طراحی سایت ریسپانسیو یا اپ؟ کدام مهم تر است؟

طراحی سایت ریسپانسیو یا اپ؟ کدام مهم تر است؟

طراحی سایت ریسپانسیو یا اپ؟ کدام مهم تر است؟

ما در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که چرا طراحی یک سایت کاملا ریسپانسیو از داشتن یک نرم افزار موبایل برای تجارت ما مهم تر است و داشتن اپ چه زمانی ضروری خواهد بود. برای شروع کمی تامل لازم است و باید بررسی کنید که در ماه گذشته چه تعداد نرم افزار نصب شده بر روی گوشی خود دارید، اگر میزان آن به عددی بزرگتر از صفر برسد در اقلیت بودن شما را نشان می دهد.

 

طراحی سایت ریسپانسیو یا اپ؟ کدام مهم تر است؟

 

امروزه وجود اپ موبایل برای بسیاری از صاحبان کسب و کار بدون در نظر گرفتن کاربرد آن به یک نیاز اساسی در کنار طراحی سایت تبدیل شده است، در دست داشتن اپ موبایت از سریع ترین راه های ممکن برای رسیدن به مخاطبانی است که بیشتر وقت خود را صرف اینترنت و گوشی می کنند. این در حالی است که قرار گرفتن بیشتر در این فضا موجب کاهش تمایل آن ها برای نصب یک برنامه جدید می شود.

اپ موبایل چیست؟

اپ موبایل

اپ نوعی نرم افزار است که به منظور رفع نیازهای مشخصی به وجود آمده و کاربر می تواند مستقیما آن را دانلود و نصب نماید. بخش مهم این جمله عبارت “رفع نیازهای مشخص” است. پس می توان گفت هدف اصلی از طراحی اپ، رفع یک نیاز است و بعد از رفع نیاز  دیگر وجود اپ بی معنی خواهد بود.

طراحی اپ با هدف افزایش اعتبار برند

 

طراحی اپ با هدف افزایش اعتبار برند

 

این موضوع را با یک مثال شروع می کنیم. برای مثال کمپانی پپسی با طراحی کردن یک اپ موبایل برای مشتریان خود این شرایط را فراهم کرده است که با نصب آن در هنگام خرید محصولات پپسی در قرعه کشی شرکت داده شوند. در مورد اپ دو نکته بسیار مهمی وجود دارد؛  اولا اپ برای یک هدف کاملا مشخص یعنی شرکت در قرعه کشی طراحی شده و دوما بر روی سایت پپسی نسخه ای از این قابلیت وجود ندارد در واقع نمی توان اپ را جایگزینی مناسب برای سایت پپسی در نظر گرفت.

مهم ترین هدف نصب نرم افزار پپسی بر روی سیستم خود، آشنایی با پپسی نیست چون با مراجعه به سایت می توان این اطلاعات را نیز به دست آورد. بلکه مهم ترین هدف آن این است که کاربرانی که علاقه دارند با شرکت ارتباط داشته باشند بتوانند از طریق نصب نرم افزار اپ این ارتباط را برقرار نموده و از خدمات جانبی آن نیز بهره مند شوند.

محصول یا خدمات شرکت یک اپ است

 

محصول یا خدمات شرکت یک اپ است

در این مورد می توان اسنپ را مثال زد. در این مورد طراحی اپ به منظور معرفی بیشتر شرکت انجام نمی گیرد بلکه خود نرم افزار نیز محصول نهایی شرکت است که با کاربران ارتباط مستقیمی خواهد داشت. زمانی که بخواهید اطلاعات خود را از طریق موبایل ارائه دهید به برخی از اطلاعات از قبیل موقعیت کاربر، تایید هویت دقیق و… خواهید رسید و همین امر باعث می شود تا اسنپ بتواند از طریق اپ خدمات خود را در اختیار کاربران قرار دهد.

شاید شما نیز سایت اسنپ را دیده باشید. هدفی که سایت اسنپ دنبال می کند کاملا متفاوت با هدف اپ می باشد. در این سایت به توضیح اسنپ و معرفی آن، چگونگی دانلود اپ و ثبت نام رانندگان پرداخته شده است و هیچ کدام از این خدمات موجود بر روی نرم افزار موجود در سایت مشاهده نمی شود.

چرا طراحی اپ موبایل معمولا اشتباه است؟

 

محصول یا خدمات شرکت یک اپ است

شرکت های بزگی همچون اینستاگرام، اسنپ، دیجی کالا و… موفقیت خود را مدیون استفاده از اپ موبایل هستند. به همین دلیل است که اپ موبایل از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در حالیکه اکثر کاربران به صورت هفتگی بین 6 تا 10 نرم افزار را به کار می برند و به احتمال زیاد شما جزو آن ها نیستید.

تقریبا بیشتر از 60 درصد افراد هیچ گونه نرم افزاری را در طول مدت یک ماه بر روی گوشی همراه خود راه اندازی نمی کنند و فقط نزدیک به 10 درصد آن ها بیشتر از 4 نرم افزار را در طی یک ماه دانلود و راه اندازی می نمایند که احتمال حضور ما در بین این 4 نرم افزار خیلی کم است. پس ما باید با صرف زمان و هزینه بیشتری 10 درصد کاربران را مخاطب خود قرار داده و البته این 10 درصد آن زمان مخاطب ما خواهند بود که بتوانیم مطالب ارزشمندی را در اختیار آن ها قرار دهیم.

یک نکته مهمی که باید به آن اشاره کنیم این است که مدت زمان یک نرم افزار بر روی گوشی کاربران می ماند. می توان گفت به طور متوسط فقط 3.2 نرم افزار بیشتر از یک ماه بر روی گوشی کاربران باقی می مانند.

دلایل برتری طراحی سایت ریسپانسیو نسبت به اپ موبایل

 

دلایل برتری طراحی سایت ریسپانسیو نسبت به اپ موبایل

 

طراحی وب سایت ریسپانسیو به دلایل متعددی ارجح تر از اپ می باشد. به دو دلیل در این زمینه توجه کنید:

1- انتخاب درست، طراحی سایت ریسپانسیو است

 

انتخاب درست، طراحی سایت ریسپانسیو است

بسیاری از مشتریان سایت یوتا از ما درخواست می کنند که علاوه بر طراحی سایت شرکتی، برای آن ها اپ موبایل نیز طراحی نماییم و اکثر مواقع این جمله را می شنویم که؛ دوست دارم مشتریان از طریق گوشی نیز بتوانند به راحتی در سایت ثبت سفارش کنند. اگر در کار طراحی وبسایت باشید مفهوم این جمله را دقیقا متوجه خواهید شد و آن هم طراحی ریسپانسیو است.

2- کاربران نیازهای خود را در گوگل جست وجو می کنند نه اپ استور

 

کاربران نیازهای خود را در گوگل جست وجو می کنند نه اپ استور

 

برای مثال فرض می کنیم می خواهیم به دنبال یک آرایشگر جدید بگردیم. چند درصد احتمال دارد که اپ استور را باز کنیم و به جست وجوی نرم افزار معرفی آرایشگران بگردیم؟ وفتی این جست وجو را در گوگل انجام می دهیم به سرعت، نتایج را در پیش روی خود مشاهده می کنیم ولی باید دقت کنیم که این رفتار حتی برای کسانی که تازه کار هستند نیز ساده است و نمی توان از ضریب نفوذ بالای سایت و سئو در بازاریابی محتوا چشم پوشی کرد.

هم طراحی سایت ریسپانسیو می خواهم و هم اپ

 

هم طراحی سایت ریسپانسیو می خواهم و هم اپ

با وجود این که طراحی سایت ریسپانسیو و سئوی قوی یک ضرورت محسوب می شود ولی نباید از داشتن اپ نیز غافل شویم. در صورتی این مطلب درست خواهد بود که یکی از دو دلیل مطرح شده در ابتدای مقاله را دارا باشیم. یعنی اولا یک برند معتبر داشته باشیم و ثانیا آن را به صورت مستقل از سایت طراحی کنیم. در غیر این صورت مجبور خواهید بود برای طراحی یک نرم افزار موبایل هزینه بیشتری بپردازید و همین امر باعث دور شدن شما از مسیر اصلی جذب مشتری یعنی تولید محتوا و بهبود وضعیت سئو می شود.

و در آخر، برای طراحی یک سایت ریسپانسیو می توانید از شرکت طراحی سایت یوتا کمک بگیرید.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید