لینک سازی داخلی و اهمیت آن [ چند لینک داخلی در مقاله استفاده کنیم ؟ ]

لینک سازی داخلی , چه تعداد لینک داخلی در مقاله باید استفاده کنیم ؟ این سوالی است که ذهن خیلی از وب مسترهای جوان را مشغول کرده است.

جواب واضح است .

تعریف : لینک های داخلی لینک هایی هستند که از یک صفحه در یک دامنه به صفحه دیگری در همان دامنه منتقل می شوند.

ساختار مطلوب یک وب سایت شبیه هرم است (جایی که نقطه بزرگ در بالای صفحه اصلی است):

 

ساختار مطلوب یک وب سایت

راه های مختلفی برای بالا بردن رتبه سایت وجود دارد که به صورت غیر مستقیم در رتبه تأثیر می گذارند یکی از آن ها لینک سازی است که تاثیرگذار ترین و کم هزینه ترین راه برای دیده شدن محتوا می باشد.

یک نویسنده زمانی که محتوایی تولید می کند برای دیده شدن آن می تواند صبر کند تا محتوا بعد از گذشت زمان رتبه بگیرد همچنین می تواند کاری کند که خیلی سریع گوگل متوجه محتوا شود و رتبه مناسبی به آن دهد.

بهتر است بدانید حتی اگر محتوای تولیدی کیفیت مطلوبی نیز داشته باشد نمی تواند بدون لینک سازی دیده شود و جایگاه بهتری برای خود پیدا کند. در این مقاله کافه کانتنت به صورت کامل به شرح لینک سازی داخلی مقاله و تعداد آن می پردازد.

لینک سازی داخلی

اهمیت لینک سازی داخلی در محتوا

همان طور که گفته شد لینک سازی باعث دیده شدن محتوا و با ارزش شدن آن می شود در واقع لینک سازی مانند مسیر هایی می باشد که مخاطب را به سمت محتوای ما هدایت می کند و موجب دیده شدن صفحه می شود. در این قسمت می خواهیم به این نتیجه برسیم که از چه تعداد لینک سازی باید در داخل مقاله استفاده کنیم ولی قبل از آن بهتر است اهمیت استفاده از لینک سازی داخل مقاله را بررسی کنیم.

لینک سازی باعث افزایش رضایت کاربر می شود. از آنجا که هدف اصلی گوگل کسب رضایت کاربر می باشد پس لینک سازی  داخلی می تواند با جلب رضایت مخاطب باعث دیده شدن محتوا شود که این کار باعث بالا رفتن جایگاه صفحه در گوگل می شود.

شما فرض کنید مقاله شما دارای لینک نمی باشد در چنین حالتی وقتی کاربر وارد سایت می شود انگار داخل یک کوچه بن بست قرار دارد زیرا بعد از مطالعه مقاله راهی جز بستن صفحه یا بازگشت به نتایج جستجو ندارد. پس در همان اولین قدم، یعنی ایندکس صفحه توسط گوگل، وجود لینک‌های داخلی کمک زیادی به بهبود کیفیت محتوا و تجربه کاربری از دید گوگل می‌کند.

تاثیر لینک سازی داخلی مقالات

لینک سازی داخلی باعث حفظ تازگی محتوا می شود. یکی از معیار هایی که برای گوگل اهمیت دارد تازگی محتوا می باشد و این موضوع بسیار اهمیت دارد که مقاله تا چه زمانی برای مخاطب اهمیت دارد. زمانی که ما مقاله ای جدید منتشر می کنیم و در آن به طور مناسب با لینک سازی می کنیم و ارتباطی بین مقاله جدید با محتوا های قبلی ایجاد می کنیم تازگی و کیفیت محتوا ها همچنان حفظ می شود که این موضوع برای گوگل بسیار ارزشمند است.

لینک سازی همچنین باعث ایجاد ارتباط معنایی میان صفحات می شود. اگر بخواهیم با یک مثال مفهوم لینک سازی را توضیح دهیم می توانیم به درب های منزل اشاره کنیم. شما فرض کنید در خانه تان اتاقی وجود دارد که هیچ دربی برای ورود آن وجود ندارد در چنین صورتی اتاق بلااستفاده می ماند.

مقاله ای که در آن لینکی وجود ندارد نیز این چنین است و دسترسی به آن وجود ندارد همچنین اگر از در های زیاد و غیرکاربردی نیز استفاده شود نتیجه مطلوبی نخواهیم گرفت زیرا کاربر دچار سردرگمی می شود. با مثال هایی که در این قسمت آورده شد حتما با کاربرد و مفهوم لینک سازی آشنا شدید در ادامه کافه کانتنت قصد دارد به سؤال مهمی که بیشتر نویسندگان با آن درگیر هستند یعنی تعداد لینک مورد استفاده در مقاله بپردازد.

لینک سازی داخلی

حداقل و حداکثر از چند لینک باید در مقاله استفاده شود؟

در حالت کلی می توان گفت در هر مقاله باید حداقل 2 و حداکثر 6 لینک داخلی استفاده شود ولی این جواب کاملاً صحیح نیست و نمی توان بطور قطعی گفت زیرا که چه تعداد لینک باید داخل مقاله قرار گرفته باشد. در حقیقت شما باید به طوری از لینک ها استفاده کنید که برای کار خسته کننده نباشد و حتی باعث جلب رضایت او شود.

قبل از این که در مقاله لینک سازی داخلی کنید باید به برخی فاکتور ها توجه کنید:

1. کاربر به چه نوع لینکی نیاز دارد؟

قبل از اینکه لینکی را در مقاله قرار دهید باید خود را به جای کاربر قرار دهید و فکر کنید که در این مقاله به چنین لینکی نیاز خواهید داشت؟ آیا این لینک باعث افزایش اطلاعات خواهد شد؟ بعد از پاسخ به سؤال های مشابه می توانید تصمیم بگیرید که لینک مورد استفاده شما برای کاربر مفید خواهد بود یا نه؟

2. آیا کاربرد متوجه ارتباط لینک استفاده شده با محتوا خواهد شد؟

هر لینک با یک عبارت مشخص (Anchor Text) یا تصویر به صفحه دیگری ارجاع داده می‌شود. در گذشته که اهمیت لینک‌سازی داخلی به اندازه امروز نبود با استفاده از عباراتی مثل “اینجا”، “کلیک کنید” یا “بیشتر بخوانید” کاربران را برای ورود به آن صفحه ترغیب می‌کردیم. هرچقدر اهمیت انکرتکست در لینک سازی بیشتر شد، رفتار ما هم تغییر کرده و تمرکز خود را روی استفاده از کلمه کلیدی در Anchor Text گذاشتیم. البته که کار اشتباهی نیست، ولی تأثیر منفی بر پیدا کردن مسیر درست برای کاربر خواهد داشت.

صبر کنید!!! در پاراگراف قبلی یک لینک مهم و کاملاً مرتبط در اختیار شما گذاشتیم، روی آن کلیک کردید؟ احتمالاً نه، حق هم دارید چون هیچ توضیحی به شما ندادیم که چرا باید روی آن کلیک کنید. بهتر بود که قبل از درج لینک شما را برای کلیک روی آن قانع می‌کردیم، مثلاً به این شکل؛ انتخاب انکرتکست مناسب تأثیر زیادی بر سئو و جلوگیری از جریمه سایت توسط گوگل دارد.

3. کاربر بعد از کلیک کردن روی لینک چه حسی خواهد داشت؟

قبل از لینک سازی داخلی به این سؤال نیز باید جواب دهیم که احساس کاربر بعد از کلیک روی این لینک چه خواهد بود؟ اگر محتوای لینک کاربردی نباشد کاربر بعد از کلیک روی آن خیلی سریع از صفحه خارج می شود پس نباید از چنین لینک هایی استفاده کنیم همچنین محتوا اگر غیر مرتبط با موضوع باشد فرد از کلیک کردن روی آن پشیمان می شود که این کار باعث نارضایتی مخاطب می شود. توجه کنید که نباید سعی کنید کاربر را فریب دهید زیرا در این صورت کاربر سریع متوجه موضوع می شود و نقشه شما نتیجه کاملاً برعکسی می دهد.

4. از لینک های زیادی در مقاله استفاده نکنیم

یکی از مهم ترین مواردی که باید به آن توجه کنید استفاده بیش از حد از لینک سازی می باشد زیرا در این صورت تعداد دسترسی ها زیاد خواهد بود و تصمیم گیری برای کاربر سخت می شود این عامل باعث سردرگمی او می شود. گاها در چنین شرایطی لینک ها برای مخاطب بی ارزش می شوند و از کلیک روی آن ها خودداری می کند. در زمان خرید نیز همین حس رخ می دهد وقتی شما بین انتخاب دو کفش مانده اید حتماً یکی را انتخاب کرده و می خرید در صورتی که اگر بین چندین کفش گیر کرده باشید احتمال خرید شما بسیار کم می شود.

استراتژی سئو بر لینک سازی داخلی

استراتژی سئو بر لینک سازی داخلی و شناخت از ساختار درختی آن از جمله عواملی هستند که تأثیر بسیار زیادی در لینک سازی دارند. قبل از لینک سازی شما حتماً باید صفحات درجه 1، درجه 2 و درجه 3 سایت خود را مشخص کنید و با توجه به آن ها از داخل مقالات و با انکرتکست مناسب، به این صفحات لینک بدهید. برای درک این موضوع به مثال زیر توجه کنید.

شما فرض کنید یک سایت خرید لوازم جانبی گوشی موبایل دارید اولویت صفحات سایت شما باید به این صورت باشد:

  • سطح 1: صفحه اصلی یا لندینگ فروشگاه
  • سطح 2: برچسب باتری گوشی، دسته بندی لوازم جانبی گوشی سامسونگ
  • سطح 3: مقاله با عنوان «چگونه باتری موبایل را عوض کنیم»

نتیجه گیری

در نوشتن یک محتوا باید موارد زیادی را رعایت کنیم و هدف از رعایت تمامی اصول و قوانین جلب رضایت مخاطب می باشد. لینک سازی داخلی نیز جز این موارد می باشد و باید با دقت و حوصله زیادی این کار انجام شود تا تأثیر مثبتی بر محتوا بگذارد در غیر این صورت ممکن است نتیجه عکس دهد.

مطالب مرتبط

نظرات کاربران:

پیام خود را وارد کنید