ChatGPT و GPT-4 به زبان ساده

GPT مخفف Generative Pre-trained Transformer است. این شبکه عصبی، از یادگیری ماشین برای تفسیر داده‌ها و تولید پاسخ‌ها استفاده می‌کند و برجسته‌ترین مدل زبانی مبتنی بر هوش مصنوعی است که پشت ربات چت محبوب ChatGPT قرار دارد.

ChatGPT یک چت بات Chatbot مبتنی بر هوش مصنوعی است که می‌تواند هر سوالی را جواب دهد و موضوعات و مباحث پیچیده را در حوزه‌های تخصصی مانند برنامه‌نویسی، فیزیک و ریاضی درک کند.

gpt-4 چیست؟ جدیدترین نسخه Chat GPT و ارتقاء‌یافته مدل gpt-3.5 است که نسخه رایگان ChatGPT از آن قدرت گرفته است.

در حال حاضر، نسخه رایگان ChatGPT که اکثر مردم از آن استفاده می‌کنند، روی مدل gpt-3.5 OpenAI که بر بستر gpt-3 است اجرا می‌شود. این مدل یک مدل هوش‌مصنوعی مبتنی بر پردازش زبان پیشرفته است که تا به امروز 175 میلیارد پارامتر توسط شرکت OpenAI به آن اضافه شده است. چت جی پی تی دارای طیف گسترده‌ای از کاربردها مانند ترجمه زبان، مدل‌سازی زبان و تولید متن برای برنامه‌هایی مانند ربات‌های گفت‌وگو است.

پیشرفت پاسخ‌های GPT-4

انواع مدل‌های ChatGPT

gpt-3 و gpt-4 دو مورد از آخرین فناوری در هوش مصنوعی (AI) هستند. gpt-3 در ماه می 2020 منتشر و جانشین آن GPT4، در اوایل سال 2023 راه‌اندازی شد.

مدل‌های gpt-4 و gpt-3 هر دو مدل زبانی هستند که برای تولید متن استفاده می‌شوند. جی پی تی 4 مدل پیشرفته‌تری از gpt-3 است که حجم ورودی‌ و مجموعه داده بیشتری دارد. هر دو مدل از یادگیری ماشین برای تولید متن به زبان طبیعی استفاده می‌کنند.

کاربردهای هوش مصنوعی که با هر دو مدل قابل اجراست

به‌طور کلی، هر دو مدل AI کاربردهای زیادی در حوزه هوش مصنوعی دارند در حالی‌که GPT-4 از gpt-3 قدرتمندتر است اما مقیاس‌پذیری یا انعطاف‌پذیری یکسانی را ارائه نمی‌دهد. در حالت کلی مناسب‌ترین برنامه هوش مصنوعی برای داشتن بهترین عملکرد باید براساس نیازهای آن سازمان انتخاب شود. مهم‌ترین کاربردها شامل موارد زیر است:

ایجاد محتوا

از شعرهای قرن 18 گرفته تا مقالات وبلاگ مدرن، هیچ فرقی نمی‌کند در هر حال مدل‌های GPT می‌توانند سریعا شروع به تولید متن‌های منسجم و باکیفیت کنند.

ارائه خلاصه متن یا بازنویسی متن

GPT با توانایی تولید متن روان و شبیه متن‌های نوشته‌شده توسط نویسنده، به‌خوبی می‌تواند هر نوع متنی را بازخوانی و خلاصه کند که برای تجزیه و تحلیل یا اصلاح مجدد متن بسیار مفید خواهد بود.

پاسخ دادن به سؤالات

یکی از اصلی‌ترین کاربردهای نرم‌افزار GPT، توانایی آن در درک زبان، از جمله سؤالات است. علاوه‌بر این، بسته به نیاز کاربر می‌تواند پاسخ‌ها و توضیحات دقیقی هم ارائه دهد. درواقع GPT می‌تواند از طریق راه‌حل‌هایی که ارائه می‌دهد به بهبود خدمات مشتری و پشتیبانی فنی به‌طور قابل‌توجهی کمک کند.

AI CHAT

فناوری chatbot توسعه‌یافته با نرم‌افزار GPT می‌تواند همانند ChatGPT فوق‌العاده هوشمندانه عمل کند. این تکنولوژی با ایجاد دستیاران مجازی به‌کمک یادگیری ماشین، متخصصان را از وجود دستیاران حقیقی بی‌نیاز می‌کند.

مقایسه عملکرد GPT-3 و GPT-4

نمره عملکرد این دو فناوری (بر اساس اینکه از چند درصد از شرکت کنندگان بهتر عمل کرده اند) را می‌توانیم در آزمون‌های مختلف، باهم مقایسه کنیم:

مقایسه عملکرد GPT-4 و GPT-3.5

اندازه‌گیری دقت و درستی

برای اندازه‌گیری عملکرد جی پی تی 4 در مقایسه با gpt-3، از روش‌های مختلفی استفاده می‌شود. روش اول، اندازه‌گیری دقت و درستی نتایج انجام کار است. از این روش می‌توان برای تعیین چگونگی عملکرد GPT4 در مقابل gpt-3 در یک کار معین استفاده کرد.

سنجش توانایی آن در درک و پردازش زبان جدید

مورد دیگر، سنجش توانایی درک و پردازش زبان جدید است. در این روش، چت جی پی تی 4 و gpt-3 به دلیل توانایی آن‌ها در درک و پردازش کلمات و جملات جدید (پردازش زبان طبیعی) مورد آزمایش قرار می‌گیرند و این کار به‌ویژه در مواردی که هدف، شناسایی و پاسخ به موضوعات مختلف در زبان‌های جدید است بسیار اهمیت دارد.

سرعت پاسخ‌گویی به درخواست‌ها

آخرین مورد مقایسه، مربوط به سرعت مدل است. در این حالت، شما gpt-4 و gpt-3 را آزمایش می‌کنید تا ببینید که چقدر سریع می‌توانند به درخواست‌ها پاسخ دهند. هرچه مدل سریع‌تر پاسخ دهد، کارآمدتر خواهد بود. سرعت عملکرد، یک عامل مهم برای بسیاری از موارد استفاده در هوش مصنوعی یا سایر زمینه‌های فناوری رایانه است.

به‌طور کلی، این رویکردها تصویری واضح از عملکرد gpt-4 در مقابل gpt-3 ارائه می‌دهند. محققان با استفاده از روش‌های مختلف، می‌توانند تشخیص دهند که کدام مدل برای موارد استفاده خاص در هوش مصنوعی یا سایر فناوری‌ها مناسب است. بنابراین، اندازه‌گیری عملکرد GPT-4 در مقایسه با GPT-3، مبنای اساسی برای توسعه فن‌آوری‌های جدید در آینده را فراهم می‌کند.

مزایای GPT-4 در مقایسه با GPT-3

با انتشار GPT-4، کاربران شاهد مزایای زیادی بودند که gpt-4 نسبت به gpt-3 دارد. مانند:

مجموعه داده‌های بزرگتر

یکی از تفاوت‌های کلیدی بین gpt-4 و gpt-3 در این است که gpt-4 داده‌های بیشتری نسبت به gpt-3 دارد. درحالی‌که gpt-3 با 17 گیگ داده ارائه می‌شود، نسخه جدیدتر OpenAI، یعنی GPT4 حاوی 45 گیگ داده‌ است. این بدان معنی است که جی پی تی 4 قادر است نتایج بسیار دقیق‌تری را نسبت به نوع قبلی خود ارائه دهد.

مدل بزرگتر

یکی دیگر از تفاوت‌های مهم، اندازه مدل است. درحالی‌که gpt-3 یک مدل 175 میلیارد پارامتری است، OpenAI با انتشار GPT4، مدل را به 1.6 تریلیون پارامتر گسترش داده است. این بدان معنی است که این مدل قادر به حل کارهای بسیار پیچیده‌تر از گذشته است.

مقایسه تعداد پارامترهای GPT-4 و GPT-3

نتایج بهتر

هر دو فناوری gpt-3 و gpt-4 الگوریتم‌هایی را برای بهبود صحت نتایج به کار گرفته‌اند. از این الگوریتم‌ها می‌توان برای افزایش دقت مدل‌های یادگیری ماشین استفاده و در نتیجه نتایج باکیفیت بالاتری به دست آورد.

سرعت

عملکرد gpt-4 سریع‌تر از gpt-3 خواهد بود زیرا بر اساس GPUها و TPUهای قدرتمندتر ساخته شده است.

توانایی مدیریت تعداد کلمه بیشتر

از مزایای دیگر جی پی تی 4 می‌توان به توانایی آن در مدیریت بیش از 25000 کلمه اشاره کرد که امکان تولید محتوا و مکالمات طولانی، جستجو و تجزیه و تحلیل اسناد را فراهم می‌کند در حالی‌که تعداد کلمات مدیریت‌شده توسط gpt-3 فقط 3000 کلمه است.

استفاده از قابلیت‌های چندوجهی

این قابلیت به GPT-4 اجازه می‌دهد برخلاف مدل قبلی که فقط ورودی متنی را قبول می‌کرد، بتواند هم ورودی متن و هم تصویر را آنالیز کند. این قابلیت به‌خصوص برای موتورهای جستجو که باید نتایج را تا حد امکان در قالب‌های متن، تصویر و ویدئو به مخاطب ارائه دهند، یک ویژگی منحصربه‌فرد محسوب می‌شود.

نکته جالب اینکه Open AI اعلام کرده که GPT4 با استفاده از قابلیت چندوجهی خود، توانسته در آزمون وکالت از 90 درصد افراد و در المپیاد زیست‌شناسی از 99 درصد شرکت‌کنندگان، نمره بهتری به‌دست بیاورد! درحالی‌که مدل قبلی تنها توانسته بود در آزمون وکالت از 10 درصد افراد و در المپیاد زیست‌شناسی از 31 درصد افراد نمره بهتری بگیرد.

در مثال جالب دیگر، در جریان پخش زنده اخیر توسعه‌دهنده برای GPT4، رئیس و یکی از بنیان‌گذاران OpenAI، گرگ براکمن، تصویری را در Discord آپلود کرد و ربات GPT-4 توانست توضیحات دقیقی از آن ارائه دهد. او همچنین از ربات چت خواست توضیح دهد که چرا تصویر یک سنجاب که دوربین در دست دارد خنده‌دار است و پاسخ داد: این یک موقعیت طنز است زیرا سنجاب‌ها معمولاً آجیل می‌خورند و ما از آن‌ها انتظار نداریم که از دوربین استفاده کنند یا مانند انسان رفتار کنند.

نکته آخر این‌که چیزی که هر دو gpt-3 و gpt-4 در آن مشترک هستند، امکان تولید متن زبان طبیعی براساس داده‌های موجود است. هر دو مدل دارای الگوریتم‌های یادگیری ماشین هستند و بنابراین دقت بالایی در تولید متن دارند. حتی اگر تفاوت هایی هم بین این دو وجود داشته باشد، هر دو مدل می‌توانند نتایج عالی ارائه دهند.

GPT-3 یا GPT-4؟ کدام بهتر است؟

gpt-4 و gpt-3 هر دو فناوری قدرتمندی هستند که می‌توانند برای تولید متن با استفاده از هوش مصنوعی استفاده شوند. اگرچه این دو از جهات مختلف مشابه هم در نظر گرفته می‌شوند اما تفاوت‌های قابل‌توجهی هم در آن‌ها به چشم می‌خورد.

هر دو مدل در مقایسه با یکدیگر مزایا و معایبی دارند. اول از همه، این‌که gpt-3 به‌خاطر مجموعه پارامتر کوچک‌تر و تعداد کمتر سوابق، می‌تواند مشکلات اساسی را راحت‌تر از GTP-4 حل کند. بنابراین، اغلب استفاده از gpt-3 به جای gpt-4 برای کارهای اساسی معقول‌تر به‌نظر می‌رسد. با این حال، برای کارهای تقاضا‌شده بیشتر، به مجموعه پارامتر بالاتر و مجموعه داده‌های بیشتری نیاز خواهید داشت.

بزرگ‌ترین مزیت GPT-4 این است که به لطف مجموعه پارامتر و حجم داده بزرگتر، در انجام کارهای دشوار، توانسته است دقت بیشتری را به خرج دهد.

به همین دلیل، هیچ اجماع عمومی وجود ندارد که کدام روش بهتر است. در این مورد می‌توانیم بگوییم:

برای کارهای ساده، gpt-3 مفیدتر است. با این حال، برای مشکلات چالش برانگیزتر، اغلب استفاده از gpt-4 پیشنهاد می‌شود به‌ویژه هنگامی که صحت نتایج، اولویت داشته باشد. هر دو مدل جایگاه خود را در دنیای یادگیری ماشین دارند اما در نهایت، انتخاب نهایی به‌عهده شماست که براساس اولویت‌های‌تان تشخیص دهید کدام مدل برای‌تان بهتر است.

نحوه دسترسی به GPT4

در حال حاضر، چند راه برای دسترسی به مدل جی پی تی 4 وجود دارد، اگرچه همه این روش‌ها برای همه افراد مناسب نیستند.

اگر از Bing جدید با ChatGPT استفاده می‌کنید، تبریک می‌گوییم! شما در تمام این مدت، مخفیانه از GPT-4 استفاده کرده‌اید. اگر از Bing جدید با ویژگی‌های هوش مصنوعی آن استفاده نکرده‌اید، حتماً ثبت‌نام کنید تا در لیست انتظار قرار بگیرید و بتوانید زودتر به آن دسترسی داشته باشید.

علاوه‌بر بینگ جدید، شرکت OpenAI گفته است که در حال حاضر با تعدادی از شرکت‌ها برای ادغام GPT4 در محصولاتی از جمله Duolingo، Stripe و Khan Academy همکاری کرده است. این مدل جدید از طریق ChatGPT Plus، با اشتراک ماهانه ۲۰ دلاری Chat GPT OpenAI در دسترس عموم قرار گرفته و چت‌بات بینگ مایکروسافت را هم پشتیبانی می‌کند. همچنین به‌عنوان API برای توسعه‌دهنده‌ها هم قابل‌دسترس است.

سخن پایانی

gpt-4 رسماً معرفی شد و OpenAI شایعات طولانی در مورد پیشرفت آن در مهارت‌های زبانی فوق‌العاده چشمگیر Chat GPT را تأیید کرد. OpenAI آن را "پیشرفته ترین سیستم شرکت، در تولید پاسخ‌های ایمن‌تر و مفیدتر" می‌نامد. در این مقاله تلاش کردیم همه مطالبی که تاکنون در مورد آن گفته شده را بیان کنیم.

اگرچه این مطلب می‌تواند برای بسیاری از ما نسبتا جدید و ناشناخته باشد اما جای هیچ نگرانی نیست فقط کافی است چت جی پی تی 4 را امتحان کنید تا با این تحول عظیم در دنیای هوش مصنوعی بیشتر آشنا شوید.

برای شروع کار با GPT-4، وارد سایت OPEN AI شوید و فرم ثبت‌نام را پر کنید.

سوالات متداول

GPT-4 چیست؟

جدیدترین نسخه chat GPT است که پیشرفته‌تر و خلاقانه‌تر از مدل‌های قبلی است و برای تفسیر داده‌ها و تولید پاسخ استفاده می‌شود.

کاربردهای مهم چت جی پی تی4 چیست؟

از GPT-4 برای تولید محتوا، خلاصه یا بازنویسی متن، پاسخ به سوالات و به‌عنوان دستیار مجازی می‌توان استفاده کرد.

gpt-4 چه مزیتی بر gpt-3 دارد؟

از مزایای چت جی پی تی 4 می‌توان به حجم داده بزرگتر، سرعت بالاتر، نتایج بهتر و استفاده از قابلیت‌های چندوجهی اشاره کرد