استراتژی بازاریابی محتوا ، مزایای استراتژی بازاریابی محتوا 

استراتژی بازاریابی محتوا : جزء زیرمجموعه های اصلی دیجیتال مارکتینگ می باشد. در ابتدا یک تعریف مختصری از دیجیتال مارکتینگ ارائه می دهیم .

دیجیتال مارکتینگ مجموعه ای از ابزارها و فعالیت هایی می باشد که برای بازاریابی محصولات و خدمات در فضای دیجیتال (اینترنت ، وب ، موبایل و فضای مجازی و…) مورد استفاده قرار می گیرد.

اما سوالی که ممکن است ، ذهن شما را درگیر کند این است که استراتژی بازاریابی محتوا چیست ؟ و این استراتژی چه مزایا و کاربردهایی دارد؟ آیا واقعا این استراتژی در مسیر کسب و کار تاثیر مثبتی دارد یا خیر؟

در واقع هسته ی اصلی بازاریابی محتوا ، تولید محتوای ارزشمند و باکیفیت می باشد.  بازاریاب، در این استراتژی به جای تمرکز روی محصولات و سرویس های ارائه شده، روی تولید محتوا تمرکز می کند . و از این طریق می تواند مخاطب را جذب کند. در ابتدا به تعریف بازاریابی محتوا می پردازیم.

استراتژی بازاریابی محتوا

تعریف بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا فرآیندی است که در جهت توسعه کسب و کار ، محتوای ارزشمند و مفید تولید می کند. از طریق استراتژی بازاریابی محتوا می توان مخاطبین جدیدی جذب کرد و در عین حال مشتریان قبلی را نیز حفظ می کند.

موفقیت در بازاریابی محتوا نیازمند برنامه ریزی می باشد. برای ایجاد محتوا باید موارد زیر را در نظر داشته باشید و به سوالات زیر پاسخ دهید:

 • مخاطبین محتوای شما چه افرادی می باشند؟
 • محتوا کدام نیاز مخاطب شما را برطرف می کند؟
 • چگونه می توان محتوای منحصر به فردی تولید کرد؟
 • محتوا در چه فرمتی باید تولید شود؟
 • چگونه می توان تهیه و انتشار محتوا را مدیریت کرد؟

اهمیت بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا ، شما را در جهت توسعه کسب و کارتان یاری می کند. و رشدی پایدار برایتان رقم می زند. در استراتژی بازاریابی محتوا ، مشتریان بدون اینکه تحت فشار باشند، نسبت به خرید محصول جذب می شوند.

از مزیت های این استراتژی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • گسترش کسب و کار جدید
 • تولید محتوای ارزشمند و جذب مخاطبان بیشتر
 • موفقیت در راه اندازی کسب و کارهای اینترنتی

تفاوت بازاریابی محتوا با تبلیغات

محتوای تولید شده در بازاریابی محتوا در رسانه های مخصوص کسب و کار منتشر می شود. این در حالی است که ؛ تبلیغات در تمامی رسانه ها قابل پخش می باشند.

هدف بازاریابی محتوا ، جذب مخاطبان و حفظ مشتریان قبلی می باشد. ولی در تبلیغات از استراتژی تهاجمی استفاده می شود.

استراتژی بازاریابی محتوا ، نیازی به هزینه ندارد. در حالی که تبلیغات نیازمند هزینه زیادی می باشد.

دلایل نیاز به بازاریابی محتوا

درحال حاضر بازاریابی محتوا ، جایگاه ویژه ای در دیجیتال مارکتینگ یافته است. در اینجا برخی از دلایل نیاز به بازاریابی محتوا را به شما توضیح می دهیم:

 • مهم ترین دلیل نیاز به این استراتژی،  بالا بردن ترافیک سایت و تولید لید می باشد.
 • جلب اعتماد بازدیدکنندگان
 • با افزایش جذب مخاطبان ، خرید محصولات نیز افزایش می یابد.
 • افزایش سطح آگاهی از برند
 • بهبود سئوی سایت
 • با جذب مخاطبان زیاد، ترافیک سایت بالا می رود.
 • استفاده از کلیدواژه های صحیح ، رتبه و جایگاه سایت را در موتورهای جستجو بالا می برد.

اهداف استراتژی بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا در جهت تحقق اهداف زیر موثر می باشد:

تولید لید

تولید لید ، یکی از مهم ترین اهداف بازاریابی محتوا می باشد که ؛ در موفقیت یک کسب و کار نقش اساسی دارد. به عبارت دیگر هدف اصلی یک کسب و کار تولید لید بیشتر می باشد. هر چه تعداد لید ها بیشتر باشد، کسب و کار موفق تر خواهد بود.

در واقع لیدها ، کاربرانی هستند که از طریق محتوا ، محصولات با کیفیت و… جذب سایت شما شده اند. در نهایت این لیدها خریدارانی خواهند بود که در توسعه کسب و کار بسیار موثر عمل می کنند.

جذب مخاطبین ایده آل

لیدهای که از طریق استراتژی بازاریابی محتوا جذب سایت می شوند ، به نحوی باید خریدار واقعی باشند، در غیر اینصورت تاثیری در موفقیت کسب و کار شما نخواهند داشت. از این رو مهم ترین وظیفه بازاریابی محتوا جذب مخاطبین ایده آل و خریداران واقعی می باشد.

در حالت کلی آینده در دستان بازاریابی محتوا می باشد. این استراتژی با تولید محتوای باارزش و مفید می تواند مخاطبان زیادی را جذب کند.

بهره گیری برندهای برتر دنیا از استراتژی بازاریابی محتوا

بر طبق تحقیقات انجام شده ، اکثر بازاریاب ها از بازاریابی محتوا بهره می گیرند. در حال حاضر؛ بازاریابی از طریق تولید محتوای مفید در سراسر جهان ، از کسب و کارهای کوچک تا بزرگ در حال توسعه می باشد. به عنوان مثال برندهایی نظیر  P&G، Microsoft، Cisco Systems و John Deere، از بازاریابی محتوا استفاده می کنند.

بازاریابی محتوا یک سیاست عالی برای جذب مشتری

شرکت های موفق به دلایل زیر از بازاریابی محتوا استفاده می کنند:

 • بالا رفتن میزان فروش
 • مقرون به صرفه بودن هزینه ها
 • جذب مشتریان وفادار و هدفمند

حال و آینده بازاریابی در دستان محتوا است.

در حال حاضر شرکت های مختلفی با استراتژی بازاریابی محتوا به موفقیت رسیده اند. موفقیت بازاریابی در گرو تولید محتوای مفید و ارزشمند می باشد. موفقیت از طریق این استراتژی در آینده هم ادامه خواهد داشت.

بازاریابی بدون تولید محتوای ارزشمند میسر نخواهد بود

بازاریابی محتوا ، بخشی از فرآیند بازاریابی می باشد و یک عنصر جدایی ناپذیر به حساب می آید. در واقع تولید محتوای عالی بخشی از انواع بازاریابی می باشد:

بازاریابی شبکه های اجتماعی:

در این نوع بازاریابی ، سیاست بازاریابی محتوا، قبل از اینکه استراتژی رسانه های اجتماعی به میان آید ، مطرح می شود.

سئو:

در استراتژی بازاریابی محتوا ، کسب و کارهایی که محتوای ارزشمند و باکیفیتی تولید می کنند، توسط موتورهای پاداش دریافت می کنند و رتبه سئو سایت آن ها بالا می رود.

PR :

استراتژی های موفق PR  در رابطه با خوانندگان می باشد، کسب و کار آنها را شامل  نمی شود.

PPC (پرداخت به ازای هر کلیک):

برای فعالیت در زمینه  PPC، باید بتوانید محتوای فوق العاده تولید کنید.

بازاریابی درون زا:

کلید اصلی، بالا بردن ترافیک درون زا و هدایت آن در دست تولید محتوای با کیفیت می باشد.

استراتژی محتوا:

در حال حاضر، استراتژی محتوا ، بخشی عظیمی از استراتژی های بازاریابی را به خود اختصاص داده است.

مزایای استراتژی بازاریابی

استراتژی بازاریابی محتوا ، در بالا بردن ترافیک سایت  و ساخت لید جدید از منابع کم هزینه و مورد اعتماد نقش به سزایی دارد. این موضوع یک مزیت مهم برای بازاریابی محتوا و موفقیت مدیران در کسب و کارشان می باشد. در ادامه برخی از مزایای استراتژی بازاریابی را به شما معرفی می کنیم:

1. جلب اعتماد مخاطبان

با کمک بازاریابی محتوا می توان اعتماد مخاطبان را نسبت به اطلاعات ارائه شده جلب کرد. با این کار میزان خرید مصولات ، افزایش می یابد. و مخاطبان دیدگاه خود را در رابطه با محصول و اطلاعات ارائه شده بیان می کنند.

2. آشنایی با برند

یکی از اهداف استراتژی بازاریابی محتوا ، آشنایی مخاطبان با برند مورد نظر می باشد. کاربران با کمک محتوای تولید شده می توانند در رابطه با محصول مورد نظر تصمیم جدی بگیرند. با کمک ویدئو، اینفوگرافیک و امکانات دیگر می توان محتوای ارزشمندی تولید کرد.

3. بالا بردن سئو سایت

سیاست بازاریابی محتوا ، برای بالا بردن رتبه سئو سایت ضرورت دارد. این کار نیازمند تولید محتوای با کیفیت می باشد. تا بتوان با جذب مخاطب، ترافیک سایت را بالا برد.

الگوریتم‌های موتورهای جستجو، با هدف کسب رتبه ی خوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. این الگوریتم ها بسیار متفاوت هستند و هر لحظه به روز رسانی می شوند. در استراتژی بازاریابی محتوا، محتوای تولید شده باید متناسب با موضوع کسب و کار باشد و کلمات کلیدی درستی در آن به کار رفته باشد.

در چنین حالتی وب سایت مورد نظر شما در میان موتورهای جستجو ، رتبه بالاتری به خود اختصاص می دهد و وب سایت بازدید بیشتری خواهد داشت.

4. تولید لید

از مهم ترین اهداف بازاریابی محتوا، تولید لید می باشد. با کمک بازاریابی محتوا، می توان بسیاری از مخاطبان ناشناخته را با وب سایت معرفی شده آشنا کرد و کسب و کار جدید را توسعه داد.

با تولید محتوای باکیفیت ترافیک سایت بالا رفته و تبدیل به لید می شود. در واقع با کمک استراتژی بازاریابی محتوا، لیدها پرورش یافته و و به یک خریدار واقعی تبدیل می شوند.

برخی دیگر از مزایای بازاریابی محتوا

در ادامه به یکسری موارد، در رابطه با بازاریابی محتوا اشاره می کنیم. با کمک این موارد می توان محتوای مفیدی تولید کرد و موفقیت وب سایت را میسر نمود.

 • جذب مخاطبان هدفمند
 • تغییر بازدیدکنندگان به لید
 • آموزش لید های جدید
 • به اشتراک گذاری
 • وب سایت مد نظر با کمک محتوای ارزشمند بیشتر معرفی می شود.
 • افزایش میزان سرمایه به سمت وب سایت

5. درک مخاطبان هدفمند

یکی دیگر از مزیت های بازاریابی محتوا، تولید محتوایی متناسب با هدف مخاطب می باشد. به عنوان مثال ممکن است هدف یک سایت تولید برنامه ای موفق باشد. در استراتژی بازاریابی محتوا ، مسئولان وب سایت باید بتوانند مخاطبان هدف را شناسایی کرده و نیازهای آن ها را در نظر بگیرند. و برنامه را در راستای هدف های آن ها ارتقا دهند.

6. مشخص کردن سیستم مدیریت محتوا

با استفاده از سیستم مدیریت محتوا، می توان محتوای مناسبی تولید کرد و در سایت منتشر کرد. در حال حاضر از نرم افزارهایی نظیر هات اسپات و وردپرس به عنوان سیستم مدیریت محتوا استفاده می شود.

7. استخدام کپی رایترها

موفقیت بازاریابی محتوا، در گرو استخدام افراد متخصصی می باشد که ایده های جالبی در رابطه با تولید محتوا ارائه می دهند. و محتوایی متناسب با اهداف مسئولین و وب سایت ها تولید می کنند. افرادی همچون نویسندگان وبلاگ، کارشناسان سئو و طراحان وب نقش موثری در موفقیت یک وب سایت بر عهده دارند.

8. ارائه ی ایده های موثر

برای موفقیت در استراتژی بازاریابی محتوا ؛ می توان با ارائه ی ایده های موثر و جالب ، محتوایی ارزشمند تولید کرد. با کمک ابزارهایی نظیر HubSpot’s Website Grader، Blog idea generator ،Feedly، BuzzSumo می توان بهترین ایده ها را ارائه داد.

9. مشخص کردن نوع محتوا

همانگونه که قبلا نیز اشاره کردیم، سه نوع محتوا داریم: محتوای صوتی ، محتوای تصویری و محتوای متنی . با ترکیب این سه نوع می توان محتوایی با فرمت جدید تولید کرد. اکثرمخاطبان علاقه زیادی به پست های وبلاگی، اینفوگرافیک و فایل های صوتی دارند.

10. منتشر کردن محتوا

بعد از تولید محتوا نوبت به انتشار آن در موتورهای جستجو، فضای مجازی، ایمیل و حتی تبلیغات می رسد. داشتن نظم در استراتژی بازاریابی محتوا ضروری می باشد. با کمک مدیریت محتوا ، می توان محتواهای تولید شده را در زمان های مشخص و منظمی منتشر کرد.

11. شناسایی ومعارفه محصولات

در فروشگاه های اینترنتی ، با کمک بازاریابی محتوا، می توان ویژگی های محصول ، قیمت محصول، مزایا ، معایب و … را ارائه داد. و حتی محصولات را با یکدیگر مقایسه کرد. تا مشتریان به راحتی بتوانند محصول مورد نظر خود را انتخاب کنند.

تاثیر بازاریابی محتوا در وبلاگ نویسی

سیاست بازاریابی محتوا علاوه بر سایت های بزرگ ، وبلاگ ها را نیز تحت تاثیر قرار داده است. با وبلاگ نویسی دقیق و منظم می توان موفقیت بسیاری از کسب و کارها را تضمین کرد.

در استراتژی بازاریابی محتوا ، وبلاگ نیس باید در فواصل زمانی معین و به طور منظم محتوا تولید کند. محتوای تولید شده باید با کیفیت و مفید باشد و لحنی مناسب داشته باشد.

وبلاگ نویس باید به سوالات کاربران اهمیت دهد و ارتباط خود را با مخاطبان افزایش دهد. با این کار می تواند مخاطبان زیادی را جذب کند.

نکته ی دیگری که وبلاگ نویس باید به آن توجه کند، استفاده از واژه هایی نظیر چرا؟ چگونه؟ و چطور؟ و… می باشد. این ها همان سوالاتی هستند که توسط کاربران مطرح می شود. با این واژه ها کاربران مستقیما به وبلاگ هدایت خواهند شد.

ارتباط بین سئو و بازاریابی محتوا

بین استراتژی بازاریابی محتوا و سئو ارتباط ناگسستنی وجود دارد. با رعایت اصول سئو و تولید محتوای باکیفیت می توان به نتایج فوق العاده ای در بازاریابی محتوا دست یافت.

تولید محتوای جذاب ،اساس سئو در بازاریابی محتوا

همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم ، بین سئو و بازاریابی محتوا ارتباط تنگاتنگی وجود دارد. از این رو رعایت اصول سئو در زمان تولید محتوا ایرادی ندارد ولی نباید به عنوان اولویت اول باشد.

اولویت اول ، تولید محتوای جذاب می باشد. محتوایی که بتواند مخاطب را جذب کند و کسب و کار مورد نظر را توسعه دهد.

سئو تکه ای از پازل استراتژی بازاریابی محتوا

درسته که بیشترین میزان ترافیک سایت از طریق جستجو به دست می آید. اما فاکتورهای دیگر نظیر ایمیل و رسانه های اجتماعی را نیز باید در نظر داشته باشید.

برای بالا بردن ترافیک سایت، می توانید از ابزار گوگل آنالیتیکس کمک بگیرید. با کمک این ابزار میزان ترافیک کسب شده ،  از منابع مختلف  را مشاهده خواهید کرد.

 • جستجوی ارگانیک
 • ایمیل
 • مستقیم (افرادی که به طور مستقیم با نوشتن نام سایتتان وارد شده اند. )
 • شبکه های اجتماعی
 • سایر منابع (ترافیکی که به هیچ کدام از موارد بالا مربوط نمی باشد.)

برای بالا بردن ترافیک و جذب مخاطبان باید رویکرد منحصر به فردی داشته باشید.

نفوذ شبکه های اجتماعی در سئو

یکی از راه های موفقیت در استراتژی بازاریابی محتوا نفوذ شبکه های اجتماعی در سئو می باشد. با به روز شدن الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل، تاثیر شبکه های اجتماعی در نتیجه جستجو بیشتر شد. از این رو داشتن یک استراتژی قوی در شبکه های اجتماعی ، با در نظر داشتن ملاحظات گوگل  بسیار حائز اهمیت می باشد.

استفاده از کلمات کلیدی

برای موفقیت در تولید محتوا ، باید از کلمات کلیدی در حد متعادل استفاده کرد. استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی عدم موفقیت را در پی دارد.

توجه به مسائل فنی در سئو

برای انجام این کار شما باید بدانید که ؛ چه محتوایی را در چه جایی قرار دهید. به عنوان مثال ایندکس صفحات توسط موتورهای جستجو، هدایت بازدیدکنندگان به صفحه هدف از طریق صفحات ریدایرکت

در استراتژی بازاریابی محتوا ، اصول سئو باید به مدت طولانی و به طور پیوسته رعایت شود.

قوانین بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا، قوانین ، مقررات ، باید ها و نباید های خاص خود را دارد. با رعایت این مقررات موفقیت در این امر میسر می شود. برخی از این قوانین را در ادامه توضیح می دهیم:

نیاز به زمان

بازاریابی محتوا ، به مدت زمان طولانی نیاز دارد و به هیچ عنوان در بازه زمانی کوتاهی نتیجه بخش نخواهد بود. به عبارت دیگر ،بازاریابی در کنارمحتوا ، با زمان به نتیجه می رسد.

به شرط مستمر بودن تولید محتوا بعد از گذشت مدت زمانی به نتایج عالی خواهید رسید. صبور بودن از مهم ترین اصول بازاریابی محتوا می باشد.

جذب مخاطبان واقعی

ربات ها و کاربران ساختگی نه تنها باعث موفقیت در استراتژی بازاریابی محتوا نخواهد شد، بلکه امکان جریمه شدن سایت از طرف گوگل بسیار زیاد است.

با استفاده از محتوای جذاب ، با کیفیت و خلاقانه می توان مخاطبان واقعی را به سایت ها جذب کرد. و به اهداف بازاریابی دست یافت.

تعامل و ارتباط با کاربران

از مهم ترین قوانین بازاریابی محتوا ، برقراری ارتباط با کاربران می باشد. به عنوان مثال زمانی که کاربران سوالی مطرح می کنند، حتما به سوالاتشان جواب دهید. این کار اعتماد کاربران را جلب کرده و حضور آن ها در سایت را تضمین می کند.

یک روش موثر در استراتژی بازاریابی محتوا این است که ، در صورتی که تعدادی از کاربران یک دغدغه ی مشترکی داشته باشند ، می توانید در یک محتوای جداگانه در رابطه با آن موضوع صحبت کنید. با انجام این کارها کاربر حس ارزشمند بودن می کند و مدام به سایت شما سر می زند.

تحقیق و پژوهش

تولید محتوای ارزشمند برای بازاریابی محتوا، نیازمند تحقیق و پژوهش می باشد. به عنوان مثال شما باید سایت های رقبا را بررسی کنید. و نقاط ضعف و قوت آن ها را تشخیص داده و یک راهکار مناسبی برای خود اتخاذ کنید.

اشتراک گذاری

یکی دیگر از مهم ترین عواملی که باید در استراتژی بازاریابی محتوا ، مورد توجه قرار بگیرد. اشتراک گذاری مطالب با کیفیت از سایت های دیگر می باشد. با اشتراک گذاری ارزش سایت ها از نظر سئو بالا می رود. با این کارسایت های دیگر نیز به اشتراک گذاری مطالب مفید ترغیب خواهند شد.

نتیجه گیری

سیاست بازاریابی محتوا بر جذب مخاطبان جدید و حفظ مخاطبان قبلی تمرکز دارد. این کار نیازمند تولید محتوای ارزشمند می باشد. محتوایی که بتواند مخاطبان را جذب کند. لازمه ی این پروسه رعایت اصول سئو ،پژوهش ، اشتراک گذاری ، صبور بودن می باشد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید