از بین این همه تبلیغات، چرا تیزر؟

تبلیغات، همواره جزء جدانشدنی کسب‌وکارها به‌حساب می‌آمده است. این قدرت تبلیغات است که پیام شما را به مخاطبانتان می‌رساند تا آن‌ها از هر جای جهان پیام شما را دریافت کنند و با محصولات و خدماتتان آشنا شوند. بهتر است بگوییم این روزها رقابت اصلی کسب‌وکارها بر سر تبلیغات است!

تصور کنید کالای باکیفیتی تولید کرده‌اید اما اگر کسی از تولید آن و ویژگی‌های منحصربه‌فردی که دارد مطلع نباشد، آیا به سراغ شما برای خرید خواهد آمد؟ مسلما نه! این تبلیغاتِ خوب است که شما را به فروش بیشتر خواهد رساند. پس هرچه بیشتر از گذشته روی تبلیغات سرمایه‌گذاری کنید تا نتیجه آن را در فروش به‌شکل کامل احساس کنید.

تبلیغات به شکل‌های مختلف در همه‌جا وجود دارد. در این میان تیزر تبلیغاتی است که توانسته است بیشترین تاثیر را روی مخاطبان خود داشته باشد. اما چه مراحلی طی می‌شود تا یک تیزر ساخته شود و به دست مخاطب برسد؟ در ادامه داستان ساخت تیزر از خلق ایده تا انتشار آن را به شما گفته‌ایم و مراحل مختلف آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی را توضیح داده‌ایم. همراه ما باشید.

آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی از ایده تا اجرا

فرقی نمی‌کند تیزر تبلیغاتی که ساخته می‌شود برای یک شرکت بزرگ باشد یا یک مجموعه کوچک، 30 ثانیه باشد یا 2 دقیقه، برای تلویزیون باشد یا شبکه‌های اجتماعی و یا مراکز عمومی شهر؛ در همه آن‌ها مراحل زیر باید اجرا شوند تا نتیجه کار، یک تیزر باکیفیت باشد که بتواند شما را به همه اهدافتان از ساخت تا اجرا و انتشار، برساند. برای شناخت بهتر ویژگی های تیزر تبلیغاتی حرفه ای می‌توانید مقاله مربوط به آن را مطالعه کنید.

معمولا شرکت‌های تبلیغاتی، مسئولیت ساخت تیزرها را برعهده دارند و با فراهم کردن امکانات موردنیاز و کمک تیم متخصص این کار را انجام می‌دهند اما آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی و آشنایی با مراحل مختلف آن برای کسانی که به ساخت تیزر تبلیغاتی علاقه دارند، خالی از لطف نیست. برای آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه‌ای مراحل زیر طی می‌شود:

teaser building infographics

پیش‌ از تولید

این مرحله، مهم‌ترین مرحله در آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی است. مرحله‌ای که در آن باید چند سوال مهم از خودتان بپرسید و به آن‌ها پاسخ دهید. این که هدف شما از ساخت تیزر تبلیغاتی چیست؟ جامعه هدف شما چه کسانی هستند؟ تیزر شما قرار است در کجاها منتشر شود؟ بودجه‌ای که برای آن در نظر گرفته‌اید چقدر است؟ جواب شما به این سوالات، شالوده تیزر شما را خواهد ساخت.

تحقیق و برنامه‌ریزی

هیچ کاری بدون تحقیق و برنامه‌ریزی به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. اگر می‌خواهید بودجه‌ای که برای ساخت تیزر تبلیغاتی در نظر گرفته‌اید به خوبی استفاده شود، ساخت تیزر تبلیغاتی شما در زمان تعیین‌شده انجام شود و همه اهدافتان را پوشش دهد، تحقیق و برنامه‌ریزی را در اولویت خود قرار دهید. در ادامه به مواردی اشاره کرده‌ایم که با انجام تحقیق و بررسی به جواب آن‌ها دست پیدا می‌کنید.

مشخص کردن هدف

اول از همه باید از خودتان بپرسید که چرا می‌خواهید تیزر تبلیغاتی داشته باشید؟ در این تیزر قرار است چه پیامی را به مخاطبتان برسانید؟ چه انتظاری از تیزر دارید تا برای کسب‌وکار شما انجام دهد؟ هدف شما از تیزر رسیدن به فروش بیشتر است یا یک محصول جدید دارید که می‌خواهید معرفی کنید و یا هدف شما معرفی و شناساندن برند و مجموعه‌تان است؟ حتی برای اطلاع‌رسانی رویدادها هم می‌توانید روی تیزر حساب باز کنید. 

شناخت پرسونای هدف

مرحله اول و اصلی در همه استراتژی‌های بازاریابی، شناخت پرسونای هدف است یعنی شناخت مخاطب هدف و نیازها و دغدغه‌های او اما چرا همه بازاریابان موفق، تاکید زیادی روی این مرحله دارند؟ قصد هر بازاریابی رسیدن به فروش بیشتر و جلب مشتریان وفادار است. اگر مخاطبتان را نشناسید چطور می‌توانید برای سوالی که در ذهن اوست یا نیازی که به‌خاطر آن به سمت برند شما آمده است پاسخ مناسب بدهید؟

مشخص کردن لحن تیزر

بسته به نوع مخاطب، پیام تیزر و تاثیری که قرار است در او بگذارید، لحن تیزرتان را انتخاب کنید. آیا قصد دارید مخاطبتان را از چیزی مطلع کنید، او را بخندانید یا پیام خود را به‌صورت داستان تعریف کنید یا در مخاطبتان نوعی حس نیاز و اضطرار ایجاد کنید تا دست به اقدام و خرید از شما بزند؟ با هر هدفی، فقط کافی است لحن مناسب خود را انتخاب کرده و تاثیر ویدئوی تبلیغاتی خود را دوچندان کنید. لحن‌هایی مثل لحن مستقیم و آموزنده، لحن داستانی، طنز، محاوره‌ای و هنری.

مشخص کردن سبک تیزر

اگر انواع تیزر را نمی‌شناسید و یا نمی‌دانید چه تیزری برای کسب‌وکار شما بهتر است، حتما از مشاوران مربوط به حوزه دیجیتال مارکتینگ و بخش تبلیغات شرکتی که به آن سفارش ساخت تیزر را داده‌اید راهنمایی بخواهید. سبک‌های مختلف برای ساخت تیزر تبلیغاتی می‌تواند شامل سبک رئال، انیمیشن دوبعدی و سه‌بعدی، تلفیقی، استفاده از جلوه‌های ویژه در تیزر و یا حتی استفاده از ویدئوهای آماده در تیزر باشد.

تعیین زمان و بودجه

زمان تیزرها معمولا از چند ثانیه تا چند دقیقه متغیر است. بسته به هدف، بودجه و جایی که قرار است تیزر شما به نمایش در بیاید، زمان آن هم متغیر خواهد بود. مثلا تیزرهایی که برای نمایش در صدا و سیما ساخته می‌شوند، زمانی بین 30 تا 60 ثانیه دارند. با مشخص شدن زمان تیزر، شما می‌توانید با تمرکز بیشتری بر روی ایده و داستان تیزر کار کنید و این کار از طولانی شدن تیزر جلوگیری خواهد کرد.

تیزرهایی که به‌صورت حرفه‌ای و با جلوه‌های ویژه ساخته می‌شوند، جزو پرهزینه‌ترین نوع تبلیغات محسوب می‌شوند. قیمت تیزرهای مختلف متفاوت است. شما بسته به میزان بودجه‌ای که قرار است صرف تولید تیزر کنید می‌توانید نوع تیزر تبلیغاتی خود را برای ساخت انتخاب کنید. اگر محدودیتی در بودجه ندارید، پیشنهاد ما به شما این است که چند نسخه مختلف از تیزر را برای نمایش در بسترهای مختلف آماده کنید تا بتوانید از فضای گسترده برای تبلیغات برندتان بهره کافی ببرید.

مشخص کردن رسانه انتشار تیزر

بسترهای مختلف، ویژگی‌ها، مزایا و گاها محدودیت‌های خاصی هم برای انتشار تیزر تبلیغاتی دارند. شما می‌توانید با شناخت مخاطبان خود، بررسی عملکرد رقبا و بررسی شرایط هرکدام، بهترین پلتفرم‌ها را برای انتشار ویدئوی تبلیغاتیتان انتخاب کنید. شبکه‌های اجتماعی، تلویزیون، وب‌سایت‌ و مکان‌های عمومی و پر رفت و آمد، جاهایی هستند که می‌توانید در آن‌ها تیزر تبلیغاتی‌تان را به نمایش درآورید.

تولید

به مرحله دوم آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی رسیدیم؛ مرحله‌ای که برنامه‌ریزی‌های شما قرار است به اجرا در بیایند. تا اینجا هدف شما از ساخت تیزر تبلیغاتی، پرسونای هدف و سبک تیزر تبلیغاتی مناسب برای شما مشخص شده است. حالا نوبت به تولید آن می‌رسد. بسته به نوع تیزر تبلیغاتی باید امکانات و عوامل مختلفی را مهیا کنید.

اگر تیزر شما رئال است، باید لوکیشن مناسب برای فیلم‌برداری، بازیگران حرفه‌ای و تجهیزات موردنیاز را فراهم کنید. اگر برای تبلیغاتتان از انیمیشن استفاده می‌کنید، انتخاب انیماتور و گوینده در این مرحله است و اگر نوع رئال-انیمیشن را انتخاب کرده‌اید باید همه عوامل دخیل در آن را تعیین کنید. این مرحله در آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی، تعیین‌کننده کیفیت تیزر شما خواهد بود. با انتخاب بهترین عوامل و اختصاص بودجه خوب می‌توانید یک تیزر خوب تولید کنید.

مشخص کردن ایده

تیزرهای تبلیغاتی، حول محور ایده اصلی آن‌ها شکل می‌گیرند. ایده‌های جذاب، مخاطبان را پای تیزر شما نگه می‌دارد. دیگر زمان تبلیغ‌های مستقیم و استفاده از تعاریف مبالغه‌آمیز به پایان رسیده و مخاطبان خواهان به چالش کشیده شدن افکار و کشف معماها هستند. سعی کنید اول ایده کلی را مطرح کرده و بعد به جزئیات آن بپردازید.

نوشتن داستان و سناریوی جذاب

نوشتن سناریو نیاز به خلاقیت نویسنده دارد تا بتواند مخاطب را غرق در داستان تیزر کند و در اوج داستان پیام خود را به او برساند. اگر مخاطب، داستان شما را درک و با آن همراهی کند، مطمئن باشید که شما به هدفتان یعنی تاثیرگذاری روی مخاطب و تبدیل آن‌ به مشتری رسیده‌اید.

در نوشتن سناریو، پرداختن به جزئیات و موارد موجود در صحنه، مانند نورپردازی، وسایل صحنه، لوکیشن‌ها، صدا، حرکات و شخصیت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. شما می‌توانید از برنامه گوگل داک یا برنامه‌های دیگر برای طرح‌بندی فیلم‌نامه استفاده کنید. این قالب‌بندی به شما کمک می‌کند تا همه موارد ضروری و جزئیات موردنیاز داستان را در نظر بگیرید و موارد غیرضروری را حذف کنید.

تهیه استوری برد

بعد از نوشتن اسکریپت، حالا نوبتِ به تصویر کشیدن آن نوشته‌هاست تا بتوانید داستان و ایده خود را در قالب تصاویر نشان دهید. استوری برد، یک رسانه دیداری است که می‌تواند به‌عنوان یک راهنما برای عوامل سازنده باشد تا با بازآفرینی داستان تیزر، شما اطمینان حاصل کنید که چیزی از قلم نیفتاده است.

فیلم‌برداری

در صورتیکه همه مراحل آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی تا اینجا موفقیت‌آمیز باشد، حالا وقت آن رسیده که فیلم‌برداری را شروع کنید. کیفیت تیزر تولیدی در این مرحله به توانایی و تجربه تیم سازنده بستگی دارد. پس ساخت تیزر تبلیغاتی خود را به یک شرکت توانمند، باتجربه و انعطاف‌پذیر بسپارید تا بتواند خواسته‌های شما را به‌خوبی درک و به اجرا درآورد و از بهترین عوامل مانند کارگردان باتجربه، بازیگران مناسب و لوکیشن خوب برای این کار استفاده کند.

پس از تولید

خب، فیلم‌برداری تیزر به پایان رسید اما ساخت تیزر نه! هنوز چند کارِ به ظاهر کوچک اما مهم مانده است. تدوین، صداگذاری، اضافه کردن موسیقی و کنترل کیفی تیزر تبلیغاتی. در این مرحله بهتر است از عوامل حرفه‌ای استفاده شود تا نتیجه کار به بهترین شکل ارائه شود. بعد از کنترل کیفیت تیزر و قبل از انتشار نهایی معمولا تیزر به شکل محدودی منتشر می‌شود تا نقاط ضعف آن شناسایی و در صورت نیاز برطرف شود.

تدوین و صداگذاری

تدوین ماهرانه، یکی از مهم‌ترین مراحل آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی است که اگر بادقت انجام نشود نتیجه تمام زحمات شما و تیم سازنده تیزر از دست می‌رود. تدوین‌گر، مسئول اضافه کردن صدا برروی زمینه فیلم، افزودن صدای گوینده یا اضافه کردن تصاویر و متون به ویدئو است.

کنترل کیفی

بعد از تدوین، تیزر شما آماده است اما نه آماده برای پخش. قبل از انتشار گسترده، به یک ارزیابی و کنترل کیفی نیاز دارد تا اگر موردی وجود داشت برطرف شود. موارد مختلفی باید بررسی شود مانند اینکه آیا تیزر تبلیغاتی برای بیننده جذاب است یا نه؟ زمان آن مناسب است یا نه؟ آیا متون، تصاویر و موسیقی درست انتخاب و به‌جا استفاده شده است یا نه؟ اگر تیزر موردتایید قرار گرفت منتشر می‌شود.

انتشار

به بخش پایانی داستان رسیدیم. جایی که تیزر باید در پلتفرم‌های مختلف منتشر شود و شما منتظر بازخورد مخاطبانتان باشید. لحظه هیجان‌انگیزی است. نه؟ بسته به پلتفرم موردنظر فرمت مناسبی برای تیزر خود انتخاب کنید. پلتفرم اینستاگرام، یکی از بسترهای مناسب و پرمخاطب است که می‌توانید با ساخت تیزر تبلیغاتی اینستاگرام و به اشتراک گذاشتن آن در صفحه اینستاگرام خود، مشتریان بیشتری را جذب کنید. برای اکثر پلتفرم‌ها فرمت MP4 مناسب است اما اگر قصد انتشار آن را در تلویزیون دارید، بهتر است از فرمت MOV استفاده کنید.

با ساخت تیزر تبلیغاتی، کسب‌وکارتان را حرفه‌ای‌تر معرفی کنید

ساخت تیزر تبلیغاتی یکی از راه‌هایی است که برای معرفی و شناساندن برند مشاغل بزرگ و کوچک استفاده می‌شود. در کنار ساخت تیزر تبلیغاتی، بسته به نیاز کسب‌وکارتان می‌توانید از عوامل مختلف مثل عکاسی و کمپین تبلیغاتی هم برای رشد و توسعه کسب‌وکارتان استفاده کنید. با شناخت مراحل مختلف ساخت تیزر و آموزش ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه‌ای می‌توانید به درآمدهای بالا دست پیدا کنید.

ما در تیم یوتا، با تجربه چندین ساله در حوزه ساخت تیزرهای تبلیغاتی موفق، در تمامی مراحل بالا در کنار شما عزیزان هستیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره با تیم دیجیتال مارکتینگ درمورد ساخت تیزر تبلیغاتی حرفه ای با کیفیت بالا و قیمت مناسب، با ما در ارتباط باشید.

سوالات متداول

مراحل ساخت تیزر تبلیغاتی کدام است؟

مرحله پیش از تولید مانند تحقیق وبررسی و مشخص کردن هدف، مرحله تولید تیزر و مرحله بعد از تولید مانند تدوین و انتشار تیزر تبلیغاتی.

وجه تمایز تیزر تبلیغاتی با سایر تبلیغات چیست؟

تفاوت تیزر با تبلیغات دیگر در میزان اثرگذاری آن بر مخاطبان است. تیزر با ایجاد سوال در ذهن مخاطبان، در ذهن آن‌ها نفوذ کرده و آن‌ها را تشویق به اقدام می‌کند.

استوری‌برد چیست و چه زمانی باید طراحی شود؟

استوری‌برد، به تصویر کشیدن داستان و ایده است. قبل از اقدام به فیلم‌برداری، استوری‌برد طراحی می‌شود تا به عوامل ساخت تیزر در بازآفرینی داستان، کمک کند تا نواقص را برطرف کنند.