آموزش تولید محتوا به صورت حرفه ای ، 0 تا 100 تولید محتوا [ 2021 ]

تولید محتوا به روش نوین بر اساس تغییرات الگوریتم های گوگل , آموزش تولید محتوا با متدهای روز دنیای بازاریابی محتوای : همانطور که قبلا نیز اشاره کردیم، محتوا مهم ترین بخش سئو می باشد. یک محتوای باکیفیت با رعایت اصول سئو ، تاثیر فوق العاده ای در رتبه سایت شما خواهد داشت.

در واقع اهمیت تولید محتوا در سئو سایت به اندازه ای می باشد که یکی از مدیران ارشد گوگل در رابطه با این موضوع می گوید: ” بهترین روش برای سئو ، تولید محتوای با کیفیت و منتشر کردن آن در گوگل می باشد.”

در ادامه این مقاله تصمیم داریم، تولید محتوا را از صفر تا صد به شما آموزش دهیم. پس با ما همراه باشید.

آموزش تولید محتوا

محتوا چیست و چه کاربردی دارد؟

قبل از شروع آموزش تولید محتوا ، در مورد محتوا و کاربردهای آن توضیح مختصری ارائه می دهیم. محتوا اطلاعاتی است که در رابطه با برند، محصول و کسب و کار در اختیار مخاطبان قرار می گیرد. در حال حاضر محتوا، در دنیای دیجیتال، نقش مهم تر و حیاتی تری دارد. و از آن برای بازار یابی محتوا استفاده می شود.

بازاریابی محتوا شامل مراحل زیر می باشد:

تحقیقات قبل از شروع تولید محتوا

مهم ترین کار قبل از تولید محتوا ، تحقیق در رابطه با موضوع و کلمات کلیدی اصلی و بررسی محتواهای رقبا می باشد.

تولید و سئو محتوا

یکی از مراحل آموزش تولید محتوا ، نوشتن محتوای باکیفیت می باشد. محتوا باید مطابق با اصول سئو باشد. کاربران و گوگل، مخاطبین محتوای شما هستند.

منتشر کردن محتوا

بعد از تولید محتوا ، باید آن را منتشر کنید، تا در اختیار مخاطبین قرار بگیرد.

خصوصیات تولید کننده محتوا

تولید کننده محتوا، باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • یک نویسنده محتوا ، باید بتواند تاثیر موثری روی مخاطب بگذارد. شناخت مخاطب، تاثیر زیادی در انتخاب نحوه نگارش و ساختار آن دارد.
 • یک نویسنده باید درک درستی از انتظارات ، جایگاه شرکت و کسب و کار داشته باشد.
 • در آموزش تولید محتوا باید بگوییم که ؛ تولید کننده محتوا باید در رابطه با قوانین و محدودیت های کسب و کار مربوطه اطلاعات کافی داشته باشد.
 • نویسنده باید قادر به شناسایی مخاطبان هدف باشد ، و بداند که مخاطب چه چیزی را جستجو می کند.
 • یک نویسنده باید بداند که چگونه می توان با تولید محتوا ، درآمد کسب کرد.
 • نویسنده باید بداند که میزان موفقیت در کسب و کار چگونه اندازه گیری می شود.
 • یکی از مراحل آموزش تولید محتوا ، شناسایی رقبا می باشد. نویسنده باید قادر به شناسایی رقبا باشد، محتواهای آن ها را بررسی کرده و از نقاط ضعف آن ها ، برای به قدرت رسیدن استفاده کند.
 • نویسنده باید محتواهای رقیب را که مخاطب زیادی جذب کرده را شناسایی کرده و دلایل موفقیت آن ها را بشناسد.
 • یک تولید کننده محتوا باید به ارزش ها و ویژگی ها اهمیت زیادی قائل شود . تا بتواند با انتشار محتوای با کیفیت شما را در عرصه رقابت نگه دارد و در نهایت پیروز کند.

توانایی آنالیز محتوای تولید شده

یکی دیگر از مراحل آموزش تولید محتوا، آنالیز محتوای تولید شده می باشد. یک تولید کننده محتوا ، زمانی می تواند موفق شود که ، قادر به تجزیه و تحلیل محتواهای تولید شده باشد. یک نویسنده در دراز مدت، برای بهبود محتواهای تولید شده ، باید به ارزش ها و اطلاعات با اهمیت توجه کند.

نویسنده با تجزبه و تحلیل ترافیک ، مواردی که دارای ابهام هستند را شناسایی می کند. نویسنده با استفاده از این اطلاعات می تواند متوجه شود که آیا مخاطبان این مطلب را می خوانند یا خیر؟

نویسنده با استفاده از این اطلاعات می تواند ، بداند که آیا مخاطبین هدف را به درستی تشخیص داده اند یا خیر؟ و اینکه این مطلب برای مخاطب تا چه اندازه موثر بوده است؟

یک تولید کننده محتوا با کمک اطلاعات فوق می تواند ، در رابطه با مطلب نوشته شده به اطلاعات مفیدی دست یابد. و محتوای بهتری تولید کند.

با کمک ابزار قدرتمند Google Analytics می توان این اطلاعات را به دست آورد.

تولید محتوا

تحقیق در رابطه با تولید محتوا و ارائه ایده های بهتر

یکی دیگراز مراحل آموزش تولید محتوا ، تحقیق در رابطه با تولید محتوا می باشد. یک نویسنده زمانی موفق می شود که بتواند ایده های جالبی در رابطه با تولید محتوای مربوطه ارائه دهد. ایده خوب مخاطبان را جذب می کند و باعث به اشتراک گذاری مطلب می شود.

بهترین راهکار برای ارائه ایده ، بررسی محتواهای سایت های رقبا و مشخص کردن حوزه فعالیت آن ها می باشد.
شاید در مراحل ابتدایی ، ارائه ایده چندان قابل توجه نباشد. اما با گذشت چند ماه و چند سال تاثیر شگفت انگیزی روی کیفیت محتوای تولید شده و پروسه تولید محتوا خواهد داشت.

تحقیق در مورد موضوعات انتخابی

یکی دیگراز مراحل آموزش تولید محتوا ،تحقیق در رابطه با موضوعات مد نظر می باشد. در واقع تحقیق بهترین راه برای تولید یک محتوای خوب می باشد. تمام نویسندگان موفق دنیا قبل از شروع به نوشتن کتاب ، کتاب های دیگر نویسندگان را مطالعه می کنند، تا بتوانند مطلب مفیدی بنویسند.

داشتن دیدگاه منحصر به فرد در آموزش تولید محتوا

هر نویسنده ای باید به روش منحصر به فردی برای تولید محتوا داشته باشد. پیروی از سبک و روش دیگران نتیجه ای نخواهد داشت. به عنوان مثال عنوان یک محتوا نباید عین محتواهای موجود در گوگل باشد. در ابتدا شما باید کلمه کلیدی موضوع را در گوگل جستجو کنید.

با تجزیه و تحلیل عناوین آورده شده در دو صفحه اول، و ادغام ایده های منحصر به فرد خود با ایده های دیگران یک عنوان مناسبی برای محتوا انتخاب کنید.

این روش را باید برای بخش های مختلف یک محتوا به کار برد. هیچ یک از بخش های محتوا نباید کپی باشد.

استفاده از داده ها و تجربیات خود

یکی دیگر از مراحل آموزش تولید محتوا ، استفاده از داده ها و تجربیات می باشد. در صورتی که ؛ شما در رابطه با موضوع محتوا، اطلاعات و تجربیاتی داشته باشید، می توانید از آن استفاده کنید. قطعا این اطلاعات تاثیر مثبتی در پروسه تولید محتوا خواهد داشت.

تولید محتوا در زمینه subtopic ها

Subtopic ها موضوعاتی هستند که در رابطه با آن ها کمتر محتوا تولید شده است. این موضوعات نیز به نوبه ی خود پراهمیت می باشند. این کار، به دلیل منحصر به فرد کردن شما از سایت های دیگر کمک زیادی به جذب مخاطب می کند.

ارائه محتوا در قالب های متفاوت

در آموزش تولید محتوا ، ارزش و اثرگذاری محتوای متنی جایگاه خود را دارد. ولی می توان این محتوا را با قالب های مختلف ترکیب کرد و با کیفیت بالا در اختیار دیگران قرار داد. محتوای متنی را می توان در قالب های زیر نیز منتشر کرد:

در محتواهای تصویری از متن هم می توان استفاده کرد. در یک ویدئوعلاوه بر تصویر، می توان از نمودار و اینفوگرافیک نیز استفاده کرد. و تاثیر محتوای تصویری را بیشتر کرد.

بررسی مجدد فابل نهایی

از مراحل اصلی آموزش تولید محتوا ، تولید محتوای باکیفیت می باشد. تولید چنین محتوایی پروسه زمان بری می باشد. تولید محتوا در مدت زمان کوتاه ، ممکن است کیفیت کار را کم کند.
از این رو بهتر است ؛ از قبل چندین محتوا را تولید کنید ، تا تحت فشار قرار نگیرید.

یک محتوا بعد از نوشته شدن، باید چندین بار مورد بررسی قرار بگیرد. و اشکالات نگارشی و املایی آن برطرف شود. از این رو توصیه ما به شما این است که بعد از تولید محتوا ، آن را با صدای بلند برای خود بخوانید تا ایرادات آن را برطرف کنید.

ارزیابی عملکرد محتوای تولید شده

بعد از تولید محتوا ، باید بتوان عملکرد آن را ارزیابی کرد. و مشخص کرد که محتوای تولید شده بهترین محتوا می باشد یا خیر؟ آیا استاندارد های تولید محتوا در آن رعایت شده است یا خیر؟ برای اینکار باید اهداف تولید محتوا را مشخص کرد. آیا محتوای تولید شده مطابق با این اهداف می باشد یا خیر؟

 • افزایش تعامل با مشتری
 • رنک گرفتن در گوگل
 • افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری
 • بهبود محبوبیت و شهرت برند

در صورتی که هدف شما از آموزش تولید محتوا افزایش تعامل با مشتری باشد. باید مواردی از جمله به اشتراک گذاری ها، بانس ریت، وضعیت اسکرول صفحه تا انتها را تجزیه و تحلیل کرد.

شروع محتوا با یک عبارت کلیدی سئو شده

قبل از شروع تولید محتوا، باید موضوع را مشخص کنید. و در مورد کلمات کلیدی تحقیق کنید.مهم ترین بخش دیجیتال مارکتینگ همان تحقیق در مورد کلمات کلیدی می باشد.

با تحقیق کلمات کلیدی ، گوگل موضوعات مرتبط با نتایج جستجوی خود را مشخص می کند. با تحقیق در مورد کلمات کلیدی می توانید استراتژی رقبا را شناسایی کرده و نقط ضعف و قوت آن ها را مشخص کنید و از آن ها برای ارتقای رتبه سایت خود استفاده کنید.

علاوه بر متن محتوا ، در جاهایی نظیر URL، تگ های H و توضیحات متا نیز از کلمات کلیدی استفاده کنید.

عدم استفاده بیش از حد کلمات کلیدی

یکی از نکات مهم در آموزش تولید محتوا ، عدم استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی می باشد. با استفاده از کلمات کلیدی، می توان به یک محتوا اعتبار بخشید و امتیاز سئو آن را بالا برد. استفاده از کلمات کلیدی باید بهینه باشد. توزیع کلمات کلیدی در متن باید رعایت شود.استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی سم می باشد.

یک محتوای پر از کلمات کلیدی ، اعتماد گوگل و کاربران را سلب می کند. استفاده بیش از حد کلمات کلیدی، نرخ پرش را زیاد کرده و رنک شما در SERPs به شدت پایین خواهد آورد.

محتوا باید CTA های قدرتمند داشته باشد

CTA یا همان Call to Action قسمتی از محتوا می باشد که ؛ هدف اصلی موضوع را ارائه می دهد. در واقع CTA همان فراخوان عمل است ، که کاربر را نسبت به انجام کاری تشویق می کند. مثلا در آموزش تولید محتوا CTA آموزش می باشد. به عنوان مثال در وب سایت های فروشگاهی، در انتهای مقاله کاربر نسبت به بازدید و خرید محصولات راغب می شود.

هماهنگی با تغییرات زبان نوشتاری

در تولید محتوا از واژه های جدید استفاده کنید. به عبارت دیگر از اصطلاحات و عبارت هایی را به کار ببرید که در روند فعالیت ها استفاده می شود.

لینک دهی به منابع

لینک دهی به منابعی که از آن ها استفاده کرده اید ، تاثیر مثبتی روی سئو سایت دارد.  آن وب سایتی که شما از آن به عنوان منبع استفاده کرده اید، نزد گوگل نیز محبوبیت دارد.

هدف قرار دادن احساسات مخاطب

با هدف قرار دادن احساسات مخاطب ، می توانید او را نسبت به انجام کاری ترغیب کنید. در واقع می توانید آینده را در ذهن مخاطب تصویر سازی کرده و او را تشویق کنید.

 • به عنوان مثال در آموزش تولید محتوا ، هدف اصلی آموزش کاربر برای نوشتن محتوا می باشد. محتوا باید بگونه ای باشد که کاربر احساس کند که این موضوع یک محتوای کامل برای آموزش می باشد.
 • به عنوان مثال دیگر در یک سایت فروشگاهی می توانید ، یک محصول را به گونه ای معرفی کنید که مخاطب احساس کند که این محصول دقیقا همان چیزی است که او می خواهد. و نسبت به خرید اقدام کند.

استفاده از لحن نوشتاری قاطع و آمرانه

لحن نوشتاری در تولید محتوا باید قاطعانه باشد. با حفظ لحن می توانید کاربر را نسبت به انجام CTA تشویق کنید. با این کار ارزش محتوای شما چند برابر خواهد شد.
به عنوان مثال در آموزش تولید محتوا ، برای تحت تاثیر قرار دادن ذهن مخاطب ، باید از جملات هیجان انگیزی استفاده کنید. سعی کنید از جملات کوتاه و با مفهوم استفاده کنید.

استفاده از پاراگراف های کوتاه

جملات و پاراگراف های طولانی برای کاربر خسته کننده می باشد. از این رو سعی کنید با جملات کوتاه و پاراگراف های کوتاه ، مفهوم را به مخاطب انتقال دهید.

لینک دهی داخلی

لینک دهی داخلی ، تاثیر فوق العاده ای در سئو سایت دارد. با استفاده از کلمات کلیدی ، می توانید به مقالات قبلی لینک دهید. این کاربانس ریت را بالاتر می برد و دسترسی کاربر به مقالات مختلف را راحت تر می کند.

استفاده از بهترین ابزارهای سئو

یکی از مراحل آموزش تولید محتوا ، استفاده از ابزارهای رایگان سئو می باشد. شما با کمک این ابزارها می توانید اطلاعات زیادی در مورد سئو سایت خود به دست آورد .
شما با استفاده از این ابزارها می توانید ، سئو وب سایت خود را تجزیه و تحلیل کنید. با این روش شما می توانید، مشکلات سایت خود را از نظر سئو شناسایی کنید. و استراتژی خود را بر اساس آن تغییر دهید.

SEMrush یکی از بهترین ابزارها برای بهینه سازی وب سایت می باشد. شما با این ابزار می توانید اطلاعات بی نظیری نظیر تعداد بک لینک ها، رنک و ترافیک کلمات کلیدی، ارزش و اعتبارعبارات کلیدی و … به دست آورید و کیفیت سئو سایت خود را بالا ببرید.

استفاده از جملات جذاب در شروع متن

به عنوان مثال ، مقدمه محتوا و شروع هیجان انگیز تاثیر زیادی در آموزش تولید محتوا و جذب کاربر دارد. در واقع مخاطب فقط چند ثانیه فرصت دارد که در رابطه با خواندن ادامه مطلب تصمیم بگیرد.

رعایت قواعد املایی و نگارشی

رعایت قواعد املایی و نگارشی در نوشتن یک محتوا بسیار حائز اهمیت می باشد. بعد از اتمام محتوا می توانید متن را دوباره بازنویسی کرده و ایرادات املایی و نگارشی را بیابید.

استفاده از فرهنگ لغت

زبان فارسی لغت ها و واژه های بسیارزیادی دارد. با مطالعه فرهنگ لغت می توانید از واژه هایی استفاده کنید که شما را از رقیبانتان جلوتر کند.

استفاده از جملات روان

به عنوان مثال ، در محتوایی با عنوان آموزش تولید محتوا ، روان و واضح بنویسید. از جملات ساده تری استفاده کنید. از به کارگیری جمله بندی های دشوار پرهیز کنید. محتوای شما نباید مخاطب را سردرگم کند.

جدانویسی یا چسبیده

چسباندن حروف یا جدا کردن آن ها تاثیری در سئو ندارد. تنها جایی که به چسبیده یا جدا نوشتن حروف باید توجه کرد، کلمات کلیدی می باشند. در این مورد باید کاربران هدف را مد نظر قرار دهید. با جستجو در گوگل می توانید بفهمید که حالت چسبیده بیشتر به کار می رود یا حالت جدا.

ارزش دادن به تولید محتوا

هرچه محتوای تولید شده به اشتراک گذاری شود و وب سایت های دیگر به آن اشاره کنند، ارزش آن محتوا نزد گوگل بالا می رود. به عنوان مثال شما می توانید مقاله ، آموزش تولید محتوا را به اشتراک بگذارید.

در واقع میزان ورودی سایت شما مهم ترین چیزی است که باعث می شود، محتوای شما در بین رنک های برتر گوگل قرار بگیرد.

ارائه کردن ارزش به کاربران

شما باید به کاربران سایت خود ارزش دهید. وقتی یک کاربری وارد سایت شما می شود، به دنبال یک چیز ارزشمندی می باشد که در سایت های دیگر نمی باشد. پس شما هم باید به این موضوع توجه کنید.

به عنوان مثال اگر موضوع محتوای شما بهترین افزونه سرعت وردپرس باشد. علاوه بر قرار دادن مراحل نصب می توانید با قرار دادن لینک دانلود افزونه ، به کاربر ارزش دهید.

ویرایش محتوا توسط افراد دیگر

یکی از مراحل آموزش تولید محتوا ، ویرایش بعد از تولید محتوا می باشد. بهتر است این کار توسط افراد دیگری به غیر از نویسنده انجام شود، تا اشکالات را بهتر متوجه شود. در صورتی که خود نویسنده بخواهد متن را ویرایش کند ، باید فاصله زمانی بین نوشته شدن متن و ویرایش را رعایت کند.

افزایش دانش با مطالعه

با مطالعه پیرامون موضوع مد نظر و افزایش دانش ، می توان محتوای بهتری تولید کرد. یک تولید کننده محتوا باید از تمام به روز رسانی های الگوریتم های موتور جستجو اطلاعات جمع آوری کند و خود را به روز نگه دارد.
نتیجه گیری :
 کافه کانتنت در مورد آموزش تولید محتوا نکاتی را ارائه کردیم. با رعایت این نکات می توانید بهترین محتوا را تولید کرده و سئو سایت خود را بالا ببرید.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید