در صورتی‌که بخواهیم به شکل خیلی ساده موضوع پشتیبانی و نگهداری سایت را با یک مثال بررسی کنیم، می‌توانیم بگوییم که: اگر به وب‌سایت خود به‌عنوان یک ماشین نگاه کنیم، مسلماََ در طول زمان و در مراحل مختلف استفاده از آن، به سرویس‌دهی، به‌روزرسانی، چکاپ، تعویض قطعات معیوب و سایر خدمات نیاز مبرم پیدا خواهیم کرد. درمورد وب سایت هم موضوع دقیقا همین است؛ داشتن یک وب سایت ایده‌آل نیازمند یک پشتیبانی مناسب است.

یک وب‌سایت می‌تواند مانند یک رسانه عمل نماید و همینطور به مخاطب نیز نیاز خواهد داشت. مواردی مانند نیاز به محتوا، سرعت بارگذاری، زیبایی و سهولت دسترسی، امنیت، کیفیت سرویس‌دهی، سادگی، کاربرپسند بودن و شاید ده‌ها موضوع ریز و درشت فنی که باید به‌طور روزانه، هفتگی و حتی ماهانه مورد بررسی قرار گیرند، در حوزه این موضوع مهم هستند.

به بیان ساده؛ خدمات پشتیبانی وب‌سایت به خدماتی گفته می‌شود که در قالب خدمات فنی، امنیتی، توسعه‌ای و محتوایی برای یک وب‌سایت، در طول زمانی مشخص و در قالب یک قرارداد انجام می‌گیرد.

هدف از پشتیبانی سایت، به‌روز نگه‌داشتن و بهبود کارایی سایت است

که خود به دو بخش پشتیبانی فنی و محتوایی تقسیم‌بندی می‌شود. پشتیبانی فنی؛ ارائه خدماتی مانند به‌روزرسانی افزونه‌ها، بهینه‌سازی کدها، افزایش امنیت سایت، بک آپ گیری از فایل‌ها و را شامل می‌شود. با گذشت زمان و با به‌روزرسانی تکنولوژی و الگوریتم‌ها، سایت به به‌روزرسانی قالب و افزونه‌ها نیاز خواهد داشت تا بتواند به‌صورت سریع و کارآمد به کار خود ادامه داده و مانع از هک شدن گردد.

این به‌روزرسانی‌ها مخصوصاََ در سایت‌های وردپرسی، بعضی اوقات باعث به وجود آمدن مشکلات و خطاهایی در سایت و کارکرد افزونه‌ها می‌گردد، در اینگونه موارد در صورتی‌که در این زمینه تخصصی ندارید، می‌توانید به یک شرکت معتبر پشتیبانی سایت مراجعه نموده و از این طریق مشکلات خود را برطرف کنید.

چرا پشتیبانی و نگهداری وب سایت ضروری است؟

پشتیبانی و نگهداری سایت

اکثر افرادی که در حوزه‌ صنایع و خدمات مختلف فعال هستند، در هنگام طراحی وب سایت درباره‌ نیازهای خود آگاهی کافی ندارند به همین دلیل برای توسعه‌ وب‌سایت خود و افزودن ویژگی‌های جدید، نیازمند خدمات پشتیبانی هستند. علاوه‌بر آن، اگر سایت خود را به‌روزرسانی نکنید، حفره‌های امنیتی موجود در افزونه‌هایی مانند افزونه‌های وردپرس باعث خواهند شد که امنیت سایت شما کاهش پیدا کند و همینطور ممکن است این مسئله باعث کند شدن سایت شما گردد. باید به این نکته توجه کنید که سرعت، یکی از مهم‌ترین فاکتورهایی است که در سئو و بهینه‌سازی سایت، نقش مهمی را ایفا می‌کند.

میان کسب وکارهای آنلاین رقابت بالایی وجود دارد و رقیبان شما برای این‌که بتوانند به رتبه‌ی برتر دست پیدا کنند، تمام تلاش خود را می‌کنند و در این مورد اگر سایت شما دارای حداکثر کارایی نباشد، توانایی رقابت با آن ها را نخواهد داشت. می‌توانید با دریافت خدمات پشتیبانی و بروز نگه داشتن زیرساخت‌های سایت خود، هزینه‌های آتی سایت خود را کاهش و عملکرد و کارایی آن را افزایش دهید.

نهایتاََ برای اینکه بتوانید در فضای دیجیتال به موفقیت دست پیدا کنید و همچنین بتوانید درآمد خوبی به دست بیاورید، نیازمند به‌روز رسانی مداوم سایت خود خواهید بود تا بتوانید مشتریان خود را همواره راضی نگه دارید و بهترین راه برای رسیدن به این موفقیت، استفاده از خدمات شرکت‌های پشتیبانی سایت می‌باشد.

پشتیبانی فنی وب سایت

پشتیبانی فنی وب سایت

هر سیستم نرم‌افزاری که تحت وب باشد، به نگهداری و به‌روزرسانی نیاز دارد تا بتواند عملکرد بهتری داشته باشد. وب‌سایت هم از این امر مستثنا نیست. همه‌ وب سایت‌ها حتی آن‌هایی که طراحی اولیه‌ بسیار خوبی دارند نیز به خدمات پشتیبانی سایت نیازمند هستند. بخش‌های مختلف سایت به پشتیبانی نیاز دارند.

پشتیبانی و نگهداری سایت به‌طور کلی به دو بخش فنی و محتوایی تقسیم می‌شود.

پشتیبانی و نگهداری سایت برای این ضرورت دارد که بعد از گذشت مدت زمانی، ممکن است سایت با خطاها و باگ‌هایی روبه‌رو شود. وجود اینگونه از خطاها بر روی سئوی سایت شما، تاثیر منفی دارد و باعث می‌شود رتبه‌ کار شما پایین بیاید اینجاست که ممکن است بعد از مدت‌ها به این نتیجه برسید که سایت شما دارای قالب و ظاهر کاربرپسند و مناسب نیست و بخواهید آن را تغییر دهید.

مورد دیگری که در زمان پشتیبانی حتماََ باید توسط شرکت پشتیبان سایت انجام گیرد، ایمن‌سازی و به‌روزرسانی‌‌های لازم می‌باشد. معمولاََ با تغییر تکنولوژی و با گذشت زمان، حفره‌های امنیتی و مشکلات سایت ظاهر می‌شوند که باید به‌روزرسانی کدها اقدام انجام گیرد تا در آینده وب‌سایت دچار مشکلات امنیتی و بهینه‌سازی نشود. اینگونه از به‌روزرسانی‌ها در پشتیبانی سایت وردپرسی اهمیت بیشتری دارند.

هسته‌ وردپرس از ایمنی کاملی برخوردار است اما شما برای اینکه از ویژگی‌ها و امکانات بیشتر آن استفاده کنید، باید پلاگین‌های مختلف را روی سایت خود نصب نمایید. بیشترین نفوذی که هکرها به سایت می‌کنند از طریق افزونه می‌باشد، پس باید با انجام به‌روزرسانی به‌موقع، ایمنی را برای سایت خود به وجود آوریم.

پشتیبانی محتوایی وب سایت

پشتیبانی محتوایی وب سایت

پشتیبانی محتوایی وب سایت، بخش دیگری از خدمات پشتیبانی و نگهداری سایت است. از عوامل پیشرفت سایت می‌توان به بروز نگه داشتن اطلاعات سایت و قرار دادن محتوای مفید و مرتبط با کلمات کلیدی اشاره کرد. ربات‌های گوگل به طور منظم وب سایت ها را بررسی می کنند و وب سایتی را که به‌مدت طولانی تغییر نکرده باشند را کم کم از لیست نتایج جست وجو حذف می‌کنند. پس در صورتی‌که هدف شما از طراحی وب سایت این است که کسب وکار خود را توسعه دهید، نیازمند پشتیبانی محتوایی وب سایت می‌باشید.

بارگذاری منظم محتوا تاثیر زیادی روی سئوی سایت شما می‌گذارد. درمورد سازمان‌ها و کسب وکارهایی که بزرگ هستند، وجود داشتن تیم تخصصی تولید محتوا در سازمان ضروری است اما در مورد کسب وکارهای کوچک و متوسط، به‌دلیل برون سپاری این امر به شرکت‌های متخصص و فعال در این حوزه بسیار مقرون به صرفه خواهد بود.