علت ضرورت طراحی سایت رستوران

ضرورت وجود سایت برای این دسته از کسب‌وکارها این است که افراد برای صرف غذا در رستوران‌ حتما به‌دنبال بهترین گزینه‌ها هستند و قبل از انتخاب رستوران به جست‌وجو در این زمینه می‌پردازند. یک رستوران با قرار دادن تصاویری از محیط و امکانات رستوران و لیست غذاها و تصاویری از آن‌ها و همچنین با دادن اطلاعات مهم در زمینه کاری خود با مشتریان و دیگر کارهای تاثیرگذار که در ادامه به آن‌ها خواهیم پرداخت، می‌تواند شانس خود را برای دیده شدن و انتخاب شدن توسط مشتریان بالا ببرد.

برای این‌که بدانیم طراحی سایت مناسب و کاربردی از نظر مردم چه ویژگی‌هایی دارد باید خود را در جایگاه آن‌ها قرار دهیم و با طرح پرسش‌هایی از خود، روند کار خود را بهبود ببخشیم.

درمورد طراحی سایت رستورانی هم که افراد زیادی با آن سروکار دارند، مطرح کردن چند سوال می‌تواند برای شما راهگشا و کارساز باشد. به نظر شما در طراحی سایت رستورانی به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ چه کسانی به رستوران مراجعه می‌کنند؟ مردم به چه منظور به رستوران می‌روند؟ و سوالاتی از این قبیل.

پس از یافتن جواب منطقی و مناسب برای این سوالات می‌توانید شروع به طراحی سایت کنید. در این مقاله به چند نکته مهم و سازنده درمورد طراحی سایت رستورانی اشاره می‌کنیم که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی در افزایش حضور مشتریان در رستوران داشته باشد.

نکات مهم در طراحی وب‌سایت برای رستوران

طراحی وب سایت مشتریان

اگر اصول مهم در طراحی سایت برای رستوران را رعایت کنیم، قطعا تاثیر آن را در افزایش مشتری و توسعه کارهای رستوران حس خواهیم کرد. با وجود سایت رستوران، مشتریان قادر خواهند بود با منوی غذا، محیط رستوران، سبک کاری و خدماتی که رستوران مربوطه ارائه می‌دهد آشنایی لازم را پیدا کنند. علاوه‌بر آن پیش‌بینی امکان سفارش آنلاین و رزرو میز در طراحی سایت باعث افزایش شانس شما در جذب مشتریان بیشتر خواهد شد.

برخی از نکات مهم در طراحی وب سایت مشتریان در نظر گرفتن موارد زیر می‌باشد:

1- شناخت مشتریان رستوران

شناخت مشتریان رستوران اولین قدم در طراحی سایت رستوران است. در این مورد باید ابتدا مشتریان بالقوه خود را به‌خوبی شناسایی کنید. اگر در نزدیکی کافه و یا رستوران شما دانشگاه یا مرکز آموزشی قرار دارد، احتمالا باید بیشتر مشتریان رستوران شما جوانان و دانشجویان و قشر محصل باشد.

اگر در نزدیکی یک مرکز تجاری و یا پاساژ قرار دارید، باید متناسب با قرارهای کاری و محیط رسمی که به‌خاطر همین نزدیکی به مرکز تجاری در رستوران شما ایجاد می‌شود، سایت رستوران خود را طراحی کرده و به این موضوع و حال و هوای ایجاد شده هم دقت کنید.

همچنین باید درمورد موقعیت جغرافیایی و گروه سنی مشتریان نیز دقت لازم را به خرج دهید. این آماری که از محیط به‌دست می‌آورید، در طراحی یک سایت رستوران اصولی‌تر به شما کمک خواهد کرد و البته در کل، چنین اطلاعاتی که از محیط اطراف خود کسب می‌کنید در پیش‌برد بهتر کارهای رستوران هم به شما کمک خواهد کرد پس از آن غافل نشوید.

بعد از مرحله شناخت مشتریان، می‌توانید اقدام به طراحی سایت رستوران خود کنید که در این مرحله براساس ذوق و سلیقه خود می‌توانید سایت خود را زیباتر کنید.

2- دقت به کامل بودن و رعایت سادگی در طراحی سایت رستوران

سایتی که برای رستوران‌ها طراحی می‌شود باید دارای بخش‌هایی مانند صفحه اصلی، منوی غذا، درباره ما و فرم تماس با ما نیز باشد. با وجود هر کدام از این صفحات در طراحی سایت رستوران، موفقیت شما دوچندان خواهد شد، در صورتی هم که یکی از این موارد در سایت وجود نداشته باشد، سایت ناقص و غیرقابل قبول خواهد بود.

علاوه‌بر آن می‌توانید مانند استانداردهای طراحی سایت شرکتی، یک صفحه مجزا را به‌عنوان ثبت نظرات و تجربیات مشتریان درباره رستوران خود به‌وجود آورید تا افراد تازه واردی که به‌تازگی با رستوران شما آشنا شده‌اند بتوانند با دید بهتری به آن نگاه کنند.

یکی دیگر از موارد مهم درمورد طراحی سایت رستوران، طراحی سایت ساده می‌باشد. در واقع باید تلاش کنید تا حد ممکن این سایت را ساده طراحی کنید و صفحاتی که اضافی و غیرضروری هستند را از آن حذف کنید زیرا اگر بازدیدکنندگان با بیشتر از سه صفحه مواجه شوند و به آنچه در نظر دارند نرسند، به سرعت از سایت خارج خواهند شد.

3- دقت به ترکیب رنگ سایت رستوران

با دقت در نوع طراحی چند سایت رستوران معتبر و اصولی، متوجه خواهید شد که در ترکیب سایت رستوران‌ها چهار رنگ اصلی به‌کار رفته است که این رنگ‌ها شامل قهوه‌ای، سفید، قرمز و مشکی می‌باشند. البته غیر از این رنگ‌ها می‌توان موارد دیگری را نیز مشاهده کرد اما انتخاب این چهار رنگ دلیل ویژه‌ای دارد.

رنگ قهوه‌ای نشان‌دهنده قابلیت اطمینان، ثبات و پایبندی به سنت است. رنگ سفید حس تازگی، پاکی و آزادی را در محیط به‌وجود می‌آورد، رنگ مشکی یک حالت مرموز را به‌وجود می‌آورد و نماد قدرت خلاقیت شماست و همچنین عکاسی صنعتی از غذا با پس‌زمینه مشکی جلوه بیشتری دارد و رنگ قرمز باعث افزایش اشتیاق در انسان‌ها می‌شود و بیشترین کاربرد را در طراحی سایت رستوران دارد.

4- ایجاد فرم تماس با ما

در همه طراحی‌های سایت رستوران باید فرم تماس با ما و یا فرم ثبت‌نام، کاربردی و نحوه استفاده از آن آسان باشد. علاوه‌ بر این‌که باید یک شماره تماس و آدرس را در سایت قرار دهید باید یک فرم را نیز به‌منظور تماس مشتری در صفحه سایت به‌وجود آورید تا بازدیدکننده بتواند در زمینه خاص با شما در تماس باشد.

همچنین لازم است تا نقشه و کروکی محل رستوران را در صفحه تماس قرار دهید تا مشتریان بدون سردرگمی بتوانند رستوران را پیدا کنند و از طرح پرسش‌های تکراری درمورد آدرس و جای پارک خلاص شوند.

5- استفاده از شبکه‌های اجتماعی

امروزه شبکه‌های اجتماعی فراوانی وجود دارند که می‌توان از طریق آن‌ها اخبار و اطلاعات خود را با مشتریان در میان گذاشت و افراد بیشتری را هم جذب رستوران کرد. طراحی سایت رستوران باید به‌صورتی باشد که زمینه ایجاد این ارتباط و شکل‌دهی آن را فراهم کند. ارتباط با مشتریان و ایجاد حس دوستی با آن‌ها باعث می‌شود مشتریان دائمی و وفادار را جذب کنید.

شما می‌توانید در سایت رستوران خود، دیگر شبکه‌های اجتماعی خود را هم به مخاطبان و مشتریان‌تان معرفی کنید و از آن‌ها بخواهید از طریق آن‌ها هم با شما همراه باشند و از اخبار و اطلاعات رستوران شما باخبر شوند. اما یادتان نرود که سایت بهترین و معتبرترین فضا برای کسب‌وکارهاست.

6- استفاده از تصاویر مناسب در طراحی سایت رستوران

فضای اینترنتی محیطی است که هدف از آن جلب توجه بازدیدکنندگان و همچنین تشویق آن‌ها برای ورود به صفحات بیشتر شماست بنابراین سایتی که طراحی می‌کنید حتما باید دارای جذابیت بصری باشد که در این میان استفاده از تصویر پس‌زمینه بزرگ یک روش عالی و انتخاب بهتر برای سایت رستوران است.

علاوه‌بر آن می‌توانید تصاویر باکیفیت دیگری را نیز به صفحه منوی رستوران اضافه کنید و در آن نحوه سرو غذا و نوع چیدمان آن را نیز به مشتریان نمایش دهید. در طراحی سایت رستوران می‌توانید با استفاده از عکس‌برداری حرفه‌ای از غذاها، اشتیاق بازدیدکننده را برای حضور در رستوران افزایش دهید. همچنین می‌توانید با به نمایش گذاشتن محیط رستوران و دکوراسیون داخلی آن مشتریان بیشتری را به رستوران خود جذب کنید.

7- خلاقیت درمورد صفحه درباره ما در سایت رستوران

هدف اصلی طراحی سایت برای رستوران به وجود آمدن فضای رقابتی بین شما و رقیبانتان است، با به وجود آوردن خلاقیت در صفحه درباره ما به همراه وارد کردن اطلاعات تکمیلی می‌توانید باعث ایجاد تفاوت با دیگر رستوران‌ها شوید.

در این صفحه می‌توانید سرآشپز، کارکنان و تیم مدیریت رستوران را به مردم معرفی کرده و اجازه دهید تا مشتریان با شما دوستی و صمیمیت بیشتری را احساس کنند.

ناگفته نماند که دید مردم به صفحات وب با کتاب و مجلات متفاوت است. ممکن است در اینترنت به‌دنبال عبارات کلیدی و مهم بگردیم و از عبارات اضافی صرف‌نظر کنیم. بنابراین با برجسته‌تر کردن مطالب مهم‌تر می‌توانید آنچه که برای خودتان مهم است را به ببیننده نیز منتقل کنید.

سخن پایانی

در طراحی سایت رستوران باید به نیازهای مشتریان توجه ویژه‌ای داشت. در این نوع سایت سادگی از اولویت بالایی برخوردار است. استفاده از شبکه‌های اجتماعی برای ارتباط بیشتر با مشتریان، ترکیب رنگ مناسب برای جذب آن‌ها و همچنین طراحی کاربردی فرم‌های مختلف، در طراحی سایت رستوران بسیار اهمیت دارد.