مزایای سایت پزشکی برای پزشکان و بیماران

طراحی سایت پزشکی علاوه‌بر اینکه می‌تواند برای بیماران مفید باشد، برای پزشکان هم مزایایی دارد. شما در سایت پزشکی‌تان علاوه‌بر ارائه مطالب مفید و به‌روز علمی در زمینه تخصص‌تان، می‌توانید از این فضا برای معرفی خودتان و بیان تجربیات و دستاوردهایتان در این حوزه هم بهره ببرید.

مزایای سایت پزشکی برای بیماران

 • امکان نوبت‌گیری آنلاین
 • مشاهده رزومه و فعالیت‌های شما
 • اطلاع از ساعات باز بودن مطب و حضور شما
 • اطلاع از نظرات و رضایت سایر بیماران
 • امکان ایجاد ارتباط با شما از طریق بخش پرسش و پاسخ
 • استفاده از خدمات مشاوره‌ای آنلاین
 • اطلاع از آدرس و موقعیت دقیق مطب

مهم‌ترین مزایای طراحی سایت پزشکی برای پزشکان

 • معرفی و نمایش اطلاعات شما در سایت
 • اعتباربخشی به شما و افزایش اعتماد بیماران به شما
 • امکان فعالیت حرفه‌ای
 • تبلیغ فعالیت و خدمات شما در اینترنت
 • جذب مراجعین جدید
 • ایجاد ارتباط و تعامل بیشتر با بیماران
 • ارائه نمونه‌کارها

امکانات سایت پزشکی؛ هر آنچه که یک مطب آنلاین باید داشته باشد

سایت پزشکی، به‌منزله مطب آنلاین برای شما و بیماران‌تان است. همان‌طور که فضای مطب، امکانات موجود در آن و آرامشی که آن فضا به مراجعه‌کنندگان حضوری شما می‌دهد، همه باعث جلب اعتماد آن‌ها به شما می‌شود، طراحی یک سایت خوب با امکانات و ویژگی‌های کاربرپسند هم دقیقا همان حس اعتماد را به مخاطبان‌تان القا خواهد کرد.

استفاده از همه مولفه‌های موجود در سایت برای بهبود تجربه کاربری و تلاش برای قرار گرفتن در رتبه‌های نخست گوگل، همه می‌توانند شما را در جهت جلب هر چه بیشتر اعتماد مخاطبان کمک کنند. بخش‌ها و امکانات مختلف موجود در یک سایت می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

11 مورد از مهم‌ترین امکانات سایت پزشکی

بخش معرفی پزشک، مطب یا کلینیک و نمایش رزومه پزشک

بیماران شما حق دارند درمورد تحصیلات، تخصص و تجربیات شما بیشتر بدانند. در این بخش می‌توانید درباره اطلاعات شخصی و حرفه‌ای خودتان صحبت کنید، اینکه اهل کدام شهرید؟ از کدام دانشگاه فارغ‌التحصیل شده‌اید؟ چه سوابق علمی و دانشگاهی دارید؟ آیا تاکنون مطالعه یا مقاله علمی از خود منتشر کرده‌اید؟

اگر سایت پزشکی مربوط به کلینیک یا مرکز درمانی است، می‌توانید از سوابق پزشکان و متخصصین آن در این قسمت صحبت کنید.

هرچه بیماران شما با شما، سوابق کاری‌ و تجربیات موفقی که در گذشته در حوزه تشخیص و درمان داشته‌اید بیشتر آشنا شوند، قطعا به شما و روش‌های درمانی که برایشان پیشنهاد می‌کنید اعتماد بیشتری خواهند کرد. ضمن اینکه محتوای این بخش اگر به‌خوبی و با تمام جزئیات نوشته شود، در دیده‌شدن و شناخته‌تر شدن بیشتر شما بین مخاطبان‌تان موثر خواهد بود.

خدمات و تخصص‌ها

هر مطب یا کلینیک درمانی می‌تواند خدمات متنوع و گوناگونی را به بیماران ارائه دهد. اگر بتوانید در این قسمت به معرفی جذاب و جامع خدماتی که ارائه می‌دهید و تخصص‌هایی که دارید بپردازید، قطعا مخاطب جذب سایت شما خواهد شد. پس سعی کنید از تمام تجهیزات، خدمات ارائه‌شده و محیط مطب و درمانگاه‌تان تصاویر حرفه‌ای و جذاب به مخاطبان ارائه دهید.

مشاوره و ویزیت آنلاین

وجود ترافیک و شلوغی مطب‌ها، همواره یکی از دغدغه‌های بیماران برای حضور در مطب بوده است بخصوص برای برخی بیماران با بیماری‌های زمینه‌ای یا بیماری خاص به‌ویژه در شرایطی مانند زمان شیوع بیماری کرونا اما امکان مشاوره و ویزیت آنلاین از طریق سایت پزشکی توانسته این دغدغه بیماران شما را تا حدود زیادی برطرف کند.

بیماران شما برای دریافت مشاوره و یا ویزیت آنلاین، فقط کافی است به این قسمت از سایت مراجعه کنند و نام پزشک و زمان ویزیت را مشخص و شماره موبایل خود را برای تماس وارد کنند و در نهایت هزینه آن را به‌صورت آنلاین پرداخت کنند. منشی شما در زمان مقرر با آن‌ها تماس گرفته و آن‌ها می‌توانند با شما مشاوره داشته باشند.

برقراری ارتباط با بیماران از طریق بخش پرسش و پاسخ و نظرسنجی

داشتن بخش سوالات متداول و نظرسنجی علاوه‌بر ایجاد یک فرصت برای پاسخ دادن به سوالات بیماران و اطلاع از نظرات آن‌ها، نشان‌دهنده احترام شما به بیماران و نظرات آن‌هاست. بیماران دیگر هم می‌توانند با مراجعه به این بخش هم جواب سوالات خود را پیدا کنند و هم از نظرات دیگران راجع به شما مطلع شوند. نظرات مثبت بیماران راجع به شما می‌تواند از هزاران تبلیغ موثرتر باشد.

اطلاعات تماس و آدرس دقیق مطب

یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های سایت شما افزایش امکان ارتباط بیماران با شماست. ارائه دقیق راه‌های ارتباطی مثل آدرس دقیق مطب یا درمانگاه، شماره‌های تماس تلفنی، آدرس شبکه‌های مجازی مانند تلگرام و واتساپ و یا آدرس دقیق ایمیل برای تبادل مدارک، می‌تواند به اعتمادسازی بیشتر و ایجاد ارتباط موثرتر با بیماران‌تان کمک کند.

توصیه‌های پزشکی

توصیه‌های پزشکی همیشه در کنار درمان‌های اصلی قرار می‌گیرند و باعث تسریع در روند درمان بیماران می‌شوند. این توصیه‌ها از اهمیت زیادی برخوردارند و زمان زیادی از وقت پزشکان به گفتن این توصیه‌ها در مطب صرف می‌شود که گاها بخاطر وضعیت نامساعد بیمار و یا تعداد زیاد آن‌ها فراموش می‌شوند. سایت پزشکی این امکان را ایجاد می‌کند که پزشکان همه توصیه‌های لازم قبل و بعد از مراجعه بیماران به مطب را در آن ارائه دهند و بیماران و همراهان آن‌ها هم با خیال راحت به این توصیه‌ها دسترسی داشته باشند.

اعلام لیست بیمه‌های طرف قرارداد

اعلام شرکت‌های بیمه‌ای که شما با آن‌ها طرف قرارداد هستید و شفاف‌سازی جزئیات و نحوه این قرارداد در سایت می‌تواند به بسیاری از سوال‌هایی که شاید ذهن بیماران‌تان را به خود مشغول کرده و جواب دادن به آن‌ها وقت زیادی را در مطب از شما می‌گیرد پاسخ درست دهد.

مکان‌های دیگر برای مراجعه بیماران

از جمله سوالات پرتکرار بیماران از پزشکان‌شان این است که به‌جز مطب شخصی، در کجاها حضور دارند و ویزیت انجام می‌دهند تا در صورت نیاز مراجعه کنند. سایت پزشکی شما می‌تواند در اطلاع‌رسانی این مراکز به بیماران‌تان کمک کند.

مجله پزشکی

این بخش می‌تواند آن دسته از مخاطبان‌تان را به خود جذب کند که به تازه‌‌های علم پزشکی و کسب اطلاعات بیشتر پیرامون بیماری‌ها و روش‌های درمانی آن‌ها علاقه‌مندند. البته باید توجه داشته باشید که این مطالب و مقالات باید به زبان ساده و قابل‌فهم برای مخاطبان باشد.

این بخش می‌تواند شما را در جذب مخاطبان و بیماران جدید کمک کند. همان‌طور که می‌دانید اکثر افراد و بیماران در گوگل به‌دنبال پاسخ سوالات خودشان هستند و شما می‌توانید با ارائه اطلاعات دقیق و به‌روز، هم پاسخ سوالاتشان را بدهید و هم باعث جلب اعتماد آن‌ها شوید.

اگر چنانچه خودتان مقاله یا کتابی هم در زمینه‌های مختلف به چاپ رسانده‌اید، این بهترین فرصت است تا مخاطبان شما با آن‌ها آشنا شوند که حتما به افزایش اعتبار شما پیش بیماران‌تان هم کمک خواهد کرد.

نوبت‌دهی آنلاین

یکی از معضلاتی که این روزها گریبان‌گیر بیماران بسیاری شده است، رزرو حضوری نوبت برای ویزیت و مشکلات ناشی از آن مانند شلوغ شدن مطب‌ها، گرفته شدن وقت منشی و درگیری‌هایی است که ممکن است بین بیماران و منشی پیش بیاید. با راه‌اندازی سیستم آنلاین نوبت‌دهی، علاوه‌بر صرفه‌جویی در زمان بیماران و شما، بخش عظیمی از این مشکلات هم حل می‌شود.

داشتن یک سیستم نوبت‌دهی آنلاین دقیق می‌تواند به‌راحتی سایت شما را از سایت رقبایتان متمایز کند چون یکی از مهم‌ترین دلایلی که بیشتر بیماران به سایت‌های پزشکی مراجعه می‌کنند رزرو نوبت به‌صورت اینترنتی است. با سیستم نوبت‌دهی آنلاین، بیماران شما از هر جایی که دسترسی به اینترنت داشته باشند می‌توانند از وقت‌های خالی و روزهای ویزیت شما مطلع شوند و برای گرفتن نوبت ویزیت اقدام کنند.  

تشکیل پرونده پزشکی الکترونیکی

حتما شما هم در مراجعه به مطب‌ها با حجم عظیمی از پرونده‌ها که روی هم انباشته‌شده مواجه شده‌اید. دردسرهایی که پیدا کردن یک پرونده خاص دارد، فضایی که این پرونده‌ها اشغال می‌کنند و مهم‌تر از همه احتمال گم شدن این پرونده‌ها، همه از جمله مشکلات پرونده‌های پزشکی قدیمی است. امکان تشکیل پرونده پزشکی الکترونیکی در سایت، همه این مشکلات را یک‌جا حل می‌کند. به‌علاوه این امکان را هم به بیماران شما می‌دهد تا هر زمان که بخواهند به پرونده‌ پزشکی‌شان دسترسی داشته باشند و در صورت نیاز آن را به پزشک دیگری هم ارجاع دهند.

محتوای تصویری و ویدئویی

محتوای تصویری همیشه گویاتر از هزاران متن طولانی است. با بارگذاری تصاویر و ویدئوها از محیط مطب و درمانگاه، تجهیزات موجود در آن و خدمات و امکاناتی که در اختیار مراجعه‌کنندگان خود قرار می‌دهید در سایت پزشکی، می‌توانید تا حد زیادی، حس اطمینان و اعتماد را در بیماران‌تان افزایش دهید.

ویژگی های سایت پزشکی موفق و نکات مهم در طراحی سایت پزشکی

وقتی سایت‌های پزشکی موفق در دنیا را مورد بررسی قرار می‌دهیم همگی ویژگی‌های مشترکی دارند، از طراحی بصری جذاب گرفته تا رابط کاربری ساده که همه باعث القاء احساس خوب در بیماران و مخاطبان می‌شوند. شما هم برای اینکه بتوانید این حس را در بیماران‌تان ایجاد کنید تا با رضایت کامل از خدمات شما استفاده کنند و شما هم در آینده بتوانید یک بانک اطلاعاتی جامع از بیماران‌تان داشته باشید، بهتر است ویژگی‌های مهم و تاثیرگذار در این زمینه را بشناسید. از جمله این ویژگی‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

5 ویژگی مهم سایت پزشکی

جذابیت بصری

توجه به جذابیت‌های بصری و گرافیکی در کنار ویژگی‌های فنی سایت، باعث خواهد شد تا کاربران شما از حضور در سایت‌تان احساس آرامش و رضایت بیشتری کنند. جذابیت‌های ظاهری می‌تواند شامل استفاده از تصاویر باکیفیت، المان‌های جذاب و رنگ‌های شاد و کاربرپسند باشد.

بهینه‌سازی برای موبایل

امروزه تقریبا حدود 70 درصد کاربران اینترنت از طریق موبایل به سایت‌ها وارد می‌شوند، پس توجه به این نکته در طراحی سایت بسیار مهم است. بهینه‌سازی سایت برای موبایل یا طراحی ریسپانسیو سایت به زبان ساده یعنی سایت شما در گوشی و تبلت به همان خوبی که در کامپیوتر قابل مشاهده است دیده شود. با این کار مخاطب شما به‌راحتی می‌تواند از خدمات سایت شما استفاده کند.

طراحی رابط کاربری ساده و دسترسی آسان

به‌خاطر وجود اطلاعات زیاد در سایت‌های پزشکی، اگر دسترسی راحت و سریع برای بیماران فراهم نشود ممکن است برای پیدا کردن اطلاعات موردنظرشان دچار مشکل شوند. به همین دلیل بهتر است مطالب مهم مثل نوبت‌دهی، تکمیل پرونده پزشکی و مشاوره با پزشک را در قسمت‌های اصلی مثل منو قرار بدهید. هرچقدر استفاده از امکانات سایت برای مخاطب راحت‌تر باشد، رغبت او برای مراجعات بعدی هم بیشتر خواهد بود.

پشتیبانی قوی

از آنجایی که در سایت شما خدماتی مثل ثبت‌نام، نوبت‌دهی آنلاین، پرداخت آنلاین حق ویزیت و بعضا فروش تجهیزات پزشکی به بیماران‌تان ارائه می‌شود، وجود یک تیم پشتیبانی قوی جزو ضروریات است تا اگر مخاطبان‌تان با مشکلی مواجه شدند بتوانید سریعا آن را برطرف کنید.

سئو و بهینه‌سازی

طراحی یک سایت پزشکی حرفه ای و بی‌عیب و نقص تنها زمانی می‌تواند باعث شناخته‌تر شدن شما و جذب مخاطب بیشتر برایتان شود که در نتایج اول گوگل دیده شود. یعنی وقتی کاربران، کلمات کلیدی مرتبط با زمینه کاری شما را جستجو می‌کنند به‌راحتی سایت شما را پیدا کنند و از آنجایی که حدود 68 درصد افراد در اینترنت به‌دنبال خدمات پزشکی می‌گردند، سرمایه‌گذاری در این بخش بسیار ضروری به‌نظر می‌رسد.

بهترین‌های طراحی سایت پزشکی در دنیا

حالا که با امکانات و ویژگی‌های مهم سایت‌های پزشکی آشنا شدید، وقت آن رسیده که شما را با چند نمونه از بهترین‌های طراحی سایت پزشکی چه از نظر طراحی و چه از نظر کاربرد در جهان آشنا کنیم:

همین الان مطب آنلاین خود را افتتاح کنید!

در این مقاله ویژگی های سایت پزشکی حرفه ای و مهم‌ترین امکاناتی که هر سایت پزشکی باید داشته باشد را با هم مرور کردیم. شما با استفاده از این امکانات در طراحی یک سایت پزشکی قوی برای خود، می‌توانید تعامل و ارتباط هرچه بهتری را با بیماران‌تان داشته باشید و از مزایای بی‌شماری که سایت پزشکی می‌تواند برای شما و مخاطبان‌تان به ارمغان بیاورد بهره‌مند شوید.

اگر به دنبال یک تیم حرفه‌ای و باسابقه در طراحی سایت هستید، پس همین الان دست به‌کار شوید.

سوالات متداول

ویژگی‌های سایت پزشکی چیست؟

از جمله ویژگی های سایت پزشکی می‌توان به پشتیبانی قوی، رابط کاربری ساده، سئوی بالا، ریسپانسیو بودن و جذابیت ظاهری اشاره کرد.

ضرورت طراحی سایت پزشکی چیست؟

طراحی سایت پزشکی می‌تواند باعث معرفی پزشکان و اعتباربخشی به آنها شود و امکان نوبت‌دهی آنلاین و مشاوره آنلاین را برای بیماران ایجاد کند.

امکانات موردنیاز و ضروری سایت پزشکی چیست؟

امکان رزرو نوبت آنلاین، مشاوره رایگان یا باهزینه، پرسش و پاسخ، مشخص کردن مکان دقیق مطب.

آیا برای سایت پزشکی سئو ضروری است؟

بله، سئو و بهینه‌سازی سایت پزشکی از لحاظ طراحی و محتوای آن باعث کسب رتبه‌های بهتر سایت شما در نتایج گوگل می‌شود که به دیده شدن سایت‌تان هم کمک می‌کند.

هزینه طراحی سایت پزشکی چقدر است؟

امکانات و قابلیت‌های سایت‌های مختلف با هم متفاوت است و قیمت سایت پزشکی براساس این عوامل مشخص می‌شود. اگر می‌خواهید در این زمینه اطلاعات بیشتری بدست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم مقاله قیمت سایت پزشکی به چه عواملی بستگی دارد؟ را مطالعه کنید.