طراحی سایت ریسپانسیو یا انعطاف‌پذیر یا انطباقی ؟

طراحی سایت ریسپانسیو یا انعطاف‌پذیر امروزه شاهد آن هستیم که استفاده کاربران از تلفن های هوشمند و همچنین تنوع سایز و صفحه نمایش آن ها روز به روز بیشتر می شود، بنابراین نمایش صحیح سایت شما برای کاربران موجب رضایت بیشتر کسانی می شود که با گوشی و یا تبلت به سایت شما وارد می شوند. علاوه بر آن براساس الگوریتم های جدیدی که در گوگل به وجود آمده است سایت هایی که مناسب موبایل هستند از شانس بیشتری برای کسب جایگاه در نتایج گوگل برخوردار هستند. همین دو دلیل گفته شده موجب شده است تا امروزه طراحان وب سایت اهمیت و جایگاه طراحی ریسپانسیو را بدانند. در ادامه این مقاله به ارجحیت طراحی سایت ریسپانسیو یا انعطاف پذیر می پردازیم.  

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟

طراحی سایت ریسپانسیو چیست؟ اگر می خواهید یک سایت با تکنیک ریسپانسیو طراحی کنید مهم نیست که سایز صفحه نمایش یا نوع دستگاه کاربر از کدام نوع باشد. در کل می توان گفت طراحی سایت ریسپانسیو روشی است که از آن برای بهینه سازی نمایش سایت در موبایل با تغییر سایز کمتر صفحه توسط کاربر، منوی سریع و آسان و کمترین اسکرول می توان استفاده کرد. این کار را می توانید با استفاده از شبکه بندی شکل پذیر و نیز به کمک ابعاد به صورت درصدی انجام دهیم. این که سایز صفحه شما چقدر باشد مهم نیست، المان های مختلف صفحه ابعاد خود را طبق درصدی از این سایز تعیین می کنند. همچنین ممکن است بخش هایی از صفحه در سایزهای مختلف پنهان و یا پدیدار گردند. به عنوان مثال اسلایدر صفحه اصلی در موبایل ممکن است ظاهری مناسب نداشته باشد، در نتیجه می توان به کمک طراحی ریسپانسیو آن را در سایزهای کوچک پاک کنیم. از جمله شناخته شده ترین نمونه ها از به کارگیری تکنیک طراحی ریسپانسیو می توان به فریم ورک های بوت استرپ و متریال دیزاین اشاره کرد.  

طراحی سایت انطباقی چیست؟

طراحی سایت انطباقی چیست؟ در طراحی سایت انطباقی بر خلاف طراحی سایت ریسپانسیو از یک ساختار یکسان برای همه سایز ها استفاده نمی شود بلکه از چندین ساختار متفاوت برای سایزبندی های پیش بینی شده استفاده می گردد که در زمان مناسب نشان داده خواهد شد. طراح سایت برای دسکتاپ، تبلت و موبایل ساختارهای متفاوتی را طراحی می کند، بعد از ورود کاربر به سایت و متناسب با سایز صفحه نمایش تصمیم گرفته می شود که چه نوع چینش و طرحی را برای آن باید در نظر گرفت. در تکنیک طراحی انطباقی به جای درصد از پیکسل و ابعاد ثابت برای هر بخش استفاده می شود که این موضوع می تواند در طراحی سایت شرکتی نیز بسیار مفید باشد.

مقایسه ی طراحی سایت ریسپانسیو یا انعطاف پذیر با طراحی انطباقی

این دو نوع طراحی دارای تفاوت های هستند که به چند مورد اشاره می شود:

1- طراحی ریسپانسیو سخت و زمانبر است

طراحی ریسپانسیو سخت و زمانبر است اگر بخواهید در طراحی سایت از طراحی ریسپانسیو استفاده کنید باید بدانید این نوع از طراحی کار شما را دشوارتر می کند زیرا برای ایجاد یک ساختار واحد و کسب اطمینان از نمایش صحیح آن در همه سایزها نیازمند آن هستید که از کدنویسی های دقیق و دستورات پیچیده استفاده کنید. در عوض استفاده از تکنیک طراحی انطباقی کار را راحت می کند و شما می توانید نهایتا 3 یا 4 ساختار متفاوت را برای سایت خود طراحی کنید.

2- طراحی انطباقی گستره کمتری را پوشش می دهد

طراحی انطباقی گستره کمتری را پوشش می دهد همان طور که گفته شد شما نهایتا می توانید 3 یا 4 سایز اصلی را طراحی کنید در حالی که امروزه سایز تلفن های هوشمند و تبلت ها بسیار متنوع تر شده است و هر روز نیز بر تنوع آن ها افزوده می شود. هر چقدر سایز صفحه نمایش کاربر با سایزی که شما طراحی کرده اید فاصله بیشتری داشته باشد، درصد خطا و امکان نمایش نادرست آن بیشتر خواهد بود. برخلاف طراحی انطباقی، طراحی ریسپانسیو متناسب با هر سایزصفحه نمایش کاربردی داشته و با تولید و معرفی گوشی های جدید نیازی به بازبینی در طراحی و کدنویسی نخواهد داشت.

3- تکنیک طراحی ریسپانسیو سرعت سایت را افزایش می دهد

تکنیک طراحی ریسپانسیو سرعت سایت را افزایش می دهد در تکنیک انطباقی برخلاف تکنیک ریسپانسیو چندین ساختار متفاوت هنگام اتصال کاربر به سایت بررسی و لود می شود ولی در تکنیک ریسپانسیو فقط یک ساختار وجود دارد. در سایت های ریسپانسیو، فایل استایل سنگین تر است و در عوض زمان اولیه ای که برای بارگذاری صفحه در طراحی انطباقی در نظر گرفته شده بالاتر می باشد. درمورد سایت هایی که تعداد صفحات آن ها بیشتر است، طراحی ریسپانسیو باعث می شود تا سرعت کلی سایت افزایش یابد و سایت هایی که تعداد صفحات کمتر از 20 دارند طراحی انطباقی بهترین گزینه است. یکی از مواردی که سرعت سایت در آن مهم است طراحی فروشگاه اینترنتی می باشد.  

تلفیق دو تکنیک ریسپانسیو و انعطاف پذیر در طراحی سایت

تلفیق دو تکنیک ریسپانسیو و انعطاف پذیر در طراحی سایت می توان چنین گفت که هر دوی این تکنیک ها معایب و محاسن خود را دارند.به نظر می رسد یکی از راه های موثر در این زمینه  این است که این دو را باهم تلفیق کرده و یک روش جدید برای بهره مندی از همه محاسن به وجود آورید. در تکنیک طراحی سایت ریسپانسیو طراحی بخش هایی مانند منوی سایت بسیار سخت خواهد بود چرا که در سایزهای مختلف، ظاهر آن تغییر خواهد کرد. در ساختار محتوای مقالات و صفحات معمولا نیاز به تغییر دادن نیست اما در تکنیک انطباقی مجبور هستید آن را تغییر دهید و بازتولید کنید. پس می توان نتیجه گیری کرد که بهترین روش استفاده از تکنیک طراحی ریسپانسیو است، البته در صورتی که بخش های خاصی از صفحه مانند منوی اصلی، فوتر یا حتی هدر سایت را طبق سایزی که صفحه نمایش کاربر دارد و نیز با کمک تکنیک طراحی انطباقی لود کنید. در این صورت است که به طور همزمان نکات مثبت هر دوی آن ها را در سایت خود به کار برده اید.

مزایای سایت‌های ریسپانسیو

مزایای سایت‌های ریسپانسیو
  • با همه سایزهای نمایشگرهای مختلف مانند موبایل، تبلت و لپ تاپ و ... سازگاری دارد.
  • سایت را در طیف وسیعی از مرورگرهای جدید و قدیمی به طور مناسب نمایش می دهد.
  • انعطاف پذیری بالایی دارد و کارآمد است.
  • مقرون به صرفه نیز است.
  • دارای رتبه بهتر و بالاتر در گوگل است و بازدیدکنندگان بیشتری دارد.
  • قدرت سئو و بهینه سازی وب سایت را به دلیل پوشش همه کاربران افزایش می دهد و محبوبیت بیشتری در بین موتورهای جست وجو دارد.
شرکت طراحی سایت یوتا با داشتن تخصص و سابقه ی درخشان در در زمینه ی طراحی سایت های ریسپانسیو، با افتخار در خدمت شما عزیزان می باشد.