سهولت استفاده از اپلیکیشن موبایل

امروزه به دلیل پیشرفت‌های چشمگیر در زمینه تکنولوژی و روی آوردن جمع کثیری از مردم به‌سوی موبایل و دیگر ابزارهای ارتباطی، افراد زمان بسیار زیادی را در طول روز با اپلیکیشن‌های موبایل صرف کنند.

مطالعاتی که اخیرا در آمریکا انجام شده است نشان می‌دهد که مردم بیش از 80 درصد کار خود را به کمک اپلیکیشن‌ها انجام می‌دهند. به همین دلیل این اپلیکیشن‌ها باید به‌صورتی طراحی شوند که موجب به وجود آمدن نتایج مثبت و تجربه کاری خوب شوند تا افراد تمایل بیشتری برای استفاده و بهره‌مندی از آن‌ها داشته باشند. اهمیت این موضوع تا جایی است که بیشتر افراد به‌دلیل استفاده آسان از اپلیکیشن‌ها به آن‌ها روی آورده و آن‌ها را بر بسیاری از تست‌ها و استانداردها مقدم می‌دانند.

پس لازم است که به این موضوع پرداخته شود و نکات مهم در این مورد موردبررسی و توجه قرار گیرد. ما در این مقاله به این موضوع پرداخته‌ایم.

نکات مهم برای طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسند

امروزه تعداد اپلیکیشن‌ها آنقدر افزایش یافته است که کاربر می‌تواند به‌راحتی یک اپلیکیشن را از بین انبوهی از اپلیکیشن‌های موجود در حوزه نیازش انتخاب یا رد کند. پس اگر اصرار دارید که برای کسب‌وکارتان اپلیکیشنی طراحی شود باید چند نکته مهم را در نظر بگیرید تا از دایره رقابت با رقیبانتان جا نمانید و اپلیکیشن شما هم در لیست انتخابی مشتریان و کاربران شما قرار گیرد.

در طراحی اپ موبایل باید نکات زیر را مدنظر قرار دهید

تا کاربر از کار با آن راضی باشد:

1- خوانایی متن در اپلیکیشن موبایل

یکی از عواملی که موجب می‌شود کاربر بتواند از اپلیکیشن‌ها به‌راحتی استفاده کند، خوانا بودن متن آن‌هاست. برای اکثر افراد پیش آمده است که برای به دست آوردن اطلاعات به متنی مراجعه کرده‌اند که در عین جذابیت از خوانایی کافی برخوردار نبوده و از خواندن آن صرف نظر کرده‌اند. در طراحی اپلیکیشن موبایل باید سعی کنیم سایز فونت متن‌های آن استاندارد و خوانا باشد. در واقع فونت نباید کمتر از 11 باشد.

همچنین ضروری است که متن‌های بلند را پاراگراف‌بندی کنیم. به‌علاوه می‌توانیم با به کار بردن پس‌زمینه تضاد، خوانایی آن را چند برابر کنیم، این موضوع درمورد طراحی وب سایت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.

2- در دسترس بودن اپلیکیشن موبایل کاربرپسند در حالت آفلاین

با این‌که همه ویژگی‌های اپلیکیشن بدون وجود اینترنت نمی‌تواند در اختیار کاربر قرار گیرد اما بخش‌هایی از آن می‌تواند حتی بدون دسترسی به اینترنت نیز در دسترس کاربر قرار گیرد و به همین دلیل حتما باید در طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسند، این ویژگی را مدنظر قرار دهیم. اگر اپلیکیشن طراحی‌شده بدون اینترنت باز نشود و کار نکند، موجب نارضایتی کاربران می‌شود.

3- نمایش ماژول در اپلیکیشن موبایل

نمایش ماژول در اپلیکیشن طراحی‌شده به گونه‌ای است که در آن می توانیم وظایف گام به گام را که برای کاربر در نظر گرفته‌ایم، به‌صورت ماژول و در جایی خارج از صفحه معمولی اپلیکیشن برای کاربر نشان دهیم.

4- سرعت بالا در اپلیکیشن موبایل

سرعت بالای اپلیکیشن باعث می‌شود که در زمان، صرفه‌جویی شده و رضایت مشتریان افزایش پیدا کند زیرا انتظار حس خوبی را برای کاربران به وجود نمی‌آورد. با به حداقل رساندن زمان انتقال صفحات و ظاهرشدن سریع مطالب می‌توانیم در زمان صرفه‌جویی نماییم. از طرفی نیز افزایش زمان انتظار باعث می‌شود تا کاربر کلافه شده و اپلیکیشن را ترک کند.

5- استفاده از بازیابی خودکار در طراحی اپلیکیشن موبایل کاربر پسند

اگر در طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسند خود بخواهید از فرم‌هایی استفاده کنید که کاربران باید آن‌ها را پر کنند باید از بازیابی خودکار استفاده کنید. شما نمی‌توانید مانع از هر گونه کراش و مشکلی شوید ولی می‌توانید با کمک بازیابی خودکار تا حدی در زمان صرفه‌جویی کرده و از کلافگی کاربر بکاهید.

6- بهبود تعامل کاربر با اپلیکیشن موبایل

در برخی از اپلیکیشن‌ها لینک‌هایی به کار رفته‌اند که کاربر را به خارج از اپلیکیشن‌ها و مرورگرها راهنمایی می‌کنند. این کار نادرست است و بهتر است از انجام آن صرف نظر کنید زیرا این کار باعث می‌شود کاربر اپلیکیشن را ترک کند. تنها راه حل در این مورد این است که از مرورگرهای داخلی استفاده نمایید.

7- اهمیت دادن به کیفیت تجربه کاری اپلیکیشن موبایل

نباید به محض این‌که کاربر به اپلیکیشن وارد شد از او بخواهید به برنامه ما امتیاز بدهد. ابتدا باید به کاربر این فرصت را بدهید که از اپلیکیشن استفاده کند و بعد از آن، تجربه‌ای که در این راه کسب کرده اشتراک‌گذاری کند.

به جای این‌که از کاربر بخواهید نظر خود را درمورد اپلیکیشن بیان کرده و به عملکرد اپلیکیشن امتیاز دهد باید بتوانید تجربه بهتری را برای او به وجود بیاورید. این یکی از مهم‌‎ترین فاکتورها در طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسند می‌باشد.

برای این‌که بتوانید ویژگی‌های خوب اپلیکیشن را حفظ و کارپسند بودن اپلیکیشن را تثبیت کنید باید همواره با کاربران خود ارتباط برقرار کرده و برای رفع مشکلات آن‌ها تلاش نمایید و بتوانید اقدام به رفع آن‌ها کنید.

امروزه یکی از الزامات درمورد طراحی اپلیکیشن‌ها، طراحی کارپسند می‌باشد و همه کسانی که در زمینه طراحی اپلیکیشن‌ها فعالیت می‌کنند ناچار به استفاده از این روش هستند.

تعرفه طراحی اپلیکیشن موبایل

چرا طراحی اپ موبایل معمولا اشتباه است؟

طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسند باعث کسب درآمد قابل توجهی برای توسعه‌دهندگان می‌شود. البته باید به این موضوع نیز اشاره کرد که طراحی اپلیکیشن کار هر کسی نیست و باید توسط کارشناسان مربوطه و باتجربه انجام گیرد بنابراین بالا بودن تعرفه این نوع طراحی نیز نباید خیلی دور از انتظار باشد البته می‌توان گفت که افراد می‌توانند با تمرین و ممارست به آن مرحله برسند که بتوانند به یک طراح اپلیکیشن تبدیل شوند.

از طرفی نیز تعرفه طراحی اپلیکیشن موبایل کاربرپسند بستگی به پیچیدگی آن و ویژگی‌های خاص آن دارد؛ مثلا ممکن است بخواهید یک اپلیکیشن غذا طراحی کنید و یا یک اپلیکیشن فروشگاهی. پس تعرفه بر اساس ویژگی‌ها و کاربرد مخصوص به هر یک از این حوزه‌های کاری معین خواهد شد.

خلاصه می‌توان گفت با راه یافتن اپلیکیشن‌های موبایل به زندگی ما، بسیاری از کارهای سخت و حتی غیرممکن برای ما ممکن و راحت‌تر شده و ما می‌توانیم از طریق آن‌ها به پیشرفت‌های زیادی برسیم.