در میان سایت‌های مختلف، سایت‌هایی که مطالب جدید و به‌روز ارائه می‌دهند مورداستقبال بیشتری قرار می‌گیرند. این سایت‌ها با عنوان سایت مجله اینترنتی شناخته می‌شوند. مجله‌های اینترنتی تعریف خاص خود را دارند؛ یک تعریف ساده از آن را می‌توان بدین گونه شرح داد که مجله اینترنتی یک سایت با ساختار مشابه مجله‌های کاغذی است که شامل دسته‌بندی‌‌های گوناگون و مخصوص به خود می‌شود و مطالب زیادی را درمورد مسائل و اتفاقات مختلف بیان می‌کند.

ممکن است از دیدگاه‌های مختلف ظاهر یک مجله اینترنتی، مانند سایت تجاری نباشد اما این نوع سایت به طرز فوق‌العاده‌ای می‌تواند پول‌ساز باشد و به همین دلیل متقاضیان زیادی هم دارد.

اهمیت طراحی سایت مجله اینترنتی

می‌توان گفت یکی از سرگرمی‌های ما انسان‌ها و به‌طور کلی یکی از وابستگی‌های بسیاری از افراد، خواندن مجلات مختلف است. یکی از دلایل جلب‌نظر مخاطبان نیز پوشش خبرهای جذاب و متنوع می‌باشد. در این میان استفاده از اینترنت و به وجود آوردن یک سایت به‌منظور ایجاد دسترسی به نسخه الکترونیکی مجلات باعث به وجود آمدن حس رضایت در کاربران می‌شود.

سایت مجله اینترنتی به‌دلیل عدم انباشتگی مجلات در کتابخانه‌های شخصی خوانندگان و نیز دسترسی آسان کاربران به این سایت‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. به‌علاوه بهره‌مند شدن از مجله اینترنتی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌هایی مانند چاپ و مصرف کاغذ شده و همچنین هزینه‌های ارسال را نیز تا حدودی کاهش داده و مانع از تردد در شهرها شده است.

موارد استفاده از سایت مجله اینترنتی

طراحی سایت مجله اینترنتی می‌تواند برای دو طرف کاربر و صاحب سایت مفید باشد به این شکل که کاربران می‌توانند از محتواهای موجود در مجله اینترنتی در موضوعات مختلفی مثل علمی، ورزشی، هنری، پزشکی و سایر موضوعات، بهره ببرند و از این نوع سایت به‌عنوان منبع مطالعاتی استفاده کند. این نوع سایت می‌تواند به‌عنوان یک رسانه و یا منبع سررگرمی نیز در دسترس کاربران قرار گیرد.

کسانی که در دنیای امروز، دنبال کار می‌گردند می‌توانند با ایجاد و مدیریت درست سایت مجله اینترنتی یک منبع درآمد خوب برای خودشان دست و پا کنند. با توجه به اینکه امروزه کاربران فضای مجازی در طول شبانه‌روز به تعداد مکرر به این سایت‌ها مراجعه می‌کنند و مطالب موردنظر خود را در موضوعات مختلف جستجو می‌کنند، این نوع سایت می‌تواند از سایت‌های پرطرفدار باشد و مخاطب را جذب کند.

این محبوبیت و کاربردی بودن سایت مجله اینترنتی، می‌تواند برای صاحب سایت سود زیادی داشته باشد و یقین داشته باشید که اگر بتوانید از سلیقه مخاطب به شناخت درستی برسید و مطالب سایتتان را بر اساس آن پیش ببرید و به‌طور مداوم روی سئوی سایتتان کار کنید، قطعا درآمد و سود بیشتری هم از این راه به دست خواهید آورد. در واقع طراحی سایت مجله اینترنتی و همچنین مدیریت سایت مجله اینترنتی می‌تواند یک فرصت شغلی مناسب در اینترنت به حساب بیاید.

اما رعایت کردن چند نکته در این مورد بسیار مهم است و هر کسی که می‌خواهد در حوزه سایت مجله اینترنتی فعالیت کند باید آن‌ها را بداند. ما در این قسمت به چند مورد از این موضوعات مهم در طراحی سایت اینترنتی اشاره می‌کنیم:

نقش گرافیک در طراحی سایت مجله اینترنتی

آنپه درمورد گرافیک سایت مجله اینترنتی اهمیت دارد این است که ابتدا باید متناسب با نوع و جنس مطالب خود، یک طراحی گرافیکی خوب را به وجود بیاوریم. به همین دلیل داشتن یک قالب گرافیکی خوب برای مجله اینترنتی که مثلا در زمینه فناوری یا زیبایی و یا پزشکی است، بسیار مهم به نظر می‌آید.

همچنین باید درمورد رنگ‌بندی سایت، تقسیم‌بندی صفحات سایت مجله اینترنتی، ستون‌های کناری سایت، اسلاید شو، محل بنرهای سایت، مطالب برگزیده و جدیدترین مقالات نیز باید دقت لازم را داشته باشیم.

برای اینکه در طول مسیر طراحی گرافیکی سایت، دچار مشکل نشویم بهتر است از همان ابتدای طراحی سایت مجله اینترنتی کار، در این زمینه به‌صورت تخصصی کار کنیم و امور گرافیکی سایت را به یک گرافیست کاربلد بسپاریم و یا خودمان در این مورد متخصص شویم تا سایتمان از همان ابتدای گرافیک مناسبی داشته باشد و بعدا مجبور به جبران نشویم.

دسته‌بندی‌ها در طراحی سایت مجله اینترنتی

علاوه‌بر اینکه باید سعی کنیم در مجله اینترنتی گرافیکی زیبایی را به وجود بیاوریم بایستی نوع چینش دسته‌بندی‌ها و به‌طور کلی دسته‌بندی موضوعات به گونه‌ای واضح و سرراست باشد که کاربر به‌راحتی بتواند بدون سردرگمی با سر زدن به بخش‌های مختلف، موضوع موردنظر خود را پیدا کرده و از آن‌ها بهره‌مند شود.

سردرگم شدن کاربر در سایت می‌تواند او را وادار به ترک سایت کند و حتما می‌دانید که این کار چقدر می‌تواند به سئوی سایتتان ضربه بزند و سایت شما را تا پایین‌ترین رتبه‌های گوگل نزول دهد.

بحث دسته‌بندی در طراحی سایت مجله اینترنتی و هر سایت دیگری مربوط به UI سایت یا همان تجربه کاربری است که در این قسمت طراح سایت تمام تلاشش را می‌کند تا بخش‌های موردنیاز برای کاربر در سایت در دسترس‌ترین حالت ممکن نسبت به کاربر باشد و او را مجبور به صرف زمان زیاد برای پیدا کردن خواسته‌هایش نکند.

امکان جست‌وجو در طراحی سایت مجله اینترنتی

در سایت مجله اینترنتی مطالب بسیار متنوع و زیادی وجود دارد که کاربر با مراجعه به آن‌‌ها می‌تواند درمورد موضوعات مختلف تحقیق کند و به نتیجه برسد. ممکن است یک کاربر بخواهد در میان مطالب ارائه‌شده و یا مقالات شما، یک موضوع خاص را جست‌وجو کند. به همین دلیل به‌منظور جلوگیری از نقص در طراحی وب سایت بهتر است از امکانات بهتری از جمله جست‌وجوی پیشرفته، هنگام طراحی سایت مجله اینترنتی بهره ببریم.

دادن امکان جستجو به مخاطب در طراحی سایت مجله اینترنتی می‌تواند موجب رسیدن هر چه سریع‌تر به مطالب موردنظر کاربر در سایت و در نتیجه جلب رضایت او گردد.

آرشیو مطالب در طراحی سایت مجله اینترنتی

با ایجاد بخشی به نام آرشیو در سایت مجله اینترنتی می‌توانیم به کاربران خود این امکان را بدهیم که بتوانند مطلب موردنظر خود را که مربوط به یک دوره زمانی است، با سرعت بیشتر و در طی زمان کمتری ببینند و یا بتوانند آن‌ها را به‌راحتی پیدا کنند. علاوه‌بر آن می‌توانیم امکانات گوناگونی را نیز به آن اضافه کنیم مثلا می‌توانیم بخشی را به وجود بیاوریم که کاربران بتوانند این آرشیو را دانلود کنند و یا حتی از آن پرینت بگیرند.

موقعیت‌های بنر در طراحی سایت مجله اینترنتی

زمانی‌که تصمیم به طراحی سایت می‌گیرید باید در نظر داشته باشید که شما به‌عنوان یک طراح سایت باید با استفاده از ظرافت کاری، از موقعیت‌های خوب و در دیدرس به‌عنوان موقعیت‌های بنر در طراحی سایت بهره‌مند شوید.

قبلا درمورد پول‌ساز بودن مجله‌های اینترنتی بحث کردیم. حالا باید بگوییم که بله با استفاده از موقعیت‌های بنر می‌توان در مجله‌های اینترنتی به‌صورت قابل توجهی کسب درآمد کرد. بنابراین علاوه‌بر طراحی‌های زیبا و جذاب برای کاربرانتان درمورد انتخاب مکان مناسب برای قرار دادن بنر نیز می‌توانید سرمایه‌گذاری نمایید.

مجله‌های اینترنتی به‌دلیل دارا بودن مطالب متعدد، زودتر توسط موتورهای جست‌وجو دیده می‌شوند و صفحات آن‌ها نیز به‌صورت ایندکس در می‌آید. پیشنهاد ما برای بهتر دیده‌شدن کسب‌وکارتان و موفقیت روزافزون این است که بعد از طراحی سایت خود به سئو و بهینه سازی وب سایت هم توجه ویژه داشته باشید چون سئو سایت این امکان را برای شما فراهم می‌کند که در نتایج جست‌وجوی گوگل ظاهر شوید و در رتبه‌های اول گوگل قرار بگیرید و کاربران با جست‌وجوی مطالب موردنظر خود از گوگل، شما را پیدا کنند.

امکانات طراحی سایت مجله اینترنتی

باید برای سایت مجله اینترنتی امکاناتی را در نظر بگیریم با نیازمندی‌های کاربران هدف ما کاملا مطابقت دشته باشند و رضایت آن‌ها را جلب کنند.این امکانات عبارتند از:

در طراحی سایت مجله اینترنتی بخشی به‌عنوان درباره مجله وجود دارد که در آن به معرفی گروه تحریریه، سوابق و اطلاعات تماس پرداخته می‌شود. از دیگر بخش‌های مهم مجله اینترنتی، پیاده‌سازی بخش دسته‌بندی مطالب است. در صورت داشتن یک دسته‌بندی منسجم و مناسب از مطالب، بازدیدکنندگان به کاربران همیشگی و دائمی سایت تبدیل می‌شوند.

بخش دیگری به نام آرشیو در طراحی سایت مجله اینترنتی وجود دارد که با مراجعه به آن می‌توان به مطالب گذشته دسترسی پیدا کرد. برای افرادی که نیازمند چاپ صفحات برای ارائه ارجاع هستند می‌توان بخشی را طراحی کرد که بتوانند نسخه پی دی اف را دانلود و چاپ کنند.

بخش دیگری به نام ثبتنام و خرید اینترنتی نیز وجود دارد که به‌صورت اشتراک از دیگر بخش‌های سایت مجله اینترنتی است. از دیگر بخش‌های ضروری در طراحی مجله اینترنتی این است که می‌توان بخشی را با عنوان نظرسنجی و درج امتیاز بمطالب در سایت خود قرار داد.

با استفاده از تجزیه و تحلیل نظرات و انتقادات و پیشنهادات کاربران می‌توانید علایق و سلیقه‌های آن‌ها را دریابید تا برای تهیه مطالب بعدی دچار مشکل نشوید.

در ضمن، مخاطب‌شناسی درست درمورد سایتتان نیز تا حد زیادی می‌تواند به دیده شدن بهتر سایتتان کمک زیادی بکند.

با استفاده از تجزیه و تحلیل نظرات و انتقادات و پیشنهادات کاربران می‌توانید علایق و سلیقه‌های آن‌ها را دریابید تا برای تهیه مطالب بعدی دچار مشکل نشوید.