تعداد کلمات مقاله چقدر باید باشد ؟ تعداد کلمه مناسب برای محتوای یک مقاله

تعداد کلمات مقاله چقدر باید باشد ؟ تعداد کلمه مناسب برای محتوای یک مقاله : تعداد کلمه مناسب برای یک محتوا از جمله مواردی می باشد که گوگل به صورت دقیق تعداد و تأثیر آن را مشخص نکرده است به همین همیشه برای افراد چالش برانگیز است. خیلی از افراد معتقدند که هرچه تعداد کلمات بیشتر باشد سایت موفق تر خواهد بود در حالی که این چنین نیست و خیلی از صفحات موفق دارای محتوا های نسبتاً کوتاهی هستند.

از نیل پاتل

تعداد کلمه.

این موضوعی است که این روزها بازتاب زیادی دارد.

وبلاگ نویسان و بازاریابان محتوا همیشه در فکر این هستند که ایده آل ترین تعداد کلمه برای محتوا چیست ؟

آیا هر قطعه باید فرم بلندی داشته باشد یا بهتر است قطعات کوتاه تری انتخاب شود؟

این یک سوال معتبر است و چیزی که من به طور گسترده در مورد آن تحقیق کرده ام.

هدف از نوشتن این پست بهبود کیفیت و تعداد محتوای وبلاگ شما است . یک بار برای همیشه می خواهیم مسئله طول یک محتوا را در این مقاله روشن کنیم .

مهمترین چیز این است که مطلب خوب باشد .

شمارش کلمات یک فاکتور مستقل برای رتبه بندی نیست. تعداد کلمات فقط در صورت بالا بودن کیفیت محتوا شایسته است!

شما می توانید یک مقاله 10000 کلمه ای تولید کنید. اما اگر محتوا و کیفیت خوب نباشد ، مقاله شایسته رتبه بندی نیست. و در نهایت تو باختی.

آیا شمارش کلمات مهم است؟

بله ، ما همیشه در مورد این موضوع بحث کرده ایم و مطالب زیادی نیز منتشر کرده ایم .

اما شمارش کلمات فقط وقتی با کیفیت فوق العاده بالا همراه باشد مهم است.

مجموعه کافه کانتنت وقتی وارد یک قرارداد جدید با مشتری می شود قبل از هر اقدامی تحقیق در مورد کلمات کلیدی روی محتوایی که قرار است تولید شود انجام می دهد تا بر اساس نتایج تحقیق بتوانیم بهترینو با کیفیت ترین محتوا را تولید کنیم . و این نتیجه تحقیقات است که به ما می گوید مطالب این صنعت طولانی باشد یا کوتاه و یا …

سپس ، در حالی که دائماً به داده های خود نگاه می کنیم ، شروع به فعالیت در بازاریابی محتوا می کنیم. ما معیارهای تعامل ، رتبه بندی ، CTR ، اشتراک اجتماعی و غیره را ردیابی می کنیم.

تکامل تعداد کلمات ایده آل مقاله

چند وقت پیش تعداد کلمات یک محتوای خوب بین 500 تا 800 کلمه بود .

حتی در بعضی موارد کوتاهتر .

تعداد کلمات ایده آل مقاله

به عنوان مثال وبلاگ Seth Godin را ببینید.

او به خاطر پست های بسیار کوتاه که اغلب زیر 200 کلمه هستند شناخته شده است.

او اشتراک گذاری دیوانه واری در شبکه های اجتماعی به دست می آورد ، زیرا ، او Seth Godin است.

Seth Godin

البته باید توجه داشته باشید که این نمی تواند یک قاعده و راهنما باشد .

چرا که در طی سالها مطالعه نتیجه این شده است که محتوای طولانی برتری دارد. در زیر نتیجه چندین مطالعه بر روی تعداد کلمات مقاله انجام شده است را می بینید :

تعداد کلمات مقاله

طبق یافته  مهندسین محقق مقالات طولانی “3000-100000” کلمه ای بیشترین سهم را به خد اختصاص داده است .

مطالعه دیگری از SerpIQ موافق این قضیه است.

مقالات طولانی

گفته گوگل در رابطه با تعداد کلمات مقاله

از آنجا که گوگل درباره این مورد حرفی نزده است همه افراد از روی تجربه و برخی موارد موفق نظرات خود را بیان می کنند. کافه کانتنت در این مقاله تمامی موارد مربوط به تعداد کلمه محتوا و همه نظریه ها در رابطه با آن را شرح می دهد.

تعداد کلمه محتوای تولید شده از جمله مواردی می باشد که باعث سردرگمی خیلی از نویسنده ها می شود و نظرات مختلفی در این باره داده شده است به طوری مثال بعضی از افراد عقیده دارند فقط کیفیت محتوا مهم می باشد و برای گوگل تعداد کلمه اهمیتی ندارد همچنین در کنار این عقیده افرادی نیز هستند که معتقدند هرچه تعداد کلمه محتوای تولید شده بیشتر باشد شانس آن برای رتبه بهتر بالا تر می رود. ما در این مقاله به طور کامل این موضوع را توضیح می دهیم و قصد داریم با این توضیحات برای همیشه مسئله تعداد کلمه محتوا و سردرگمی افراد را حل کنیم.

نظر گوگل در مورد تعداد کلمات محتوا چیست؟

با توجه به مقالاتی که توسط گوگل نشر شده است می توان به این موضوع پی برد که گوگل هیچ عدد ثابت و مقدار قطعی را برای این موضوع در نظر نگرفته است بلکه فقط با این جمله «یک مقدار راضی کننده از محتوای با کیفیت» نظر خود را بیان کرده است. می توان از این جمله نتیجه گرفت تعداد کلمات یک محتوا نسبی می باشد و بستگی به موضوع محتوا و انتظارات مخاطب دارد.

تعداد کلمات مقاله

به نظرتان طولانی بودن مقاله ارزشمند است ؟

با توجه به این که گوگل در رابطه با تعداد کلمات اصولی را تعیین نکرده است افراد زیادی از روی صفحات مختلف و تجربه و تخصص تحقیقات زیادی انجام دادند و بیشتر آن ها به نتیجه مشابهی دست یافته اند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد که هرچه تعداد کلمات مقاله بیشتر باشد رتبه صفحه در گوگل طبق آن بیشتر خواهد شد.

در ادامه به سه تحقیق مهم در ادامه اشاره می کند :

1- بر اساس آماری که شرکت Ahrefs ارائه کرده است، میانه تعداد کلمات موجود در یک مقاله برای رتبه 1 گوگل حدود 750 کلمه است.
2- مطالعه سایت Semrush نتایج مشابهی ارائه داده و به دو نکته مهم دیگر را اشاره داشت:

 • صفحاتی که در رتبه‌های بالا هستند حجم محتوای بیشتری نسبت به رقبای خود در همان جستجو دارند.
 • محتوای صفحاتی که در کلمات پر جستجو جایگاه مناسب دارند، 1.5 برابر طولانی‌تر از صفحاتی است که در عبارات ساده رتبه دارند.

3- مطالعات سایت معروف Backlinko هم نشان می‌دهد که ؛ میانگین تعداد کلمات برای مقالاتی که در رتبه 1 گوگل هستند، تقریباً 1900 کلمه است.

ادامه توضیحات :

با توجه به نتایج این تحقیقات می توان گفت که تعداد کلمات محتوای تولیدی باید زیاد باشد و طولانی بودن محتوا تأثیر مثبتی در بهتر شدن رتبه صفحه دارد در حالی که این چنین نیست و فقط تعداد کلمه مهم نمی باشد بلکه از نظر گوگل کیفیت محتوا و رضایت مخاطب از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.

برای مثال فکر کنید شما در حال نوشتن محتوایی هستید تعداد کلمات آن 1500 می باشد ولی می خواهید آن را طولانی تر کنید تا با این تفکر که محتوای شما بیشتر دیده شود به همین منظور محتوای بی کیفیت و بی ربط به موضوع به محتوای خود اضافه می کنید این کار باعث نابودی محتوای شما می شود علیرغم این که باعث دیده شدن صفحه نمی شود بلکه آن را بی ارزش می کند. پس توجه کنید که فقط تعداد کلمه برای گوگل مهم نمی باشد.

هر نویسنده باید قبل از نگارش مقاله به مواردی در رابطه با تعداد کلمات توجه کند که کافه کانتنت در این قسمت به دو مورد اشاره کرده است.

1. هدف کاربر از جستجو چیست؟

خیلی خوب می شد اگر یک پاسخ قطعی برای این سؤال که محتوای تولید شده بهتر است چند کلمه باشد بیابیم ولی متأسفانه هیچ جواب قطعی برای این سؤال وجود ندارد و نمی توان برای همه محتوا ها فقط یک پاسخ داد برای مثال همه نوشته ها باید 1500 کلمه باشند زیرا تعداد کلمات باید مناسب با محتوا باشد.

برای مثال شما فرض کنید برای یک سایت خبری محتوا می نویسید شما نمی توانید محتوای طولانی برای این موضوع تولید کنید و مخاطب نیز دنبال اخبار های طولانی نیست پس در نتیجه در صورت نوشتن اخبار طولانی صفحه شما بازدهی پایینی خواهد داشت. بهتر است بدانید وظیفه یک خبرگزاری، رساندن مهم‌ترین اخبار در کوتاه‌ترین زمان ممکن است. اگر موضوعات جانبی و غیرضروری را در متن یک خبر بگنجانیم، این محتوای طولانی نه تنها برای دیگران مفید نیست، بلکه وقت گران‌بهای آن‌ها را هم می‌گیرد.

در این باره به مثالی دیگر توجه کنید:

اگر برای سایتی که نقد و بررسی محصولات دیجیتال می باشد مطلب می نویسید برای به تمامی ویژگی ها و ویژگی های محصول اشاره کنید که این امر باعث می شود شما محتوایی طولانی تولید کنید همچنین وقتی مخاطبی برای بررسی محصولی محتوای شما را می خواند دوست دارد تمامی موارد مربوط به محصول را بخواند پس هرچه محتوا طولانی تر باشد مخاطب بیشتر ترغیب به خواندن آن می شود و این عامل باعث موفقیت سایت می شود.

با مثالی دیگر کامل به مفهوم این موضوع پی خواهید برد فرض کنید برای اطلاع از قیمت طلا به سایتی مراجعه می کنید شما دوست دارید چند سطر مطلب بخوانید و خیلی سریع قیمت طلا را بدانید و اگر با یک محتوای 1500 کلمه مواجه شوید به احتمال زیاد از سایت خارج می شوید پس با توجه به این مثال نتیجه می گیریم که تعداد کلمات محتوا به نوع محتوا بستگی دارد.

2. پاسخ مناسب برای این هدف چیست؟

در برخی موارد مانند قیمت طلا نویسنده می داند که باید برای رضایت مخاطب از محتوای کوتاهی استفاده کند ولی در مواقعی تشخیص این موضوع کار راحتی نیست و نویسنده دچار سردرگمی می شود و نمی داند باید محتوای طولانی تولید کند و یا محتوای کوتاه . در چنین مواقعی ابتدا باید کلمات کلیدی را در گوگل سرچ کنید و سایت هایی را که در این باره هستند و از رتبه بالایی برخوردار هستند را بررسی کنیم اگر محتوای آن ها کوتاه باشد یعنی گوگل برای آن موضوع محتوای کوتاهی را می پسندد.

به عنوان مثال، عبارت “ دوره سئو را در گوگل جستجو کرده و حجم محتوای قرار گرفته در صفحه برای 5 جایگاه اول را بررسی کردیم:

 • جایگاه اول : 600 کلمه
 • جایگاه دوم: 1100 کلمه
 • جایگاه سوم: 3000 کلمه
 • جایگاه چهارم: 430 کلمه
 • جایگاه پنجم: 440 کلمه

با توجه به این جایگاه ها می توان پی برد که فقط تعداد کلمه برای گوگل اهمیت ندارد بلکه مواردی مانند انواع تصاویر، فیلم و … می تواند در رتبه تأثیر گذارد باشد و کیفیت محتوا بر اساس تمامی این موارد تعیین می شود.

آیا تعداد کلمات مقاله با کیفیت بالا و تعداد مناسب برای رتبه وب سایت کافی است ؟

بهتر است توجه کنید که فقط با کیفیت بودن محتوا و طولانی بودن آن باعث موفقیت آن نمی شود بلکه عوامل دیگری در بالا رفتن رتبه گوگل دارد. گوگل برای بررسی و دادن رتبه برای سایت ها از 200 فاکتور استفاده می کند که یک سایت برای بالا رفتن حتماً باید همه آن ها را داشته باشند و با کیفیت بودن نیز فقط یکی از آن ها می باشد. در حالت کلی می توان گفت اگر سایتی اعتبار نامه پایینی داشته باشد نسبت به سایت هایی که DA بالایی دارند شانس کمتری در بالا رفتن رتبه گوگل خواهد داشت.

چرا محتوا های طولانی شانس بیشتر برای دیده شدن دارند؟

 • زمانی که محتوا طولانی باشد مخاطب مدت زمان زیادی را در صفحه می ماند.
 • همه سؤالات ایجاد شده در ذهن مخاطب در رابطه با موضوع پاسخ داده‌ می شود نیازی نیست دیگر مخاطب در سایت های دیگر نیز جست و جو کند.
 • باز نشر محتوا در شبکه های اجتماعی دیگر بیشتر می شود.
 • فضای بیشتر در اختیار نویسنده برای لینک سازی داخلی و ارجاع کاربر به بخش های دیگر به وجود می آید.
 • زمانی که محتوا طولانی باشد فرد کنجکاو می شود و در بخش نظرات سایت بیشتر فعالیت می کند.

به این نکته توجه کنید که هرچه محتوای تولیدی در شبکه های اجتماعی بیشتر منتشر شود احتمال بالا رفتن رتبه آن بیشتر می شود. بهتر است بدانید تحقیقاتی زیادی در این باره انجام شده و نتیجه آن ها به این صورت می باشد که مقالاتی که در بازه «3000 – 10000» کلمه هستند شانس زیادی در اشتراک گذاری در شبکه های دیگر دارند.

در رابطه با مقالات طولانی بهتر است به دو نکته روان شناسی توجه کنید :

برای اینکه بخواهیم محتوای نوشته شده بیشتر مورد توجه قرار گیرد باید از مطالبی استفاده کنیم به روح و ذهن مخاطب نفوذ کند و فرد را جذب خود کند. برای این کار باید از تصاویر مناسب، عنوان‌بندی محتوا ، لیست‌ های شمارشی و غیر شمارشی، بولد کردن کلمات مهم استفاده شود.

نباید از محتوایی استفاده کنیم که باعث خسته شدن کاربر شود برای مثال استفاده بیش از حد از تصاویر که باعث می شود چشم مخاطب خسته شود و از صفحه خارج شود همچنین از مطالبی استفاده شود که برای مخاطب جذاب باشد و باعث شود کاربر بیشتر در سایت بماند و از مطالب آن بهره مند شود.

منبع : نیل پانل

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید