اهمیت استفاده از ویدیو در طراحی سایت

به‌کاربردن انیمیشن در طراحی سایت طی سال‌های گذشته به‌عنوان دکمه‌هایی جذاب در لیست، رو به افزایش است. امروزه به‌کاربردن تصاویر پس‌زمینه متحرک و یا ویدیو در طراحی سایت به‌منظور جذب بازدیدکنندگان و افزایش زمان بازدید آن‌ها ترند گردیده است. از طرفی شرکت‌ها باید هنگام استفاده از این ترند دقت کنند تا به عملکرد سایت آسیبی وارد نشده و با کاهش سرعت سایت، تاثیر منفی بر تجربه‌ی کاری آن‌ها وارد نشود.

در ادامه چند سایت معروف که در محتوایشان از ویدیو استفاده می‌شود باهم مرور می‌کنیم:

کاربرد تصویر متحرک در طراحی سایت نریسون

کاربرد تصویر متحرک در طراحی سایت نریسون

یکی از مهم‌ترین فاکتورها در طراحی وب سایت چگونگی نمایش سایت در صفحات موبایل می‌باشد، این موضوع از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. امروزه موبایل‌ها دارای امکانات بیشتری بوده وبه پیشرفت‌های بسیاری دست یافته‌اند اما با وجود این از ویدیوهایی که در طراحی وب سایت به کار می‌رود نمی تواند پشتیبانی کند. در مواردی ممکن است دکمه‌های پخش را به‌صورت بلنک مشاهده کنیم و در موارد دیگر پس‌زمینه به هیچ عنوان بارگیری نمی‌شود. پس بهتر است به جای این‌که از ویدیوها در موبایل‌ها استفاده کنیم، طراحی‌های متفاوت را در موبایل‌ها به کار گیریم تا ریسک دستیابی به نتایج نامطلوب کاهش یابد.

سایت نریسون به‌عنوان یک نمونه از سایت‌های موفق به شمار می‌رود که با استفاده از تصاویر متحرک، به‌طور نامحسوس باعث افزایش تعامل بین مخاطبان و سایت گردیده است اما وقتی می‌خواهیم به‌دنبال این سایت در نسخه‌ی موبایل برویم مشاهده می‌کنیم که برخی از تصاویر که به‌صورت ثابت هستند با تصاویر متغیر سایت جا‌به‌جا شده‌اند. با استفاده از جاوا اسکریپت، با دسترسی توسعه‌دهنده سایت به تنظیمات سمت کاربر می‌توان ویدیو را از دستگاه‌های اندرویدی پاک کرد.

استفاده از ویدیو در طراحی سایت وایکو

استفاده از ویدیو در طراحی سایت وایکو

یکی دیگر از عوامل مهم تاثیرگذار در طراحی سایت خوانا بودن نوشته‌ای است که محل آن بر روی ویدیوی بک‌گراند می باشد. بهتر است رنگ‌هایی را به کار ببریم که متناسب با طراحی کل سایت ما بوده و به‌خوبی با آن ترکیب شود و دارای هارمونی باشد، اما در عین حال با رنگ ویدیوی پس‌زمینه مخالف و متضاد باشد. این کار باعث خواناتر شدن آن می‌شود. اگر از رنگ‌هایی استفاده کنیم که از ویژگی‌های بالا برخوردار نبود، می‌توانیم یک باکس نمایش متن را به کار ببریم تا بین نوشته و ویدیو تمایز ایجاد شده و نوشته‌ها خواناتر به نظر بیایند.

می‌توان سایت وایکو را به‌عنوان بهترین مثال برای این تکنیک معرفی نمود. سایت وایکو ثابت کرده است که برای انجام دادن یک طراحی خوب حتما نیاز به ایجاد تضاد در سایت نداریم. در این سایت با به کار بردن نوشته‌ای که فونت برجسته دارد توانسته است حروف بزرگی را با رنگ سفید، سایت زیبایی را بسازد. علاوه بر موارد گفته‌شده از طرفی نیز می‌توان گفت هر چقدر سایت ساده‌تر طراحی شود رضایت بیشتر کاربر را به‌دنبال خواهد داشت. بنابراین استفاده از فونت‌های ساده و خوانا نقش بسیار مهمی در جذب مشتریان ایفا می‌کند.

کاربرد ویدیو در طراحی سایت ایگل کلیین

کاربرد ویدیو در طراحی سایت ایگل کلیین

نکته‌ی مهم دیگری که در طراحی سایت باید در نظر بگیریم این است که برای طراحی، بهتر است هویت برند را نیز در نظر داشته باشیم. بنابراین هرچه خلق کردیم باید متناسب با هویت برند نیز باشد. در این میان برخی از سایت‌ها را مشاهده می‌کنیم که از ویدیو در طراحی سایت خود به‌خوبی بهره‌مند می‌برند؛ در حالی‌که برخی دیگر از سایت‌ها با استفاده‌ی بیش از اندازه از ویدیو باعث می‌شوند کیفیت سایت کاهش یابد و به‌دنبال آن تجربه‌ی کاری سایت نیز پایین می‌آید.

معیارهایی که در بالا ذکر کردیم به خوبی در سایت ایگل کلیین یافت می‌شوند. در این سایت در قسمت ویدیوی پس‌زمینه از یک دستکش زرد استفاده شده است که در لوگوی این شرکت نیز موجود می‌باشد. در این سایت ویدیو فقط یک بار اجرا شده و دیگر تکرار نمی‌شود، این ویژگی باعث شده است تا این سایت به جذابیت خاصی دست یابد که در سایت‌های دیگر یافت نمی‌شود. سایت ایگل کلیین به‌عنوان یک شرکت ارائه‌دهنده‌ی سرویس نظافتی می‌باشد و موضوع تمیز بودن نیز در طراحی وب سایت کاملا در نظر گرفته شده است.

استفاده از ویدیو در طراحی سایت مک لن

استفاده از ویدیو در طراحی سایت مک لن

سایت مک لن توسط فردی به نام فرناندو مک لن طراحی شده است. این فرد کالیفرنیایی بوده و توانسته است یک تکنیک خاص را در طراحی سایت خود مورد استفاده قرار دهد. فرناندو در طراحی سایت سعی کرده است از ویدیوهای خودش استفاده کرده و منوهایی را نیز در کنار و پایین سایت به‌منظور دسترسی راحت کاربر اضافه کند. ویژگی منحصر به فرد ویدیوهای فرناندو این است که او سایت را به‌طور عمدی تار نموده است.

به کاربردن این تکنیک درمورد سایت فرناندو چندین پیامد مثبت را در پی دارد. اولا ویدیوی او به‌شکل تار و صامت بوده و همین امر موجب شده است مخاطب کنجکاو شده و به جست‌وجو بپردازد. به‌علاوه پس از کشف این‌که چه چیزی در ویدیو اتفاق می‌افتد، موجب جلب توجه مخاطب به نوشته‌های سایت می‌شود. مک لن سایتی است که مخاطب با علاقه‌ی خاص و بدون حواس‌پرتی از آن استفاده می‌کند. اگر شرکتی بخواهد در سایت خود از ویدیویی استفاده نماید که حجم بالایی دارد، بهتر است تکنیک‌هایی مانند تار کردن ویدیو را در طراحی سایت خود به کار ببرد.

استفاده از ویدیو در طراحی سایت پروونس

استفاده از ویدیو در طراحی سایت پروونس

در سایت پروونس، صفحه‌ی اصلی از ویدیوهایی تشکیل شده است که از طریق به‌هم چسبیدن فیلم‌هایی که توسط هنرمندان در شهر گرفته شده ایجاد شده اند. برخی از این فیلم‌ها در عین این‌که زیبا هستند از کیفیت و شفافیت مناسبی برخوردار نیستند. در سایت پروونس با قرار داشتن یک لایه نوشته بر روی ویدیو این مسئله به خوبی مدیریت شده است. با قرار دادن این لایه مخاطب مجبور نیست بیشتر وقت خود را صرف تفاوت کیفیت میان فیلم‌های به کار رفته نماید.

برای رفع این مسئله راه‌های مختلفی وجود دارد یکی از این راه‌ها به کار بردن لایه‌های نیمه‌شفاف است که برای پنهان نمودن تصاویر دانه‌دار بدون ایجاد فاصله با محتوای موردنظر استفاده می‌شود. مهم‌ترین نکته این است که نباید از ویدیوهایی استفاده کنیم که باکیفیت پایین خود باعث آزار مخاطب شوند و تجربه‌ای نامطلوب را در تجربه‌ی کاری سایت ایجاد کند.

سخن پایانی

استفاده از ویدئو در طراحی سایت یکی از مهم‌ترین فاکتورها برای تولید محتوای منحصر‌به‌فرد و باکیفیت می‌باشد و این موضوع برای انجام سئو و بهینه‌سازی وب سایت بسیار اهمیت دارد. برای اینکه بتوانید محتوای منحصر به‌فردی به همراه ویدئو تولید کنید می‌توانید از یک شرکت معتبر طراحی وب سایت نظیر یوتا کمک بگیرید.