع جذابی از محتواها را برای مخاطبان تولید کنند. انواع مختلف محتواها می‌تواند مخاطبان را در درک بهتر مطلب کمک می‌کند آن‌ها را تا پایان محتوا با شما همراهی کند.

ریسپانسیو بودن سایت

با گسترش دسترسی مردم به وسایل ارتباط جمعی مثل گوشی‌های هوشمند، تب لت‌ها، لپتاپ و غیره، نیاز به ریسپانسیو بودن سایت امری ضرورری است. تمام کسانی که با هر وسیله‌ای به سایت شما دسترسی پیدا می‌کنند، باید بتوانند تمام صفحات و محتوای سایت شما را بدون کوچکترین تغییری در آن ببینند. به این ویژگی سایت‌ها، ریسپانسیو بودن گفته می‌شود و یکی از ضروریات در طراحی سایت مدرن است که باعث افزایش ترافیک سایت شما خواهد شد.

طراحی سایت

طراحی ساده و دسترسی آسان

این روزها طراحان بیشتر به طرح‌های ساده و قابل‌فهم روی آورده‌اند و این طرح‌ها توانسته طرفداران زیادی را به‌خود جذب کند. استفاده از نقشه و طرح کلی ساده در طراحی سایت، باعث می‌شود مخاطبان با ورود به سایت در نگاه اول با قسمت‌های مختلف آشنا شوند و راحت‌تر بتوانند مطالب موردنیازشان را در سایت شما پیدا کنند. دسترسی راحت به بخش‌های مختلف سایت همچنین در بهبود سئوی سایت شما هم موثر خواهد بود.

طراحی گرافیکی مناسب

در طراحی سایت‌ مدرن به طراحی گرافیکی سایت اهمیت زیادی داده می‌شود. یک محتوای جذاب و مفید با یک طراحی گرافیکی خوب به چشم می‌آید. این طراحی‌ها هرچقدر خلاقانه‌تر باشند مخاطب بیشتری را می‌توانند به خود جلب کنند. استفاده از ترکیب رنگ‌های مختلف در کنار فونت‌های جذاب و لوگو و غیره می‌تواند هم باعث ایجاد جلوه‌های بصری جذاب و به یاد ماندنی در ذهن مخاطبتان شود و هم روی سئوی سایتتان موثر باشد.

ارتباط آسان با شبکه‌های اجتماعی

با افزایش فعالیت افراد در شبکه‌های اجتماعی مختلف که روزبه‌روز هم به تعدادشان اضافه می‌شود، نیاز به ایجاد ارتباط راحت بین مطالب سایت و امکان انتشار و به اشتراک گذاری آن در این شبکه‌ها بیش از پیش حس می‌شود. مخاطبان شما وقتی از محتوای سایتتان خوششان بیاید، حتما تمایل دارند آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارند که این کار می‌تواند به شناساندن شما و برندتان به افراد دیگر کمک کند. این نکته در طراحی سایت مدرن جز اولویت‌هاست.

توجه به روانشناسی رنگ‌ها

رنگ‌ها، یکی از عناصر مهم در روند طراحی سایت مدرن است. تاثیری که رنگ‌های مختلف در افراد دارد بر کسی پوشیده نیست. چون مخاطب شما قرار است مدتی را در سایت شما باشد پس باید از طیف رنگ‌هایی استفاده کنید که باعث ایجاد آرامش در او شود.

برخلاف گذشته که بیشتر از رنگ‌های تیره در زمینه سایت‌ها استفاده می‌شد، امروزه در طراحی سایت‌ مدرن استفاده از رنگ‌های روشن مثل سفید و خاکستری رواج پیدا کرده‌است. معمولا در این نوع سایت‌ها از دو رنگ اصلی استفاده می‌شود و این رنگ‌ها براساس سن و جنسیت مخاطب، رنگ سازمانی مجمومه و تناسب رنگ‌ها با یکدیگر تعیین می‌شود.

طراحی گرافیکی

استفاده از فونت اختصاصی و برجسته

محتوای متنی جز جدایی‌ناپذیر صفحات سایت است، بنابراین انتخاب فونت مناسب برای این محتوا بسیار مهم است. فونت‌های ریز، خوانندگان مطالب را خیلی زود خسته می‌کند. برعکس فونت‌های برجسته باعث جلب توجه کاربران به موضوع می‌شوند. می‌توانید در بخش‌هایی از سایت از فونت درشت و اختصاصی استفاده کنید. سعی کنید فونتی که انتخاب می‌کنید مطابق با برند تجاری مجموعه‌تان، مخاطبان شما و نوع محصول یا خدمتی که ارائه می‌دهید باشد.

استفاده مناسب از فضای سفید

برخلاف سایت‌های قدیمی، در طراحی سایت‌ مدرن امروزی از فضای سفید به‌طور مناسب استفاده می‌شود. حذف عناصر اضافه در صفحات و گنجاندن گزینه‌های اصلی و ضروری، فضای سفید و خالی مناسبی را ایجاد می‌کند. این فضای خالی مانع خسته شدن مخاطبان می‌شود و کاربران شما به‌راحتی می‌توانند روی موارد اصلی تمرکز کنند. این کار به بهبود تجربه کاربر سایت UX کمک می‌کند.

طراحی سایت مدرن، لازمه کسب‌وکارهای امروزی برای رسیدن به سودآوری

طراحی سایت‌ تاثیر زیادی در شناخته‌تر شدن برندها و افزایش فروش کسب‌وکارها دارد؛ اما طراحی سایت مدرن این اثر را دوچندان می‌کند. سایت‌های مدرن در عین سادگی، بسیار جذاب هستند و نقش مهمی در جذب مخاطبان شما دارند. در این مقاله سعی کردیم شما را با تکنیک‌های طراحی سایت مدرن و مزایای آن بیشتر آشنا کنیم.