چند مقاله در هفته باعث موفقیت در سئو می شود؟

تعداد مقاله : برای کسانی که تجربه زیادی در تولید محتوا ندارند جواب این سؤال می تواند بسیار گیج کننده باشد. تعداد مقاله در هفته نیز مانند کیفیت یک محتوا برای موفقیت در سئو مهم می باشد در نگاه اول خیلی از افراد می گویند جواب این سؤال واضح می باشد هرچه تعداد مقاله زیاد باشد رتبه سایت نیز بالاتر خواهد رفت در حالی که اصلاً چنین نیست کافه کانتنت در این مقاله به طور کامل به این موضوع مهم می پردازد.

برای یافتن جواب این سؤال می خواهیم دوتا از بزرگ ترین سایت های دنیا را بررسی کنیم یکی از سایت های بزرگ Huffington Post می باشد که هر 58 ثانیه یک مقاله جدید منتشر می‌کند. این یعنی 1600 تا 2000 پست در روز در حالی که Backlinko یکی دیگر از بزرگ ترین سایت های دنیا فقط با تولید ۳۲ مقاله تخصصی توانسته رتبه های برتر گوگل را به خود تعلق دهد. با توجه به این بررسی یافتن پاسخ سؤال در هر هفته چه تعداد مقاله باید بنویسیم بسیار دشوار به نظر می رسد.

تعداد مقاله و ایندکس در گوگل

برای یافتن جواب این سؤال ابتدا بهتر است ارتباط تعداد مقاله با سرعت ایندکس را بررسی کنیم.

بهتر است بدانید هر زمان و هر روزی که شما در گوگل محتوایی را منتشر می کنید گوگل آن را ثبت می کند برای مثال اگر شما مدت زمان زیادی سه شنبه ها مقاله جدیدی منتشر می کنید ربات های گوگل به این موضوع عادت می کنند و فقط روز های سه شنبه به سایت شما مراجعه می کنند. به تولیدکنندگان محتوا و نویسندگان همیشه توصیه می شود در روز های مشخصی محتوای جدیدی منتشر کنند تا گوگل سریع تر آن ها را ایندکس کند ولی به این نکته توجه کنید که سریع ایندکس شدن از طرف گوگل تأثیری بر رتبه و جایگاه سایت ندارد و باعث موفقیت آن نمی شود.

تعداد مقاله و ایندکس در گوگل

چندین سال فقط که هیچ‌گونه ابزاری برای ایندکس کردن محتوا وجود نداشت این مورد یعنی انتشار محتوا در زمان های مشخصی یکی از مهم ترین نکته ها تلقی می شود ولی امروزه با توجه به وجود آمدن ابزارهای کاربردی در پنل گوگل سرچ کنسول و امکان درخواست ایندکس برای یک آدرس خاص (ابزار URL Inspection) این موضوع اهمیت خود را از دست داده است.

پس اگر برای موفقیت سایت خود سعی می کنید حتماً مقاله ها را در زمان های مشخصی منتشر کنید بهتر است بدانید که این کار هیچ اهمیتی ندارد.

بودجه خزش یا همان Crawl Budget

به این موضوع نیز توجه کنید که سرعت ایندکس مقالات جدید ارتباط مستقیمی با بودجه خزش یا همان Crawl Budget سایت شما دارد. بودجه خزش زمانی مهم می‌شود که سایت شما تعداد صفحات زیاد و نرخ انتشار محتوای بالایی داشته باشد. مثلاً اگر در روز 20 محصول ، مقاله یا دسته‌بندی جدید به سایت اضافه می‌شود مدیریت بودجه خزش اهمیت بالایی خواهد داشت چرا که امکان معرفی همه این صفحات به گوگل، به صورت دستی را ندارید.

پس اگر سایت شما صفحات کمی دارد و شما هر هفته به طور مثال دو الی سه مقاله منتشر می کنید یعنی نرخ تولید محتوای شما کم است نیازی به‌ مدیریت بودجه خزش ندارید زیرا معرفی کردن آن ها به گوگل کار راحتی است و به زمان زیادی نیاز ندارد.

کیفیت محتوا با اهمیت تر از تعداد مقاله است

همان طور که میدانید هر سایتی برای یافتن جایگاه و رتبه مناسبی در گوگل باید محتوای با کیفیت و ارزشمندی داشته باشد زیرا گوگل ابتدا محتوای هر سایتی را بررسی می کند و تعداد مقاله منتشر شده برای او اهمیتی ندارد و هیچ تأثیری بر روی رتبه صفحه شما نمی گذارد.

تعداد مقاله چیزی نیست که گوگل تعیین کند بلکه بر اساس شرایط سایت و همچنین تعداد نویسندگان این تعداد تعیین می گردد برای مثال شما فرض کنید ۳ نفر نویسنده توانمند دارید که هر کدام می توانند هر هفته ۲ دو مقاله تخصصی بنویسند پس تیم شما می تواند هر هفته نزدیک ۶ مقاله تخصصی منتشر کند در حالی که اگر شما یک نویسنده تخصصی داشته باشید حداکثر می توانید هر هفته ۳ مقاله جدید داخل سایت قرار دهید.

شما برای دیده شدن در گوگل و کسب رتبه مناسب باید بر روی کیفیت مقالات خود کار کنید نه کمیت. اگر شما فکر می کنید که می توانید با انتشار تعداد زیادی مقاله برای یک موضوع پر جست و جو رضایت مخاطب را جلب کنید کاملاً در اشتباهید زیرا مخاطب به دنبال تعداد مقاله نیست بلکه به دنبال یک مقاله ارزشمند و با کیفیت برای موضوع خود می باشد و وقتی با محتوایی ضعیف مواجه می شود سریع صفحه را ترک می کند که این کار باعث از دست رفتن فرصت سایت برای دریافت جایگاه مناسب از طرف گوگل می شود.

در چه شرایطی تعداد مقاله از محتوای آن اهمیت بیشتری دارد؟

نوع سایت و موضوعی که در آن به آن پرداخته می شود اهمیت زیادی دارد برای مثال در سایت هایی که به آموزش های خاصی پرداخته می شود کیفیت خیلی خیلی مهم تر از کمیت محتوا می شود ولی همیشه این امر درست نیست زیرا در سایت هایی مانند سایت های خبری نمی توان فقط ۲ الی ۳ مقاله در هفته منتشر کرد بلکه باید هر چند ساعت مطالب جدیدی منتشر شود. پس قبل از این که تعداد مقاله جدید را در هفته مشخص کنیم باید به موضوع فعالیت سایت توجه کنیم.

سایت خبری

سایت های خبری باید هر ساعت و حتی هر دقیقه مطالب جدید و اخبار به روز را نشر دهند زیرا کسانی که به این سایت مراجعه می کنند دنبال آخرین خبر و خبر های تازه هستند و اگر بعد از مراجعه به سایت با خبری قدیمی که چند روز قبل منتشر شده است مواجه شوند خیلی زود صفحه را ترک می کنند و به سایت هایی می روند که اخبار جدید داشته باشند پس سایت های خبری هرچه سریع تر و زودتر اخبار جدید را منتشر کنند و محتوای جدیدی در سایت قرار دهند به همان مقدار رضایت مخاطب را می توانند جلب کنند که از این طریق می توانند رتبه بهتری نیز دریافت کنند.

فروشگاه آنلاین

در فروشگاه های اینترنتی نیز این‌گونه است و مخاطب به دنبال تنوع زیاد و مطالب مختلف در رابطه به محصولات می باشد و می خواهد از طریق سایت اطلاعات کافی و تخصصی را درباره محصول به دست بیاورد. البته توجه کنید که فروشگاه شما چه محصولاتی ارائه می کند برای مثال اگر فروشگاه لپ تاپ باشد مخاطب به دنبال یک مقاله باکیفیت و پرمحتوا در رابطه با نوع لپ تاپ درخواستی می باشد در حالی که اگر فروشگاه محصولاتی مانند میز لپ تاپ هستید مخاطب بیشتر به دنبال تنوع کار می باشد و هرچه تعداد زیاد باشد بیشتر جذب سایت می شود.

با مطالعه مطالبی که گفته شد حتماً شما از سردرگمی نجات پیدا می کنید و به احتمال زیاد پاسخ سؤال خود را می یابید برای درک بهتر این مطالب بهتر است به چند نتیجه گیری در این باره توجه کنید:

تعداد مقالات به تیم تولید محتوا بستگی دارد و هرچه تعداد تیم زیاد باشد می توانند در هفته تعداد مقاله جدید زیادی منتشر کنند.

همچنین تعداد مقالات به نوع موضوع سایت نیز بستگی دارد برای برخی سایت ها ۲ الی ۳ محتوای جدید در هفته کافی است ولی برای برخی سایت ها روزانه باید تعداد زیادی محتوای جدید تولید شود.

برای موفقیت باید کیفیت و کمیت را رعایت کنیم.

وقتی شما محتوایی در سایت قرار می دهید هدف از آن فقط توجه گوگل و موفقیت در سئو نیست بلکه اصلی ترین هدف جلب رضایت کاربر می باشد.

برای مثال ممکن است شما سایتی داشته باشد که اصلاً در رتبه های برتر گوگل قرار نداشته باشند ولی مخاطبین ارزشمند و وفاداری از طریق لینک‌سازی داخلی ، انتشار در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات و … جذب خود کرده باشید که از سایت شما بسیار رضایت دارند که این مورد برای یک سایت بسیار ارزشمند می باشد پس فقط و فقط هدف از تولید محتوا سئو نیست.

تعداد مقاله

چگونه می توانیم سایت خود را به یک مرجع تبدیل کنیم؟

نویسندگان زیادی بر این باورند که اگر در تمامی زمینه ها مطلب ارائه دهند و روزانه مطالب زیاد و متنوعی را در سایت قرار دهند می توانند به یک مرجع تبدیل شوند که این یک باور کاملاً غلط می باشد. شما برای تبدیل شدن به یک مرجع باید در یک زمینه فعالیت کنید و همچنین در زمینه ای که فعالیت می کنید باید تمامی نیاز ها و خواسته های مخاطب را برآورده کنید تا به یک سایت مرجع در زمینه فعالیت خود تبدیل شوید.

برای درک بهتر مفهوم این موضوع به مثال های زیر توجه کنید:

در فروشگاه های اینترنتی حتماً باید محتواهایی از جنس معرفی کالا داشته باشیم که می توانیم ان ها را در قالب یک ویدیو، عکس و یا مقاله ارائه دهیم.

در سایت های خبری بهتر است مقالاتی از جنس تحلیل و بررسی داشته باشیم.

در سایت های آموزشی باید ارتباط بین نویسنده و مخاطب بیشتر باشد برای این کار بهتر است از ویدیو های مختلف، آزمون و ارسال نظرات استفاده کنیم.

سخن پایانی اینکه :

در آخر بهتر است توجه کنیم که گوگل بیشتر به دنبال کیفیت محتوا و جلب رضایت کاربر می باشد و اگر زمانی نتوانستید به نتیجه دقیقی در رابطه با کیفیت یا کمیت برسید بهتر است کیفیت را انتخاب کنید. با توجه به تجربه و تخصص ، کافه کانتنت به شما پیشنهاد می کند که برای بیشتر سایت ها بهتر است در هر ماه ۸ الی ۱۲ مقاله با کیفیت و تخصصی منتشر کنید ولی با توجه به شرایط تیم خود می توانید بیشتر از این تعداد نیز مقاله های با کیفیت جدیدی برای جلب رضایت کاربر و موفقیت در سئو نشر دهید.

منبع : آکادمی وبسیما