چه عواملی بر قیمت موشن گرافیک تاثیرگذار است؟

قیمت موشن گرافیک و هزینه آن برای بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها یک دغدغه به‌حساب می‌آید. اما از آنجایی که موشن گرافیک یکی از پرطرفدارترین روش‌های بازاریابی و تبلیغات است و نقش ساخت موشن گرافیک تبلیغاتی در توسعه کسب‌وکارها بسیار پررنگ است و می‌تواند برای معرفی برند و مشخصات محصولات و خدمات یک مجموعه به‌کار رود و در رسانه‌‌های مختلف مثل تلویزیون، شبکه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌ها منتشر شود، هزینه کردن در این زمینه کار بیهوده‌ای نیست.

حتما شما هم با قیمت‌های مختلف برای ساخت موشن گرافیک در شرکت‌های گوناگون روبرو شده‌اید و حتما از خود پرسیده‌اید که دلیل این همه تفاوت قیمت چیست؟ باید به شما بگوییم که این هزینه براساس نوع پروژه، پیچیدگی آن، درخواست مشتری و عوامل مختلف دیگر که در این مقاله به آن‌ها اشاره می‌کنیم محاسبه می‌شود.

عوامل موثر بر قیمت موشن گرافیک

موضوع سناریو و نگارش داستانی خلاق و متناسب با نوع کسب‌وکار شما

هرچه ایده و داستان سناریویی که برای موشن گرافیک خود استفاده می‌کنید جذاب‌تر باشد به همان نسبت، میزان جذب مخاطب هم بالاتر خواهد بود. سناریوی شما باید طوری باشد که تا مدت‌ها ذهن مخاطب را به خود درگیر کند و به‌طور هوشمندانه و غیرمستقیم پیام شما را به او برساند.

استفاده از کاراکتر یا وکتورهای زیبا و جذاب و تعداد کاراکتر

استفاده از کاراکترهای مناسب و وکتورهای ویژه و زیبا می‌تواند بر زیبایی‌های بصری ویدئوی تبلیغاتی شما اضافه کند. زیبایی‌های بصری نقش موثری در جذب مخاطب و مدت‌زمان ماندن او پای تبلیغ شما دارد. همچنین باتوجه به حجم پروژه و سنگینی و گستردگی کار، تعداد عوامل ساخت موشن گرافیک هم افزایش پیدا می‌کند. با افزایش کاراکترهای مورداستفاده در پروژه و عوامل ساخت آن، قیمت موشن گرافیک هم بالاتر خواهد بود.

صداگذاری و انتخاب گوینده و تعداد گوینده

وقتی هدف از تولید موشن گرافیک، تاثیرگذاری بیشتر روی مخاطب و تحریک احساسات اوست؛ انتخاب و استفاده از یک گوینده حرفه‌ای می‌تواند کمک‌کننده باشد. استفاده از صداگذارها و گوینده‌های محبوب و باتجربه، هزینه بیشتری را نسبت به گوینده‌های معمولی برای شما خواهد داشت.

مدت‌زمان موشن گرافیک

زمان موشن گرافیک، یکی از عوامل مهم تاثیرگذار بر قیمت موشن گرافیک است. موشن گرافیک‌های طولانی‌تر به شرط حفظ کیفیت بالا، هزینه بیشتری هم دارند. اما بهتر است پیام خود را در کمترین زمان و به بهترین شکل انتقال دهید تا مخاطبان هم مشتاق دیدن تبلیغ شما باشند.

تجهیزات موردنیاز و استفاده از قالب موشن گرافیک زیبا و خلاقانه

استفاده از تجهیزات زیاد و پیشرفته در طی مراحل ساخت موشن گرافیک علی‌رغم بالا بردن کیفیت نتیجه نهایی، باعث بالاتر رفتن هزینه هم خواهد شد. براساس نوع موشن گرافیک و بودجه‌ای که برای تبلیغات خود در نظر گرفته‌اید، نوع تجهیزات و امکانات مورداستفاده هم متفاوت خواهد بود.

اعتبار استدیوی تبلیغاتی

اگر به دنبال یک کار باکیفیت و موشن گرافیک خوش‌ساخت هستید، توصیه ما به شما این است که به سراغ طراحان باتجربه و استدیوهای باسابقه و شناخته‌شده بروید. هرچند مجبور به پرداخت هزینه بیشتری باشید. این استدیوها با نمونه کارهای زیاد و تجربه‌ای که سال‌ها در این زمینه کسب کرده‌اند، می‌توانند کارهای باکیفیتی را به شما ارائه دهند.

محاسبه نرخ به‌صورت ساعتی یا روزانه

اگر تعرفه‌های برخی از شرکت‌های تبلیغاتی را بررسی کرده باشید، حتما خواهید دید که قیمت موشن گرافیک‌ها گاها براساس دو نوع محاسبه ساعتی و یا روزانه محاسبه می‌شود. شما می‌توانید با بررسی قیمت‌های مختلف، مناسب‌ترین نوع را برای خود انتخاب کنید.

میزان دشواری و پیچیدگی پروژه

مسلما هرچه پروژه پیچیده‌تر و روند ساخت آن دشوارتر باشد، بر تعرفه آن هم تاثیرگذار خواهد بود اما بهتر است کسب‌وکارهایی که نوپا هستند و نمی‌توانند هزینه بیشتری را برای تبلیغات در نظر بگیرند، از پروژه‌های ساده‌تر اما باکیفیت بالاتر استفاده کنند.

نوع موشن گرافیک

بسته به این که پروژه شما دوبعدی باشد یا سه‌بعدی و یا رئال، بر تعرفه ساختموشن گرافیک تبلیغاتی هم تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. هزینه ساخت موشن گرافیک‌های سه‌بعدی بیشتر از دوبعدی است و در نوع رئال هم، به‌خاطر عوامل و امکانات بیشتری که استفاده می‌شود هزینه بالاتر خواهد بود.

نوع موزیک مناسب برای موشن گرافیک

موسیقی مناسب همراه سناریوی موشن گرافیک می‌تواند میزان تاثیرگذاری پیام شما بر مخاطبان را افزایش دهد. موسیقی باید متناسب با نوع تبلیغ و کسب‌وکار شما باشد. موسیقی‌های اختصاصی که صرفا برای موشن گرافیک شما ساخته می‌شوند، هزینه بیشتری را هم خواهند داشت.

تحویل موشن گرافیک در ابعاد مختلف

چون برای ساخت موشن گرافیک هزینه پرداخت می‌کنید و زمان صرف می‌کنید، بهتر است اگر هزینه کافی دارید آن را در ابعاد مختلف سفارش دهید تا بتوانید در جاهای مختلف از آن استفاده کنید. این کار باعث خواهد شد تا طیف گسترده‌ای از مخاطبان با سلایق مختلف را جذب کنید.

امکان سریال‌سازی در آینده

موشن گرافیکی که به‌صورت سریالی و ادامه‌دار ساخته می‌شود، باعث تحریک حس کنجکاوی و تشویق مخاطبان به پیگیری برند شما برای کشف معمای تبلیغ‌تان خواهد شد. این دنبال کردن و پیگیری نتیجه تبلیغ، باعث افزایش میزان ماندگاری موشن گرافیک شما در حافظه مخاطبان می‌شود و برای کسب‌وکار شما بسیار مفید خواهد بود.

اهداف کارفرما از ساخت موشن گرافیک

اهدافی که شما از ساخت موشن گرافیک دنبال می‌کنید، بر انتخاب نوع موشن گرافیک و به تبع آن روی بقیه عوامل و هزینه کلی تاثیرگذار خواهد بود. هدف‌های مختلف می‌تواند شامل آگاه‌سازی مخاطبان، معرفی محصولات و خدمات، برندسازی و افزایش فروش باشد.

محاسبه تعرفه ساخت موشن گرافیک برای انواع مختلف آن

حتما با انواع موشن گرافیک آشنا هستید. اگر می‌خواهید اطلاعات بیشتری درباره انواع موشن گرافیک و کاربردهای جالب هرکدام کسب کنید، شما را دعوت می‌کنیم تا مقاله مربوط به آن را مطالعه نمایید. برای ساخت انواع متنوع موشن گرافیک، فاکتورها و عوامل مختلفی موردنیاز است که همه بر قیمت موشن گرافیک تاثیر زیادی می‌گذارند. در ادامه به تعرفه برخی از انواع موشن گرافیک پرداخته‌ایم همراه ما باشید:

ویدئوی رئال

این نوع از ویدئوها که از اسمش هم پیداست، در فضای واقعی فیلم‌برداری می‌شوند و از طرح‌های گرافیکی در آن‌ها استفاده نمی‌شود. در این نوع موشن گرافیک عوامل مختلفی مانند کیفیت فیلم‌برداری، تدوین و صداگذاری می‌تواند تعرفه ساخت آن را تحت‌تاثیر قرار دهد. در ادامه به این عوامل اشاره کردیم:

 • فیلم‌برداری
 • نورپردازی
 • لوکیشن
 • موسیقی
 • گوینده
 • سناریو
 • موسیقی
 • مدت‌زمان ویدئو

لوگوموشن

این نوع از موشن گرافیک، با متحرک‌سازی لوگوی برندهای مختلف ایجاد می‌شود. لوگوها در معرفی و شناخته‌شدن برندها به مخاطبان‌شان نقش قابل‌توجهی را ایفا می‌کنند. یک لوگوموشن خاص می‌تواند تا مدت‌ها در ذهن بینندگان آن بماند و خیلی موثر‌تر از تبلیغات پرهزینه دیگر باشد. عوامل تعیین‌کننده قیمت لوگوموشن را باهم مرور می‌کنیم:

 • گرافیک
 • دوبعدی یا سه‌بعدی بودن لوگوموشن
 • سناریو
 • طراحی
 • نریتور
 • موسیقی
 • مدت‌زمان
 • طراحی افراد
 • طراحی بک‌گراند

اینفوگرافیک

این نوع از موشن گرافیک، بیشتر برای ارائه آمار و اطلاعات در قالب تصویر، نمودار و یا جدول مورداستفاده قرار می‌گیرد. مزیت این نوع از موشن گرافیک، نمایش اطلاعات کلی در تصویر است به‌طوری‌که بیننده با یک‌بار نگاه کردن می‌تواند حجم زیادی از اطلاعات را در یک تصویر و یک‌جا ببیند. عوامل مختلف زیر می‌تواند در تعرفه اینفوگرافیک‌ها تاثیرگذار باشند:

 • طراحی
 • نمودار
 • جدول
 • رنگ
 • تصویرسازی
 • حجم سفارش

استاپ‌موشن

از عکاسی پی‌درپی از کاراکتر موردنظر و در کنار هم قرار دادن این عکس‌ها و تبدیل آن به ویدئو، استاپ‌موشن ساخته می‌شود. استاپ‌موشن از جمله ویدئوهای پرهزینه است چون برای تولید آن نیاز به استفاده از تجهیزات بیشتری است. از عوامل مختلف تاثیرگذار بر قیمت استاپ‌موشن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سبک استاپ‌موشن
 • تجهیزات و امکانات دکور
 • تصویربرداری
 • نورپردازی
 • موسیقی
 • گوینده
 • سناریو

ساخت موشن گرافیک رایگان

همان‌طور که متوجه شدید، عوامل مختلفی بر قیمت موشن گرافیک تاثیر دارند. شاید برخی از کسب‌وکارها به دلیل همین هزینه‌هایی که باید برای تبلیغات از نوع موشن گرافیک بپردازند، از ساخت و انتشار این نوع تبلیغات پرمخاطب، صرفه‌نظر کنند اما ما در اینجا سایت‌هایی را به شما معرفی می‌کنیم تا بتوانید به‌راحتی و در کمترین زمان، موشن گرافیکی حرفه‌ای را به‌صورت آنلاین و کاملا رایگان برای کسب‌وکارتان بسازید. اگر می‌خواهید با آموزش موشن گرافیک حرفه ای و بهترین نرم افزارهای ساخت آن هم آشنا شوید مقاله مربوط را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

Moovly

یکی از بهترین و جامع‌ترین سایت‌هایی که می‌توانید برای ساخت آنلاین موشن گرافیک از آن استفاده کنید سایت Moovly است. کتاب‌خانه‌های این سایت با داشتن بیش از یک میلیون موشن گرافیک متنوع، ویدئوهای باکیفیت، افکت‌های صدا، عکس و تصاویر رایگان، شما را از دیگر سایت‌ها بی‌نیاز خواهد کرد.

Crello

این سایت را می‌توان به‌عنوان بهترین سایت رایگان برای ساخت پست و استوری برای شبکه‌های اجتماعی دانست. در این سایت می‌توانید از بیش از 8000 طرح و تمپلیت متنوع و رایگان برای ساخت موشن گرافیک استفاده کنید. از امکانات این سایت می‌توان به چهار فورمت موشن گرافیک مانند کاور پست ویدئوی مربعی، استوری ویدئو اینستاگرام، ویدئوی فول اچ دی و ویدئو فیس‌بوک اشاره کرد.

Powtoon

یکی از بهترین سایت‌ها برای ساخت موشن گرافیک‌های خلاقانه، برای خودتان است. یک نرم‌افزار مبتنی بر وب که از ترکیب دو کلمه پاورپوینت و کارتون تشکیل شده است. می‌توانید با درگ اند دراپ کردن و کمی خلاقیت، ویدئوهای رایگان زیادی را با کیفیت عالی بسازید. اگرچه کار با پوتون راحت است اما برای استفاده بهینه از آن، کاربر باید از دانش انیمیشن هم برخوردار باشد. کاربرپسند بودن، تنوع کاراکتر و رابط کاربری ساده از جمله مزایای این نرم‌افزار است.

 Renderforest

این سایت هم بیش از 1000 تمپلیت حرفه‌ای دارد که به شما امکان ساخت فیلم‌های متحرک آموزشی و موشن گرافیک‌های تبلیغاتی را می‌دهد. شما می‌توانید در این سایت با انتخاب تمپلیت مناسب خود، تصویر و موسیقی پس‌زمینه دلخواه را به آن اضافه کنید و موشن گرافیک‌های سه‌بعدی بسازید.

با موشن گرافیک، کسب‌وکارتان را جذاب‌تر و حرفه‌ای‌تر معرفی کنید

روش‌های مختلفی برای انتقال پیام برندها به مخاطبان وجود دارد؛ در بین همه آن‌ها موشن گرافیک جزو موفق‌ترین‌شان است. موشن گرافیک‌ها، کوتاه ساخته می‌شوند و پیام شما را به ساده‌ترین و جذاب‌ترین نوع به مخاطبان‌تان می‌رسانند. شما می‌توانید ساخت موشن گرافیک را به شرکت‌های معتبر و زبده بسپارید تا بهترین نتیجه‌ها را از آن بگیرید. ما در این مقاله عواملی را که بر قیمت موشن گرافیک تاثیر می‌گذارند و سایت‌هایی را که می‌توانید از آن برای ساخت موشن گرافیک رایگان استفاده کنید معرفی کردیم تا گامی هرچند کوچک در جهت رشد و پایداری کسب‌وکار شما برداشته باشیم.

اگر چنان‌چه قصد سفارش موشن گرافیک تبلیغاتی را دارید، کارشناسان تیم یوتا آماده مشاوره و همکاری با شما هستند.

سوالات متداول

نحوه محاسبه هزینه موشن گرافیک چگونه است؟

عواملی مانند سناریو، مدت زمان، تجهیزات، اهداف کارفرما، نوع موشن گرافیک و دشواری پروژه از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده قیمت ساخت موشن گرافیک است.

ساخت موشن گرافیک رایگان چگونه امکان‌پذیر است؟

شما می‌توانید به‌راحتی به‌کمک سایت‌هایی مانند Moovly ،Powtoon ،Crello و Renderforest به‌صورت آنلاین و کاملا رایگان موشن گرافیک برای خودتان بسازید.

تعرفه ساخت لوگوموشن به چه عواملی بستگی دارد؟

هزینه لوگوموشن تمام‌شده به عواملی مانند گرافیک، دوبعدی یا سه‌بعدی بودن لوگوموشن، موسیقی، سناریو و عوامل دیگر بستگی دارد.