الگوریتم های گوگل ✔️ [ آشنایی کامل الگوریتم های گوگل + بروز رسانی جدید آنها ]

الگوریتم های گوگل در سال 2021 چه تغییراتی خواهند کرد ؟ , بروز جدید الگوریتم های جستجوی گوگل و بهبود کیفیت نتایج جستجو

در مقالات قبلی در مورد سئو و بهینه سازی موتورهای جستجو ، انواع تولید محتوا ، استراتژی تولید محتوا و … صحبت کردیم. در این مقاله قصد داریم شما را با الگوریتم ها و ربات های گوگل آشنا کنیم.

موتورجستجوی گوگل به عنوان یک مرجع اطلاعاتی کامل در سراسر جهان شناخته شده است. این موتور جستجو با کمک یکسری الگوریتم ها ، محتوای وب سایت ها و چگونگی لینکسازی را بررسی می کند . و در نهایت سایت ها را بر حسب کیفیت ، در صفحات Serp رتبه بندی می کند.

گوگل الگویتم های متنوعی دارد در ادامه هرکدام از این الگوریتم ها و کارکرد آن ها را برای شما توضیح می دهیم.

الگوریتم های گوگل

اهمیت الگوریتم های گوگل

دنیای وب پیرو یکسری قوانین و مقررات می باشد. بدون قانون ، بی نظمی و هرج و مرج به وجود می آید و همه چیز خارج از کنترل خواهد بود. موتورهای جستجو نیز یکسری قوانینی دارند. بدون این قوانین سایت های اسپم و بی کیفیت برای جذب کاربران دست به هرکاری می زنند. اما راه حل چیست؟

تاثیر الگوریتم ها در رتبه بندی صفحات و رفع نیاز کاربر

چندین سال پیش ، گوگل پر از نتایج نامربوط بود. کاربران با کلیک روی هرکدام از نتایج گوگل ، با یکسری تبلیغات نامربوط و پاپ آپ های آزاردهنده مواجه می شدند. نتایج حاصل از جستجو با نیاز کاربران همخوانی نداشت.

از این رو گوگل به فکر چاره افتاد و با طراحی و توسعه الگوریتم های گوگل توانست این مشکل را برطرف کند.

گوگل برای اولین بار با کمک طراحی و توسعه الگوریتم های پاندا، پنگوئن و مرغ مگس خوار با سایت های اسپم مقابله کرد.

الگوریتم های طراحی شده ، نحوه تولید محتوا را به کاربران آموزش دادند. و بر این باور بودند که آموزش تولید محتوا باید در راستای نیاز کابران باشد. الگوریتم ها به کاربران یاد دادند که چطور باید دست به تولید محتوا بزنند. این الگوریتم ها معتقد بودند کهآموزش تولید محتوا تنها باید در رابطه با نیاز کاربران باشد.

هدف الگوریتم های جستجو چیست ؟

 1. کاهش رتبه سایت های اسپم و بدون کیفیت
 2. افزایش رتبه سایت های با کیفیت ، کاربر-محور و ارزشمند
 3. ارائه بهترین نتایج به جستجوگران
 4. مبارزه با سایت های خلافکار
 5. پیدا کردن بهترین محتوا و وب سایت

در مدت زمان خیلی کوتاهی ، سایت ها جایگاه اصلی خود را پیدا کردند و جنگ برای کسب رتبه های برتر شروع شد. با این کار سایت های اسپم دیگر قدرت خود را از دست دادند. در مرحله ی بعدی موتور جستجوی گوگل به یک ربات هوشمند تبدیل شد.

الگوریتم های جدید گوگل در سئو ؛ یک ترکیب شگفتی ساز برای کاربر

هدف اصلی الگوریتم های گوگل ؛ کسب رضایت کاربر و نمایش صفحات جستجو بر حسب نیاز کاربر بود. برای رسیدن به این هدف، باید نتایج مطابق با نیاز کاربر بهینه سازی می شد.

دستیابی به این هدف بزرگ ، بر عهده الگوریتم رنک برین بود. این الگوریتم نتایج جستجو را به نفع کاربر بهینه سازی می کرد. به عنوان مثال اگر شما به دنبال بهترین رستوران های تهران بودید. دیگر نیازی به وارد شدن به وب سایت و جستجوی تک تک آدرس ها نبود.

گوگل موفق شد ، با یک جستجوی ساده آدرس بهترین رستوران ها را پیدا کند.

اکنون که با ماهیت الگوریتم های گوگل آشنا شدید  و متوجه شدید که هوش مصنوعی سئو گوگل چطور همه چیز را به نفع کاربر تغییر داده، در ادامه توضیحات بیشتری ارائه می دهیم.

معرفی الگوریتم های جدید

در این مقاله قصد داریم ؛ حیاتی ترین و تازه ترین به روزرسانی های گوگل را به شما آموزش دهیم. در واقع توضیح می دهیم که ، الگوریتم ها چرا طراحی شدند؟ چه هدفی دارند؟ و برچه نکاتی توجه می کنند؟

با خواندن این مقاله می توانید با سازوکار موتور جستجوی گوگل آشنا شوید. بر اساس اصول سئو تولید محتوا کنید و استراتژی تولید محتوا را تعیین کنید.

در اینجا ما 10 تا از اصلی ترین و موثرترین الگوریتم های گوگل را به شما معرفی می کنیم. در واقع این الگوریتم ها به فرشته های نجاتی تشبیه شدند که سرنوشت گوگل و کاربران را تحت تاثیر قرار دادند.

بروز رسانی الگوریتم های گوگل

انواع الگوریتم های جستجو

اساس رتبه بندی صفحات Serp برعهده ی Google Algorithms می باشد.

الگوریتم BERT BERT Algorithm

الگوریتم برت نتیجه ی فناوری های هوش مصنوعی گوگل می باشد. اکثر جستجوها در گوگل به زبان محاوره ای می باشد. از این رو توجه ربات های گوگل به بعد انسانی و طبیعی زبان ، نتیجه جستجو را ایده آل تر می کند.

الگوریتم رنک برین تا حد امکان ، زبان طبیعی را با زبان ماشین جایگزین می کند. الگوریتم برت مکمل الگوریتم رنک برین می باشد. و نتایج دقیق و مرتبطی در اختیار کاربران قرار می دهد.

هدف این الگوریتم درک بهتر زبان کاربران و دقت بیشتر در تحلیل درخواست کاربران می باشد.

الگوریتم تازگی محتوا Freshness Algorithm

الگوریتم های گوگل اهداف متعددی دارد. سئو را می توان به یک پازلی تشبیه کرد که از تکه های گمشده ی زیادی تشکیل شده است. الگوریتم Freshness گوگل یکی از تکه‌های گمشده‌ی پازل سئو می باشد یافتن این تکه پازل کار چندان دشواری نمی باشد.

گوگل به محتوای جدید و به روز علاقه ی زیادی دارد. و روی تازگی محتوا تاکید دارد. چراکه کاربران نیز به دنبال محتوای جدید هستند. از این رو باید محتوای سایت همواره به روز رسانی شود.

الگوریتم رقص گوگل Google Dance

همانگونه که قبلا نیز اشاره کردیم، یکی از فاکتورهای اساسی گوگل برای رتبه بندی صفحات وب، میزان رضایت کاربران از محتوای آن می باشد.

در میان الگوریتم های گوگل ، هدف این الگوریتم این است که ؛ در بازه زمانی کوتاهی ، جایگاه سایت را در یک یا چند عبارت کلیدی ، بالاتر می برد. و در این بازه رفتار کاربران و میزان رضایت آن ها را از صفحه مورد نظر بررسی می کند. در صورتی که محتوای سایت در این بازه موفق باشد ، و بتواند رضایت کاربران را جلب کند. سایت به رتبه های بالا صعود می کند، در غیر اینصورت سایت دوباره به رتبه های پایین تر نزول می کند .

الگوریتم سندباکس گوگل Google Sandbox

الگوریتم های گوگل با هدف رتبه بندی صفحات سایت برای ارائه بهترین نتایج طراحی شدند. روزانه به طور متوسط در هر دقیقه تقریبا 380 سایت جدید ساخته می شود . پس با گذشت زمان میزان رقابت در فضای مجازی بیشتر و سخت تر می شود. گوگل در مرحله ی اول سایت هایی که به تازگی وارد عرصه رقابت شدند را از سایت هایی که اعتبار بالایی دارد ، جدا می کند.

در واقع الگوریتم سندباکس گوگل، الگوریتمی می باشد که مانند یک فیلتر عمل می کند و سایت های جدید را از سایت های دیگر جدا می کند.

الگوریتم های گوگل ، در ابتدا به سایت شما اعتماد ندارند ، از این رو به مدت 1 الی 4 ماه سایت شما را در سندباکس قرار می دهد. در این مدت شما فرصت دارید ، سایت خود را از نظر محتوا قوی کنید.

مهم ترین مزیت این الگوریتم این است که ، سایت های تازه تاسیس شده نمی توانند با فریب گوگل به صفحات نخست دست یابند.

الگوریتم Mobile First Index

در حال حاضر حدود 55 درصد از جستجو ها از طریق موبایل انجام می شود. این درصد در برخی از حوزه ها حدود 85 درصد نیز می باشد. از این رو گوگل تصمیم گرفت، سرویس جستجوی اینترنتی را برای موبایل ها بهینه سازی کند.

از این رو اولویت اول الگوریتم های گوگل برای رتبه بندی ابتدا نسخه موبایل و سپس نسخه دسکتاپ می باشد.

در زمان طراحی سایت ، اولویت اول طراحی باید ریسپانسیو بودن سایت باشد.

با کمک این الگوریتم ، سایت شما از نظر گوگل یک سایت خوبی خواهد بود و از طرفی مطابق با رفتار و نیاز کاربران خواهد بود.

الگوریتم پاندا Panda Algorithm

پاندا ، یکی از معروف ترین الگوریتم ها می باشد.

هدف این الگوریتم پاندا :
 • بررسی کیفیت محتوا
 • بررسی میزان رضایت کاربران
 • بررسی کپی و اختصاصی بودن محتوا

برخی بر این باورند که این الگوریتم روی محتوای تکراری تمرکز دارد، در حالی که عملکرد آن مبهم تر از آن می باشد.

الگوریتم پنگوئن Penguin Algorithm

اساس کار این الگوریتم ، مبارزه با سایت هایی می باشد که ؛ با خرید بک لینک و تکنیک های کلاه سیاه در لینکسازی می خواهند جایگاه و رتبه سایت خود را بالا ببرند.

الگوریتم کبوتر Pigeon Algorithm

این الگوریتم یکی از مهم ترین الگوریتم های گوگل می باشد .

کارکردهای الگوریتم کبوتر
 • انجام سئوی محلی
 • سفارشی سازی صفحات Serp با توجه به مکان

به زبان ساده می توان گفت ؛ در صورتی که عبارت مورد جستجو توسط کاربر ، به یک موقعیت مکانی و یک کسب وکار خاصی مربوط باشد. این الگوریتم نزدیک ترین و بهترین پیشنهاد را در اختیار کاربر قرار می دهد.

لازم به ذکر می باشد که پیاده سازی این الگوریتم بسیار راحت می باشد . برای این کار کافی است با عملکرد های این الگوریتم بیشتر آشنا شوید. برای این کار می توانید :

 • سایت را در Google map ثبت کنید.
 • در صفحه تماس با ما ، نقشه گوگل را قرار دهید.
 • در بخش آدرس سایت ، مکان را درج کنید.

الگوریتم مرغ مگس خوار Hummingbird Algorithm

الگوریتم های گوگل برای اهداف متعددی طراحی شدند. این الگوریتم ، عبارت جستجو شده را مورد بررسی قرار می دهد و با درک مفهوم عبارت ، و با کمک گراف دانش گوگل ، بهترین نتایج را در اختیار کاربران قرار می دهد.

در واقع هدف اصلی این الگوریتم توجه به نیازهای کاربران مبی باشد.

وظیفه اصلی الگوریتم مرغ مگس خوار بررسی عبارت جستجو شده و درک مفهوم آن است. علاوه براین با استفاده از گراف دانش گوگل تلاش میکند تا نتایج مرتبط با مفهوم جستجو شده توسط کاربر را در اختیار او قرار دهد. هدف این الگوریتم ایجاد حس خوب جستجو در کاربر است.

الگوریتم رنک برین RankBrain Algorithm

در حال حاضر ، این الگوریتم جزء جدیدترین و مهم ترین الگوریتم های گوگل می باشد. و بر پایه هوش مصنوعی می باشد.

اساس کار این الگوریتم بر اساس ماشین لرنینگ می باشدو. هدف این الگوریتم شخصی سازی صفحات Serp ، و شناسایی مفهوم مد نظر کاربر و ارائه بهترین نتایج می باشد.

این الگوریتم ؛ُ براساس عبارت جستجو شده مفهوم مورد نظر کاربر را شناسایی کرده و بهترین پاسخ را به او نمایش دهد. همچنین در ادامه، براساس رفتار کاربران رتبه‌بندی نتایج جستجو را بهینه‌سازی کند.


پاسخ برخی از سوالات رایج در این زمینه

در اینجا قصد داریم به برخی از سوالات رایج پیرامون الگوریتم ها پاسخ دهیم ، پس با ما همراه باشید.

در صورت نبود الگوریتم های جستجوی گوگل چه مشکلی پیش می آمد؟

در چنین حالتی نتایج یافت شده ، به هیچ عنوان ربطی به سوال مد نظر شما نداشت. سایت های تبلیغاتی و اسپم به رتبه بالایی می رسیدند و در عوض سایت های پرکاربرد و مفید رتبه های پایین تری داشتند.

با به روزرسانی های الگوریتم های طراحی شده توسط گوگل و بهره گیری از هوش مصنوعی، بهترین محتوا ، مطابق با نیاز کاربر نمایش داده می شوند.

تازه ترین الگوریتم های سئو کدامند؟

گوگل، تمامی الگوریتم ها از قدیمی ترین آن ها تا جدیدترین را مورد استفاده قرار می دهد. ( در مورد الگوریتم های قدیمی میزان دقت و هوشمندی آن بهبود می یابد. )

در حال حاضر الگوریتم رنک برین جزو حیاتی ترین و موثرترین الگوریتم های طراحی شده می باشد که با کمک هوش مصنوعی می تواند رفتار کاربران را پیش بینی کرده و بهترین نتایج را نمایش دهد.

بهترین روش برای یادگیری الگوریتم های جستجوی گوگل چیست؟

برای آشنایی با سازوکار الگوریتم ها می توانید از مقالات آموزشی ، کتاب سئو باغ وحش گوگل کمک بگیرید. و در مدت زمان کوتاهی ، شناخت موثری از این الگوریتم ها داشته باشید.

لیستی از تمام الگوریتم های سئو

بسیاری از الگوریتم ها عمومی نمی باشند و ما با کارکرد آن ها آشنا نمی باشیم.

مهم ترین الگوریتم های جستجو عبارتند از :

 • الگوریتم پاندا
 • الگوریتم پنگوئن
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم تازگی محتوا
 • الگوریتم رقص گوگل
 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم موبایل فرست ایندکس
مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید