با دو نوع لینک‌ فالو و لینک نوفالو و تفاوت‌های آن‌ها بیشتر آشنا شوید

اگر بخواهیم به‌صورت ساده مفهوم لینک‌سازی را برایتان توضیح دهیم، باید بگوییم که لینک‌سازی به‌معنای ایجاد پیوند و ارتباط بین دو صفحه است. این ارتباط، می‌تواند به‌صورت طبیعی و دستی ایجاد شود. لینک طبیعی وقتی اتفاق می‌افتد که سایتی، محتوای صفحه شما را مفید تلقی کند و از مطالب سایت خود به محتوای سایت شما لینک دهد. این لینک‌دهی، باعث مراجعه مخاطبان آن سایت به صفحه شما و در نتیجه افزایش بازدید و سئوی سایت شما خواهد شد.

اما احتمال این‌که سایتی به شما به‌طور طبیعی لینک دهد چقدر است؟ چقدر باید منتظر بمانید تا سایتی محتوای شما را بررسی و تایید کند و به شما لینک بدهد؟ قطعا این پروسه زمان‌بر است و برای سایت‌هایی که می‌خواهند سریع‌تر شناخته شوند و در رتبه‌های بالاتر گوگل قرار بگیرند مفید نخواهد بود. پس راه‌حل چیست؟ این‌که خود شما دست به‌کار شوید و با لینک‌سازی به سایت‌های دیگر، از آن‌ها بک‌لینک بگیرید. این لینک‌سازی‌ها می‌توانند به دو صورت لینک فالو follow و لینک‌ نوفالو no follow انجام شوند. در ادامه به توضیح این دو نوع لینک‌سازی می‌پردازیم.

لینک‌های نوفالو

لینک‌های فالو Follow یا Do follow

به‌طور طبیعی، لینک‌های ورودی و خروجی به سایت از نظر موتورهای جستجوی گوگل، لینک‌های فالو به‌حساب می‌آیند. لینک فالو این پیام را به گوگل می‌دهد که آن لینک را فالو کند. اما آیا فالو کردن آن لینک، تاثیری در رتبه و اعتبار شما خواهد داشت؟ بله. مهم‌ترین ویژگی لینک‌های فالو، انتقال اعتبار سایت مقصد لینک به سایت لینک‌دهنده است. پس باید در انتخاب سایتی که به آن لینک می‌دهید، نهایت دقت را داشته باشید.

تعداد و کیفیت لینک‌های ورودی و خرجی به سایت، یکی از معیارهایی است که گوگل باتوجه به آن، سایت‌ها را رتبه‌بندی و به آن‌ها امتیاز می‌دهد. اگر به سایت معتبری لینک داده باشید، به اعتبار سایت شما اضافه می‌شود و اگر به سایت‌های اسپم و با اعتبار کم لینک‌دهی کرده باشید قطعا روی رتبه سایت شما اثر منفی خواهد داشت. 

لینک‌ نوفالو No follow

اگر بخواهید گوگل لینک‌های ورودی و خروجی سایت شما را فالو نکند و آن را در رتبه سایتان ترتیب اثر ندهد، می‌توانید از لینک‌ نوفالو استفاده کنید. به‌طور پیش‌فرض، تمامی لینک‌سازی‌های سایت توسط گوگل بررسی می‌شود؛ مگر آن‌که مشخص کنید که لینک‌دهی از نوع نوفالو است. در این‌ صورت این لینک به گوگل فرمان می‌دهد که لینک را فالو نکند و اعتبار سایت پذیرنده را در رتبه سایت شما تاثیر ندهد.

شما با اضافه کردن تگ نوفالو به لینک خود، به گوگل پیام می‌دهید که در مورد اعتبار سایت مقصد مطمئن نیستید و تصمیم‌گیری را برعهده گوگل قرار می‌دهید. معمولا لینک‌ no follow، روی اعتبار سایت شما تاثیر منفی نمی‌گذارد اما گاهی ممکن است اثر مثبت داشته باشد. این لینک‌، در بسیاری از مواقع می‌تواند نجات‌بخش سایت شما باشد که در ادامه به بعضی از این کاربردهای مفید اشاره می‌کنیم.

لینک نوفالو

چه زمانی بهتر است از لینک‌ نوفالو استفاده کنید؟

همان‌طور که گفتیم لینک‌سازی یکی از روش‌هایی است که باعث افزایش نرخ بازدید سایت شما، شناخته‌شدن آن و بالا رفتن اعتبار سایتتان می‌شود. همه این موارد، منجر به بالارفتن رتبه سایت شما در نتایج جستجوی گوگل می‌شود. با توجه به اینکه لینک‌سازی یک کار تخصصی است و کوچک‌ترین خطا در آن باعث می‌شود گوگل پی به غیرطبیعی بودن روش شما ببرد و آن را جریمه کند، باید لینک‌دهی‌ها را به‌طور کاملا حرفه‌ای انجام دهید.

استفاده بیش از حد از لینک‌دهی، باعث ایجاد شک در موتورهای جستجوی گوگل خواهد شد؛ پس سعی کنید تعادل را بین تعداد لینک‌ دوفالو و لینک‌ نوفالو رعایت کنید. استفاده از لینک‌ no follow در بعضی از موارد می‌تواند اثرات مثبتی برای سایت شما به‌همراه داشته باشد. در ادامه به بعضی از این اثرات مثبت اشاره می‌کنیم.

اعتماد گوگل را به شما جلب می‌کند

لینک‌های تبلیغاتی به‌طور معمول، پولی و با پرداخت هزینه استفاده می‌شوند و تعداد زیاد آن‌ها می‌تواند به اعتبار سایت شما لطمه وارد کند. اگر در بعضی از این لینک‌های تبلیغاتی از لینک‌ نوفالو استفاده کنید، می‌توانید به‌راحتی اعتماد گوگل را به سایتتان جلب کنید.  

از کاهش اعتبار سایتتان جلوگیری می‌کند

در مواردی که سایت لینک داده شده، یک سایت معتبر و شناخته شده باشد و به سایت شما بک‌لینک بدهد، حتما در سئوی سایت شما و رتبه آن تاثیر مثبت خواهد داشت. اما در بعضی شرایط که شما مجبور می‌شوید به یک محتوای خوب و مفید در یک سایت با اعتبار کم، لینک ‌دهید و نمی‌خواهید این لینک‌سازی تاثیر منفی در رتبه سایت شما داشته باشد، به‌راحتی می‌توانید از لینک‌ نوفالو استفاده کنید.

روند لینک‌سازی در سایتتان را طبیعی‌تر جلوه می‌دهد

از آنجا که لینک‌سازی یکی از تکنیک‌های متداول در بهبود سئوی سایت‌ها است؛ امروزه استفاده از این روش بین کارشناسان تولید محتوا به‌طور گسترده رواج یافته است. اما اگر این لینک‌سازی به‌طور افراطی به‌کار برده شود، حتما گوگل به آن شک خواهد کرد. پس برای جلوگیری از این کار، بعضی از لینک‌ها را از نوع نوفالو انتخاب می‌کنید.

لینک‌سازی

لینک نوفالو در فروم‌ها، از تاثیرات منفی صفحات اسپم جلوگیری می‌کند

بسیاری از کابران سایت‌ها در قسمت‌هایی مثل انجمن‌ها و یا تالار گفتگو از لینک‌دهی‌ها استفاده می‌کنند. در بعضی مواقع ممکن است این لینک‌دهی‌ها به سایت‌ها و یا صفحات اسپم باشد که می‌تواند به اعتبار سایت شما لطمه بزند. در بسیاری از مواقع مدیران سایت‌ها لینک‌های این صفحات را از نوع لینک‌ نوفالو قرار می‌دهند تا از این لطمه به سایت پیشگیری کنند.

از تاثیر منفی سایت‌های اسپم جلوگیری می‌کند

در فرایند لینک‌دهی ممکن است بعضی از لینک‌ها به سایت‌ها و یا صفحات اسپم داده شوند. این کار ممکن است هم از طرف کارشناسان تولید محتوای سایت باشد و یا گاها از طریق کاربرانی که به سایت شما وارد می‌شوند. برای جلوگیری از تاثیر منفی این صفحات اسپم روی سایتتان و خنثی کردن اثر آن‌ها، حتما از لینک‌ no follow استفاده کنید.

لینک‌ نوفالو و تاثیر فوق‌العاده آن روی سئوی سایت

سئو یعنی شناخته‌شدن سایت، دیده‌ شدن آن و در نتیجه افزایش تعداد بازدیدکنندگان از یک سایت؛ که همه این‌ها منجر به شناخته‌شدن برند شما و افزایش فروش محصولاتتان می‌شود. پس توجه به راه‌هایی که باعث بهبود سئو می‌شود برای همه کسانی که می‌خواهند از طریق بازاریابی محتوا و فضای مجازی به فروش بیشتر برسند، ضروری است.

موتورهای جستجوی گوگل، الگوریتم‌‌ها و فاکتورهای مختلفی را در رتبه‌بندی سایت‌ها در نظر می‌گیرد. البته برای رتبه‌برتر شدن سایت در نتایج گوگل لازم نیست تا همه این فاکتورها را در سایتتان داشته باشید؛ اما رعایت بسیاری از این فاکتورها ضروری است. نکته مهمی که در رتبه‌بندی هم برای گوگل مهم است هم برای مخاطبان، تولید یک محتوای ارزشمند است.

در کنار تولید محتوای ارزشمند، راه‌های دیگر مثل لینک‌سازی می‌تواند این روند را برای شما و سایتتان راحت‌تر کند. لینک‌ نوفالو، شاید مانند لینک‌ دوفالو مستقیما روی سئوی سایت شما اثر نگذارد اما اثرات غیرمستقیم زیادی خواهد داشت. اگر شما به سایت‌های مرجع و معتبر لینک دهید حتی اگر لینک شما از نوع لینک‌ no follow باشد، می‌تواند روی رتبه و اعتبار سایت شما تاثیر مثبت داشته باشد.

استفاده از لینک‌ نوفالو در کنار لینک‌ فالو می‌تواند تعادل را در استفاده از لینک‌سازی‌‌های مختلف ایجاد کند و به ساختار لینک‌دهی سایت شما حالت طبیعی دهد. در این صورت موتورهای جستجوی گوگل به سایت شما شک نمی‌کنند و می‌توانید از جریمه شدن توسط گوگل در امان بمانید. استفاده از لینک‌ no follow در قسمت‌های پربازدید سایت همچنین می‌تواند باعث افزایش میزان ترافیک سایت و کسب رتبه بالا در گوگل شود.

no follow link in SEO

لینک نوفالو را دست کم نگیرید

در این مقاله از اهمیت لینک‌ نوفالو در بهبود رتبه سایت شما صحبت کردیم. همانطور که متوجه شدید لینک‌ها می‌توانند تاثیر مثبتی روی سئوی سایت شما داشته باشند؛ برخی مثل لینک دوفالو تاثیر مستقیم دارند و برخی مثل لینک‌ نوفالو تاثیر غیرمستقیم اما همچنان مثبت دارند. اینکه لینک‌ no follow را در کجا و کی به‌کار ببرید، نکته مهمی است که تاثیر مثبت آن روی سئوی سایت شما را دو چندان می‌کند. پس لینک‌ نوفالو را هیچ‌وقت دست‌کم نگیرید!