۱- تعیین بخش‌های اصلی در طراحی سایت ساده

شاید این موضوع در نگاه اول برای طراحی وب سایت بدیهی به نظر بیاید ولی متاسفانه بسیاری از سایت‌ها از آن غافل می‌شوند و به آن توجهی نمی‌کنند. در این مرحله می‌توانیم مطالب، تصاویر و موضوعات موجود در سایت را به دو بخش مهم و غیرضروری تقسیم‌بندی نماییم.

ممکن است در ابتدای کار طراحی سایت ساده، با دشواری مواجه شویم و تمامی موضوعات در نظر ما مهم به نظر آید ولی اگر بیشتر دقت کنیم و نقاط قوت سایت خود را بررسی کرده و از میزان رضایت و محبوبیت سایت و سرویس‌های مختلف خود نزد مشتریان آگاهی پیدا کنیم، می‌توانیم به‌راحتی بخش‌های غیرضروری سایت را شناسایی کرده و تمرکز خود را بر روی موضوعات اصلی و مهم بگذاریم.

۲- رعایت قانون 80-20

طبق این قانون می‌توان چنین بیان کرد که فقط 20 درصد مطالب موجود در صفحه‌ی سایت مهم و تاثیرگذار می‌باشد و در مقابل 80 درصد آن را می‌توان حذف کرد بدون اینکه لطمه‌ای به کارایی سایت وارد شود. به‌عنوان مثال این 20 درصد در یک صفحه‌ی خاص می‌تواند یک فرم ثبت‌نام، اشتراک خبرنامه و یا خرید یک محصول و غیره باشد. به کمک قانون 80-20 و با استفاده از برجسته‌سازی بخش‌های اصلی سایت می‌توانیم تاثیر آن را بر روی عملکرد مشتریان در سایت و همچنین میزان بازدهی تبلیغات خود مشاهده نماییم. سعی کنید برای طراحی سایت ساده هم از قانون 80-20 استفاده کنید.

با بیشتر شدن میزان فروش و یا افزایش میزان ثبت‌نام نسبت به بازدید، درصد موفقیت شما بیشتر می‌شود چراکه مطالب اضافی که ذهن را درگیر می‌کند و نیز خروج از صفحات سایت وجود نخواهد داشت.

۳- حذف بخش‌های اضافی از سایت

در مرحله‌ی قبل به کمک قانون 80-20 بخش‌های ضروری و اصلی سایت خود را شناسایی کردیم در این مرحله نیز می‌خواهیم 80 درصد آن را که اضافی بوده از سایت خارج نماییم. این قسمت از سایت ممکن است شامل سایدبارهای بیش از حد، افزونه‌های اشتراک‌گذاری، جزئیات نوشته مانند نویسنده، تاریخ و تعداد نظرات را دربر داشته باشد. به‌علاوه قرار دادن بیش از حد لینک در فوتر سایت به صفحات خارجی ممکن است باعث شود تا بازدیدکنندگان از سایت خارج شوند.

۴- کاهش تعداد صفحات سایت

تا جایی که می‌توانید باید صفحاتی از سایت که اضافی هستند را خارج نموده و فقط اطلاعات مفید و مهم را در اختیار کاربران بگذارید. صفحاتی که بخشی از صفحات اصلی می‌باشند و اطلاعات محدودی را در دسترس مخاطبان قرار می‌دهند تاثیر و کارایی زیادی در موفقیت سایت شما نخواهند داشت به‌عنوان مثال داشتن دو صفحه‌ی مجزا با عنوان‌های "درباره ما" و "درباره سایت" خیلی جالب نخواهد بود. کاهش تعداد صفحات یکی از مراحل مهم و بااهمیت طراحی سایت ساده است که باعث جذابیت بیشتر آن خواهد شد.

اگر بتوانیم لحظه‌ای خود را جای بازدیدکنندگان قرار دهیم متوجه خواهیم شد وقتی می‌خواهیم وارد سایت شویم ترجیح می‌دهیم ابتدا کدام صفحات را بازدید کنیم، فروشگاه و یا فرم ثبت‌نام و یا بخش مقالات سایت؟ پس باید سعی کنیم فقط صفحات موردنظر کاربر را در دسترس بگذاریم و هرگز اجازه ندهیم که وجود صفحات اضافی که در دیگر سایت‌ها وجود دارندُ مارا هم مجبور کند تا از آن‌ها استفاده نماییم. وقتی‌که گزینه‌های بیشتری در اختیار مشتریان قرار گیرد، آن‌ها سردرگم شده و هیچ کدام از آن‌ها را انتخاب نمی‌کنند، پس باید فقط گزینه‌های اصلی و تاثیرگذار را در اختیار مشتریان قرار دهیم.

۵- استفاده از بخش بالای سایت

تحقیقاتی که در زمینه‌ی طراحی سایت انجام‌ گرفته نشان داده است که بازدیدکنندگان اکثرا زمان خود را به قسمت بالایی سایت، یعنی همان قسمتی که صفحه بارگذاری شده و بدون این‌که پایین بیاید نمایش داده می‌شود صرف می‌کنند. پس در صورتی‌که قصد دارید بازدهی سایت خود را بیشتر کنید بهتر است مهم‌ترین بخش‌های سایت را در این قسمت استفاده نمایید.

برای این کار می‌توانید با کوچک‌کردن لوگو و کاهش تعداد آیتم‌هایی که در منو قرار دارند، ارتفاع هدر سایت را کاهش داده و با این کار مطالب بیشتری را در سایت قرار دهید.

۶- تنوع رنگ کم در طراحی سایت ساده

ممکن است با دیدن رنگ‌های مختلف 12تایی و یا 13 تایی این سوال در ذهن ما به وجود آید که چرا با وجود این همه تنوع رنگ، خود را برای 2 و یا 3 رنگ محدود کنیم؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم برای طراحی سایت ساده حتما باید از تنوع رنگ کمتری استفاده کنیم.

اگر نیاز به رنگ‌های بیشتری دارید می‌توانید از رنگ‌های روشن و یا تیره همان رنگ‌های اصلی نیز بهره‌مند شوید. اگر با این روش کار را پیش ببرید متوجه خواهید شد محیط سایت شما در عین سادگی، زیبا و موردپسند نیز خواهد شد. همچنین می‌توانید مطالب مهم‌تر مانند عضویت در سایت یا پیشنهاد ویژه را با استفاده از رنگ‌هایی که با رنگ اصلی سایت متضاد می‌باشند بنویسیم.

اگر نیاز به رنگ‌های بیشتری دارید می‌توانید از رنگ‌های روشن و یا تیره همان رنگ‌های اصلی نیز بهره‌مند شوید. اگر با این روش کار را پیش ببرید متوجه خواهید شد محیط سایت شما در عین سادگی، زیبا و موردپسند نیز خواهد شد. همچنین می‌توانید مطالب مهم‌تر مانند عضویت در سایت یا پیشنهاد ویژه را با استفاده از رنگ‌هایی که با رنگ اصلی سایت متضاد می‌باشند بنویسیم.

سخن آخر

اگر بخواهیم نکات گفته‌شده را برای طراحی سایت ساده در چند جمله‌ی کوتاه خلاصه کنیم می‌توانیم بگوییم اگر شما قصد دارید سایت خود را ساده کنید باید ابتدا با بازبینی کلی سایت، متوجه موارد اضافی و غیرضروری در سایت شوید و سپس نکات زیر را در مورد آن به کار ببرید:

  • ابتدا باید بخش‌های اصلی سایت را تعیین کنید.
  • در مرحله‌ی بعد با توجه به قانون 80-20 بخش‌هایی که غیرضروری می‌باشند را حذف کنید.
  • تعداد صفحات سایت را کاهش دهید.
  • از بخش‌های بالایی سایت بیشتر استفاده کنیم.
  • و در پایان با محدود کردن تعداد رنگ‌های سایت بر جذابیت آن بیافزاییم.

و در آخر به اطلاع می‌رسانیم که شرکت طراحی سایت و برنامه‌نویسی یوتا با تجربه و تخصص کافی در زمینه‌ی طراحی سایت اختصاصی و وردپرسی با افتخار در خدمت شما عزیزان است.