طراحی سایت با CMS اختصاصی یا وردپرس؟ کدام بهتر است؟

طراحی سایت یکی از بزرگترین سوالاتی که در ذهن مشتریان طراحی وب سایت وجود دارد، سوال درمورد انتخاب طراحی سایت با سی ام اس اختصاصی یا سیستم های مدیریت محتوای متن باز مانند وردپرس و جوملا می باشد. می توان گفت که مشتریان حق دارند در این موضوع تردید داشته باشند زیرا همه شرکت هایی که طراحی سایت را بر عهده دارند برای سبک کاری خود استدلال هایی دارند که ممکن است همه آن ها درست باشند. بنابراین می توان گفت هر دوی این راه حل ها صحیح هستند ولی در عین حال ابتدا باید تعیین کنید که سایت مد نظر شما چطور سایتی است.

طراحی سایت با CMS اختصاصی چیست؟

طراحی سایت با CMS اختصاصی در تعریف سی ام اس می توان چنین بیان کرد که سیستم محتوا یا همان پنل مدیریت یک وب سایت را سی ام اس می نامند. سی ام اس های بسیاری در سال های اخیر به وجود آمده اند که به صورت رایگان و متن باز در دسترس افراد قرار گرفته اند. از سی ام اس های رایگان می توان به وردپرس، جوملا و دروپال اشاره کرد. منظور از اختصاصی بودن سی ام اس این است که این مدیریت و معماری دیتابیس فقط برای شما و برای رفع نیاز های وب سایت شما به صورت اختصاصی ساخته شده اند.  

مزایای CMS اختصاصی

مزایای CMS اختصاصی طراحی وب سایت با سی ام اس اختصاصی نسبت به وردپرس مزایایی دارد که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم:

1- سرعت بالاتر و انعطاف پذیری بیشتر

سرعت بالاتر و انعطاف پذیری بیشتر هنگامی که یک طراح سایت حرفه ای چیزی را متناسب با اهداف شما پیاده سازی می کند، یعنی از هرگونه استفاده از کد اضافی در صفحه و جدول بی استفاده در دیتابیس جلوگیری کرده و از این راه باعث دسترسی راحت و سریع به اطلاعات می شود. به علاوه طراحی سایت با CMS اختصاصی این امکان را به شما می دهد که تسلط بیشتری بر هسته ای که نوشته است داشته باشد و نیز ارتباط داخلی کدها او را یاری می کند تا برای ارتقا یافتن آن انعطاف پذیرتر شده و بتواند امکانات بیشتری را به آن بیفزاید.  

2- امنیت بالا در سی ام اس اختصاصی

امنیت بالا در سی ام اس اختصاصی یکی از موارد مهمی که در سی ام اس اختصاصی باید رعایت شود مسئله امنیت بالای آن می باشد. اختصاصی بودن کدها و عدم اطلاع سایرین از پشت پرده سایت موجب ایجاد این امنیت بالا می شود. برای مثال فرض کنید شما سایتی طراحی کرده اید که به زبانی نوشته شده است که جدید است و هیچ کس آن را بلد نیست، بنابراین امکان جاسوسی از آن بسیار کم خواهد شد. البته باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که تنها اختصاصی بودن سی ام اس دلیل بر امنیت بالای آن نیست و برخی مواقع نیز امکان دارد یک کد اختصاصی در مقایسه با سیستم های مدیریت محتوای رایگان آسیب بیشتری ببیند. دانش و تجربه تیم توسعه دهنده و رعایت نکات ایمنی از طرف تیم مدیریتی تعیین می کند که سطح امنیتی کدها تا چه حد باشد.

معایب طراحی سایت با CMS اختصاصی در مقایسه با وردپرس

علاوه بر ویژگی هایی مانند امنیت و سرعت که در CMS اختصاصی مهم است، فاکتورهای مهم دیگری نیز وجود دارند که باید در طراحی وب سایت موردتوجه قرار گیرد که می تواند در انتخاب شما نقش مهمی داشته باشد. اصلی ترین معایب یک سیستم مدیریت محتوای اختصاصی عبارتند از:

1- هزینه بالا و زمان طولانی برای طراحی سایت

هزینه بالا و زمان طولانی برای طراحی سایت این موضوع را با یک مثال آغاز می کنیم. مثلا تصور کنید برای تهیه یک دست کت و شلوار به بازار و یا به خیاط شخصی دوز مراجعه کنید، کدام یک از آن ها دارای هزینه بالاتری است؟ این مثال درمورد طراحی سایت نیز صدق می کند. هنگامی که شما بخواهید از سیستم های مدیریت محتوای رایگان استفاده نمایید متحمل هزینه های فراوان طراحی و توسعه پنل های مدیریتی نخواهید شد. طراحی سایت با CMS اختصاصی باعث افزایش یافتن مدت طراحی سایت شده و هزینه های بیشتری را در پی خواهد داشت. در این میان ممکن است یک شرکت پیشنهاد قیمتی مشابه با یک سایت وردپرسی اختصاصی به شما بدهد؛ در این موارد باید این موضوع را در نظر گرفت که سی ام اس برای ما اختصاصی نیست بلکه برای آن شرکت اختصاصی است. پیاده سازی سی ام اس توسط یک تیم 5 تا 10 نفره انجام و با نام اختصاصی به شما فروخته می شود درحالی که این سیستم علاوه بر شما به شرکت های دیگر و زمینه های کاری دیگر نیز فروخته می شود و برای شرکت تولید کننده اختصاصی است نه برای شما.

2- پشتیبانی ضعیف یا گران قیمت

پشتیبانی ضعیف یا گران قیمت در طراحی سایت با وردپرس که یک سیستم محتوای متن باز است با جامعه ای روبه رو می شوید که از میلیون ها طراح وب سایت تشکیل شده است. این طراحان هرکدام دارای تجربیات و توانایی های متفاوتی هستند. در حالی که در طراحی سایت با CMS اختصاصی فقط به یک تیم محدود هستید و تنها آن ها می توانند درخواست های شما را اجرا کنند. در صورت مواجه شدن شرکت های طراحی سایت با ترافیک کاری، درخواست های شما به تاخیر خواهد افتاد و یا در قبال تغییرات کوچک، هزینه های بالایی برای شما در پی خواهد داشت. در این دو مورد شما با شرایط سختی مواجه می شوید. داشتن همکاری طولانی، باعث وابستگی بیشتر شما به شرکت شده و پشتیبانی سخت تر انجام خواهد گرفت ولی اگر هسته سایت شما از نوع وردپرس باشد و انجام خدمات پشتیبانی از شرکت به خوبی انجام نگیرد، می توانید به سرعت یک شرکت و یا نیروی کار را در آن جایگزین نمایید که قیمت مناسب تری نیز خواهد داشت.

طراحی فروشگاه اینترنتی

طراحی فروشگاه اینترنتی طراحی سایت فروشگاه اینترنتی بسیار بزرگ یکی از نمونه های مناسبی است که در آن از CMS اختصاصی استفاده می شود. سایت هایی که می خواهند محصولات بیشتری را به فروش برسانند نیاز دارند تا بستر اختصاصی برای سایت و ارتباط با بخش های مهمی از جمله انبار، تحویل و پرسنلی داشته باشند. در طراحی سایت با CMS اختصاصی ارتباط مناسبی میان آن ها با کمک کدنویسی اختصاصی ایجاد شده و با این کار شرایط برای ارتقای سریع سیستم فراهم می شود. لازم به ذکر است که این شرکت ها معمولا طراحی فروشگاه اینترنتی خود را به وسیله یک تیم داخلی و بخش آی تی شرکت انجام می دهند تا نیازهای سیستم را در کمترین و سریع ترین زمان ممکن رفع کنند که یکی از نمونه های آن دیجی کالا می باشد. در مقابل اگر قصد دارید یک فروشگاه اینترنتی تخصصی برای فروش محصولات در زمینه ای مشخص و با جامعه هدف محدود را راه اندازی نمایید انتخاب وردپرس بهترین گزینه خواهد بود زیرا زمان وهزینه کمتری را نسبت به شرایطی که خودتان تیم سازی نموده اید در پی خواهد داشت.