1- جست‌وجو در سایت

جست‌وجو در سایت

اینترنت را می‌توان به‌عنوان آرشیوی از اطلاعات دانست. اگر شما سایتی را طراحی کرده‌اید که مطالب روزانه و یا وبلاگ دارد، امکان جست وجو در آن امری واجب و ضروری خواهد بود. سایت باید به گونه‌ای طراحی شود که بازدیدکنندگان به‌راحتی بتوانند اطلاعات موردنظر خود را به‌راحتی به دست بیاورند. جست وجو کردن در سایت یکی از روش‌های مهم در طراحی سایت حرفه‌ای محسوب می‌شود.

در حال حاضر موتور جست‌وجوی گوگل از جمله قوی‌ترین موتورهای جست‌وجو می‌باشد که امکانی به نام موتور جست‌وجوی شخصی را برای استفاده کردن در کارهای طراحی سایت برای ما فراهم نموده است. بعد از این‌که ثبت نام کردیم کد اچ تی ام ال گوگل را دریافت کرده و در سایت خود قرار می‌دهیم و با این کار می‌توانیم یک موتور جست‌وجوی قوی را در سایت خود به وجود بیاوریم.

2- خوانا بودن متن

خوانا بودن متن

یکی از فاکتورهای مهم دیگر در طراحی سایت حرفه‌ای خوانا بودن نوشته‌های سایت است. با استفاده از طراحی زیبا و خلاقانه در طراحی سایت می‌توانیم توجه مخاطب را به خود جلب کنیم ولی برای دریافت اطلاعات، نیازمند استفاده از نوشته خواهیم بود. برای این کار نباید از فونت‌های نامتعارف و یا رنگ‌های نامناسب استفاده کنیم زیرا خواندن مطالب برای کاربران را دشوار کرده و باعث می‌شود آن‌ها سریع‌تر ازسایت خارج شوند.

در مورد رنگ‌های مورداستفاده در طراحی سایت می‌توان گفت که باید ترکیب رنگ استفاده‌شده در طراحی سایت‌های بزرگ بررسی کرده تا به تاثیر استفاده از رنگ در خوانایی مطالب پی ببریم همچنین می‌توانیم رنگ‌بندی را با الهام گرفتن از طبیعت ترکیب‌بندی نماییم.

وقتی می‌خواهیم سایتی را طراحی کنیم در بخش‌های مختلف آن بهتر است از فونت‌های معمول و آشنا برای چشم خوانندگان استفاده کنیم و نوشته‌های خیلی ریز را در آن به کار نبریم.

3- رعایت اصول نگارش

رعایت اصول نگارش

محتوایی که در طراحی وب سایت وجود دارد باعث جذب بازدیدکننده می‌شود. چگونگی ساختار نوشته و رعایت اصول نگارشی حتی به اندازه‌ی طراحی سایت تاثیر زیادی در موفقیت و یا شکست شما دارد. امروزه کاربران در دنیای مجازی فقط به‌دنبال مطالبی هستند که به آن احتیاج دارند و تاثیرگذار هستند به همین دلیل ابتدا یک نگاه کلی به مطالب و سرفصل‌های آن می‌اندازند. در برخی مواقع به‌دلیل طراحی سایت نامناسب و یا بی‌سلیقگی نویسنده و بی‌توجهی به این نکته‌ی اساسی و عدم استفاده از سرفصل و تگ‌های اچ تی ام ال، سایت از حرفه‌ای بودن دور می‌شود.

برای این‌که بازدیدکنندگان شما بدانند که در هر لحظه در چه صفحه‌ای قرار دارند، عنوان مناسب و مجزایی برای هر صفحه از سایت قرار دهید. با این وجود گاهی مشاهده می‌کنیم که در برخی از نمونه‌های طراحی سایت حتی نام صفحات نیز به درستی نام‌گذاری نمی‌شوند.

طراحی سایت باید به گونه‌ای انجام گیرد که بین خطوط و نوشته و عکس‌ها فاصله وجود داشته باشد. نکته‌ی دیگری که درمورد رعایت اصول نگارشی رعایت کنیم این است که به‌روزرسانی و بازبینی را به‌طور همزمان انجام دهیم. همچنین اضافه کردن مطالب جدیدی که همراه با رعایت اصول مخصوص انجام گیرد مناسب است ولی با این حال می‌توانیم گاهی اوقات نوشته‌های قبلی سایت را بازبینی کرده و اشتباهاتی که قبلا صورت گرفته است را برطرف نماییم.

4- طراحی سایت حرفه‌ای با دسترسی مناسب

طراحی سایت حرفه‌ای با دسترسی مناسب

یکی دیگر از عوامل موثر در طراحی سایت حرفه‌ای، آدرس‌دهی، طراحی منوها و دسترسی آسان به بخش‌های اصلی سایت می‌باشد که باید به‌خوبی در طراحی سایت رعایت شوند. برای انجام دادن این کار استاندارد مشخصی وجود ندارد و باید متناسب با محتویات هر سایتی انجام گیرد.

اگر می‌خواهید برای آدرس‌دهی به صفحات از نوشته استفاده کنید باید از عنوان‌های خیلی کوتاه و گویای مطالب آن صفحه استفاده کنید. اگر از تصاویر برای تعیین بخش‌های مختلف در طراحی سایت استفاده کنید، ارتباطی معنایی بین تصویر و محتوای صفحه به وجود خواهد آمد. همچنین نباید لینک‌هایی که خراب هستند در صفحه قرار دهیم و از همه مهم‌‌تر این‌که هیچ لینکی از صفحه‌ی اصلی به خود آن قرار ندهیم.

برای این‌که دسترسی به صفحات مختلف انجام گیرد، آن را به کمک نوشته انجام دهید و اگر تمایل به استفاده از تصویر دارید از متن جایگزین استفاده نمایید. طراحی و آدرس‌دهی به سایت باید به گونه‌ای انجام گیرد که کاربران با انجام کمتر از سه کلیک روی آن، صفحه‌ی موردنظر خود را باز کنند، اگر غیر از این باشد کاربران مجبور به ترک سایت شما خواهند شد.

5- تنوع صفحات در طراحی سایت

تنوع صفحات در طراحی سایت

به کار بردن خلاقیت واستفاده از گرافیک زیبا بسیار مهم و تاثیرگذار است، ولی اگر بخواهیم درمورد آن زیاده‌روی کنیم مخصوصا درمورد طراحی سایت حرفه‌ای، تاثیر معکوسی در پی خواهد داشت. به‌صورتی‌که اگر برای هر صفحه از سایت طراحی متفاوتی داشته باشیم باعث سردرگمی کاربران خواهیم شد. ممکن است سایت شما سایت جذابی باشد اما اگر ارتباط گرافیکی مناسبی بین صفحات وجود نداشته باشد امکان کار کردن راحت با آن فراهم نبوده و کاربران، سایت را ترک خواهند کرد.

6- استفاده از موسیقی متن

استفاده از موسیقی متن

اکثر کاربران فقط به‌دنبال کارایی و محتوای مناسب در طراحی سایت هستند و می‌توان گفت ۹۹ درصد آن‌ها به موسیقی متن شما اهمیتی نمی‌دهند. بزرگ‌ترین اشتباه در طراحی سایت این است که گاهی مشاهده می‌شود طراح برای هر صفحه از سایت موسیقی جداگانه‌ای را در نظر می‌گیرد که باعث برهم خوردن آرامش و مصرف پهنای باند بازدیدکنندگان می‌گردد.

سخن پایانی

طراحی سایت حرفه‌ای یک کار تخصصی است و باید توسط طراحان و برنامه‌نویسان خبره در این حوزه انجام شود. اگر به‌دنبال طراحی سایت وردپرسی می‌باشید، می‌توانید از گروه تخصصی یوتا کمک بگیرید. این شرکت با در اختیار داشتن برنامه‌نویسان حاذق بهترین سایتی که کاربرپسند باشد را برای شما طراحی می‌کند.