در دنیای مدرن و روی آوردن هر چیزی به سمت مدرنیته، صحبت از طراحی سایت مدرن هم دور از انتظار نیست. زندگی در عصر مدرن، هر روز ما را با تغییرات جدید و پیشرفت‌های قابل توجهی در عرصه‌های مختلف مواجه می‌کند. مسئله طراحی سایت هم از این سیر ارتقاء جا نمانده است و هر روز در حال پیشرفت است و روزانه سایت‌های مدرن‌تر و متفاوت‌تری با سایت‌های گذشته، طراحی می‌شود.

زبان‌های برنامه‌نویسی برای طراحی سایت مدرن

از آنجا که طراحی سایت، در این دوره و زمانه برای هر کسی که به فکر رشد و پیشرفت و دیده شدن در هر حوزه‌ای است، جزو اولین و ضروری‌ترین کارهایی است که در برنامه‌هایش دارد و با توجه به اینکه الان این کار فقط به حوزه کسب‌وکارها محدود نمی‌شود و سایر افراد هم به طراحی سایت فکر می‌کنند، تقاضا در این حوزه افزایش یافته است و مهندسان طراح سایت، به فکر راه‌های بهتر و طراحی سایت‌های مدرن‌تری هستند و به این ترتیب، این حوزه و طراحی سایت هم روبه‌روز در حال پیشرفت و مدرن شدن است.

ویژگی‌های طراحی سایت مدرن

سایت مدرن ویژگی‌هایی دارد که باعث محبوبیت در ذهن مخاطب می‌شود و آن را از سایت‌های گذشته متمایز می‌کند. مثلا اینکه بسیار ساده است. زیبایی سایت‌های مدرن در سادگی آن‌هاست. در این سایت‌ها رنگ‌ها اهمیت بیشتری دارند. به فونت‌ها توجه ویژه‌ای می‌شود. جذابیت بصری سایت از نظر مخاطب و کاربر دارای اهمیت ویژه‌ای است. سایت به‌صورت ریسپانسیو طراحی می‌شود و هر ویژگی دیگری که باعث راحتی کاربر در سایت و لذت بردن او از حضور در سایت می‌شود، در این نوع سایت وجود دارد.

از آنجا که زبان‌های مورداستفاده در طراحی این نوع سایت هم جزو جدیدترین زبان‌ها هستند و اهمیت ویژه‌ای دارند، ما در این مقاله ۱۰ زبان را که امروزه در حوزه طراحی سیات مدرن مورداستفاده قرار می‌گیرند، به شما معرفی کنیم؛

این زبان‌ها یا در قسمت بک‌اند (back-end) سایت مورداستفاده قرار می‌گیرند یا در قسمت فرانت‌اند (front-end) که در این قسمت با آن‌ها بیشتر آشنا خواهیم شد.

زبان‌های برنامه‌نویسی مورداستفاده در فرانت‌اند طراحی سایت مدرن:

زبان‌های برنامه‌نویسی برای طراحی سایت مدرن

HTML

با اینکه این زبان جزو زبان‌های برنامه‌نویسی نیست و بدون برخورداری از جنبه‌های خاص زبان‌های برنامه‌نویسی، صرفاً جهت ساختاربندی صفحه به کار می‌رود ولی با توجه به اینکه اکثراً استارت طراحی سایت با HTML زده می‌شود، غیرمنطقی است که در لیست بهترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای طراحی سایت مدرن به این زبان اشاره نکنیم.

HTML برای تعریف اسکلت اصلی صفحات وب‌سایت استفاده می‌شود که بسیار ساده است و از پیش‌نیازهای مهم ورود به حوزه طراحی سایت به حساب می‌آید. این زبان به خودی خود نقشی در افزایش جذابیت ظاهری به المان‌های موجود در صفحه ندارد. تعریف ساختار صفحات وب‌سایت با HTML شبیه قالبی است که با استفاده از بتن‌ها، تیرآهن‌ها و دیگر مصالح به ساختمان داده می‌شود.

عناصر HTML به‌عنوان بلوک تعریف می‌شوند که با تگ‌های مشخصی باز و بسته می‌شوند. این عناصر برای ساختاربندی یک صفحه و ایجاد بخش‌ها، سرفصل‌ها و بلوک‌های محتوایی دیگر استفاده می شوند.

وقتی شما از یک صفحه سایت بازدید می‌‌ کنید، سرور سایت فایل HTML آن را به مرورگر ارسال می‌ کند تا پس از خواندن آن فایل، محتوا را همراه با ساختار مشخص به کاربر نشان دهد.

CSS

در طراحی سایت مدرن، می‌توان گفت که CSS دوست، رفیق و همکار HTML است. در واقع صفحه‌ای که با HTML اسکلت‌بندی شده است با CSS تنظیم می‌شود تا ظاهر جذاب‌تر و گیراتری طراحی شود.

این زبان هم جزو زبان‌های برنامه‌نویسی نیست ولی از پایه‌های مهم طراحی وبسایت است چون بدون استفاده از CSS ظاهر صفحات چیزی جز صفحه های بی روح سفید با متن ها و دکمه های تکراری و خسته کننده نخواهد بود.

CSS  با استفاده از سینتکس ‌های خاص با عناصر HTML تعامل برقرار می کند تا استایل و سبک آن‌ها را مشخص کند. به عنوان مثال، متنی که در تگ <P> قرار گرفته است با {}P و تعریف ویژگی‌ هایی مثل رنگ، فونت و سایر در داخل براکت، تغییر شکل می دهد.

JavaScript

جاوا اسکریپت یک زبان اسکریپت نویسی یا برنامه نویسی است که به شما امکان می دهد ویژگی های پیچیده و تعاملی را به صفحات وبسایت اضافه کنید. وقتی یک صفحه به غیر از نمایش محتوای ثابت، ویژگی های پیشرفته تری مثل گرافیک های ۳ بعدی، نقشع های تعاملی و … را هم ارائه می دهد، احتمالاً جاوا اسکریپت هم در کار طراحی صفحه دخیل است

در حالت کلی، جاوا اسکریپت به صفحه ای که توسط کدهای HTML و CSS طراحی شده اند، حالت تعاملی اضافه می کند.

همچنین، استفاده غول های فناوری مثل گوگل، فیسبوک، توییتر، جیمیل و یوتیوب از جاوا اسکریپت برای طراحی صفحات وب تعاملی و نمایش پویای محتوا باعث شده است که این زبان به عنوان پادشاه توسعه وب شناخته شود.

یکی از مهم ترین دلایل محبوبیت جاوا اسکریپت این است که می توان از آن برای توسعه Frontend و Backend استفاده کرد و کتابخانه ها و فریمورک های زیادی مثل AngularJS و Vuejs که برای ساخت سریع تر و بهینه‌ تر صفحات وبسایت کاربرد دارند.

جالب است بدانید، جاوا اسکریپت تنها زبانی که است که این امکان را به شما می دهد هم اپلیکیشن های تحت وب و هم اپلیکیشن های موبایل ایجاد کنید. به عنوان مثال، React.js ،Vue.js و Angular.js برای Nodejs ،frontend برای backend و React Native و NativeScript برای ساخت برنامه های چند پلتفرمی (هم اندروید و هم iOS) قابل استفاده هستند.

Typescript

TypeScript  به عنوان یکی از زبان های برنامه نویسی مدرن برای توسعه وب، یک شاخه توسعه یافته از JavaScript است. (مثل ++C برای C). این زبان بر اساس GitHub است و از لحاظ سینتکس و مفهوم، شبیه جاوا اسکریپت عمل می کند.

اضافه کردن ایمنی بیشتر به کدهای جاوا اسکریپت، پشتیبانی از ویژگی تکمیل خودکار موقع کدنویسی، راحت سازی توسعه کد شی گرا و مجهز بودن به چند ابزار خطایابی داخلی، همگی ویژگی هایی هستند که باعث شده این زبان هم جزو زبان های برنامه نویسی مناسب برای توسعه وب قرار بگیرد و قدرتمندتر از جاوا اسکریپت باشد.

زبان‌های برنامه‌نویسی مورداستفاده در بک اند:

بخش بک اند وبسایت مسئول پردازش درخواست ها است و از دید کاربران پنهان است. زبان های برنامه نویسی بک اند نقش مهمی در مدیریت داده ها، پاسخ گویی سریع و درست به درخواست های کلاینت ها و دسترسی به پایگاه داده ها دارند. از مهم ترین زبان های برنامه نویسی بک اند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

Python

پایتون یکی از محبوب ترین زبان های برنامه نویسی برای سمت سرور است که روز به روز در حال پیشرفت است. پایتون با پشتیبانی از مجموعه بزرگی از کتابخانه ها، این امکان را فراهم می کند که هم برنامه نویسان مبتدی و هم برنامه نویسان با تجربه برای پیاده سازی راحت پروژه های مختلف خود مثل توسعه بک اند، علم داده، اسکریپت نویسی و توسعه وب اپلیکیشن از این زبان استفاده کنند.

دستورات ساده، پروسه ویرایش، تست و خطایابی بسیار سریع در کنار رایگان و متن باز بودن و پشتیبانی از کتابخانه های متعدد، همگی دست به دست هم داده اند تا پایتون هم در بین بهترین زبان های برنامه نویسی برای افراد مبتدی قرار بگیرد.

فریمورک جنگو برای ایجاد وب اپلیکیشن های فول استک استفاده می شود. همچنین، توسعه دهندگان که دوست دارتد کنترل بیشتری داشته باشند، برای توسعه سایت می توانند از فریمورک مینیمالیستی Flask استفاده کنند.

اکثر وب اپلیکیشن های پرطرفدار مثل Spotify، Netflix و Uber با استفاده از پایتون طراحی شده اند و استفاده از پایتون در بک اند برنامه محبوب اینستاگرام از دلایل مهم عملکرد عالی این زبان است.

PHP

بدون شک،php یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های مبتنی بر وب است. این زبان برای توسعه Backend استفاده می شود و بیشتر در توسعه سایت های پویا با داده های زیاد بکار می شود.

این زبان نه تنها برای توسعه وب بلکه به عنوان یک پلتفرم برنامه نویسی همه منظوره ساخته شده است و بیش از ۲۰۰ میلیون وبسایت در سراسر جهان از این زبان استفاده کرده اند.

PHP  یک زبان متن باز و سریع است که با سیستم عامل ویندوز و سیستم عامل های مبتنی بر یونیکس سازگار است. با این که برخی از توسعه دهندگان به خاطر معایبی که دارد، این زبان را به افراد مبتدی توصیه نمی کنند اما بسیاری از سیستم های مدیریت محتوای محبوب (CMS) مثل وردپرس و جوملا مبتنی بر PHP هستند.

همچنین، برخی از کاربران به خاطر اهداف خود ترجیح می دهند که برای توسعه سایت از وردپرس استفاده کنند که نسبتاً راحت تر است. اگر در این زمینه نیاز به اطلاعات بیشتری دارید می توانید مقاله های “وردپرس بهتر است یا برنامه نویسی؟” و “طراحی سایت با وردپرس بهتر است یا زبان برنامه نویسی پایتون” را هم مطالعه کنید.

PHP  داری فریمورک های قدرتمندی مثل Laraval است که به شما کمک می کند توسعه سایت و وب اپلیکیشن خود را با استفاده از الگوی معماری MVC انجام دهید و این پروسه را با سرعت بیشتری جلو ببرید.

#C

بدون شک، لیست مربوط به زبان های برنامه نویسی طراحی سایت بدون سی شارپ ناقص می ماند. ASP.NET Core محبوب ترین فریمورک #C است چون با ارائه یک کتابخانه استاندارد و زمان اجرای بهینه، کار را برای توسعه دهنده راحت کرده است.

توسعه اپلیکیشن های دسکتاپ و سرور، اپلیکیشن های موبایل، بازی های ویدیویی و طراحی و توسعه سایت با این زبان همه منظوره و شی گرا قابل انجام است.

با این که این زبان توسط مایکروسافت توسعه داده است ولی نه تنها در ویندوز، بلکه در سیستم عامل های اندروید، لینوکس و iOS هم قابل استفاده است و همین ویژگی، سی شارپ را به یکی از بهترین زبان های برنامه نویسی طراحی سایت در سال 2022 تبدیل می کند.

Java

جاوا یکی از قدیمی ترین و در عین حال، پرتقاضا زبان های برنامه نویسی است که در زمینه های مختلفی مثل توسعه وبسایت، اپلیکیشن موبایل، برنامه نویسی سیستمی و کار با Big data مورداستفاده قرار می گیرد. آمازون، توئیتر، گوگل و یوتیوب از مهم ترین شرکت هایی هستند که از جاوا استفاده می کنند.

جاوا هم مثل سی شارپ یک زبان شی گرا است و به همین دلیل، توسعه دهندگانی که قبلاً با سی شارپ کار کرده اند به راحتی می توانند از جاوا نیز استفاده کنند و بین این دو زبان جا به جا شوند.

Spring، Play و Web Logic از فریمورک های محبوب جاوا برای توسعه وبسایت هستند. هر کدام از این پلتفرم ها ویژگی های خاص خود را دارند که توسعه دهندگان متناسب با نیاز خود می توانند فریمورک مناسب پروژه خود را انتخاب کنند.

یادگیری جاوا نیاز به زمان بیشتری دارد به همین خاطر، توصیه می شود فقط افرادی به دنبال یادگیری جاوا باشند که با جدیت تمام می خواهند یک توسعه دهنده وبسایت حرفه ای باشند

SQL

SQL یا Structured Query Language یک زبان استاندارد پایگاه داده است که برای پرس و جو و دستکاری جدول ها و رکوردهای پایگاه داده استفاده می شود. بخش بک اند یک سایت نیاز به پایگاه داده دارد که تعامل و تغییر این پایگاه داده از طریق SQL انجام می شود.

یادگیری SQL برای توسعه دهنده ای که مسئول بخش بک اند است، بسیار ضروری است ولی توسعه دهنده فرانت هم باید آشنایی داشته باشد تا تعامل بین رابط کاربری و بخش بک اند به درستی انجام شود.

دستوراتی مثل ویرایش، حذف، ارائه داده های مرتبط با کوئری از داخل پایگاه داده از وظایف اصلی این زبان است. این زبان با انواع مختلف زبان های برنامه نویسی قابل ترکیب است.

Ruby

روبی یکی دیگر از زبان های برنامه نویسی عالی برای توسعه وبسایت است و مثل پایتون، یادگیری روبی نیز برای افراد مبتدی راحت است.

در واقع، روبی از فریمورک Ruby on Rails قدرت می گیرد. این فریمورک با معماری MVC ساختارهای پیش فرضی را برای پایگاه داده، وب سرویس و صفحات وب ارائه می دهد. این زبان از برنامه نویسی رویه ای (procedural)، عملکردی (functional) و شی گرا (object-oriented) پیشتیبانی می کند و در ترکیب با فریمورک Ruby on Rails، به یک گزینه عالی برای توسعه وب تبدیل می شود.

این زبان نه تنها برای توسعه وب، بلکه برای ایجاد اپلیکیشن‌های موبایل نیز قابل استفاده است چون یک زبان مقیاس پذیر است. توسعه دهندگانی که می خواهند با استفاده از مهارت های برنامه نویسی Ruby خود، اپلیکیشن های اندروید و IOS بسازند، می توانند از فریمورک RubyMotion استفاده کنند.

جمع‌بندی

طراحی سایت مدرن یکی از کارهای تخصصی در جهت رشد و توسه کسب‌وکارهاست. این کار تخصصی حتما باید توسط تیم و افراد متخصص در این زمینه انجام شود تا در طول فعالینت کسب‌وکار شما بتواند اهداف کاری‌تان را به سرمنزل مقصود برساند.

طراحی سایت مدرن

در این زمینه می‌توانید روی تیم یوتا حساب ویژه باز کنید و بدون نگرانی از روند کار طراحی سایت مدرن برای کسب‌وکار خود، در سریع‌ترین زمان ممکن سایت تخصصی و حرفه‌ای خودتان را تحویل بگیرید.