استراتژی محتوا 🥇 [ راهنمای گام به گام آموزش استراتژی تولید محتوا در 2021 ]

استراتژی محتوا : ایجاد محتوای قابل توجه ( و انجام مداوم آن) کار ساده ای نیست ، به همین دلیل است که بسیاری از سازندگان محتوا ، بازاریاب ها و مارک های تجارت الکترونیک آن را اشتباه می دانند. در این مقاله , در حال کشف استراتژی محتوای خود هستیم که طی چند سال گذشته وبلاگ خود را توسعه داده ایم. و امروزه به بیش از چند هزار بیننده در ماه رسیده است.

این راهنما شما را در هر مرحله از مراحل آماده سازی ، تولید ، انتشار و تبلیغ محتوا راهنمایی می کند و شامل تمام اطلاعات ، بهترین روش ها ، مشاوره و نکاتی است که ما خود یاد گرفته ایم ، توسعه داده ایم و از آنها استفاده می کنیم. ما در این مقاله از هیچ چیزی دریغ نکردیم ، بنابراین این یک نمایش خام و واقعی از کاری است که ما به عنوان یک شرکت برای راه اندازی وبلاگ تجارت الکترونیکی موفق خود انجام می دهیم.

اگر شما علاقه مند به توسعه استراتژی محتوای ، یادگیری نحوه نوشتن پست وبلاگ ، نحوه مدیریت یک وبلاگ ، عناصر نوشتن وبلاگ ، ارتقا و بهینه سازی محتوا ، بازاریابی محتوا ، ایجاد یک استراتژی بازاریابی محتوا و ایجاد تقویم محتوا ، خود هستید. سپس این مقاله  فقط برای شما است.

استراتژی محتوا

محتوای تولید شده باید با کیفیت و ارزشمند باشد. برای این منظور ، محتوا باید بتواند مخاطبین هدف را جذب کند. و مطابق با یک طرح جامع، به صورت منظم تولید شود. در این مقاله قصد دارم ، استراتژی محتوا را به شما آموزش دهیم. پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

مهم ترین عناصر آموزش استراتژی محتوا

محتوا باید قوی باشد تا بتواند ترافیک سایت را بالا ببرد. تولید محتوا از یک استراتژی پیروی می کند. در ادامه آموزش استراتژی محتوا ، مهم ترین عناصر آن را توضیح می دهیم:

تولید محتوا با سئوی قوی

در هنگام تولید محتوا ، باید مخاطبین هدف را در نظر بگیرید. برای انتخاب کلمات کلیدی سئو می توانید از پرسش و پاسخ کاربران ، بازدیدها ، و… استفاده کنید. قبلا در مورد اهمیت کلمات کلیدی توضیح دادیم. رعایت اصول سئو در تولید محتوا بسیار حائز اهمیت می باشد.

تولید محتوایی با مضمون جامع

داشتن یک مضمون جامع برای محتوا ، برای جذب مخاطبان جدید و حفظ مخاطبتن قبلی ضرورت دارد.به عنوان مثال، آموزش استراتژی محتوا ، با کمک چنین محتوایی بسیار محبوبیت خواهد یافت . وشرکت شما به عنوان یک شرکتی که افکاری تاثیرگذار دارد، نزد مخاطبان طرفدار پیدا می کند.

محتوا با لحنی ثابت

هر قطعه از محتوا ، با هر قالبی ، باید لحنی ثابت داشته باشد. داشتن لحنی ثابت مانع از سردرگمی مخاطبان می شود و فهم مطلب را برای مخاطب آسان تر می کند. استفاده از لحن ثابت در شرکت و فرهنگ شما اهمیت ویژه ای دارد.

ارائه پرسش و پاسخ جامع

محتوای تولید شده باید جامع بوده و پاسخوی نیاز کاربران باشند. با یک محتوای با کیفیت ، به گونه ای کاربران را جذب کنید که، کاربران در جای دیگر تحقیق انجام ندهند. متحتوا شمال پرسش و پاسخ به سوالات کاربران باشد.

کمک به مخاطبان

نکته قابل توجه دیگر در آموزش استراتژی محتوا ، کمک به مخاطبان می باشد. یعنی در تولید محتوا شما باید به فکر مخاطب باشید و آن ها را در مواجهه با تصمیم ها و چالش ها یاری کنید.

تشویق مخاطب ، فراخوان به عمل

شما باید هدف خود را از تولید محتوا را مشخص کنید. شما انتظار انجام چه کاری را از طرف مخاطب دارید؟ با در نظر داشتن این فاکتورها ، فراخوان به عمل را در ذهنتان طراحی کنید. بیش از حد از مخاطب چیزی نخواهید . به جای اینکار زمینه های تشویق را فراهم کنید.

بهینه سازی محتوا برای تمامی کانال های ارتباطی

یک نکته قابل توجه در آموزش استراتژی محتوا این است که ؛ برای محتواهای تولید شده ، امکان دسترسی قرار دهید. لازمه ی این کار در دسترس بودن محتوا ، در تمامی کانال های ارتباطی می باشد. با انجام این کار در صورت نیاز به محتوا، می توانید سریعا به موضوع مد نظر دسترسی داشته باشید.

ارائه راه حل برای تمامی چالش های مشتری

هدف برخی از سایت ها از تولید محتوا، فقط بالا رفتن رتبه سایت می باشد. و به مخاطبان توجهی نمی کنند. این در حالی است که در یک تولید محتوای موفق ، باید به مشتریان و مخاطبان ارزش واقعی داد.

نکته مهم در آموزش استراتژی محتوا این است که ؛ از خودتان سوال بپرسید که؛ هرکدام از مشتری ها ممکن است با چه چالشی مواجه شوند؟ و در مقابل باید راه حلی به این چالش ها ارائه داد. با این کار می توان اعتماد مشتری را جلب کرد. و مشتری شما را به عنوان یک متخصصی که در حرفه اش ایده فکری ارائه می دهد، خواهد شناخت.

آزمایش نوع محتوا

برای این منظور باید محتواهای عالی رقبا را بررسی کنید. نقاط ضعف و قوت آن ها را پیدا کنید و از آن به عنوان نقطه قوت محتواهای خود استفاده کنید.

افزودن ارزش های اصلی به محتوا

در استراتژی محتوا ، باید ارزش های اصلی برندتان را به محتوا اضافه کنید. مخاطبان باید بدانند که هدف شما از تولید محتوا چیست و چه چیزی برای شما اهمیت دارد.

داشتن برنامه ریزی چند بعدی

یکی از نکات قابل توجه در آموزش استراتژی محتوا ، داشتن تقویم محتوایی می باشد. برای این کار باید یک برنامه ریزی چند بعدی داشته باشید. شما باید تمامی زوایای اصلی کسب و کار، قالب زمان انتظار، زمانبندی ، رویدادهای کنونی و نظایر آن ها را مورد بررسی قرار دهید.
برای سال جاری برنامه ریزی داشته باشید و هر دو هفته یکبار برنامه را تثبیت نمایید.

خلق ویژگی های بصری عالی

قبلا در مورد اهمیت تولید محتوای تصویری ، توضیحاتی ارائه دادیم. گفتیم که محتوا با ترکیبی از تصاویر و ویدئوهای جذاب بسیار ایده آل خواهد شد.

توجه به سفر مشتری

یکی از مراحل آموزش استراتژی محتوا ، درک نیازهای مشتری از نظر سفر مشتری می باشد. یک محتوای قوی و با کیفیت باید بر چرخه خرید (از آشنایی تا تصمیم گیری و خرید) تمرکز داشته باشد. با مشتری همراه باشد ، اطلاعات لازم را در اختیار مشتری قرار دهد و او را نسبت به خرید محصول تشویق کند.

در نظرگرفتن جادوی داستان سرایی

در تولید محتوای قوی نباید از جادوی داستان سرایی غافل شد. سادگی ، طنز ، درام ، و پیوند های انسانی در موفقیت استراتژی محتوا و جذب مخاطبین بسیار حائز اهمیت می باشد.

الگوی استراتژی محتوا

یکی از مراحل مهم آموزش استراتژی محتوا ، ساخت الگوی استراتژی محتوا می باشد. تهیه یک استراتژی به فاکتورهای مختلفی از جمله درخواست مشتریان ، اطلاعات به دست آمده در رابطه با چالش ها ، حوزه کسب و کار و مدت زمان اختصاص داده شده به استراتژی بستگی دارد.

الگوی استراتژی تمامی عناصر مربوط به استراتژی محتوا را شامل می شود. شما می توانید از عنصر داستان سرایی برای توضیح الگوی استراتژی محتوا استفاده کنید.

الگوی استراتژی برای موقعیت های مختلف متفاوت می باشد. در اینجا به صورت کلی الگوی استراتژی محتوا را به شما معرفی می کنیم.

الگوی استراتژی محتوا شامل بخش های زیر می باشد:

الگوی آموزش استراتژی محتوا در الگوی استراتژی به بخش های زیر دسته بندی می شود:

 • مقدمه
 • پیش گفتار
 • فصل 1 : محتوا
 • فصل 2 : وبلاگ
 • فصل 3 : محتوای خارج از سایت
 • فصل 4 : حکومت
 • فصل 5 : گردش کار

در ادامه در مورد هرکدام توضیحاتی ارائه می دهیم.

مقدمه آموزش راهبرد محتوا

در مقدمه شما نوع تحقیقات را مشخص می کنید. و نقطه شروع استراتژی محتوا را مشخص می کنید. این مرحله شامل کشف مشتری و مشخص کردن بخشی از استراتژی می باشد.

پیشگفتار آموزش استراتژی محتوا

مرحله دوم ، الگوی استراتژی محتوا شامل پیشگفتار تولید محتوا می باشد. برای تولید محتوا باید مراحل زیر را در نظر بگیرید:

برند

این بخش از آموزش استراتژی محتوا ، مربوط به شناخت برند و کسب و کار مورد نظر می باشد. و اینکه چه چیزهایی برای این برند اهمیت دارد.

اهداف

در این مرحله هدف برند را مشخص می کنیم. اینکه این برند به دنبال چه جایگاهی می باشد؟ این محتوا چگونه می تواند کسب و کار مورد نظر را به هدف برساند؟

تنظیمات

در این مرحله مشخص می کنید که آیا این برند به صورت مجازی فعالیت می کند یا یک مکان فیزیکی نیز دارد؟ این موضوع چه تاثیری برای فرصت ها و اجرای محتوا دارد؟ در واقع شما در این مرحله مخاطبان فعلی و مخاطبان هدف را مشخص می کنید.

رقبا

در این مرحله از آموزش استراتژی محتوا باید رقبای خود را مشخص کنید و نقاط قوت و ضعف آن ها را مشخص کرده و از آن ها به عنوان نقطه ی قوتی برای محتوای خود استفاده کنید.

قبل از سرمایه گذاری می توانید به موضوعات زیر توجه کنید:

تحقیقات

در این بخش از آموزش استراتژی محتوا ، می توانید در مورد مشتری تحقیقات لازم را انجام دهید. تحقیقات شامل مراحل زیر می باشد:

شناسایی مخاطبان :

اینکه مخاطب هدف کیست؟ و چه نیازهایی دارد؟

مصاحبه با ذینفعان

مصاحبه ها شامل تمامی موارد از فرآیند های داخلی و رفع موانع و سوالاتی می باشد که ممکن است برای مشتریان پیش آید. سعی کنید عمیق جستجو کنید تا بهترین اطلاعات را کسب کنید.

فهرست محتواهای موجود

در آموزش استراتژی محتوا باید محتواهایی را که نوشتید را فهرست کنید و مشخص کنید که هر کدام از محتواهای نوشته شده اکنون در چه موقعیتی قرار دارند.

بررسی محتوا

با بررسی محتوا تعیین کنید ، که آیا این محتوا خوب است؟ آیا در دسترس و On-brand می باشد؟ آیا مطابق با نیازها و خواسته های مشتریان است یا خیر؟ چه چیزی ترافیک سایت را بالا برده است؟ Bounce rate چقدر می باشد؟ آیا محتواهای تولید شده قوی هستند یا خیر؟ اگر این محتوا به منظور تبدیل استفاده شده باشد، آیا واقعا آن را تبدیل می کند یا خیر؟ چه نوع ترند هایی در محتوا وجود دارد، قوی هستند یا ضعیف؟

آنالیز شکاف ها

یکی از مراحل آموزش استراتژی محتوا ، آنالیز شکاف ها می باشد. با بررسی محتواهای نوشته شده ، مشخص کنید که آیا صفحه ای وجود دارد که هنوز محتوایی برای آن نوشته نشده باشد؟ آیا محتواهای نوشته شده نیازی به تکمیل دارند یا خیر؟

آنالیز رقابتی

در این مرحله ، مراحل قبلی را تکرار کرده و تا حد امکان از موارد فوق برای رقابت بیشتر کمک بگیرید.

ابزارها

با کمک ابزارها می توان محتوای تولید شده را مورد بررسی قرار داد و ایرادات آن را برطرف کرد . در حال حاضر ابزارهای مختلفی وجود دارد که ما برخی از آن ها را به شما معرفی می کنیم:

ابزار تحلیلی نظیرGoogle Analytics و Moz Analytics

در آموزش استراتژی محتوا لازم است با ابزارها آشنا شوید. با کمک این ابزارها می توانید صفحات برتر را تشخیص دهید. مکان های پرترافیک را شناسایی کرده و روی آن ها تمرکز کنید.

ابزار Screaming Frogیا لیست موجودی

با کمک این ابزار می توانید ، لیستی از تمام URL ها را دانلود کنید.

ابزار حسابرسی

با کمک ابزار تحلیل محتوا و Open Site Explorer می توانید اقدامات انجام شده برای موفقیت محتوا را مشاهده کنید.

ابزار نظرسنجی

Google Consumer برای دستیابی به مخاطب عادی استفاده می شود. این در حالی است که با کمک ابزار Qualaroo می توانید از بازدیدکنندگان نظرسنجی کنید.

نقشه های گرمایشی و پیمایشی

باCrazyEgg می توان مشخص کرد که بازدید کنندگان روی چه مکان هایی کلیک کرده اند و چقدر در صفحه پیمایش داشته اند.

اهداف

هدف از تولید محتوا باید مشخص شود ، و مخاطبان هدف باید شناسایی شوند. تا محتوا بر اساس آن پیش برود.

محتوای موجود

در اینجا محتوا تولید شده است. محتوا باید به قدری با کیفیت باشد که مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.

رقبا

در این بخش رقبا را باید شناسایی کرد. عملکرد آن ها را در تولید محتوا ارزیابی کرد . ئ از نکات ضعف و قوت آن ها برای موفقیت محتوای تولید شده استفاده کرد.

مرحله آخر

در این مرحله ، محتوا را پیش نویس کنید و مواردی از قبیل استراتژی اصلی ، مضامین پیام ها و برنامه محتوا را مشخص کنید.

فصل اول: محتوای سایت

در آموزش استراتژی محتوا ، منظور از محتوای سایت ، محتوایی است که در سایت شما قرار داده شده است. محتوای سایت شامل موارد زیر می باشد:

 • صفحه اصلی
 • صفحه قرار دادن متن
 • پیام های خطا
 • button text
 • FAQs
 • ویدیوها
 • تصاویر سفید
 • توضیحات محصول
 • اطلاعات قیمت
 • اطلاعات تماس

در این فصل از استراتژی شما می توانید تمام تحقیقات پیرامون تولید محتوا را به طور کامل انجام دهید . و محتوایی ارزشمند و باکیفیت تولید کنید. و با کمک ابزارها ، محتوای خود را بهبود ببخشید.

می توانید با ترکیب متن با تصاویر به ارزش محتوای خود بیافزایید. تا حدامکان بهتر است خودتان عکاسی کنید.

فصل دوم: وبلاگ

در آموزش استراتژی محتوا ، وبلاگ نویسی جزو یکی از روش های تولید محتوا می باشد. با کمک وبلاگ شما می توانید 20 درصد از بازدیدکنندگان را جذب کنید.

اکثر شرکت ها ، از وبلاگ ها به عنوان وسیله ای برای روابط عمومی استفاده می کنند. خوانندگان وبلاگ بسیار بیشتر از مطبوعات دیگر می باشد. شما می توانید با در نظر داشتن نیازهای مخاطبان ، محتوای مفیدی در وبلاگ تولید کنید.
وبلاگ به تنهایی نمی تواند موفق باشد. از این رو می توانید مدت زمانی را برای تبلیغ در نظر بگیرید.

فصل سوم: محتوای خارج از سایت

یکی از مباحث پراهمیت در آموزش استراتژی محتوا ، محتوای خارج از سایت می باشد. منظور از این محتوای خارجی ، محتوایی می باشد که در سایت وجود ندارد. محتوا خارجی شامل موارد زیر می باشد:

 • شامل بروشور
 • خبرنامه های ایمیل
 • پاکت نامه های پستی

فصل چهارم: حکومت

منظور از حکومت در آموزش استراتژی محتوا ، قوانین و مقرراتی است که باید برای محتوا در نظر بگیرید. قوانین شامل تمامی موارد از جمله برند، صدا و رهنمودهای سبک ، زیرساخت های محتوا و میزبان آن می باشد. دولت ، وظیفه برنامه ریزی تقویم سالانه و اندازه گیری موفقیت محتوا را بر عهده دارد. گردش کار نیز بر عهده دولت می باشد.

فصل پنجم : گردش کار

منظور از گردش کار این است که ، چه کسی چه کاری را به چه ترتیبی انجام می دهد. در زمان تحقیق در مورد گردش کار باید کل روند از ایده تا ارزیابی بعد از انتشار مورد جستجو قرار بگیرد.
برای کسب فرصت های گردش کار، مصاحبه با ذینفعان ضروری می باشد.

تبلیغ

یکی از موارد چالش برانگیز در آموزش استراتژی محتوا ، تبلیغات می باشد. محتوا نیاز به تبلیغ دارد . بدون تبلیغ محتوا ارزشی نخواهد داشت. هر چیزی که در بخش آگاهی از مارکت قرار بگیرد ، نیاز به برنامه تبلیغاتی خواهد داشت.

اندازه گیری

یکی از بزرگترین چالش های بازاریابی محتوا ، اندازه گیری موفقیت محتوا می باشد. اندازه گیری شامل موارد زیر می باشد:

• Bounce rate:

نشان دهنده مدت زمان ماندگاری در صفحه می باشد.

• Pageviews :
• زمان در صفحه:

در مورد مطالب طولانی ، صرف زمان طولانی در صفحه بسیار ایده آل خواهد بود. در غیر اینصورت ، می تواند نشان دهنده گیج کننده بودن محتوا باشد و پردازش مدت زمان زیادی ببرد.

• Social share

مرحله آخر آموزش استراتژی محتوا

شما در این مرحله محتوای خود را با موفقیت تولید کرده اید. این مرحله از آموزش استراتژی محتوا شامل موارد زیر می باشد:

• تنظیم تقویم

در این بخش ، محتوا اولویت بندی می شود. با داشتن نقشه راه ، موفقیت راحت تر می شود.

• ملاقات با تیم محتوا

شما در این مرحله می توانید تنظیمات مربوط به گردش کار را کمرنگ نمایید و یک جدول زمانی برای افرادی که به نحوی سود آوری داشته اند ، تنظیم کنید.

• اجتماعی شدن

در این مرحله مشخص کنید که کدام یک از شبکه های اجتماعی می تواند برای برند شما مفید باشد و مخاطبان را درگیر کند.

و در آخر همه ی کانال های محتوا باید در مسیر درست قرار بگیرد. در صورت بروز هرگونه مشکل می توانید دوباره به استراتژی برگردید و تمرکز داشته باشید.

آموزش استراتژی محتوا و معرفی انواع استراتژی محتوا

یک مبحث مهم در آموزش استراتژی محتوا ، انواع استراتژی محتوا می باشد. همانگونه که قبلا نیز اشاره کردیم ، مهم ترین بخش استراتژی محتوا ، تولید محتوای باکیفیت و مفید می باشد. با تولید محتوای باکیفیت ، می توان موفقیت کسب و کار را تضمین کرد. انواع محتوا شامل موارد زیر می باشد:

• مقاله سفید

یکی از انواع استراتژی محتوا ، مقاله سفید می باشد. این نوع استراتژی در کسب و کارهای مختلف قابل استفاده می باشد. این مقالات در مورد موضوع مشخصی به طور کامل توضیح می دهند و مخاطب را متقاعد می کنند. در این مقالات علاوه بر مشخص کردن چالش ها ، راه حل های مناسبی نیز ارائه می شود.
80 درصد موضوعات این نوع مقالات آموزشی می باشد و 20 درصد تبلیغات می باشد. نگارش این مقالات نیاز به تحقیقات بیشتری دارد.

• پادکست

پادکست ها انواع محتواهای صوتی هستند. و جزو روش های فوق العاده برای رقابت می باشد. و می تواند مخاطبان زیادی را به خود جذب کند. پادکست ها به راحتی قابل تولید هستند . و در میان کسب و کارها جایگاه ویژه ای پیدا کرده اند.

• وبینار

یکی از انواع استراتژی محتوا ، وبینار ها می باشند. این استراتژی به صورت اینترنتی و آنلاین برگزار می شود. مزیت مهمی که این نوع استراتژی دارد این است که مخاطبان از خانه به صورت آنلاین می توانند در سمینارها شرکت کنند.
از دلایل اهمیت برگزاری وبینار ، نبود رقبای زیاد در این عرصه می باشد . همین موضوع می تواند موفقیت زیادی را داشته باشد.

• مطالعه موردی

این نوع استراتژی محتوا ، شامل تعریف کسب و کار در قالب داستان می باشد. که نحوه برطرف کردن مشکلات محصول را توضیح می دهد . و می تواند مخاطبان زیادی را جذب کند.

• ایمیل مارکتینگ

این نوع از استراتژی محتوا در سال های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. و یکی از موفق ترین استراتژی های بازاریابی آنلاین می باشد. در ایمیل مارکتینگ نوع محتوا مشخص می شود. در مورد ایمیل هایی که حالت خبرنامه ای دارند از لینک استفاده می شود.
محتواهای این نوع استراتژی برحسب اطلاعات مشترکین طبقه بندی می شود. و نتایج کمپین ها مورد بررسی قرار می گیرد. با موفقیت ایمیل مارکتینگ می توان به درآمد بالایی دست یافت.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید