همان‌طور که می‌دانید عوامل زیادی روی سئوی یک سایت تاثیرگذار هستند. یکی از این عوامل که امروزه هم مورد استفاده زیاد قرار می‌گیرد، تکنیک لینک‌سازی است که بیشترین تاثیر را روی سئو دارد. لینک‌ها به چهار نوع لینک‌های داخلی، لینک‌های خارجی، لینک‌های فالو و لینک‌های نوفالو تقسیم می‌شوند. در این مقاله قصد دارم درباره تاثیر لینک‌های نوفالو در سئوی سایت شما بیشتر صحبت کنیم.

هرکدام از لینک‌ها ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند، اما همه آن‌ها در یک نکته مشترک هستند، همه باعث افزایش سئو و بازدید سایت‌ها می‌شوند. در واقع لینک‌ها سرمایه‌های سایت شما به‌حساب می‌آیند. در مقالات قبلی با مفهوم لینک‌سازی، انواع آن و ویژگی‌های هرکدام روی سئو سایت با شما صحبت کردیم. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تاثیر لینک‌های نوفالو بر سئوی سایت بیشتر آشنا شوید.

با دو نوع لینک‌سازی‌ فالو و نوفالو و تفاوت‌های آن‌ها بیشتر آشنا شوید

اگر بخواهیم به‌صورت ساده مفهوم لینک‌سازی را برایتان توضیح دهیم، باید بگوییم که لینک‌سازی به‌معنای ایجاد پیوند و ارتباط بین دو صفحه است. این ارتباط می‌تواند به‌صورت طبیعی و دستی ایجاد شود. لینک طبیعی وقتی اتفاق می‌افتد که سایتی، محتوای صفحه شما را مفید تلقی کند و از مطالب سایت خود به محتوای سایت شما لینک دهد. این لینک‌دهی باعث مراجعه مخاطبان آن سایت به صفحه شما و در نتیجه افزایش بازدید و سئوی سایت شما خواهد شد.

اما احتمال این‌که سایتی به شما به‌طور طبیعی لینک دهد چقدر است؟ چقدر باید منتظر بمانید تا سایتی محتوای شما را بررسی و تایید کند و به شما لینک بدهد؟ قطعا این پروسه زمان‌براست و برای سایت‌هایی که می‌خواهند سریع‌تر شناخته شوند و در رتبه‌های بالاتر گوگل قرار بگیرند مفید نخواهد بود. پس راه‌حل چیست؟ این‌که خود شما دست به‌کار شوید و با لینک‌سازی به سایت‌های دیگر از آن‌ها بک‌لینک بگیرید. این لینک‌سازی‌ها می‌توانند به دو صورت لینک‌های فالو follow و لینک‌های نوفالو no follow هستند در ادامه به توضیح این دو نوع لینک‌سازی می‌پردازیم.

لینک‌های نوفالو

لینک‌های فالو Follow یا Do follow

به‌طور طبیعی، لینک‌های ورودی و خروجی به سایت از نظر موتورهای جستجوی گوگل، لینک‌های فالو به‌حساب می‌آیند. لینک فالو این پیام را به گوگل می‌دهد که آن لینک را فالو کند. اما آیا فالو کردن آن لینک تاثیری در رتبه و اعتبار شما خواهد داشت؟ بله. مهم‌ترین ویژگی لینک‌های فالو انتقال اعتبار سایت مقصد لینک به سایت لینک‌دهنده است. پس باید در انتخاب سایتی که به آن لینک می‌دهید نهایت دقت را داشته باشید.

تعداد و کیفیت لینک‌های ورودی و خرجی به سایت، یکی از معیارهایی است که گوگل باتوجه به آن، سایت‌ها را رتبه‌بندی و به آن‌ها امتیاز می‌دهد. اگر به سایت معتبری لینک داده باشید به اعتبار سایت شما اضافه می‌شود و اگر به سایت‌های اسپم و با اعتبار کم لینک‌دهی کرده باشید قطعا روی رتبه سایت شما اثر منفی خواهد داشت. 

لینک‌های نوفالو No follow

اگر بخواهیم گوگل لینک‌های ورودی و خروجی سایت ما را فالو نکند و آن را در رتبه سایت ما ترتیب اثر ندهد می‌توانیم از لینک‌های نوفالو استفاده کنیم. به‌طور پیش فرض تمامی لینک‌سازی‌های سایت توسط گوگل بررسی می‌شود؛ مگر آن‌که مشخص کنیم که لینک‌دهی از نوع نوفالو است. لینک نوفالو به گوگل فرمان می‌دهد که لینک را فالو نکند و اعتبار سایت پذیرنده را در رتبه سایت ما تاثیر ندهد.

شما با اضافه کردن تگ نوفالو به لینک خود به گوکل پیام می‌دهید که در مورد اعتبار سایت مقصد مطمئن نیستید و تصمیم‌گیری را برعهده گوگل قرار می‌دهید. معمولا لینک‌های نوفالو، روی اعتبار سایت شما تاثیر منفی نمی‌گذارد اما گاهی ممکن است اثر مثبت داشته باشد. لینک‌های نوفالو در بسیاری از مواقع می‌تواند نجات ‌بخش سایت شما باشد که در ادامه به بعضی از این کاربردهای مفید اشاره می‌کنیم.

لینک نوفالو

چه زمانی بهتر است از لینک‌های نوفالو استفاده کنید؟

همان‌طور که گفتیم لینک‌سازی یکی از روش‌هایی است که باعث افزایش نرخ بازدید سایت شما، شناخته‌شدن آن و بالا رفتن اعتبار سایت شما می‌شود. همه این موارد منجر به بالارفتن رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل می‌شود. با توجه به اینکه لینک‌سازی یک کار تخصصی است و کوچک‌ترین خطا در آن باعث می‌شود گوگل پی به غیرطبیعی بودن روش ما ببرد و آن را جریمه کند، باید لینک‌دهی‌ها را به‌طور کاملا حرفه‌ای انجام دهید.

استفاده بیش از حد از لینک‌دهی باعث ایجاد شک در موتورهای جستجوی گوگل خواهد شد؛ همچنین سعی کنید تا تعادل را بین میزان لینک‌های دوفالو و لینک‌های نوفالو رعایت کنید. استفاده از لینک‌دهی نوفالو در بعضی از موارد غیرقابل اجتناب است و می‌تواند اثرات مثبتی برای سایت ما به‌همراه داشته باشد. در ادامه به بعضی از این موارد اشاره می‌کنیم.

اعتماد گوگل را به خود جلب کنید

لینک‌های تبلیغاتی به‌طور معمول پولی و با پرداخت هزینه استفاده می‌شوند و تعداد زیاد آن‌ها باز می‌تواند به اعتبار سایت شما لطمه وارد کند. اگر در بعضی از این لینک‌های تبلیغاتی از لینک‌های نوفالو استفاده کنید می‌توانید به‌راحتی اعتماد گوگل را به سایتتان جلب کنید.  

از کاهش اعتبار سایتتان جلوگیری کنید

در مواردی که سایت لینک داده شده، یک سایت معتبر و شناخته شده باشد، و به سایت شما بک‌لینک بدهد حتما در سئوی سایت شما و رتبه آن تاثیر مثبت خواهد داشت. اما در بعضی شرایط شما مجبور می‌شوید به یک محتوای خوب و مفید در یک سایت با اعتبار کم لینک ‌دهید و نمی‌خواهید این لینک‌سازی تاثیر منفی در رتبه سایت شما داشته باشد، به‌راحتی می‌توانید از لینک‌های نوفالو استفاده کنید.

روند لینک‌سازی در سایتتان را طبیعی‌تر جلوه دهید

از آنجا که لینک‌سازی یکی از تکنیک‌های متداول در بهبود سئوی سایت‌ها است؛ امروزه استفاده از این روش به‌طور گسترده بین کارشناسان تولید محتوا رایج است. اما اگر این لینک‌سازی به‌طور افراطی به‌کار برده شود حتما گوگل به آن شک خواهد کرد. برای جلوگیری از این کار بعضی از لینک‌ها را از نوع نوفالو انتخاب می‌کنیم.

لینک‌سازی

در فروم‌ها و انجمن‌ها از لینک نوفالو استفاده کنید

بسیاری از کابران سایت‌ها در قسمت‌هایی مثل انجمن‌ها و یا تالار گفتگو از لینک‌دهی‌هایی استفاده می‌کنند. در بعضی مواقع ممکن است این لینک‌دهی‌ها به سایت‌ها و یا صفحات اسپم باشد که می‌تواند به اعتبار سایت لطمه بزند. در بسیاری از مواقع مدیران سایت‌ها لینک‌های این صفحات را از نوع لینک‌های نوفالو قرار می‌دهند تا از این کار پیشگیری کنند.

از تاثیر منفی سایت‌های اسپم جلوگیری کنید

در فرایند لینک‌دهی ممکن است بعضی از لینک‌ها به سایت‌ها و یا صفحات اسپم لینک داده شوند. این کار ممکن است هم از طرف کارشناسان تولید محتوای سایت باشد و یا گاها از طریق کاربرانی که به سایت شما وارد می‌شوند. برای جلوگیری از تاثیر منفی این صفحات اسپم روی سایتتان و خنثی کردن اثر آن‌ها، حتما از لینک‌های نوفالو استفاده کنید.

لینک‌های نوفالو و تاثیر فوق‌العاده آن روی سئوی سایت

سئو یعنی شناخته‌شدن سایت، دیده‌ شدن آن و در نتیجه افزایش تعداد بازدیدکنندگان از یک سایت که همه این‌ها منجر به شناخته شدن برند شما و افزایش فروش محصولاتتان می‌شود. پس توجه به راه‌هایی که باعث بهبود سئو می‌شود برای همه کسانی که می‌خواهند از طریق بازاریابی محتوا و فضای مجازی فروش کنند ضروری است.

موتورهای جستجوی گوگل الگوریتم‌ و فاکتورهای مختلفی را در رتبه‌بندی سایت‌ها در نظر می‌گیرد. البته برای رتبه برتر شدن سایت در نتایج گوگل لازم نیست تا همه این فاکتورها را در سایتتان داشته باشید اما رعایت بسیاری از این فاکتورها ضروری است. نکته مهمی که در رتبه‌بندی هم برای گوگل مهم است هم برای مخاطبان، تولید یک محتوای ارزشمند است.

در کنار تولید محتوای ارزشمند، راه‌های دیگر مثل لینک‌سازی می‌تواند این روند را برای شما و سایتتان راحت‌تر کند. لینک‌های نوفالو شاید مانند لینک‌های دوفالو مستقیما روی سئوی سایت شما اثر نگذارند اما اثرات غیرمستقیم زیادی دارند. اگر شما به سایت‌های مرجع و معتبر لینک دهید حتی اگر لینک شما از نوع لینک‌های نوفالو باشد می‌تواند روی رتبه و اعتبار سایت شما تاثیر مثبت داشته باشد.

استفاده از لینک‌های نوفالو در کنار لینک‌های فالو می‌تواند تعادل را در استفاده از لینک‌سازی‌‌های مختلف ایجاد کند و به ساختار لینک‌دهی سایت شما حالت طبیعی دهد. در این صورت موتورهای جستجوی گوگل به سایت شما شک نمی‌کنند و می‌توانید از جریمه شدن توسط گوگل در امان بمانید. استفاده از لینک‌های نوفالو در قسمت‌های پربازدید سایت همچنین می‌تواند باعث افزایش میزان ترافیک سایت و کسب رتبه بالا در گوگل شود.

no follow link in SEO

لینک‌های نوفالو را دست کم نگیرید

در این مقاله از اهمیت لینک‌های نوفالو در بهبود رتبه سایت شما صحبت کردیم. همانطور که متوجه شدید لینک‌ها می‌توانند تاثیر مثبتی روی سئوی سایت شما داشته باشند؛ برخی مثل لینک دوفالو تاثیر مستقیم دارند و برخی مثل لینک‌ نوفالو تاثیر غیرمستقیم اما همچنان مثبت دارند. اینکه لینک‌های نوفالو را در کجا و کی به‌کار ببرید، نکته مهمی است تاثیر مثبت آن روی سئوی سایت شما را دو چندان می‌کند. پس لینک‌های نوفالو را هیچ‌وقت دست‌کم نگیرید!