آموزش تولید محتوای صوتی ، هزینه و تعرفه تولید محتوا صوتی + [ پادکست ] ؟ : در حال حاضر ، با گسترش شبکه های اجتماعی و سایت های اینترنتی ، تولید محتوا جایگاه ویژه ای پیدا کرده است . محتوا در قالب های مختلفی تولید می شود: تولید محتوای متنی ، تولید محتوای ویدئویی ، تولید محتوای صوتی ، تولید محتوای اینستاگرام و...

محتوای صوتی هنوز در مراحل اول دنیای محتوا می باشد و در حال حرکت به سمت رشد و بلوغ می باشد.

محتوای صوتی باکیفیت می تواند مخاطبان زیادی جذب کرده و رتبه سایت شما را بالا ببرد. در ادامه این مقاله تولید محتوای صوتی را به شما آموزش می دهیم.

آموزش تولید محتوای صوتی

تولید محتوای صوتی چیست؟

اهمیت تولید محتوای صوتی، در دنیای دیجیتال مارکتینگ ، غیر قابل انکار می باشد. از این رو توجه به آموزش تولید محتوای صوتی خالی از لطف نخواهد بود.

محتوای صوتی، جزو محتواهای محبوب در دنیای دیجیتال می باشد. بحث محتوای صوتی بسیار گسترده می باشد و شامل پادکست ها، رادیوهای اینترنتی، کتاب های صوتی و... می باشد.

در تولید محتوای صوتی باید دو نکته زیر را مد نظر قرار دهید:

  • در تولید محتوای صوتی ، باید از عنصر صدا به نحو عالی استفاده شود. حضور یک فرد و گوینده برای تولید محتوای صوتی ضرورت دارد.
  • در تولید محتوای صوتی باید از فناوری‌ها و تجهیزات مناسب استفاده درستی کرد.
  • ضبط محتوای صوتی باید در مکان مناسبی انجام بگیرد.

نکات قابل توجه در تولید محتوای صوتی

با توجه به اهمیت محتوای صوتی بهتر است ؛ آموزش تولید محتوای صوتی را جدی بگیرید و از همین الان اقدام به یادگیری کنید. برای تولید چنین محتوایی لازم است به نکات زیر توجه کنید:

استفاده از صدای مناسب و گوینده درجه یک

برای تولید محتوای صوتی ، به صدای دلنشین و گوینده درجه یک نیاز داریم .  گوینده درجه یک، گوینده ای است که با صدایش بتواند با شنونده ها ارتباط برقرار کند.

محتوای تولید شده نباید خشک باشد. در این صورت برای مخاطب خسته کننده خواهد بود. و از ادامه گوش دادن به محتوا منصرف خواهد شد.

برای تولید محتوای صوتی باید خلاقیت به خرج داد. و با استفاده از امکانات متفاوت ، محتوایی درست و جذاب تولید کرد.

در آموزش تولید محتوای صوتی ، توجه به گویندگی بسیار اهمیت دارد. گوینده محتوای صوتی باید ، با تمام انرژی و احساس خود حرف بزند. و بتواند ارتباط موثری با شنونده برقرار کند. قطعا مخاطب جذب گوینده ای می شود که حس خوبی با شنیدن صدایش داشته باشد.

استفاده از تجهیزات و فناوری‌های مناسب و درست

یک محتوای صوتی زمانی می تواند مخاطب را به خود جذب کند که باکیفیت باشد. برای تولید محتوای باکیفیت ، باید از ابزارها و تجهیزات مناسبی برای ضبط صدا استفاده کرد. هرگونه سهل انگاری در این رابطه ، از کیفیت صدا می کاهد. و زحمات شما هدر خواهد داد .

هیچ مخاطبی از گوش دادن به محتوای صوتی بی کیفیت و مخدوش لذت نمی برد . و این موضوع مخاطب را از شما دور خواهد  کرد.

استفاده از وسیله ای با حافظه زیاد

نکته قابل توجه دیگر در آموزش تولید محتوای صوتی این است که؛ وسیله ای که از آن برای ضبط صوت استفاده می کنید، باید حافظه زیادی داشته باشد. تا در هنگام نگهداری از محتوا به مشکل برخورد نکنید.

استفاده از میکروفن

برای تولید محتوای صوتی به یک میکروفن نیاز خواهید داشت  که بتواند صدای شما را باکیفیت و واضح ضبط کند.

به عنوان مثال میکروفون‌های یو.اس.بی (USB) ، برای افرادی که برای شبکه های اجتماعی محتوا تولید می کنند، مناسب می باشد.

سرعت بالای اینترنت

برای تولید محتوای صوتی، نظیر رادیوی آنلاین یا محتوای صوتی در قالب وبینار به اینترنت با سرعت بالایی  نیاز می باشد.

استفاده از نرم افزارهای ویرایش صدا

یکی از مراحل آموزش تولید محتوای صوتی ، آموزش استفاده از نرم افزارهای ویرایش صوتی می باشد. برای تولید محتوای صوتی حرفه ای باید از این نرم افزارها استفاده کنید.  قبل از شروع تولید محتوای صوتی ، بهتر است با ابزارهای لازم آشنا شوید.

توجه به نکاتی که در بالا اشاره کردیم ، برای تولید محتوای صوتی باکیفیت ، ضروری می باشد. چرا که هیچ مخاطبی به یک محتوای بی کیفیت گوش نخواهد داد. برای مطالعه بیشتر می توانید بخش تولید محتوای حرفه ای را مطالعه کنید .

توصیه های مهم برای بهبود محتوای تولید شده

با در نظر گرفتن نکات زیر می توانید بهترین محتواهای صوتی را تولید کنید.

در نظر داشتن یک مکان مناسب برای ضبط محتوای صوتی

در مرحله اول باید یک مکان مناسب و به دور از سرو صدا را برای ضبط محتوای صوتی در نظر بگیرید.

از مراحل اصلی آموزش تولید محتوای صوتی انتخاب مکان می باشد. ضبط صوت در اتاقی که پنجره ای رو به خیابان دارد و سر و صدای ماشین ها ، یا ... از آن می آید ، کیفیتی نخواهد داشت.

قبل از اقدام به شروع ضبط ، از سالم بودن تجهیزات اطمینان حاصل کنید.

برای تولید محتوای صوتی یک تیم اجرایی انتخاب کنید. به عبارت دیگر به جای یک گوینده ، از تیمی از گویندگان برای تولید محتوا استفاده کنید. صداهای گوناگون تمایل شنونده را به گوش دادن بیشتر می کند.

هزینه و تعرفه تولید محتوای صوتی

هزینه تولید محتوا ، به فاکتورهای مختلفی از جمله تعداد اعضای تیم ، تجهیزات مورد استفاده و ابعاد کار بستگی دارد.

لازم به ذکر است که بگوییم ؛ برای شروع از نقطه صفر، یک گوشی موبایل کافی می باشد. در صورت باکیفیت بودن محتوا و موفق شدن در جذب مخاطب می توانید تجهیزات لازم را تهیه کنید.

تعرفه تولید محتوای صوتی

آموزش تولید محتوای صوتی نظیر پادکست و ...

در گذشته ها افراد برای فعالیت در زمینه تولید محتوای صوتی باید به رادیو وارد می شدند. در حال حاضر، هر شخصی قادر به تولید محتوای صوتی می باشد.

با وجود اینترنت ، شبکه‌های اجتماعی و حساب‌های کاربری مختلف این کار به راحتی امکان پذیر می باشد.

پادکست ها انواع مختلفی دارند ، و در قالب موضوعات متنوع تولید می شوند. انتخاب موضوع به سلیقه و اهداف شما بستگی دارد. مراحل زیر برای تولید محتوای صوتی به شما کمک خواهد کرد:

برنامه‌ریزی و زمان بندی

برای تولید محتوای صوتی باید یک زمانبندی در نظر بگیرید. مثلا اینکه هر روز یک بخش از محتوا را منتشر کنید یا هر هفته این کار را انجام دهید.

در آموزش تولید محتوای صوتی ، توصیه ما به شما این است که ؛ در فواصل زمانی کوتاهی پادکست ها را منتشر کنید. با این کار شما می توانید در یک زنجیره دائمی و محکم با مخاطب ارتباط برقرار کنید.

با تولید تعداد زیادی از پادکست های باکیفیت ، شانستان برای جذب مخاطب بیشتر می شود.

تولید پادکست برای موضوعات مورد علاقه تان

در رابطه با موضوعات مورد علاقه تان محتوای پادکست تولید کنید. باید به سراغ موضوعاتی بروید که آن را دوست دارید و هدف خود را از تولید پادکست مشخص کنید

برای مدیریت محتوای پادکست ، سلسله موضوعات به هم پیوسته انتخاب کنید. و یک موضوع خاص در هر ایپزود ارائه دهید.

تعیین استراتژی تولید محتوا

در ادامه آموزش تولید محتوای صوتی باید بگوییم که ؛ قبل از شروع کار، استراتژی خود را برای تولید محتوا تعیین کنید. به عبارت  دیگر ، روند ارائه محتوا را از قبل مشخص کنید. از قبل روش مورد استفاده و موضوعات هر قسمت را تعیین کنید.

***

« در خدمات تولید محتوای کافه کانتنت مهمترین کار در تولید محتوا تعیین استراتژی محتوا است . »

دعوت از مهمان‌های جذاب

سلبریتی ها را به پادکست خود دعوت کنید. در صورت عدم دسترسی به آن ها، از افراد خوش صحبت ، کار درست و جذاب کمک بگیرید.

پادکست ها می توانند جنبه تفریحی یا علمی داشته باشند. موضوع پادکست ها می تواند جدی باشد. با ورود مهمان های خوش صحبت ، می توانید مخاطبین زیادی جذب کنید.

در نظر داشتن کیفیت صدای مهمان و میزبان

از مراحل مهم آموزش تولید محتوا ، توجه به کیفیت محتوای تولیدی می باشد. در هنگام دعوت مهمان ، بررسی های لازم از قبیل فاصله تا میکروفن یا موارد دیگر را انجام دهید تا از کیفیت صدای تولید شده اطمینان حاصل کنید.

صدای میزبان، مهمان یا اشخاص مختلف حاضر در برنامه باید با یکدیگر هم‌خوانی داشته باشد.

تبلیغات برای جذب مخاطب

همانند محتواهای دیگر در رابطه با تولید محتوای صوتی تبلیغات لازم را انجام دهید. و مخاطب خود را جذب کنید. شما می توانید در شبکه های اجتماعی تبلیغ کنید. و با کمپین هایی نظیر برگزاری مسابقات یا گذاشتن متن و تصویر در رابطه با پادکست و محتوای صوتی‌تان، مخاطبان را علاقه مند  کرده و جذب کنید.

درگیر کردن مخاطب با تم محتوایی

در ادامه آموزش تولید محتوای صوتی چگونگی درگیر کردن مخاطب با تم محتوایی را آموزش می دهیم.

تولید کتاب صوتی

تولید کتاب صوتی یک ایده جالب برای تولید محتوای صوتی می باشد. در حال حاضر کتاب های صوتی، در روزهای ازدحام و شلوغی زندگی،بسیار محبوبیت یافته اند.

همه ی ما روزانه مدت زمان زیادی را برای رفت و آمد صرف می کنیم. ممکن است ساعت ها در ترافیک گرفتار شویم. و یا به دلیل مشغله های زیاد فرصت کتاب خواندن نداشته باشیم.

با گوش دادن به کتاب‌های صوتی در وقت‌های مرده‌ ، می توانیم کار مفیدی انجام دهیم

در یک ترافیک ملافه کننده، گوش دادن به یک کتاب صوتی بسیار جذاب تر از صحبت‌های کلیشه‌ای گوینده رادیو  می باشد.

هزینه تولید کتاب صوتی

در آموزش تولید محتوا در مورد هزینه هم اطلاعاتی ارائه می دهیم. هزینه تولید کتاب صوتی به فاکتورهایی از قبیل تجهیزات مورد استفاده ، تعداد اعضای تیم کاری و حجم کار بستگی دارد.

در صورت برخورداری از صدای خوب ، می توانید با ناشران و تولیدکنندگان کتاب صوتی همکاری داشته باشید و یک درآمد عالی کسب کنید.

 مزایای آموزش تولید محتوای صوتی

  • تولید محتوای صوتی به دلیل جذابیت آن و داشتن مخاطبان زیاد ، می تواند استراتژی مناسبی برای کسب و کار و برند شخصی شما باشد.  به عنوان مثال همزمان با تولید محتوای متنی در بلاگ، محتوای تصویری در اینستاگرام و پینترست و…، می توانید پادکست یا کتاب صوتی هم تولید کنید.
  • با آموزش تولید محتوای صوتی می توانید پادکست های مفیدی تولید کنید. پادکست ها برای مطالعه در زمان های مرده  بسیار مفید می باشند .
  • محتوای تفریحی و سرگرم کننده در قالب محتوای صوتی بسیار جذاب خواهد بود.
  • در صورت نداشتن تجهیزات ، می توانید با یک ریکوردر یا موبایل تان یک برنامه صوتی چند دقیقه ای ضبط کرده و منتشر کنید.  قبل از شروع تولید محتوا باید استراتژی خود را مشخص کنید.  یعنی موضوع، مخاطبان، پلت‌فرم انتشار محتوا و مهمان‌های خیالی‌تان از قبل تعیین کنید.