تعریف رسمی ربات Bard از دیدگاه مدیرعامل گوگل

آقای ساندرا پیچای برای اولین بار به‌صورت رسمی در تاریخ 6 فوریه در وبلاگ گوگل از ربات Bard رونمایی کرد. قبل از این‌که به سراغ تعاریف، زبان مدل‌سازی و کاربردهای چت بات بارد برویم، معرفی رسمی این بات را از زبان آقای پیچای داریم؛

"Bard seeks to combine the breadth of the world’s knowledge with the power, intelligence and creativity of our large language models. It draws on information from the web to provide fresh, high-quality responses. Bard can be an outlet for creativity, and a launchpad for curiosity, helping you to explain new discoveries from NASA’s James Webb Space Telescope to a 9-year-old, or learn more about the best strikers in football right now, and then get drills to build your skills."

یکی از اهداف مهم ربات Bard ترکیب دانش بی‌نهایت جهانی با قدرت، هوش و خلاقیت مدل‌های بزرگ مبتنی بر زبان است. چت بات بارد برای ارائه پاسخ‌های تازه و باکیفیت از اطلاعات موجود در وب استفاده می‌کند.چت بات بارد می‌تواند قدمی نوین به سمت خلاقیت و کنجکاوی باشد. همچنین ربات Bard به شما کمک می‌کند تا مطالب را به‌سادگی به کودک 9 ساله توضیح دهید. مانند؛ اکتشافات جدید تلسکوپ فضایی جیمز یا بهترین مهاجمان فوتبال حال حاضر دنیا. از طرفی می‌توانید برای ارتقا مهارت‌های خودتان تمرین‌هایی را دریافت کنید.

تعریف ربات Bard به زبان ساده

ربات Bard مبتنی برLaMDA است که از سوی تیم هوش‌مصنوعی آلفابت و گوگل معرفی شده است. همچنین یک سرویس هوش‌مصنوعی مکالمه‌ای آزمایشی یا experimental conversational AI service نیز به‌ شمار می‌رود. ربات Bard یک نسخه کوچکتر از LaMDA است و قدرت محاسباتی کم‌تری دارد. به این معنی که سرعت پردازش بیشتر است و موجب می‌شود تا کاربران بیشتری، بتوانند به‌صورت هم‌زمان از آن استفاده کنند.

تصمیم تیم گوگل این است که این تکنولوژی قبل از این‌که در دسترس عموم قرار بگیرد، برای آزمایش‌کنندگان مورداعتماد، در دسترس قرار بگیرد. شاید این تصمیم به‌خاطر آن است که گوگل رویکرد محتاطانه‌ای را برای LaMDA اتخاذ کرده است.

LaMDA یک مدل زبان خودآگاه است!

حتما درمورد این مدل زبانی شایعاتی را شنیده‌اید! مثلا مانند انسان می‌تواند از طریق ارتباط کلامی اضطرابش را بیان کند!

مدل زبان LaMDA، یک مدل آماری است که می‌تواند کلمات جدید را از روی دنباله‌ای از کلمات قبلیِ ذخیره‌شده پیش‌بینی کند. نوآوری این مدل در آن است که می‌تواند گفت‌وگو را به‌شیوه‌ای آزادانه‌تر جلو ببرد و هیچ محدودیتی در توقف مکالمات ندارد. ممکن است پاسخ‌های دریافتی شما هوشمندانه‌تر از آن‌چه فکر می‌کنید به نظر برسد و ناگهان مکالمه از یک موضوعی به موضوع دیگر جریان پیدا کند. توضیحات بیشتر درمورد این مدل زبانی در این بخش خارج از حوصله است و در این مقاله نمی‌گنجد فقط در همین حد بدانید که مدل زبان LaMDA، پدر ربات Bard است.

ربات Bard دقیقا چه کاری انجام می‌دهد؟

چت بات بارد می‌تواند به سوالات پیچیده‌تری پاسخ دهد. در واقع هر سوالی که از موتورهای جست‌وجوی فعلی مانند گوگل می‌پرسید، می‌توانید از این تکنولوژی نیز بپرسید و پاسخ‌هایی دقیق‌تر دریافت کنید، مانند؛ چگونه پیانو یاد بگیرم؟

حتی می‌توانید یک قدم هم فراتر بروید و سوالات پیچیده و انتزاعی از بارد بپرسید. مانند؛ آیا یادگیری پیانو آسان‌تر است یا گیتار؟ شاید از خودتان بپرسید چگونه می‌تواند به این‌ سوال‌ها پاسخ بدهد؟

چت بات بارد داده‌ها را از مدل زبانی خود (که درست مانند مغز کار می‌کند) و وب می‌گیرد. به بیان ساده‌تر ربات بارد نه تنها حقایق عینی را جمع‌آوری می‌کند بلکه اطلاعات را نیز از طریق وبلاگ‌ها و مقالات به اشتراک می‌گذارد. در واقع، می‌تواند نظرات افراد را بخواند و درک کند و از آن‌ها برای بحث درمورد سوالات با جزئیات بیشتر استفاده کند.

ربات بارد به اینترنت متصل است و درواقع به دانش به‌روز دسترسی دارد. با هر تغییری می‌تواند سازگاری داشته باشد. برای درک و هضم حجم وسیعی از اطلاعات، آن‌ها را به قطعات کوچک‌تری تقسیم می‌کند و این قطعه‌ها دیدگاه متعددی را ارائه می‌دهند.

در فیلم زیر می‌بینید که چگونه گوگل با استفاده از ربات Bard می‌تواند پاسخ‌های تولیدشده با هوش‌مصنوعی را با نتایج جست‌وجوی گوگل ادغام کند.

اما یکی از مشکلاتی که ممکن است برای کاربران ایجاد شود، عدم اعتماد به پاسخ‌های دریافتی از سوی چت بات و نحوه صحت‌سنجی بارد است زیرا این چت بات منبع پاسخ‌های خود را ذکر نمی‌کند.

ربات Bard یا تکنولوژی ChatGPT

از این جهت که هنوز شاهد انتشار رسمی چت بات بارد نیستیم، بررسی دقیق Bard و ChatGPT دور از واقعیت است. با این حال باتوجه به اخبار اخیر، شاید بتوان تفاوت‌های زیر را عنوان کرد؛

جدول مقایسه‌ای ChatGPT با Bard
  1. Apprentice Bard پاسخ‌های Real-Time می‌دهد اما پایگاه‌داده ChatGPT حاوی اطلاعات تا سال 2021 است.
  2. مدل زبانی Apprentice Bard ،LaMDA گوگل است اما هوش‌مصنوعی چت جی پی تی با مدل زبانی GPT-3 توسعه‌یافته است.
  3. چت بات بارد بخشی از خدمات موتورهای جست‌وجوی گوگل است درحالی که ChatGPT  یک چت بات هوش‌مصنوعی مستقل است.
  4. چت جی پی تی فقط امکان ارائه پاسخ به‌صورت متنی را دارد. احتمالا Apprentice Bard بتواند به کاربران پاسخ تصویری یا ویدئویی بدهد.
  5. ChatGPT برای جلوگیری از سرقت ادبی یا Plagiarism از فناوری AI Text Classifier استفاده می‌کند درحالی که هنوز ویژگی‌های Apprentice Bard در این حوزه معرفی نشده است.

خبر جنجالی خبرگزاری CNBC در مورد ربات Bard

خبرهای داغ و فوق‌ سری درمورد چت بات بارد همچنان ادامه دارد. در این قسمت به اطلاعات سری و مرموزی که توسط خبرگزاری CNBC فاش شده است می‌پردازیم.

در یکی از ایمیل‌هایی که از شرکت گوگل، درز شده است، از تیم توسعه‌دهنده LaMDA خواسته شده که برای پاسخ و رقابت با پروژه ChatGPT، پروژه چت بات بارد را در کوتاه‌مدت بر پروژه‌های دیگر ارجحیت دهند.

 چت بات بارد شبیه هوش‌مصنوعی چت جی پی تی به‌نظر می‌رسد. به‌طوری که کاربران می‌توانند در یک کادر سوالات خود را بپرسند و یک پاسخ متنی دریافت کنند. براساس مشاهدات CNBC چت بات بارد می‌تواند به اتفاق‌های اخیری که در دنیا رخ داده است نیز پاسخ دهد. در مقابل این ویژگی، پایگاه داده چت بات GPT حاوی اطلاعاتی ست که تا سال 2021 اتفاق افتاده است.

همچنین نسخه قبلی این هوش‌مصنوعی، چت بات هوشمند Meena بود که به‌صورت محلی داخل گوگل راه‌‌اندازی شده بود اما بعدا متوقف شد.

می‌دانید که شرکت گوگل در اوایل ماه قبل حدود 6 درصد از نیروی کارش را اخراج کرده بود. یکی از سوال‌هایی که از چت بات bard پرسیده شده است :" آیا امکان دارد گوگل دوباره بخشی از کارکنانش را اخراج کند؟" چت بات بارد به این سوال به‌صورت زیر پاسخ می‌دهد؛

گوگل برای کاهش هزینه‌ها کارمندان خود را در نوبت قبلی اخراج کرده است. قیمت سهام این شرکت نیز در ژانویه 2022 تا 70درصد افزایش یافته بود. از اوایل سال جاری نیز شرکت از نظر مالی عملکرد خوبی دارد. پس بعید است در سال 2023 گوگل یک بار دیگر تعدیل نیرو انجام دهد.

ربات Bard از راه نرسیده مرتکب اشتباه شد!

در ویدیوی دمویی که گوگل برای معرفی تکنولوژی بارد استفاده کرده است، کاربری از این ابزار درمورد دستاوردهای تلسکوپ جیمز وب می‌پرسد اما یکی از پاسخ‌های آن " جیمز وب برای گرفتن اولین تصاویر از یک سیاره خارج از منظومه شمسی یا سیاره فراخورشیدی استفاده شده است" اشتباه است. 

پاسخ‌های ربات Bard برای سوال دستاوردهای تلسکوپ جیمزوب

باتوجه به گفته‌های ناسا، اولین تصاویر از سیارات فراخورشیدی در سال 2004 توسط تلسکوپ VLT ثبت شده است.

همین اشتباه باعث شد تا ارزش سهام شرکت آلفابت بیش از 7 درصد کاهش پیدا کند و ارزش بازار این کمپانی از عدد 1.38 تریلیون دلار به نزدیکی 1.27 تریلیون دلار برسد. این اختلاف قیمت برای شرکت آلفابت معادل حدود 100 میلیارد دلار ضرر است!!!

نمودار نزولی سهام شرکت آلفابت و افت قیمت سهام آن

آینده‌ ربات Bard گوگل

در حالی که باتوجه به اخبار اخیر در مورد چت بات‌ها به نظر می‌رسد دنیا در هوش‌ مصنوعی غرق می‌شود، باید بگوییم این سروصداها کمی از واقعیت فاصله دارند چراکه به گفته خود گوگل، در تلاش است تا آخرین پیشرفت‌های هوش‌مصنوعی را با محصولاتش ادغام کند. این نشانگر آن است که پیاده‌سازی آخرین فناوری‌ها با محدودیت‌‌هایی روبه‌رو است. با این حال بدون شک منتظر جزئیات بیشتر از سوی گوگل هستیم.

اگر شما هم نظری درمورد دنیای چت بات‌ها به‌خصوص چت بات بارد دارید، حتما در قسمت نظرات با ما به‌اشتراک بگذارید.

از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید، از شما سپاسگزاریم😊